Prevoditeljstvo i ideologija
Thread poster: bergazy
bergazy  Identity Verified
Croatia
Local time: 23:32
Croatian to Italian
+ ...
Jan 7, 2004

Cijenjeni kolege
budući da trenutno radim na novinskom članku srodne tematike, volio bih (još jednom ) znati vaše mišljenje.
Sjećam se davnog predavanja prof.Puhovskog o prevođenju Marxovih radova.
Između ostalog u njemu je spomenuta i čuvena antireligijska teza "Religija je opijum za narod".Čini mi se da je tu rečenicu tako preveo Moša Pijade.
Nedavno,susreo sam se s tekstom u kojem se govori upravo o toj rečenici koja bi trebala glasiti: "Religija je opijum naroda". Kako je u Marxovo vrijeme opijum korišten kao sredstvo za ublažavanje bolova, proizlazi da je Marx htio reći nešto sasvim drugo.

Drugi primjer: prije skoro 20 godina Mustafa Cerić, danas poglavar islamske zajednice u Bosni govorio je o pravilu pokrivanja lica žena u Islamu.Ustvrdio je da se doista spominje pojam koji na arapskom znači "veo" ali u sebi sadrži i dodatno značenje: "bogobojaznost" tako da muslimanske vjernice ne moraju nositi pravi veo,maramu,pokrivalo za lice nego bi im lice trebalo odisati bogobojaznošću.

Treći primjer:
U Hrvatskoj zapravo nema izvornog prijevoda Biblije ( sa staroaramejskog ).Podatke o prijevodima Biblije nalaze se na

http://zadar.hbk.hr/vjesnik/2001/1-2/prijevodbibilije.htm

Znači li to da smo zbog loših ili neprimjerenih prijevoda osuđeni na iskrivljenu percepciju velikih ideoloških sustava? Budući da oni u većoj ili manjoj mjeri utječu na naše živote, što možemo učiniti da se to promijeni?

Hvala svima koji se uključe u razmjenu mišljenja

Marko

Direct link Reply with quote

Andjelo Miklic
Local time: 23:32
English to Croatian
+ ...
Moje mišljenje Jan 8, 2004

Mislim da je svaka religija u svojoj snovi vrlodobra. Problem je u provođenju te iste religije, ali ne toliko od strane soba pozvanih da o tome govore, jer i oni su ljudi. Veći je problem to što ljudi (narod) svu tu priču uzimaju zdravo za gotovo, bez razmišljanja. Sve mi se to čini kao "psihologija mase". Nedostatak opće kulture je evidentan svugdje oko nas, a to je vrlo plodno tlo za takva tumačenja, gdje netko može u dva dana reći dva različita tumačenja iste rečenice, i u oba navrata izazvati ovacije mase. Kaže se da ljudi nemaju vremena misliti o kulturi jer teško žive. Zapravo, taj nedostatak kulture je nekako i polazište toga stanja (uvažavam ostale političke i privredne čimbenike), jer ljudi ne znaju i ne žele znati za neke druge oblikew posla, obrazovanja, života i zarađivanja. Žalosno je to što, čini se, niti mladi naraštaji ne pokazuju neki veliki napredak u tom pravcu. Zanimaju ih sasvim neke druge stvari. I u ovom poslu nebrojeno puta dogodi se da nešto ne znate, ali uz pomoć velikog općeg znanja riješite problem jednostavno. Na kraju bih ponovio jednu rečenicu koju je jedan moj poznanik izrekao nakon što je nekoliko puta za redom pobijedio na jednom kvizu : "Zahvaljujem se roditeljima na poticaju za čitanje tona i tona meni besmislenih knjiga". To bih ostavio i kao poruku na pitanje možemo li nešto učiniti. Da, obrazujući one koji dolaze.

Direct link Reply with quote

There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »

Prevoditeljstvo i ideologija

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search