Unovčavanje čeka u Hrvatskoj
Thread poster: hatipovic

hatipovic
Local time: 13:26
German to Bosnian
+ ...
Nov 30, 2007

Banke u Bosni i Hercegovini primaju ček uz prethodnu uplatu naknade od 20.00 KM a vrijeme čekanja dok novac ne stigne na konto je od 1,5 do 3 mjeseca! Iznos koji se kasnije dobije bude čak i umanjen za određene provizije banaka, za koje sada trenutno ne znam koliko iznose.

Interesuje me kakva su iskustva kolega u Hrvatskoj, da li je ček moguće unovčiti odmah i kolika je provizija?

Hvala!

Pozdrav,
Lejla

VIVA VOCE Ltd.  Identity Verified
Croatia
English to Croatian
+ ...
Kakvi čekovi? Nov 30, 2007

Nisam sigurna da sam shvatila na kakve čekove mislite. Na uplate klijenata izvana, ili što drugo?

hatipovic
German to Bosnian
+ ...
TOPIC STARTER
Ček od klijenta Nov 30, 2007

Radi se o čeku od klijenta iz Francuske.

Izvinjavam se, trebala sam odmah pojasnitiicon_smile.gif

Lejla

Ana Kardum  Identity Verified
Croatia
German to Croatian
+ ...
Naplata čekova - moje iskustvo Nov 30, 2007

Cijenjena kolegice,

Naplata čekova je i u Hrvatskoj dosta problematična. Nakon mnogo upita u Zagrebačkoj banci (zvala sam i druge banke) na kraju sam uspjela dobiti sljedeći odgovor:

Naplata čeka u vrijednosti do 250 USD može biti momentalna ako imate račun u banci. Pri tome morate potpisati izjavu da snosite eventualne troškove banke u slučaju nenaplativosti čeka i da naravno morate vratiti novac. Mislim da je trošak oko 75,00 kn po čeku + naknada za primanje novca kao pri deviznoj doznaci (što naravno varira od banke do banke).

Svi iznosi veći od 250 USD sigurno idu na provjeru, što traje 3-8 tjedana (!), a i naknade mogu biti veće.

Mislim da je iz ovoga jasno da ta vrsta naplate uopće nije praktična, eventualno samo za dijelove svijeta u kojima postoji posrednička banka (i naknada je velika).

Savjet: Tražite da vam plaćaju preko računa jer je to puno bolja i brža opcija. Do prelaska na račune u eurima i ulaska u EU nažalost svi moramo računati s bankovnim naknadama pri primitku novca.

Pozdrav i puno sreće!

hatipovic
German to Bosnian
+ ...
TOPIC STARTER
Hvala! Dec 6, 2007

Zahvaljujem na detaljnom odgovoru!

Situacija je dakle ista kao i kod nas u Bosni.
U međuvremenu sam saznala da pojedine banke nikako ne prihvataju ček koji je ispisan rukom, kao u mom slučaju.

Ubuduće ću izbjegavati ovakav način plaćanja, u svakom slučaju hvala na odgovoru!

Pozdrav,
Lejla

There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »

Unovčavanje čeka u Hrvatskoj

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search