Member since Jun '08

Working languages:
English to Czech
Czech to English
Slovak to Czech
Slovak to English

Jiri Hynek
Far more than you would expect

Plzen, Plzensky Kraj, Czech Republic
Local time: 22:57 CET (GMT+1)

Native in: Czech Native in Czech
  • PayPal accepted
  • Send message through ProZ.com
Feedback from
clients and colleagues

on Willingness to Work Again info
1 positive review

Sample translations

English to Czech: Infiniti G37
Source text - English
Who says you can’t roll travelling in comfort and sporty driving into one? Who says sensuous lines don’t gel with the sonorous purr of six cylinders. Or that an elegant car can’t also be practical? The Infiniti G37 unites seeming contradictions to create an exclusive driving experience. And a generous one at that: it gladly gives others a splendid view of its athletic tailgate – but only for a few seconds.

After all, with six cylinders and 320 horsepower under the bonnet, who’d want to be sitting still for long? Notice how your pulse is already starting to race as you read on? And as you start to move, you’re instantly swept along by the surge of adrenaline that builds and builds until your Infiniti G37 reaches the peak of performance. The Variable Valve Event and Lift (VVEL) system makes sure the power plant responds at lightning speed to every acceleration command. The perfect symmetry of the Infiniti G37’s exhaust system translates into a perfect symphony for your ears. After only a few metres, you instinctively know that the sheer power of the engine is there for one reason only – to generate the ultimate in sheer driving enjoyment.

The optional intelligent AWD ATTESA E-TS1 all-wheel drive system detects when the driven wheels start to spin, automatically distributing up to 50% of the available power to the front wheels to boost grip and steering response under difficult road conditions. And you’ll appreciate the benefits of AWD ATTESA E-TS1 especially in winter. Deactivate the all-wheel drive and the system transmits up to 100% of the power to the rear wheels, delivering the ultimate in sporty driving pleasure. Your Infiniti G37x provides optimum grip and breathtaking acceleration courtesy of rear-wheel drive. The front wheels steer, while the suspension is optimally adapted to the course of the road.
Translation - Czech
Kdo říká, že si nemůžete vychutnat úplné pohodlí a zároveň jezdit sportovně? Kdo říká, že smyslné křivky neladí s libozvučným pobrukováním šesti válců? Nebo že elegantní vůz nemůže být současně i praktický? Infiniti G37 spojuje zdánlivé protimluvy a přináší zcela výjimečné jízdní zážitky. A je i mimořádně velkorysé: nechává ostatní vychutnat si pohled na krásnou atletickou záď – ale jen na několik vteřin.

Konec konců, máte-li šest válců a 320 koní pod kapotou, vydržíte dlouho jen tak nečinně stát? Všímáte si, jak se vám zrychluje tep již při samotném čtení těchto řádek? A když se dáte do pohybu, uchvátí vás náhlá vlna adrenalinu, která neustále šplhá vzhůru, dokud Infiniti G37 nedosáhne samotné výkonové špičky. Díky systému variabilního otevírání a zdvihu ventilů (VVEL) motor bleskově reaguje na každý povel od plynového pedálu. Dokonalá symetrie výfukového systému Infiniti G37 se přeměňuje v dokonalou symfonii pro váš sluch. Již po několika ujetých metrech instinktivně cítíte, že veškerý výkon motoru zde má jediný účel – vyhnat radost z jízdy až na samotné maximum.

Inteligentní systém stálého pohonu všech kol (AWD ATTESA E-TS1) dodávaný na přání okamžitě zjistí protočení kola poháněné nápravy a automaticky přenese až 50 % dostupného výkonu na přední kola, aby zlepšil záběr a reakci řízení za náročnějších jízdních podmínek. Výhody systému AWD ATTESA E-TS1 oceníte zejména v zimním počasí. Pokud systém stálého pohonu všech kol deaktivujete, bude se přenášet až 100 % výkonu na zadní nápravu, abyste si mohli plně vychutnat ryze sportovní jízdní zážitky. Infiniti G37x díky pohonu zadních kol nabízí optimální záběr a úchvatné zrychlení. Směr udávají přední kola, zatímco odpružení se optimálně přizpůsobuje stavu vozovky.

More translators and interpreters: English to Czech - Czech to English - Slovak to Czech   More language pairsYour current localization setting

English

Select a language

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search