https://www.proz.com/forum/bulgarian/11859-%CA%EE%EB%E5%E3%E8_%EF%F0%EE%E2%E5%F0%E5%F2%E5_%F1%E5_%E7%E0_%E2%E8%F0%F3%F1%E8.html

Колеги, проверете се за вируси!
Thread poster: Boyan Brezinsky
Boyan Brezinsky
Boyan Brezinsky  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 21:13
English to Bulgarian
+ ...
Jun 16, 2003

Днес за втори път получих вируса Bugbear.B. Идва от член на този сайт, защото вирусът си е избрал за носител писмо, изпратено от ProZ.com.
Освен това го получих на два от e-mail адресите си, което значи, че съответният човек ги има и двата в своя address book. Аз за момента се сещам само за ед
... See more
Днес за втори път получих вируса Bugbear.B. Идва от член на този сайт, защото вирусът си е избрал за носител писмо, изпратено от ProZ.com.
Освен това го получих на два от e-mail адресите си, което значи, че съответният човек ги има и двата в своя address book. Аз за момента се сещам само за един човек от тук, който може да ги има и двата, но не съм 100% сигурен.
Затова ви моля, проверете си за вируси. Имайте предвид, че този вирус проверява за антивирусни програми и ги убива, като не им позволява да се изпълнят. Така че за по-сигурно първо си свалете инструмента за почистване:
ftp://ftp.f-secure.com/anti-virus/tools/f-bugbr.zip
Описанието на вируса е на
http://www.f-secure.com/v-descs/bugbear_b.shtml
А като сте тръгнали, можете да си свалите и инструмента за почистване на други троянски коне и червеи като Elkern:
ftp://ftp.europe.f-secure.com/anti-virus/tools/kleztool.zip
Само че в този случай изрично трябва да се посочи, че искаме проверка на дисковете.
(Моля, да не навлизаме в спор дали Bugbear е вирус или червей.)
Collapse


 
Yuliyana Radoulova
Yuliyana Radoulova
Local time: 20:13
Italian to Bulgarian
+ ...
Thanx! Jun 16, 2003

Blagodarya za predoprejdenieto kolega. Az uj gledam se sam vinagi bronirana, no nikoga nyama garancia:)

Pozdravi,
Yuliyana


 
Daniela Petrova (X)
Daniela Petrova (X)
Local time: 21:13
Portuguese to Bulgarian
+ ...
Благодаря, но... Jun 16, 2003

...нищо не помага. Не знам какво точно имам в компютъра си, но от няколко дни сам се опитва да изпраща стотици писма до абсолютно непознати лица, при това при затворен Outlook. Блокирам го със Sygate, за да не пострадат други хора, но не мога да открия причинителя. Имам Norton 2003, който се ... See more
...нищо не помага. Не знам какво точно имам в компютъра си, но от няколко дни сам се опитва да изпраща стотици писма до абсолютно непознати лица, при това при затворен Outlook. Блокирам го със Sygate, за да не пострадат други хора, но не мога да открия причинителя. Имам Norton 2003, който се ъпдейтва автоматично, тестваха ми компютъра с Касперски и още някаква професионална програма, използвана от БТК. Нито една от програмите не откри вирус, червей, кон, или каквато и да било там гадина. Всички казват, че било вирус и трябва да се форматира диска. Хубаво, но не разбирам как може да съм прихванала нещо толкова скорошно, че антивирусните програми да не го хващат. Телих и програмите на Symantec, които унищожават точно определени вируси, като избрах последните десет (освен по азбучен ред са подредени и хронологично) и те също не откриват нищо. Някой има ли идея или предложение?

Благодаря предварително
Collapse


 
Boyan Brezinsky
Boyan Brezinsky  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 21:13
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Лечението е трудно, но не невъзможно Jun 17, 2003

Daniela Petrova wrote:

...нищо не помага.
.....
Хубаво, но не разбирам как може да съм прихванала нещо толкова скорошно, че антивирусните програми да не го хващат.
.....
Някой има ли идея или предложение?
Благодаря предварително


Аз бих предложил да си изтеглиш двата инструмента от f-secure, които съм посочил по-горе. Kleztool всъщност е на Caspersky Lab, f-bugbr си е на f-secure. Разархивирай ги на незаразен компютър и ги пусни от защитена от запис дискета. Този тип вирусочервеи убиват работещите антивирусни програми, така че NAV, дори и с ъпдейт, надали е основание за спокойствие.
А ако ти се занимава, можеш да прочетеш описанието на вирусите и да видиш как се пускат - обикновено, макар и невинаги, се записват в един ключ в registry-то.
За съжаление вариантите на klez май са разрушителни - една колежка ми донесе компютъра си, заразен с klez.h/elkern, и почти нищо не беше останало от него. Чудя се как Windows-ът изобщо работеше. Е, вярно, че в нейния случай мъжът й се беше опитвал да прави нещо, включително и да трие...
Та може би хората са прави, като ти казват да преформатираш. Само дето няма гаранция, че вирусът не се е забутал в някой личен изпълним файл, където най-малко очакваш, и да се появи отново на чистата инсталация. Да не говорим, че ако си седи в пощата - а той сигурно седи - и си я запазиш, само при едно показване на заразеното съобщение пак ще се заразиш.
А, а пък един скорошен български вирус - Oror - е толкова гаден, че махането му е твърде трудно и наистина е по-лесно да се преформатира.
Утешението е само, че тези вируси не заразяват документи. Така че спокойно можеш да си оставиш документите или да си ги архивираш, преди да пристъпиш към преинсталиране.
Аз поне винаги разделям диска поне на две части - едната за операционната система и програмите, другата за документи и данни. Така, дори и да се наложи преинсталация, тя е относително безболезнена.
По тоя повод те съветвам при евентуално преинсталиране да си сложиш Internet Explorer 6.0, където грешката, използвана от тези вируси, е поправена.
Успех в борбата срещу вирусите!


 
Daniela Petrova (X)
Daniela Petrova (X)
Local time: 21:13
Portuguese to Bulgarian
+ ...
Отново благодаря Jun 17, 2003

bsb_2 wrote:


Аз бих предложил да си изтеглиш двата инструмента от f-secure, които съм посочил по-горе. Kleztool всъщност е на Caspersky Lab, f-bugbr си е на f-secure. Разархивирай ги на незаразен компютър и ги пусни от защитена от запис дискета. Този тип вирусочервеи убиват работещите антивирусни програми, така че NAV, дори и с ъпдейт, надали е основание за спокойствие.
А ако ти се занимава, можеш да прочетеш описанието на вирусите и да видиш как се пускат - обикновено, макар и невинаги, се записват в един ключ в registry-то.
За съжаление вариантите на klez май са разрушителни - една колежка ми донесе компютъра си, заразен с klez.h/elkern, и почти нищо не беше останало от него. Чудя се как Windows-ът изобщо работеше. Е, вярно, че в нейния случай мъжът й се беше опитвал да прави нещо, включително и да трие...
Та може би хората са прави, като ти казват да преформатираш. Само дето няма гаранция, че вирусът не се е забутал в някой личен изпълним файл, където най-малко очакваш, и да се появи отново на чистата инсталация. Да не говорим, че ако си седи в пощата - а той сигурно седи - и си я запазиш, само при едно показване на заразеното съобщение пак ще се заразиш.
А, а пък един скорошен български вирус - Oror - е толкова гаден, че махането му е твърде трудно и наистина е по-лесно да се преформатира.
Утешението е само, че тези вируси не заразяват документи. Така че спокойно можеш да си оставиш документите или да си ги архивираш, преди да пристъпиш към преинсталиране.
Аз поне винаги разделям диска поне на две части - едната за операционната система и програмите, другата за документи и данни. Така, дори и да се наложи преинсталация, тя е относително безболезнена.
По тоя повод те съветвам при евентуално преинсталиране да си сложиш Internet Explorer 6.0, където грешката, използвана от тези вируси, е поправена.
Успех в борбата срещу вирусите!


Утре смятам да оставя компютъра при специалисти в една добра фирма. Мисля, че ще е по-разумно. Засега няма никакви видими поражения, а и документите ми са качени на CD, така че за тях не ме страх, но не смея един email да изпратя. Достатъчно време загубих, а и се обърках. Вярно е, че моят Norton може да е бил повреден от вируса, но при третото тестване ми закачиха диска към служебен компютър и го сканираха без да го активират. При това положение вирусът няма как да се задейства и да унищожи антивирусната програма. Остава да се е загнездил в паметта, ако това е възможно.

Форматирането ми е проблем дотолкова, доколкото преинсталацията на програмите отнема много време (между другото от доста време ползвам точно Explorer 6), а в момента имам доста работа. А и наистина няма гаранция, че вирусът отново няма да изникне отнякъде.


Между другото днес получих пореден съмнителен email с приложение, който не съм отваряла. За последните няколко дни това е четвъртият или петият. Да не би високите температури да спомагат за разможаването на буболечките?

Благодаря още веднъж за съветите.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Колеги, проверете се за вируси!






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »