Какви са цените за превод на по-голям текст?
Thread poster: Denis Shepelev

Denis Shepelev  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 02:25
Member (2011)
English to Bulgarian
+ ...
Feb 20, 2007

Здравейте, работя като професионален преводач вече от 3 години, но съм на твърда заплата. Сега обаче възникна следната ситуация: трябва да преведа една книга от 70 страници, но не знам как се определя тарифата за такъв превод и какви са точно цените. Търсих в интернет, но навсякъде пишат цените за малки по обем преводи (които са около 10 лв на страница от 1800 знака).
Ще се радвам ако някой ми отговори на този въпрос. Благодаря предварително.

Direct link Reply with quote

Ivaylo Ivanov  Identity Verified
Luxembourg
Member (2005)
English to Bulgarian
+ ...
Ориентировъчно Feb 20, 2007

Виж тази тема: http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=translators&Number=1946918770&page=1&view=collapsed&sb=5&part=all&vc=1

По принцип, цените зависят от това дали е художествена или научна литература, но според мене хонорарите в издателствата се движат около 3-4-5 лв.

Denis Shepelev wrote:

Здравейте, работя като професионален преводач вече от 3 години, но съм на твърда заплата. Сега обаче възникна следната ситуация: трябва да преведа една книга от 70 страници, но не знам как се определя тарифата за такъв превод и какви са точно цените. Търсих в интернет, но навсякъде пишат цените за малки по обем преводи (които са около 10 лв на страница от 1800 знака).

Metodi Gerasimov  Identity Verified
Bulgaria
Greek to Bulgarian
+ ...
според договорката очевидно Feb 20, 2007

Denis Shepelev wrote:

Здравей! Явно няма релевантен източник за хонорарите в подобен случай. Действително, парите, които едно издателство плаща на преводач за художествена литература, се движат около 3-4 лева. В случай, че лично се договаряш с крайния клиент, можеш спокойно да работиш за 6-7-8, без фактури, разбира се.
Ако иска подобни документи, си начисляваш веднага данъците.
Освен това, можеш спокойно да измислиш куп причини за качване на цената, напр. платежоспособност на клиента, очаквано последващо сътрудничество с него, сложност на текста, срокове и прочие.
Комай единственият критерий е хонорарът, който същият преводач получава за други поръчки. От 12-те лева например, които взима за договори и прочие, си сваля колкото реши и това е крайната дума:)
Прочее, въпросната тема в дир-а далеч не е най-изчерпателната по темата за художествения превод:)

Yassen Tounev  Identity Verified
Bulgaria
English to Bulgarian
+ ...
Не бъди еФтинджия Jul 8, 2007

Denis Shepelev wrote:

Твърдо BGN 10/1800 w/spaces като минимум за местен клиент! Ако не ще- да пасе патките. Клиенти бол- и в BG и в чужбина. НЕ БЪДИ ЕФТИНДЖИЯ! Именно с "Ф", не ми правете забележки, колеги Ние не сме склад за фаянсови плочки да правим отстъпки за количества. Ние сме ПРОИЗВОДИТЕЛИ и нашата цена е FOB завода- най-ниската възможна цена в бизнес-практиката. Ако купуваме нещо отнякъде и го препродаваме- тогава може да се правят отстъпки.

[Edited at 2007-07-08 17:50]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Какви са цените за превод на по-голям текст?

Advanced search

LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search