Off topic: Shëndeti dhe dieta: Mëngjesi është i rëndësishëm
Thread poster: Fabiana Papastefani-Pezzoni

Fabiana Papastefani-Pezzoni  Identity Verified
Romania
Local time: 04:25
Member (2003)
English to Albanian
+ ...
Oct 7, 2003

Të nderuar kolegë,

DĂ«gjova nje informacion nĂ« televizionin italian disa ditĂ« mĂ« parĂ« nĂ« lidhje me tĂ« ushqyerin: NĂ« kongresin ndĂ«rkombĂ«tar mbi tĂ« ushqyerit qĂ« u organizua javĂ«n e shkuar nĂ« RomĂ« u tha njĂ« gjĂ« qĂ« mua mĂ« bĂ«ri mĂ« shumĂ« pĂ«rshtypje se tĂ« tjerat: personat qĂ« nuk hanĂ« mĂ«ngjes janĂ« tĂ« predispozuar tĂ« bĂ«hen obezĂ« nĂ« moshĂ« tĂ« mĂ«tejshme. Kjo vlen si pĂ«r fĂ«mijĂ«t tĂ« cilĂ«t nuk hanĂ« mĂ«ngjes (qĂ« kur bĂ«hen adultĂ« kanĂ« predispozicion tĂ« bĂ«hen obezĂ«) ashtu edhe pĂ«r moshĂ«n e re dhe atĂ« si ajo e jona. Mos ngrĂ«nia e mĂ«ngjĂ«zit sjell njĂ« çrregullim nĂ« metabolizĂ«m tĂ« cilin organizmi e pĂ«rkthen nĂ« tendencĂ« pĂ«r t’u shĂ«ndoshur. UnĂ« jam shume e ndjĂ«shme ndaj promlemit tĂ« mbi-peshĂ«s pasi po pĂ«rpiqem me ç’mundem tĂ« dobĂ«soj burrin tim, qĂ« peshon 113 kg tashme. Ju do tĂ« thoni, ç’problem ka,shkoni tek njĂ« dietolog dhe ja ku u bĂ«. Nuk e di kush nga ju ka pĂ«rvojĂ« mbi tĂ« jetuarit jashtĂ« mjedist, vendit tĂ« vet. Shkurt njĂ« njeri si im-shoq, ekspert i huaj nĂ« sektorin e transportit qĂ« punon pĂ«r autoritetet pĂ«rkatĂ«se pĂ«r punime madhore infrastrukture e transporti, ka shumĂ« pak kohĂ« tĂ« bĂ«jĂ« kĂ«to gjĂ«ra. Mbi tĂ« gjitha, dietolog pĂ«r tĂ« qĂ«nĂ« nĂ« ShqipĂ«ri ende nuk kam takuar (ndoshta gaboj). SĂ« dyti duhet pakĂ«z nge` qĂ« tĂ« bĂ«sh dietĂ«. Duhet sĂ« paku njĂ« punĂ« me orare tĂ« rregullta (e jo tĂ« ndjekĂ«sh asfaltimet natĂ«n nĂ«pĂ«r rrugĂ« ku bĂ«hen punime apo tĂ« nisesh nga Tirana nĂ« KukĂ«s e tĂ« kthehesh ose nĂ« mbrĂ«mje ose tĂ« nesĂ«rmen). Lodhja e madhe nuk ndihmon. Ushtrimi fizik Ă«shtĂ« njĂ« nga gjĂ«rat qĂ« njeriut I shkojnĂ« nĂ« mĂ«ndje, si mĂ«nyrĂ« pĂ«r tĂ« nxitur dobĂ«simin. Jo tĂ« gjithĂ« mund tĂ« bĂ«jnĂ« ushtrim fizik. Luksacioni, qĂ« na pĂ«rket drejt pĂ«r drejt, nuk lejon asnjĂ« ushtrim fizik, veçse notit. Nejse ky Ă«shtĂ« njĂ« rast pakĂ«z i veçantĂ«. Por ajo qĂ« Ă«shtĂ« e vĂ«rtetĂ« Ă«shtĂ« qĂ« mbi-pesha po bĂ«het vertetĂ« sĂ«mundje qĂ« duhet kuruar.


 

Borana Moisiu
Albania
Local time: 03:25
English to Albanian
+ ...
Sa e vërtetë... Oct 7, 2003

E dashur Fabiana,
kjo që thoni është shumë e vërtetë. Unë e ndjej që kur ha mëngjes, ndihem më mirë, kam më shumë energji, dhe mbi të gjitha, nuk më shkon ndërmend të ha deri mbasdite. Kur nuk ha mëngjes, vetëm mendjen për të ngrënë e kam dhe ajo më e keqja, nuk kam energji për të punuar.
Ashtu siç thoni, dieta është e vështirë për t'u mbajtur. Po ne shyqyr që ecim gjithë ditën këtu në Shqipëri, kështu që ende nuk e kemi filluar problemin e mbipeshës. Megjithatë, ngaqë ka kaq shumë gjëra tani për të ngrënë, sidomos kur del me të njohur, është e vështirë të mos marrësh ndonjë gjë, kështu që shpejt, ky problem mund të bëhet serioz shumë shpejt edhe në Shqipëri.
Edhe diçka tjetër që kemi ne shqiptarët: e konsiderojmë mbishëndoshjen si shëndet!!! Kur kthehem nga ndonjë udhëtim jashtë shtetit, komenti i parë që më bëhet është: aha, s'qenke shëndoshur fare!!! Ose dëgjon shpesh: "filani është mirë me shëndet, është shëndoshur si s'ka më mirë"!!!
Shpresoj që të ndryshohet ky koncept së shpejti.
Megjithatë, të kthehme tek tema juaj kryesore, pajtohem plotësisht se mëngjesi është vakti kryesor i ditës.
Faleminderit shumë,
Borana


Fabiana Papastefani wrote:

Të nderuar kolegë,

DĂ«gjova nje informacion nĂ« televizionin italian disa ditĂ« mĂ« parĂ« nĂ« lidhje me tĂ« ushqyerin: NĂ« kongresin ndĂ«rkombĂ«tar mbi tĂ« ushqyerit qĂ« u organizua javĂ«n e shkuar nĂ« RomĂ« u tha njĂ« gjĂ« qĂ« mua mĂ« bĂ«ri mĂ« shumĂ« pĂ«rshtypje se tĂ« tjerat: personat qĂ« nuk hanĂ« mĂ«ngjes janĂ« tĂ« predispozuar tĂ« bĂ«hen obezĂ« nĂ« moshĂ« tĂ« mĂ«tejshme. Kjo vlen si pĂ«r fĂ«mijĂ«t tĂ« cilĂ«t nuk hanĂ« mĂ«ngjes (qĂ« kur bĂ«hen adultĂ« kanĂ« predispozicion tĂ« bĂ«hen obezĂ«) ashtu edhe pĂ«r moshĂ«n e re dhe atĂ« si ajo e jona. Mos ngrĂ«nia e mĂ«ngjĂ«zit sjell njĂ« çrregullim nĂ« metabolizĂ«m tĂ« cilin organizmi e pĂ«rkthen nĂ« tendencĂ« pĂ«r t’u shĂ«ndoshur. UnĂ« jam shume e ndjĂ«shme ndaj promlemit tĂ« mbi-peshĂ«s pasi po pĂ«rpiqem me ç’mundem tĂ« dobĂ«soj burrin tim, qĂ« peshon 113 kg tashme. Ju do tĂ« thoni, ç’problem ka,shkoni tek njĂ« dietolog dhe ja ku u bĂ«. Nuk e di kush nga ju ka pĂ«rvojĂ« mbi tĂ« jetuarit jashtĂ« mjedist, vendit tĂ« vet. Shkurt njĂ« njeri si im-shoq, ekspert i huaj nĂ« sektorin e transportit qĂ« punon pĂ«r autoritetet pĂ«rkatĂ«se pĂ«r punime madhore infrastrukture e transporti, ka shumĂ« pak kohĂ« tĂ« bĂ«jĂ« kĂ«to gjĂ«ra. Mbi tĂ« gjitha, dietolog pĂ«r tĂ« qĂ«nĂ« nĂ« ShqipĂ«ri ende nuk kam takuar (ndoshta gaboj). SĂ« dyti duhet pakĂ«z nge` qĂ« tĂ« bĂ«sh dietĂ«. Duhet sĂ« paku njĂ« punĂ« me orare tĂ« rregullta (e jo tĂ« ndjekĂ«sh asfaltimet natĂ«n nĂ«pĂ«r rrugĂ« ku bĂ«hen punime apo tĂ« nisesh nga Tirana nĂ« KukĂ«s e tĂ« kthehesh ose nĂ« mbrĂ«mje ose tĂ« nesĂ«rmen). Lodhja e madhe nuk ndihmon. Ushtrimi fizik Ă«shtĂ« njĂ« nga gjĂ«rat qĂ« njeriut I shkojnĂ« nĂ« mĂ«ndje, si mĂ«nyrĂ« pĂ«r tĂ« nxitur dobĂ«simin. Jo tĂ« gjithĂ« mund tĂ« bĂ«jnĂ« ushtrim fizik. Luksacioni, qĂ« na pĂ«rket drejt pĂ«r drejt, nuk lejon asnjĂ« ushtrim fizik, veçse notit. Nejse ky Ă«shtĂ« njĂ« rast pakĂ«z i veçantĂ«. Por ajo qĂ« Ă«shtĂ« e vĂ«rtetĂ« Ă«shtĂ« qĂ« mbi-pesha po bĂ«het vertetĂ« sĂ«mundje qĂ« duhet kuruar.


 

Borana Moisiu
Albania
Local time: 03:25
English to Albanian
+ ...
Një dietë Oct 7, 2003

Të dashur kolegë,
duke marrë shkas nga diskutimi që hapi Fabiana, po vë këtu një dietë që më është dhënë shoqe pas shoqeje. Unë e provova dhe jep efekt të madh, megjithatë, t'ju them të vërtetën, në fund u mërzita duke ngrënë supë për shtatë ditë me rradhë dhe biles edhe më gjatë, sa mezi e shtyva në fund. Edhe një paralajmërim tjetër: duhet t'i ndiqni udhëzimet e përgatitjes pikë për pikë. Megjithatë, edhe pse shija e saj nuk është aq e mirë, e jep efektin. Unë ju rekomandoj që të mos ta bëni në masën e mëposhtme, por ta përpjestoni, që të mos mërziteni ashtu si unë duke ngrënë të njëjtën gjellë edhe mbas shtatë ditëveicon_lol.gif. ("Edhe bakllava të hash çdo ditë, mërzitesh" - thotë populli).

DIETA E SHTATE DITEVE

Supa qe djeg kalori
Ingredientet:

6 karrota
6 qepe te mëdha
1 kuti salce domatesh kokërr 1 kg
1 laker e vogel ose në mungesë një lulelaker
2 kuti bishtaja ose bizele
2 speca jeshile
1 tufë selino, në mungese majdanoz

Pritni perimet ne copa te vogla dhe verini ne nje tenxhere te madhe.
Mbulojini me uje dhe ziejini per 10 minuta, pastaj uleni zjarrin dhe
lereni
te zieje derisa te zbuten perimet (rreth 20 min). Nderkohe qe zien uji,
zevendesoni dy filxhane uji me leng mishi ose pule, apo nese preferoni
dado
supe.
Kete supe mund t`a hani sa here te keni uri. Mund t`a hani sa here te
doni
sepse me te nuk shton kalori. Sa me teper ha aq me shume humbet ne
peshe.
Trupi humbet me shume kalori per ta tretur kete supe, ne krahasim me
kalorite qe permban vete supa.
VINI RE: Nese hani vetem supe per nje kohe te gjate do te vuani nga
kequshqimi, prandaj ndiqni çdo dite udhezimet qe jepen me poshte .

NE ASNJE MENYRE BUKE, ALKOOL APO PIJE TE GAZUARA

Dita e pare

Hani vetem supe (sa te doni) dhe fruta perveç bananes (pjepri, shalqini
kane
me pak kalori se te gjitha frutat e tjera). Mund te pini çaj ose kafe
pa
sheqer. Uje sipas deshires.

Dita e dyte

Vetem perime. Hani derisa te ngopeni perime te pagatuara. Perpiquni te
hani
sa me shume perime me gjethe jeshile, por qendroni larg nga bishtajat,
bizelet dhe misrat. Hani sa me shume supe qe te mundeni. Ne darke, hani
nje
patate te madhe te pjekur ne furre me nje luge te vogel vaj. Mos hani
fruta.

Dita e trete

Hani supe, fruta dhe perime sa te doni. Mos hani patate. N.q.s keni
ngrene
sipas udhezimeve dhe nuk e keni shkelur, do te shikoni qe keni rene 2-3
kg.

Dita e katert

Banane dhe qumesht krejtesisht te skeremuar. Hani 3 banane dhe pini
qumesht
te skremuar sa te doni gjate gjithe dites, dhe padyshim, supe. Banania
dhe
qumshti i skremuar kane nje sasi te madhe kalorish, por gjate ketyre
diteve
keni nevoje per potasium, karbohidrate, proteina per te zvogeluar
deshiren
per embelsira.

Dita e peste

Mish dhe domate. Mund te hani 300-400 gr mish (ne zgare) dhe 6 domate.
Perpiquni te pini te pakten 6 gota uji per te eleminuar acidin urik ne
trupin tuaj. Hani supe te pakten nje here.

Dita e gjashte

Mish dhe perime. Hani mish dhe perime sa te doni. Mund te hani 2 deri
ne 3
biftek me perime me gjethe jeshile. Jo patate. Hani supe te pakten nje
here.

Dita e shtate

Oriz integral, leng frutash pa sheqer dhe perime. Mund te hani sa here
te
doni. Hani supe sa me shume qe te keni mundesi.


Ne fund te shtate diteve, nese nuk I keni shkelur udhezimet, do te
keni
humbur 5-7 kg. Nese keni humbur me shume se 7 kg, nderpriteni djeten 2
dite
perpara se ta rifilloni nga dita e pare.
Kjo djete 7 ditore, mund te zbatohet sa here te doni. Nese e zbatoni ne
menyre korrekte, do te pastroni trupin tuaj nga papastertite, dhe do
t`ju
jape nje njenje mireqenie dhe lehtesie qe nuk e keni pasur me pare.
Vetem
pas 7 dite djete, do te filloni te ndjeni nje bollek energjish. Kjo
eshte
nje djete e shpejte dhe djeg dhjamrat. Sekreti I djetes eshte se ajo
djeg me
shume kalori nga ato qe merr.
Kjo diete nuk lejon absolutisht qe te pihet pije alkoolike apo te
gazuara.
Vetem uje, leng frutash pa sheqer dhe qumesht krejtesisht te skremuar.
Ne njeren nga ditet ne te cilen duhet ngrene mish, ky I fundit mund
te
zevendesohet me peshk ose pule pa lekure, te gatuar gjithnje pa yndyre.

Kjo diete eshte pergatitur nga spitali "Sacro Cuore Memoriar", dhe
eshte
perdorur tek te semuret nga zemra me mbipeshe, per t`i lejuar qe te
humbasin
peshe shpejt, ne pergjithesi para nderhyrjeve kirugjikale.


[Edited at 2003-10-07 07:56]


 

Fabiana Papastefani-Pezzoni  Identity Verified
Romania
Local time: 04:25
Member (2003)
English to Albanian
+ ...
TOPIC STARTER
Kjo eshte diete e mire Oct 7, 2003

Borana, kjo diete eshte e mire dhe ka pasur sukses edhe tek burri im. Kur ia tregova mjekut te familjes ne Itali, ai me tha se nuk ishte e keqe por se njeriu nuk eshte "nga ajo gjelle" qe te vazhdoje pa u merzitur te haje keshtu. Mbi te gjitha, qe dieta te funksionoje duhet qe ndjehesh mire me vehten e jo te trishthesh sa here te ulesh ne tryeze. Vetem pak dite e trishtimi yt fiton e "addio dieta". Studimet e fundit kane treguar se dieta mesdhetare (sjo qe quhet mediterrane) eshte edhe ajo qe funksionon me mire. Ideja eshte qe te ulen kilet me shume ngadalesi (mos u gezoni me 5 kile ne jave...apo ehd ene dy jave).

Mjeket thone se nje diete e mire te ben te humbasesh nje deri ne dy kile ne muaj. Veten ne kete menyre trupi merr nje regjim zbrites dhe do te thote se po mesohet me menyren e te ngrenit qe po beni tashme. Dietat kane edhe nje efekt tjeter negativ: sjellin gjendje depresive...sidomos kur behen me "yxhym"...nuk e di e kuptoni kete fjale. Dietat si ajo qe keshillon Borana behen ne rastet e tim shoqi per shembull (pesha mbi 100 kg), dhe behen nje jave ne muaj, duke vazhduar tre javet e tjera me:
Mengjes: Buke e thekur me pakez marmalate ose mjalte, e caj;
Dreke: Ose nje cope mish prej jo me shume se 120 gr, sallate jeshile ose te zjera te rregulluara me pak limon, ose makarona me salce domateje e sallate te rregulluar me limon;
Darke: peshk ose zarzavate te tjera.
Ne midis vetem pakez buke te thekur, shume uje, pak kripe e pothuaj fare sheqer.

Kur themi zarzavate, edhe turlia jone e famshme eshte shume e mire. Por edhe specat e mbushura qe kemi ne, pasi aty eshte orizi dhe zarzavati(speci). Ideja eshte edhe tek reduktimii sasive.

Mjeku i tha tim shoqi: Dieta te behet me zgjuarsi e kujdes, gjithe jeta duhet te jete nje fare diete. Por ne fillim ama, "Non c'e` niente da fare: SI FA` LA FAME" qe do te thote ne fillim vdes per buke!!!

Diete te mbare


 

Vjollca Martinson  Identity Verified
Local time: 19:25
English to Albanian
+ ...
Dietat... :) Oct 10, 2003

NjĂ« nga gjĂ«rat mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme qĂ« ne shpesh e harrojmĂ« Ă«shtĂ« UJI. Çdo njeri (i rritur) duhet tĂ« pijĂ« 1 1/2-2 litra ujĂ« nĂ« ditĂ« (varet nga pesha). Jo vetĂ«m qĂ« trupi ka nevojĂ« pĂ«r ujĂ«, por uji gjithashtu pengon shĂ«ndoshjen. NjĂ« njeri qĂ« pi ujĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« vazhdueshme gjatĂ« ditĂ«s, nuk ndien shumĂ« uri. NgrĂ«nia e frutave dhe e zarzavateve tĂ« freskĂ«ta (mundĂ«sisht tĂ« pagatuara), pĂ«rdorimi i kufizuar i karbohidrateve (buka, sheqernat kthehen shpejt nĂ« dhjamĂ«), zgjedhja me kujdes e ushqimeve sidomos atyre tĂ« gatuara (ndonjĂ«herĂ« kur shikon listĂ«n e pĂ«rbĂ«rĂ«sve tĂ« duket sikur ke nĂ« dorĂ« laboratorin e kimisĂ«icon_smile.gif ), mĂ«njanimi i ushqimeve "tĂ« shpejta" e tĂ« skuqura, aktiviteti, etj. mendoj qĂ« ndihmojnĂ« shumĂ« nĂ« rĂ«nien e peshĂ«s. UnĂ« po lexoj njĂ« libĂ«r "Eat right for your type" qĂ« tregon se cilat ushqime janĂ« tĂ« dobishme, neutrale, dhe tĂ« dĂ«mshme pĂ«r njĂ« njeri nĂ« bazĂ« tĂ« grupit tĂ« gjakut qĂ« ai njeri ka. ShumĂ« interesanticon_smile.gif...

 

Monika Coulson  Identity Verified
Local time: 19:25
Member (2001)
English to Albanian
+ ...
Diçka që më ndihmon në mbajtjen e dietës Nov 10, 2003

E dashur Fabiana,
diçka që më ka ndihmuar mua në "mbajtjen e dietës" është mospërdorimi i vajit të zakonshëm. Unë nuk e di se çfarë kuzhine përdor ti, shqiptare, italiane, apo të përzier, po ndoshta mund të ndihmojë mospërdorimi i vajit të gjellës.
Ne kurrë nuk blemë vaj të zakonshëm, vetëm vaj ulliri. Edhe këtë e përdor me shumë kujdes dhe me pakicë. Zakonisht gatuaj pa vaj fare, dhe vetëm atëherë kur më duhet ta përdor vajin patjetër, përdor pak vaj ulliri.
E mësova këtë kur, para disa vitesh, jetuam me gjyshen dhe gjyshin e tim shoqit. Ata janë shumë të merakosur pas dietës dhe janë shumë striktë në mbajtjen e saj. Të dy janë mbi 90 vjeç, jetojnë vetë në shtëpinë e tyre, e pastrojnë, e mirëmbajnë vetë, gatuajnë vetë, madje kanë fuqi edhe të punojnë kopshtin e tyre. Gjyshja e Matt ende nget makinën, edhe pse na shqetëson kjo, pasi sado-sado, është mbi 90 vjeç. Nga sytë është xixë, as syze nuk ve, as për të lexuar, as për të parë nga larg...
Nejse, se dola pak nga tema. Ata nuk përdorin pikën e vajit në shtëpi, madje as vaj ulliri (vaji i ullirit në fakt është shumë i mirë). Ata nuk përdorin as margarinë fare. Gjalpin e përdorin me shumë kujdes dhe vetëm me raste. As sheqer nuk blejnë, por e zëvendësojnë sheqerin e zakonshëm me gjëra të ëmbla natyrore (mjaltë, pekmez, etj.). Edhe për të blerë, nuk blenë në dyqane të zakonshme, por blejnë vetëm në dyqane ku shiten prodhime të rritura në mënyrë organike. Mishin nuk e përdorin shumë, peshk përdorin më shumë. Kurrë nuk skuqin, vetëm pjekin ose ziejnë. Kur blejnë ushqime, u kushtojnë rëndësi sasisë së yndyrës dhe kripës në etiketat e ushqimeve. Ah, harrova, as kripë nuk përdorin ata. Vetëm erëza!
Prej tyre mësova dhe unë. Kuptohet që ne nuk kemi arritur në atë pikë. Ne ende përdorim sheqer, kripë dhe vaj ulliri. Po p.sh., kur më duhet të skuq qepën, e "skuq" me ujë dhe jo me vaj.
Kur erdhi mami im kĂ«tu para ca kohĂ«sh, u habit qĂ« nuk mbanim vaj nĂ« shtĂ«pi. NĂ« fillim nuk i pĂ«lqenin shumĂ« gjellĂ«t pa vaj, po pastaj u mĂ«sua. NĂ« fillim mund tĂ« jetĂ« e vĂ«shtirĂ«, por pastaj mĂ«sohesh. UnĂ« tani p.sh. nuk i shoh dot ato gjellĂ«t me dy gisht yndyrĂ« qĂ« gatuajnĂ« nĂ« ShqipĂ«ri. MegjithatĂ«, djalit gjithmonĂ« i hedh pak gjalpĂ« nĂ« ushqimin e vet (pjatĂ«n ose tasin e tij), sipas rastit, se ai Ă«shtĂ« i vogĂ«l. Ai nuk ka nevojĂ« tĂ« mbajĂ« dietĂ« (leqĂ« mezi mĂ« ha, po edhe dieta i duhet atij - po kjo Ă«shtĂ« njĂ« histori mĂ« vete.) Edhe qumĂ«shtin e blejmĂ« dy llojesh, njĂ« tĂ« paskremuar pĂ«r tĂ«, dhe njĂ« tĂ« skremuar pĂ«r ne. ËshtĂ« e vĂ«rtetĂ« qĂ« dieta Ă«shtĂ« diçka qĂ« duhet tĂ« jetĂ« e pĂ«rditshme. MegjithatĂ«, mendoj se pĂ«r shumicĂ«n e njerĂ«zve, problemi qĂ«ndron sĂ« pari nĂ« sasinĂ« e tepĂ«rt qĂ« ne hamĂ«, kaloritĂ« e tepĂ«rta qĂ« fusim, dhe sĂ« dyti, nĂ« pĂ«rbĂ«rjen e ushqimit: shumĂ« kalori - mĂ« shumĂ« se ç'na nevojiten - qĂ« vijnĂ« nga yndyrĂ«rat, sheqernat etj.
Eh, ky shëndeti i tepërt! Sa mirë do të ishte të gjendej një "ilaç" i shpejtë!!!icon_wink.gif
Monika


Fabiana Papastefani-Pezzoni wrote:
... Së dyti duhet pakëz nge që të bësh dietë...


[Edited at 2003-11-10 07:28]


 

Fabiana Papastefani-Pezzoni  Identity Verified
Romania
Local time: 04:25
Member (2003)
English to Albanian
+ ...
TOPIC STARTER
Vaji i ullirit Nov 10, 2003

Eh,Monika e dashur. Burri im është nga Genova dhe aty janë fanatikë të vajit të ullirit ligure. Aty nuk gatuajnë me ndonjë vaj tjetër. Bile ai nuk duhet (ose sa më pak që të jetë e mundur) skuqur. A ke mundësi të gatuash siç thua ti Monika të gatuash më ujë, erëza e zarzavate, që kanë një aromë aq të mire, dhe të hedhësh pakëz vaj ulliri "crudo" mbi ushqimin? Bën mirë për zemrën dhe për të tjera gjëra.

Sa pĂ«r kripĂ« e sheqer, thuhet qĂ« nuk duhet t'i shohĂ«sh fare. Po hĂ«, jemi mĂ«suar keq. NĂ« fakt pediatria e gocave tĂ« mia nĂ« Genova kur me shpjegonte se si t'i pĂ«rgatisja ushqimet çupave, mĂ« thoshte tĂ« mos i hidhja kurrĂ« as kripĂ« e as sheqer. Mami im mĂ« thoshte: Po nuk ka shije fare moj çupĂ«. ÇfarĂ« do hajĂ« e shkreta, kjo nuk ngjĂ«rohet. Por ajo e kishte shumĂ« mire, se kĂ«shtu mĂ«sohet qĂ« nĂ« fillim.

Nejse, lum si gjyshërit e burrit tënd. Ata kanë ngrënë me mënd në kokë.


 

mergim  Identity Verified
United States
Local time: 21:25
English to Italian
+ ...
Regarding the problem : OBESITY. Jan 19, 2004

E lexova komentin e Fabianës lidhur me mënyrat e të ushqyerit si edhe përvojën, në person të tretë, të Monikës. Që të dyja kanë të drejtë. Por mendoj se edhe përvoja e një 72 vjeçari, që ka qenë sportist e pastaj ka arritur kufirin e 132 kg-ve peshë trupore... e pastaj ka ulur peshë, nuk duhet mospërfillur.
Që nga mosha 40 vjeç i kam provuar djetat bazuar në proteina, në supra barishtore, në djetë njëjavore me fruta e perime të gjalla e përsëritëshme çdo javë të katërtë, pa le atë supën me barishte që m'ishte bërë si i thonë "si burri i nënës me baba gjallë"!
Përvoja më e mirë që mundem t'u jap të tjerëve është, (gjithmonë për kushtet e mia ku kam arritur të ul 20 kg.), t'u them se mbipesha apo nënpesha janë përfundim i bilancit matematik ku kalorit'e marra, krahasuar me ato të shpenzuara janë në favor të njerit tregues apo të tjetrit. Unë në mënyrë kategorike kam mënjanuar nga karbohidratet vetëm marrjen e sheqerit drejtpërdrejt : Nuk ha më ëmbëlsira. Kurse akulloren e marr nga ajo pa sheqer por të ëmbëlsuar artificialisht. Nga ana tjetër, ka një morí vitesh që ime shoqe gatuan vetëm me vaj misri, sallatat me vaj ulliri,e ku duhet detyrimisht gjalpi, përdor margarinën. Arritja tjetër e madhe, e mund të them kryesore, është fakti që unë ha çdo gjellë, por ... gjysmën e porcionit që do të haja normalisht ! E ky fakt është edhe "kyçi i suksesit" (gjithmonë simbas meje).
Me pak fjalë, fëmija deri më dhjetë vjeç duhet të hajë çdo gjë, (vezën e përditëshme,
gjalpin, qumështin,sheqerin,etj.), por jo me teprí. Në vazhdim të hajë bilancin metabolik që nuk e shëndosh. E mbas të dyzetave, të hajë çdo gjë por me kusht që NGA TRYEZA DUHET NGRIHET I PANGOPUR ! Në kufirin mbi të 60-tat të mënjanohet sheqeri direkt !
Edhe parimisht, të ngrënët është një nga kënaqësit'e jetës. E që t'a gëzojmë këtë kënaqësí sa më gjatë,të hamë çdo gjë, por t'a mposhtim grykësínë ! Prandaj edhe kjo e fundit nga të gjitha besimet monoteiste konsiderohet mëkatë !
I shkrova këto radhë që kush do, të mos shkelë në shtigje të shkelur e stërshkelur se është shumë m'e mirë përvoja e zbatuar e të tjerëve se sa ... fillimi nga e para !
Shëndete të gjithëve !


 

Monika Coulson  Identity Verified
Local time: 19:25
Member (2001)
English to Albanian
+ ...
Bllokimi i arterieve; Mbipesha dhe sheqeri Mar 12, 2004

Bllokimi i arterieve; Mbipesha dhe sheqeri
PĂ«rgatiti: J.Sh


KohĂ«t e fundit, firma Philips e prodhimeve tĂ« aparateve mjekĂ«sore, njoftoi pĂ«r njĂ« paisjeje tĂ« re tepĂ«r tĂ« sofistikuar diagnostikimi. ShkencĂ«tarĂ«t besojnĂ« se ky aparat i ri skanimi do tĂ« ndihmojĂ« zbulimin e hershĂ«m tĂ« simptomave tĂ« goditjeve nĂ« tru, duke ndihmuar nĂ« trajtimin me sukses tĂ« kĂ«tyre rastve. NdonjĂ«herĂ« simptomat e goditjes nĂ« tru apo tĂ« bllokimit tĂ« arterve qĂ« furnizojnĂ« trurin me gjak, shpesh janĂ« tĂ« pakutueshme nga pacienti dhe dĂ«met nĂ« tru vĂ«shtirĂ« tĂ« pĂ«rcaktohen herĂ«t nĂ«pĂ«rmjet aparateve tĂ« zakonshme tĂ« skanimit. Sipas statistikave, bllokimi i artereve dhe goditjet nĂ« tru pĂ«rbĂ«jnĂ« shkaktarin e tretĂ« kryesore tĂ« vdekjeve nĂ« Shtetet e Bashkuara. Çdo 45 sekonda njĂ« njeri preket nga kjo sĂ«mundje nĂ« kĂ«tĂ« vend. Doktor Max Wintermark thotĂ« se njerĂ«zit qĂ« preken nga goditjet nĂ« tru ose nga bllokimi i artereve qĂ« furnizojnĂ« trurin me gjak janĂ« ata qĂ« rrezikohen nga goditje nĂ« zemĂ«r, qĂ« vuajnĂ« nga tensioni i lartĂ« gjakut, diabeti ose ata qĂ« pijnĂ« duhan. PavarĂ«sisht nga numri i rasteve tĂ« bllokimit tĂ« arterve, hemoragjive cerebrale apo goditjeve nĂ« tru, shumĂ« vetĂ« nuk janĂ« tĂ« vetĂ«dijshĂ«m se mund tĂ« kenĂ« pĂ«suar njĂ« goditje tĂ« tillĂ« dhe shpesh vonohen nĂ« trajtimin e pasojave. Simptomat e goditjeve nĂ« tru janĂ« tĂ« ndryshme, thotĂ« doktor Max Wintermark. SĂ« pari, njeriu ndjen dobĂ«si e mpirje veçanĂ«risht nĂ« njĂ«rĂ«n anĂ« tĂ« trupit. Shenja tĂ« tjera janĂ« vĂ«shtirĂ«si nĂ« tĂ« folur ose nĂ« tĂ« kuptuar. VĂ«shtirĂ«si pĂ«r tĂ« parĂ« ose ecur. NĂ« tĂ« gjitha kĂ«to raste njeriu nuk ndjen ndonjĂ« dhimbje, ndryshe nga rastet kur ai pĂ«son goditjen nĂ« zemĂ«r. Kjo Ă«shtĂ« arsyeja qĂ« shpesh tĂ« prekurit nuk shkojnĂ« menjĂ«herĂ« nĂ« spital. Por diagnostikimi nĂ« kohĂ« i rasteve tĂ« tilla tashmĂ« po ndihmohet nga pĂ«rparimet nĂ« fushĂ«n e teknologjisĂ«. MjekĂ«t janĂ« veçanĂ«risht tĂ« kĂ«naqur me njĂ« form tĂ« re skanimi, qĂ« i lejon ata tĂ« diagnostojnĂ« njĂ« bllokim arteresh apo goditje nĂ« tru shumĂ« mĂ« herĂ«t sesa me skanimet e zakonĂ«shme. Doktor Wintermark thotĂ« se teknika e re e skanimit mund tĂ« pĂ«rdoret me mjaft lehtĂ«si edhe nĂ« rastet mĂ« urgjente. EkspertĂ«t besojnĂ« se metoda e re e skanimit do tĂ« ketĂ« ndikim dramatik nĂ« diagnostikimin e herĂ«shĂ«m dhe trajtimin e viktimave tĂ« goditjeve nĂ« tru. Doktor Wintermark thotĂ« se me njĂ« aparat tĂ« zakonshĂ«m, mjekĂ«t mund tĂ« shohin formĂ«n e trurit dhe pĂ«r kĂ«tĂ« arsye goditja nĂ« tru mund tĂ« diktohet tĂ« paktĂ«n pas 6 orĂ«sh. Por me teknikĂ«n e re, mjekĂ«t mund tĂ« shohin rrugĂ«t e furnizimit tĂ« trurit me gjak dhe kjo u jep atyre pĂ«rparĂ«si pĂ«r t’i dalluar simptomat shumĂ« mĂ« herĂ«t. Aparati i ri Ă«shtĂ« prodhim i firmĂ«s mjekĂ«sore Philips. ShkencĂ«tarĂ«t besojnĂ« se njĂ« zhvillim i tillĂ« fushĂ«n e teknologjisĂ« mjekĂ«sore do tĂ« ndikojĂ« nĂ« shpĂ«timin e jetĂ«s sĂ« mijĂ«ra pacientĂ«ve.

Mbipesha dhe sheqeri

AmerikanĂ«t nĂ« luftĂ« tĂ« vazhdueshme me mbipeshĂ«n mund ta fitojnĂ« kĂ«tĂ« betejĂ« nĂ«pĂ«rmjet njĂ« çimçakĂ«zi, i cili ndryshon shijen e sheqerit kĂ«shtu qĂ« personit i shuhet dĂ«shira pĂ«r tĂ« ngrĂ«nĂ« gjĂ«ra tĂ« Ă«mbla. Çimçakizi i ri, aktualisht bllokon aftĂ«sinĂ« e gjuhĂ«s pĂ«r tĂ« shijuar tĂ« Ă«mblat pa prekur shijen e ushqimeve tĂ« llojeve tĂ« tjera.Sipas ekspertit, Drew Averi, çimçakizi fillon tĂ« veprojĂ« brenda 2 minutave. DĂ«shira e organizmit pĂ«r tĂ« Ă«mbla Ă«shtĂ« diçka e papĂ«rmbajtur, por çimçakizi i ri e mposht kĂ«tĂ« dĂ«shirĂ«. Mjeku Jay Udani pranĂ« spitalit Northridge thotĂ« se elementi kryesor i kĂ«tij lloj çimçakizi, gymnea, jo vetĂ«m mposht dĂ«shirĂ«n pĂ«r Ă«mbĂ«lsira, por gjithashtu ndikon nĂ« mĂ«nyrĂ«n se si organizmi rregullon nivelin e sheqerit me insulinĂ«n. Substanca gymnea nuk Ă«shtĂ« diçka e re. NĂ« forma popullore, ajo Ă«shtĂ« pĂ«rdorur nĂ« Indi pĂ«r trajtimin e diabetit pĂ«r mĂ« shumĂ« se 1 mijĂ« vjet, thotĂ« ai. Por ekspertĂ«t thonĂ« se mbi tĂ« gjitha çdo gjĂ« varet nga vullneti i personit pĂ«r tĂ« rralluar ushqimet me pĂ«rmbajtje tĂ« lartĂ« sheqeri dhe se mjeti i ri vetĂ«m mund tĂ« ndihmojĂ« nĂ« kĂ«tĂ« drejtim.

VOA


 

Fabiana Papastefani-Pezzoni  Identity Verified
Romania
Local time: 04:25
Member (2003)
English to Albanian
+ ...
TOPIC STARTER
Çajra pĂ«r tĂ« kontrolluar peshĂ«n Mar 12, 2004

Ky lajmi i kësaj pajisjeje është shumë i mirë. Kush e di se kur do jetë në përdorim kudo...në Itali të paktën.

Unë po ta dija që pajisja ka ardhur (ose kur të vijë) do të kërkoja një ekzaminim pasi im atë (që është dermatolog) mendon se njerëz me peshën e tim shoqi duhet të bëjnë kontrolle e mbi kontrolle edhe pa ndjerë asgjë. Ai bile këtu e vendos më shumë theksin, ket enët e gjakut që janë të parat që vuajnë nga parnia e yndyrës së tepërt në trup.

Kur isha në Rumani, pata rastin të njoh një mjek popullor i cili kishte edhe botuar një libër mbi çajra e barëra të ndryshme që ndihomin për këtë ose atë. Përveç kësaj ai kishte vite që studuonte (së bashku me një koleg të tij në ShBA) për veti të ndryshme të frutave e perimeve. Në fakt në këtë libër ai shkruante për sejcilin shqetësim/diagnozë çfarë njerëzit nuk duhet të hanin dhe çfarë duhej të konsumonin më shumë.

Aty kishte një përhapje shumë të madhe përdorimi i çajrave dhe të gjithë filloin gati çdo lloj trajtimi (kur ndjenin shqetësimet e para) me këto çajra. Ata ishin të bindur (dhe mua më pëlqente të besoja) se kishin pasur rezultate shumë të mira në parandalime. Pse pak është? Përdornin gjithashtu shtrydhje jo vetëm frutash por edhe perimesh, p.sh. shtrydhje lakre, preshi. Preshi qënka një shkarkues shumë i mirë dhe bën mirë jo vetëm për tensionin e lartë, por edhe për muret e enëve të gjakut, etj. Unë fatkeqësisht nuk pata mundësi ta thelloj më shumë këtë temë se u largova dhe këtu nuk kam gjetur ende njerëy që merren me këtë.

KĂ«tu njerĂ«yit janĂ« shumĂ« tĂ« shqetĂ«suar mbi cilĂ«sinĂ« e ushqimeve tĂ« tyre. Pas Çernobilit ata pĂ«suan nj goditje tĂ« rĂ«ndĂ«. Kjo pati sĂ« pari tek ta njĂ« ndikim shkatĂ«rrues psikologjik pastaj edhe fizik. Muzeu mbi Çernobilin mĂ« la pa gojĂ«.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Shëndeti dhe dieta: Mëngjesi është i rëndësishëm

Advanced search


BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search