Pages in topic:   [1 2] >
dotaz - elektronické slovníky (AJ - ČJ)
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
Feb 20, 2010

Zdravím,

zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti s různými el. slovníky (AJ - ČJ).

Vedu v patrnosti několik druhů - Magnus (Millennium), PC Translator, Lingea, Fraus, Rewin - asi existují i další.
Magnus je v plné verzi snad nejobsáhlejší, na druhou stranu u ekonomického oborového slovníku Fraus mě zaujala "minimalizovaná verze multiBANK Mini pro snadné vyhledávání v textu na internetu, v MS Word a v dalších softwarových aplikacích", k
... See more
Zdravím,

zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti s různými el. slovníky (AJ - ČJ).

Vedu v patrnosti několik druhů - Magnus (Millennium), PC Translator, Lingea, Fraus, Rewin - asi existují i další.
Magnus je v plné verzi snad nejobsáhlejší, na druhou stranu u ekonomického oborového slovníku Fraus mě zaujala "minimalizovaná verze multiBANK Mini pro snadné vyhledávání v textu na internetu, v MS Word a v dalších softwarových aplikacích", která by snad mohla fungovat např. i přímo z TagEditoru apod.; u PC Translatoru jsem zaregistroval (jako výslovně uvedenou) pouze možnost začlenění do Wordu a prohlížeče.

Moje kritéria jsou:
- dostatečná (nadstandardní) - rozsahem i kvalitou - zásoba v oblasti marketing, byznys, ekonomika, právo, případně IT
- možnost přímého vyhledávání z různých aplikací (TagEditor/Trados Studio apod.)

Existuje jedno řešení, nebo musím ustoupit buď v rosahu, nebo integraci (resp. případně pořídit více druhů, což mi přijde jen kvůli kontextovému hledání trochu zbytečné)?

Díky za tipy.
Collapse


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
English to Czech
+ ...
Magnus a Millenium Feb 27, 2010

Ahoj Tomáši,
dle mých zkušeností je co do počtu hesel Magnus a hned za ním Millenium. Problém je, že Magnus vznikl odštěpením od Millenia a tyto dvě firmy se nyní dle mých informací soudí o práva ke slovníkovým databázím. Jestliže Magnus prohraje, pak můžete ztratit draze zakoupenou licenci k Magnusu.
Kdysi jsem četl, že Millenium snad chystá i verzi, kterou bude možno integrovat do MultiTermu, ale nevím, jestli se s tím vůbec začalo.
Lingeu jse
... See more
Ahoj Tomáši,
dle mých zkušeností je co do počtu hesel Magnus a hned za ním Millenium. Problém je, že Magnus vznikl odštěpením od Millenia a tyto dvě firmy se nyní dle mých informací soudí o práva ke slovníkovým databázím. Jestliže Magnus prohraje, pak můžete ztratit draze zakoupenou licenci k Magnusu.
Kdysi jsem četl, že Millenium snad chystá i verzi, kterou bude možno integrovat do MultiTermu, ale nevím, jestli se s tím vůbec začalo.
Lingeu jsem opustil už dávno a PC Translator snad ani nestojí za zmínku, pokud se v poslední době výrazně nezlepšil. Osobně se poněkud bráním zaneřádění Wordu všemožnými šablonami; Trados úplně stačí...
Collapse


 
Jaroslav Suchánek
Jaroslav Suchánek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
English to Czech
Magnus Mar 1, 2010

Proč by měl uživatel o zakoupenou licenci přijít, jestliže vydavatel spor prohraje?
Copak má výrok soudu zpětnou platnost?


Stanislav Pokorny wrote:
..........Problém je, že Magnus vznikl odštěpením od Millenia a tyto dvě firmy se nyní dle mých informací soudí o práva ke slovníkovým databázím. Jestliže Magnus prohraje, pak můžete ztratit draze zakoupenou licenci k Magnusu....


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
English to Czech
+ ...
Ukradená data Mar 2, 2010

Nejsem kovaný v obchodním ani občanském právu, ale opatrnosti nikdy nezbývá. Zde je citace z webu www.pc-slovniky.cz (vyvoj Millenia):


Krádež dat firmou VOCAB

09/06/09

Na tomto místě si dovolujeme se distancovat od aktivit ing. Pavla Polesného (fiktivní firma VOCAB PUBLISHING) a jeho produktu MAGNUS, se kterými jste se mohli setkat na internetu od konce loňského roku 2008. Jedná se o krádež dat naším bývalým programátorem! Nemá na slovníková data žádná práva a dopouští se trestné činosti jejich prodejem. Data jsou signována pro případ krádeže a v případě policejního vyšetřování může být slovník Magnus zabaven policií !!! Taktéž uživatelé slovníku Magnus nemají žádná práva na upgrade dat slovníku Millennium ani na on-line slovník Millennium zdarma.


Vyberte si z toho, co je Vám libo. Dle mého názoru je lepší tahanicím předcházet, než se jimi později zabývat v soudních řízeních.

[Upraveno: 2010-03-02 14:48 GMT]


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
slovník Mar 2, 2010

No, ne že bych už už kupoval Magnus, každopádně takovýto neoprávněný uživatel, který by musel licenci vrátit, by předpokládám měl nárok na proplacení kupní ceny (jak by se k tomu programátor měl, je věc jiná...).

Ale pokud je Magnus takto pochybný, zaráží mě, že např. byl přílohou počítačových časopisů. Kromě toho - tím nechci Magnus hájit, jen se podivuji - pokud jde o záležitost z roku 2008, snad by už policie dávno rozhodla o (ne)zah�
... See more
No, ne že bych už už kupoval Magnus, každopádně takovýto neoprávněný uživatel, který by musel licenci vrátit, by předpokládám měl nárok na proplacení kupní ceny (jak by se k tomu programátor měl, je věc jiná...).

Ale pokud je Magnus takto pochybný, zaráží mě, že např. byl přílohou počítačových časopisů. Kromě toho - tím nechci Magnus hájit, jen se podivuji - pokud jde o záležitost z roku 2008, snad by už policie dávno rozhodla o (ne)zahájení vyšetřování, případně existovalo předběžné rozhodnutí o zákazu prodeje...?
Collapse


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
English to Czech
+ ...
Magnus Mar 10, 2010

No, ne že bych už už kupoval Magnus, každopádně takovýto neoprávněný uživatel, který by musel licenci vrátit, by předpokládám měl nárok na proplacení kupní ceny (jak by se k tomu programátor měl, je věc jiná...).

To, co jste, Tomáši, uvedl v závorce, je vůbec to nejpodstatnější. Jakmile zakoupíte licenci, odevzdáte peníze, se kterými se už nikdy nemusíte setkat. Programátor je shrábne a větší část spotřebuje nebo – v tom lepším případě – proinvestuje. Je to stejné, jako kdyby všichni klienti libovolné banky chtěli současně vybrat své úspory. Banka musí nutně zkrachovat.

Ale pokud je Magnus takto pochybný, zaráží mě, že např. byl přílohou počítačových časopisů.

Žijeme v ČR; tady se etika nenosí.

pokud jde o záležitost z roku 2008, snad by už policie dávno rozhodla o (ne)zahájení vyšetřování, případně existovalo předběžné rozhodnutí o zákazu prodeje...?

Při rychlosti našich OČTŘ a soudů? Pokud takové předběžné rozhodnutí/opatření existuje, nebo naopak bylo zamítnuto, bylo by vhodné, aby vydavatel na svém webu zveřejnil příslušné dokumenty. Dokud tak neučiní, já určitě nepůjdu do rizika, že se budu s někým dohadovat o licenci.

Celá situace mě hluboce mrzí, protože Magnus má opravdu asi nejobsáhlejší databázi. S uživatelskou přívětivostí to až tak slavné není, ale překladatelům (a překladatelkám) jde především o obsah.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
magnus Mar 11, 2010

Programátor je shrábne a větší část spotřebuje nebo – v tom lepším případě – proinvestuje. Je to stejné, jako kdyby všichni klienti libovolné banky chtěli současně vybrat své úspory. Banka musí nutně zkrachovat.

Jasně, ale pořád může být potrestán, resp. pokud neumře, hradit - v závislosti na právní úpravě své živnosti - pohledávky z konkursu apod.


pokud jde o záležitost z roku 2008, snad by už policie dávno rozhodla o (ne)zahájení vyšetřování, případně existovalo předběžné rozhodnutí o zákazu prodeje...?

Při rychlosti našich OČTŘ a soudů?

Pokud vím, tak policie rozhoduje o (ne)zahájení trestního stíhání do 30 dnů od podání trestního oznámení, takže to by snad už od r. 2008 stihli. Pokud se bylo t. s. zahájeno, tak bych přinejmenším čekal, že vydavatel Millennia i ve svém vlastním zájmu tuto skutečnost uvede (Magnus by se tím asi nechlubil). Ta formulace "v případě policejního vyšetřování může být slovník Magnus zabaven policií" na mě ale trochu působí dojmem, jako kdyby to snad ani na policii oznámit nechtěli.


Pokud takové předběžné rozhodnutí/opatření existuje, nebo naopak bylo zamítnuto, bylo by vhodné, aby vydavatel na svém webu zveřejnil příslušné dokumenty.

Pokud Millennium nepodalo trestní oznámení, těžko může Magnus prokazovat, že bylo zamítnuto. Ale mohl by podat trestní oznámení na Millennium pro pomluvu.


 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Kdo koho žaluje? Mar 11, 2010

Tomas Mosler wrote:
Pokud se bylo t. s. zahájeno, tak bych přinejmenším čekal, že vydavatel Millennia i ve svém vlastním zájmu tuto skutečnost uvede (Magnus by se tím asi nechlubil). Ta formulace "v případě policejního vyšetřování může být slovník Magnus zabaven policií" na mě ale trochu působí dojmem, jako kdyby to snad ani na policii oznámit nechtěli.


Ono to může být i trochu jinak, "zákulisní" informace (i když staré - z podzimu) naznačují, že by spíše Vocab měl důvod žalovat K+K než obráceně Výkřiky na webu mohou a nemusí být pravdivé...


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
English to Czech
+ ...
Kdo koho žaluje... Mar 12, 2010

...je mi vcelku jedno. Staré pořekadlo praví, že nemocem je lépe předcházet, než je léčit.

[Upraveno: 2010-03-12 12:37 GMT]


 
MagAdmin (X)
MagAdmin (X)
Czech Republic
Local time: 23:13
Žádný soud neexistuje Apr 7, 2010

Náhodou jsem natrefil na tuto diskusi. Mohu vás ubezpečit, že žádný soud o práva k databázím neexistuje. Informace na stránkách www.pc-slovniky.cz se nezakládá na pravdě. Koneckonců na internetu si každý může napsat co chce na svých stránkách a snait se tak poškodit konkurenci.

Budete-li mít další dotazy k souvislosti slovníků Magnus k této kauze, nemám problém vám
... See more
Náhodou jsem natrefil na tuto diskusi. Mohu vás ubezpečit, že žádný soud o práva k databázím neexistuje. Informace na stránkách www.pc-slovniky.cz se nezakládá na pravdě. Koneckonců na internetu si každý může napsat co chce na svých stránkách a snait se tak poškodit konkurenci.

Budete-li mít další dotazy k souvislosti slovníků Magnus k této kauze, nemám problém vám je zodpovědět. Jsem produktovým manažerem a současně majitelem Vocab Publishing, která slovníky Magnus vydává...

[Edited at 2010-04-07 15:14 GMT]
Collapse


 
MagAdmin (X)
MagAdmin (X)
Czech Republic
Local time: 23:13
Vylepšení interface slovníků magnus... stačí říct Apr 7, 2010

Celá situace mě hluboce mrzí, protože Magnus má opravdu asi nejobsáhlejší databázi. S uživatelskou přívětivostí to až tak slavné není, ale překladatelům (a překladatelkám) jde především o obsah.


Od počátku vývoje Millennia i následně Magnus nám jde vedle obsahové stránky především o uživatelskou přívětivost. Pokud ovšem interface tvoří programátor, nemusí mít vždy podobný pohled jako uživatel (překladatel). Proto je dobrá zpětná vazba přímo od spokojených či nespokojených uživatelů. Budeme rádi, když nám napíšete v čem by se dalo prostředí vylepšit...

[Edited at 2010-04-07 17:35 GMT]


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
English to Czech
+ ...
Uživatelské rozhraní slovníků Magnus Apr 7, 2010

Vážený pane Polesný (předpokládám, že za přezdívkou MagAdmin se skrýváte Vy),
se slovníkem Magnus mám doposud zkušenost pouze z demoverze, takže rozsáhlejšího feedbacku se ode mne zřejmě nedočkáte, nicméně alespoň pár bodů:

1. Pás karet ve stylu MS Office 12 uživatelé doposud nepřijali za svůj a většina z nich upřednostňuje systém klasických nabídek

2. Schází automatické rozpoznávání jazykového směru (viz slovníky L
... See more
Vážený pane Polesný (předpokládám, že za přezdívkou MagAdmin se skrýváte Vy),
se slovníkem Magnus mám doposud zkušenost pouze z demoverze, takže rozsáhlejšího feedbacku se ode mne zřejmě nedočkáte, nicméně alespoň pár bodů:

1. Pás karet ve stylu MS Office 12 uživatelé doposud nepřijali za svůj a většina z nich upřednostňuje systém klasických nabídek

2. Schází automatické rozpoznávání jazykového směru (viz slovníky Lingea)

3. Schází možnost nastavit rozumnou úroveň vnořování hesel

Pomůže?

[Upraveno: 2010-04-07 21:23 GMT]
Collapse


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
German to Czech
+ ...
Automatické rozpoznávání jazyka Apr 8, 2010

[quote]Stanislav Pokorny wrote:

1. Pás karet ve stylu MS Office 12 uživatelé doposud nepřijali za svůj a většina z nich upřednostňuje systém klasických nabídek

Asi nejsem "většina uživatelů", ale já jsem ho přijal hned, jak se objevil. A těším se, že se budou dát pásy karet v Office 2010 přizpůsobovat.

Jinak se přimlouvám za automatické rozpoznávání jazyka.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:13
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
slovníky Apr 8, 2010

Budete-li mít další dotazy k souvislosti slovníků Magnus k této kauze, nemám problém vám je zodpovědět. Jsem produktovým manažerem a současně majitelem Vocab Publishing, která slovníky Magnus vydává...

Mohl byste prosím nastínit, jak došlo ke vzniku slovníků Magnus, resp. jak je autorskoprávně ošetřena návaznost na slovníky Millennium? Jen mě zajímá nějaké stručné srozumitelné vysvětlení, z dosavadních informací mám spíš zmatek než jasno. Děkuji.


 
MagAdmin (X)
MagAdmin (X)
Czech Republic
Local time: 23:13
Přerod MIllennia na Magnus... Apr 8, 2010

Tomas Mosler wrote:

Budete-li mít další dotazy k souvislosti slovníků Magnus k této kauze, nemám problém vám je zodpovědět. Jsem produktovým manažerem a současně majitelem Vocab Publishing, která slovníky Magnus vydává...

Mohl byste prosím nastínit, jak došlo ke vzniku slovníků Magnus, resp. jak je autorskoprávně ošetřena návaznost na slovníky Millennium? Jen mě zajímá nějaké stručné srozumitelné vysvětlení, z dosavadních informací mám spíš zmatek než jasno. Děkuji.


Ono těch informací asi není zase tak mnoho. Běžný uživatel nejspíš neřeší kde co bylo vyrobeno a kdo co vlastní, ale spíš zda mu jeho zakoupený produkt funguje a jestli k němu má patřičnou podporu. Ve stručnosti k vývoji slovníků Magnus: V roce 1996 jsme počali s vývojem slovníků pod hlavičkou CS s.r.o.. Jak už to tak bývá, vzájemné neshody o to jak má produkt vypadat, jak se má prezentovat produkt i firma vedly k rozdělení - jakési (ne)dohodě o dalším pokračování vývoje. Vzhledem k tomu, že celý vývoj byl nákladově i ziskově 50:50, není pochyb o tom, že nárok na výsledek vývoje mají oba původní společníci. Žádná smlouva o tom, že CS je výhradním majitelem autorských práv neexistuje. Spíše naopak. Moje firma jako podílník CS zpracovávala všechna data do finální podoby, prováděla část korektur a vyvíjela 100% softwaru.

Protože já osobně držím v rukou aktivační software a pan Klofera nemůže aktivovat staré verze (které by dle dohody ani neměl prodávat), proto CS vede takové útoky. CS neposkytuje technickou podporu na "vlastní" produkty, neposkytuje aktivační klíče na produkty, které prodává jako "své", rozprodává CD lisované v roce 2007 "svůj" produkt dále nerozvíjí (nevím o tom, že by existovalo Millennium 8 či něco podobného).

Pokud existuje společnost s výhradním právem na všechno (jak sama tvrdí), jak je tedy možné, že tato společnost tento produkt ani fyzicky nemá?

Takže všechno to, co jsme po 13 let vyvíjeli napůl, má každý z nás, jen moje firma nechala CS doménu, zaběhnutý název a s tím spojené výhody a vydala inovovaný software využívající databáze, které sama vyvíjela...


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


dotaz - elektronické slovníky (AJ - ČJ)






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »