Përkthimi i \"what\"
Thread poster: Diana Kristo

Diana Kristo
United States
Local time: 04:55
English to Albanian
+ ...
Mar 20, 2003

Shpesh na ndodh që përkthimin e mjaft fjalëve ta marrim si të mirëqenë, pra jemi shumë të sigurt në atë që përkthejmë. Shikoni sa variante na jep vetëm një fjalë e thjeshtë si \"what\" e përdorur në kontekste të ndryshëm:

1. What is this town called? (Si quhet kjo qytezë?)

2. What is his profession? (ç\'profesion, çfarë profesioni ka?)

3. What time is it? (Sa është ora?)

4. What did you do it for? (Për se e bëre?)

5. What about him? Is he coming? (Po ai, do të vijë?)

6. What is she like? (Si është ajo, ç\'njeri është?)

7. What if she comes over? (Po sikur të na vijë ajo?)

8. What now? (Po tani?)

Do të ishte mjaft interesante dhe e dobishme për të gjithë për të këmbyer shembuj nga përvoja e gjithsecilit.

Përshëndetje[ This Message was edited by: Dr.Diana Kristo on 2003-03-20 23:48]

[ This Message was edited by: Dr.Diana Kristo on 2003-03-20 23:51]


Direct link Reply with quote
 

Anila Mayhew  Identity Verified
United States
Local time: 02:55
English to Albanian
+ ...
Ja dhe nje shembull tjeter. Mar 20, 2003

Po sjell disa shembuj ketu nga perdorimi dhe perkthimi i \"how\" ne pyetje.1. How are you? (Si jeni/je?)

2. How much does it cost? (Sa kushton?)

3. How far? (Deri ku? Sa larg?)

4. How about this, do you want it? (Po kete a e do?)

5. How come? (Pse?)

6. How is that again? (Cfare thate?)

7. How about a movie? (Po sikur te shohim nje film?)

8. How so? (Why?)

9. How do you do? (Si jeni?)Direct link Reply with quote
 

Diana Kristo
United States
Local time: 04:55
English to Albanian
+ ...
TOPIC STARTER
Edhe një rast tjetër Mar 20, 2003

Ja një rast tjetër interesant që hasa sot:

\"What you intend to accomplish is...\"

(ajo që doni të arrini...).


Direct link Reply with quote
 
Devis Kolonja  Identity Verified
Local time: 02:55
English to Albanian
+ ...
Ska shume lidhje... po hec mo :) Mar 30, 2003

Gjate jetes se kolegjit perdorja shume pyetjen: \"And that means to me... what?\" Shoqeria pas pak kohe e kapen dhe sa here qe kerkoja dicka me benin kete pyetje. Une i pergjigjesha \"It doesn\'t have to mean anything to you\"

E megjithate... si mund te perkthehet kjo pyetje ne shqip? Kuptohet, duhet te mbahet lezeti i ironise ...


Direct link Reply with quote
 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Përkthimi i \"what\"

Advanced search


Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search