ДДС номер
Thread poster: Petya Ivanova

Petya Ivanova  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 11:09
Bulgarian to English
+ ...
Sep 24, 2010

Здравейте,

чудя се дали някой се е сблъсквал с проблема, с който се сблъсках аз скоро:
Работих по 3 поръчки за гръцка агенция за преводи - една юни, една юли и една този месец.
Тъй като първите не бяха големи, не съм повдигала въпроса за плащането веднага. След третата попитах как, аджаба, става плащанрто с тях. Пратиха стандартен отговор, искат фактура и т.н. След като си издадох фактура (като фирма, не като физ. лице) и я изпратих, получих отговор, че не могат да платят, защото нямам ДДС номер, регистриран във VIES системата. Консултирах се със счетоводител, според който не би трябвало да има проблем и изпратих отговор, че не съм рег-на по ЗДДС, тъй като не съм достигнала оборота, който се изисква по закон. След напомняне, техният отговор е: "Dear Petya, Sorry for not having responded to you sooner..
We read your email and we are looking into it with the Ministry of International Affairs.. Unfortunately, according to the new taxation rules all business transactions have to have a VAT number.. As soon as we get an answer, cause we have to be legitimate according to law regulations (especially now that things in Greece are not very safe), I will inform you and proceed with your payment."

Имали ли сте подобен случай?




[Edited at 2010-09-24 21:44 GMT]


Direct link Reply with quote
 

Elena Aleksandrova  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 13:09
Member (2009)
English to Bulgarian
+ ...
чл. 97а Oct 7, 2010

От началото на тази година всички лица, които извършват услуги за страни от ЕС или получават такива трябва да са регистрирани по ЗДДС по чл. 97а без значение оборота. Регистрирането става за 3 дни (или 4, вече не си спомням), като се прилагат всички изисквания за отчетност на ЗДДС, но с малко облекчения - подават се нулеви отчети покупки, не се начислява ДДС (съответно нямате право да теглите или внасяте).

Direct link Reply with quote
 
xxxFidexim
Bulgaria
Local time: 13:09
English to Bulgarian
+ ...
Потвърждавам Nov 18, 2010

Регистрацията по ДДС е задължителна и е най-добре да стане ПРЕДИ да издадете фактура.
Една тънкост - ако работите и с български клиенти, няма нулеви декларации Начислявате си ДДС на общо основание, внасяте си го и си го връщате, ако има за какво.


Direct link Reply with quote
 
Vesela Dimova  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 13:09
Member (2010)
English to Bulgarian
+ ...
Благодаря :) Nov 26, 2010

Fidexim wrote:

Регистрацията по ДДС е задължителна и е най-добре да стане ПРЕДИ да издадете фактура.
Една тънкост - ако работите и с български клиенти, няма нулеви декларации Начислявате си ДДС на общо основание, внасяте си го и си го връщате, ако има за какво.


Мислех да поставя точно този тънък въпрос... Благодаря!


Direct link Reply with quote
 

Elena Aleksandrova  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 13:09
Member (2009)
English to Bulgarian
+ ...
:) Dec 3, 2010

Fidexim wrote:

Регистрацията по ДДС е задължителна и е най-добре да стане ПРЕДИ да издадете фактура.
Една тънкост - ако работите и с български клиенти, няма нулеви декларации Начислявате си ДДС на общо основание, внасяте си го и си го връщате, ако има за какво.


Има, прочетете Закона за ДДС и Правилника за прилагане на зддс. Ако нямате оборот за пълна регистрация, но искате да издавате фактури само за ЕС, тогава има отделен член за регистрация - 97а. Ако сте регистрирани по този член, законът ви забранява да начислявате ДДС, както ви освобождава и от подаване на дневник покупки. Освен това нито теглите, нито внасяте ДДС.


Direct link Reply with quote
 
lana06
Bulgaria
Local time: 13:09
Italian to Bulgarian
+ ...
:) Dec 5, 2010

Споделям напълно мнението на колегата Elena Aleksandrova - няма начисляване и теглене на ДДС при регистрация по чл. 97а.

Direct link Reply with quote
 
xxxFidexim
Bulgaria
Local time: 13:09
English to Bulgarian
+ ...
:) Dec 8, 2010

Не ми е работа да чета тоя род закони - затова си имам счетоводител
А за декларациите - аз изобщо не разглеждам казуса на преводачите през свободно време, които не могат да докарат 50 хил. оборот годишно. Мисля, че тук говорим за професионални преводачи


Direct link Reply with quote
 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

ДДС номер

Advanced search






Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »



Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search