https://www.proz.com/forum/bulgarian/15682-%3F%3F%3F%3F%3F_%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F_%3F%3F%3F%3F.html

Разни странни неща
Thread poster: Empty Whiskey Glass
Empty Whiskey Glass
Empty Whiskey Glass
Local time: 14:54
Bulgarian
+ ...
Nov 10, 2003

Колкото и да ми е неприятно да чета български на латиница, все пак някак си успявам да преодолея неприязънта си, за да прочета нещо написано от някого уж на български, ама не съвсем.

Много по-странно ми е, обаче, коагто видя българи да си комуникират на английски в нета
... See more
Колкото и да ми е неприятно да чета български на латиница, все пак някак си успявам да преодолея неприязънта си, за да прочета нещо написано от някого уж на български, ама не съвсем.

Много по-странно ми е, обаче, коагто видя българи да си комуникират на английски в нета. Да се обменят забележки и коментари на английски.

А бе хора, я слезте на земята, какви са тия простотии. Или ще изпадаме до положението да си говорим на чужд език и на конете? Който има добра обща култура знае за какво става дума, другите да му мислят.
Collapse


 
Emilia Vinarova
Emilia Vinarova
Local time: 13:54
Italian to Bulgarian
+ ...
Kirilica i Latinica Nov 11, 2003

Prinudena sym da pisha s latinica, kolkoto i da mu e neprijatno na kolegata, inache izlizat majmunski znaci.
Za elektronna poshta izpolzavam Eudora, kojato syshto ne poddyrgha kirilica. Red drugi programi ne rabotiat s kirilica. Neka ne zabraviame osnovnata funkcija i cel na ezicite, da se obmeniat misli. Te sa samo sredstvo. Kakvo znachenie ima vsichko ostanalo? Rano ili kysno shte triabva da se primirim s tozi fakt v internet. Po-skoro bi triabvalo da se pomisli za edna reforma i da se v
... See more
Prinudena sym da pisha s latinica, kolkoto i da mu e neprijatno na kolegata, inache izlizat majmunski znaci.
Za elektronna poshta izpolzavam Eudora, kojato syshto ne poddyrgha kirilica. Red drugi programi ne rabotiat s kirilica. Neka ne zabraviame osnovnata funkcija i cel na ezicite, da se obmeniat misli. Te sa samo sredstvo. Kakvo znachenie ima vsichko ostanalo? Rano ili kysno shte triabva da se primirim s tozi fakt v internet. Po-skoro bi triabvalo da se pomisli za edna reforma i da se vyvede latinicata kato vtora azbuka.
Collapse


 
Natasha Stoyanova
Natasha Stoyanova  Identity Verified
Local time: 14:54
English to Bulgarian
+ ...
Чак пък... Nov 11, 2003

...въвеждане на латиницата като втора азбука ми се струва прекалено!

 
Empty Whiskey Glass
Empty Whiskey Glass
Local time: 14:54
Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
:) Nov 11, 2003

Исках да се обърна кеъм тези, които могат, но не искат да използват кирилицата, а не към тези, които са принудени да го правят.

Neka ne zabraviame osnovnata funkcija i cel na ezicite, da se obmeniat misli.

А какво да кажем за съдържание, облечено в неподходяща форма?

Po-skoro bi triabvalo da se pomisli za ed
... See more
Исках да се обърна кеъм тези, които могат, но не искат да използват кирилицата, а не към тези, които са принудени да го правят.

Neka ne zabraviame osnovnata funkcija i cel na ezicite, da se obmeniat misli.

А какво да кажем за съдържание, облечено в неподходяща форма?

Po-skoro bi triabvalo da se pomisli za edna reforma i da se vyvede latinicata kato vtora azbuka.

В никакъв случай! Българската азбука съответства на артикулационния апарат на българите, не латиницата.
Collapse


 
Emilia Vinarova
Emilia Vinarova
Local time: 13:54
Italian to Bulgarian
+ ...
Glagolica Nov 12, 2003

Kirilicata e adaptirana azbuka kym fonetikata na slavianskite ezici.
Kato syshtinsko bylskarska azbuka moghe da se prieme v naj-dobrija sluchaj glagolicata.


 
shabda
shabda  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 14:54
English to Bulgarian
+ ...
Om Namo Bhagavate Vasudevaya Nov 14, 2003

Hari Om, Svetozar

You probably live and work in the capital, where one can find a bilingual job much more easily than where I live.
I speak Bulgarian all the time with my kinsfolk and the people of my environment. Thus, I use the opportunity to speak English on the internet with whomever understands me.
Moreover, having been outdone by graft-giving Bulgarians, I am out of work and the danger of losing the language is real.

It will be good if you can tolerate
... See more
Hari Om, Svetozar

You probably live and work in the capital, where one can find a bilingual job much more easily than where I live.
I speak Bulgarian all the time with my kinsfolk and the people of my environment. Thus, I use the opportunity to speak English on the internet with whomever understands me.
Moreover, having been outdone by graft-giving Bulgarians, I am out of work and the danger of losing the language is real.

It will be good if you can tolerate that.

Om Shanti
Om Tat Sat
Collapse


 
Empty Whiskey Glass
Empty Whiskey Glass
Local time: 14:54
Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Ееех, Nov 14, 2003

shabda wrote:

Hari Om, Svetozar

You probably live and work in the capital, where one can find a bilingual job much more easily than where I live.
I speak Bulgarian all the time with my kinsfolk and the people of my environment. Thus, I use the opportunity to speak English on the internet with whomever understands me.
Moreover, having been outdone by graft-giving Bulgarians, I am out of work and the danger of losing the language is real.

It will be good if you can tolerate that.

Om Shanti
Om Tat Sat


Без коментар!


 
Yuliyana Radoulova
Yuliyana Radoulova
Local time: 13:54
Italian to Bulgarian
+ ...
Емма... Nov 17, 2003

Prinudena sym da pisha s latinica, kolkoto i da mu e neprijatno na kolegata, inache izlizat majmunski znaci.

Аз също съм в Италия, но както виждаш пиша на кирилица. Може би ще мога да ти помогна с това. Пиши ми ако желаеш.
Колкото до Eudora, защо не Outlook Express? Чудно лека и семпла програмка:):)

Saluti,
Yuli


 
Boyan Brezinsky
Boyan Brezinsky  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 14:54
English to Bulgarian
+ ...
OE ?!? Nov 17, 2003

Yuliyana Gancheva wrote:
....
Колкото до Eudora, защо не Outlook Express? Чудно лека и семпла програмка:):)

Saluti,
Yuli


Личното ми мнение е, че Outlook Express трябва да се избягва. Поради уникалната си (може би уникално тъпа) интеграция с Internet Explorer това е най-лесният начин за един вирус да влезе в системата. Нещо, което вирусописачите са открили доста преди Microsoft и се възползват активно.
Така че, ако можете да избегнете Outlook Express, действайте. А Eudora не поддържала кирилица - може и така да е, ама ми се струва много странно. По-вероятно програмата е написана некадърно и трябва да се предприемат допълнителни стъпки, за да заработи и с кирилица.


 
Yuliyana Radoulova
Yuliyana Radoulova
Local time: 13:54
Italian to Bulgarian
+ ...
Re: OE Nov 18, 2003

Личното ми мнение е, че Outlook Express трябва да се избягва. Поради уникалната си (може би уникално тъпа) интеграция с Internet Explorer това е най-лесният начин за един вирус да влезе в системата. Нещо, което вирусописачите са открили доста преди Microsoft и се възползват активно.
Така че, ако можете да избегнете Outlook Express, действайте.


Имате право. Аз обаче нямам проблеми с Outlook.
А Вие добре ли сте защитили компютъра си, за да не може ОЕ да хваща вируси?


 
Evelina Mineva (X)
Evelina Mineva (X)  Identity Verified
Local time: 14:54
Greek (Ancient) to Bulgarian
+ ...
кирилица Nov 26, 2003

Въпросът с азбуката напоследък много често се дискутира в България. Не мога да разбера защо един технически проблем трябва да се превръща в генерален въпрос за това каква азбука трябва да използва целият български народ. Тази азбука ни е служила с векове, при това тя не е не... See more
Въпросът с азбуката напоследък много често се дискутира в България. Не мога да разбера защо един технически проблем трябва да се превръща в генерален въпрос за това каква азбука трябва да използва целият български народ. Тази азбука ни е служила с векове, при това тя не е нещо застинало и консервативно, претърпяла е промени, които всеки път са я синхронизали с живия език (последната е изпадането на големия ер в края на думите, който оt векове беше престанал да се произнася). Наистина единствената славянска оригинална азбука е глаголицата, но тя излиза от употреба по ред причини (неудобна за писане, навик да се използва гръцката азбука) още през Средновековието - единствено хърватите я запазват до 17 в. Нашата съвременна азбука е вариант на гръцката, с добавяне на някои оригинални букви за фонеми като ш,щ,ч,ж, ъ и др.,които липсват в гръцкия език. В това обаче няма нищо лошо и неестествено - и гръцката азбука е разширен и подобрен вариант на финикийската.
Що се отнася до техническата страна - всеки се приспособява според нуждите, средствата и възможностите си. Аз например във форума пиша на кирилица, когато отговарям на Кудоз-въпроси, пиша на латиница, защото имам някакъв технически проблем и ми излизат триъгълници, но в момента нямам възможност да търся техник само заради това, в Аутлук пиша пак на латиница, защото не съм сигурна наистина дали ще мине съобщение на кирилица. Всеки е свободен да пише както желае, но не мисля, че това може да стане причина да си смeним азбуката, а още по-малко да забравим езика си. Интернетът и компютрите се развиват постоянно, мисля, че един ден ще бъде възможно да си изпращаме спокойно съобщения само на кирилица. И в Гърция до преди две години беше проблем да се изпращат съобщения на гръцки, но сега в Аутлук си пиша и си получавам е-mails на гръцки, без никаква трудност.
Така че нека не правим от мухата-слон! Сред българите винаги е имало чуждопоклонници, но и националисти, и все пак, слава богу, сме оцелели.

[Edited at 2003-11-27 09:02]
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Разни странни неща






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »