Pages in topic:   < [1 2]
programy pro přepis diktovaného textu
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Ales Horak
Ales Horak  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 00:58
Member (2009)
English to Czech
+ ...
Těsnopis je ještě v plenkách. Nov 4, 2012

Dobrý den, Milane, těsnopis se zatím vyvíjí.

Bohužel jeho autor a vývojář nemá dostatečné finanční prostředky na jeho programování, proto je veškerá práce s vkládáním zkratek a jejich ověřováním, zda nejsou v konfliktu s jinými, pouze na něm.

Těsnopis, jak jste vložil zkrácenou větu, vypadá hrůzostrašně, ale divil byste se, jak si mozek dokáže zkrácená slova rychle vybavovat. Každý, komu jsem napsal zkrácenou větu, v tom ne
... See more
Dobrý den, Milane, těsnopis se zatím vyvíjí.

Bohužel jeho autor a vývojář nemá dostatečné finanční prostředky na jeho programování, proto je veškerá práce s vkládáním zkratek a jejich ověřováním, zda nejsou v konfliktu s jinými, pouze na něm.

Těsnopis, jak jste vložil zkrácenou větu, vypadá hrůzostrašně, ale divil byste se, jak si mozek dokáže zkrácená slova rychle vybavovat. Každý, komu jsem napsal zkrácenou větu, v tom neviděl logiku a divil se, jak je to zapamatovatelné. Ale skutečně je!

Ano, program převádí zkrácený text v každém editoru i CAT nástroji. Nezáleží, do čeho se píše, prostě veškerý psaný text se převádí.

Problém je akorát v počtu zatím zkrácených slov, zatímco překladatelé ekonomických, právních a jiných textů využijí těsnopis opravdu v široké míře, já jej zatím u technických textů (nejčastěji je překládám) moc nevyužiji.

Pro Vladimíra Hoffmana - máte pravdu, u spousty textů nelze překládat spatra, najdou se mi však docela často i takové, které se dají v podstatě "tlumočit".

Nejdůležitější je, že nejde tak o úsporu času jako o snížení námahy a věnování více času přemýšlení než ťukání do klávesnice.
Collapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 00:58
English to Czech
Jiné mezinárodní zkratky Nov 4, 2012

Ales Horak wrote:

...ale divil byste se, jak si mozek dokáže zkrácená slova rychle vybavovat. Každý, komu jsem napsal zkrácenou větu, v tom neviděl logiku a divil se, jak je to zapamatovatelné. Ale skutečně je!

Problém je akorát v počtu zatím zkrácených slov, ...


Vyvíjí se společnost, jazyk a jeho záznam. Potřebuji zapomenout těsnopisnou zkratku "soudružky a soudruzi". Uvolněné paměťové místo bych využil na něco jiného.

Když jsem měl 14 let, tak jsem chodil do radioklubu. Kromě morseovky jsme se učili Q kódy, http://www.crk.cz/CZ/QKODC
a
http://www.crk.cz/CZ/ZKRATKYC
I po padesáti letech si pamatuji urážlivé poznámky: "dáváš to levou nohou". Loni mi manželka dala knihu plnou Q kódů do sběru.

Vývoj SW: celá řada SW je open-source nebo free-software a vytváří jej bezplatně týmy nadšenců (OmegaT, LibbreOffice, Linux atd.). Někdy velká komunita podporuje velmi malou skupinu vývojářů. Na užitečné projekty jsou dotace. Všechny firmy, které vyvíjejí rozpoznávání řeči uvádějí kdy, na co a kolik dostali.

Milan



[Upraveno: 2012-11-04 21:48 GMT]

[Upraveno: 2012-11-04 21:52 GMT]


 
Vladimír Hoffman
Vladimír Hoffman  Identity Verified
Slovakia
Local time: 00:58
Member (2009)
English to Slovak
+ ...
Zmocňuje sa ma slepá závisť, Nov 4, 2012

ja som už dospel k názoru, že jednoduché preklady zmizli z povrchu zemského:-)
Na druhej strane som celkom rád, pokiaľ by som sa v niečom bál MT, tak sú to práve takéto "diktovacie" preklady.
Aj keď je pravda, že takéto superrýchle písanie by teoreticky mohlo byť užitočné aj pri náročnom preklade, keby to tam človek najprv natrieskal "nahrubo" a potom čistil a dolaďoval cez CAT a slovníky. Ja by som na to asi nemal nervy, ale videl som uz takto prekladat a
... See more
ja som už dospel k názoru, že jednoduché preklady zmizli z povrchu zemského:-)
Na druhej strane som celkom rád, pokiaľ by som sa v niečom bál MT, tak sú to práve takéto "diktovacie" preklady.
Aj keď je pravda, že takéto superrýchle písanie by teoreticky mohlo byť užitočné aj pri náročnom preklade, keby to tam človek najprv natrieskal "nahrubo" a potom čistil a dolaďoval cez CAT a slovníky. Ja by som na to asi nemal nervy, ale videl som uz takto prekladat a konecny vysledok bol slusny (aj ked som videl aj medziprodukt po prekladatelke, ktorej sa pokazil pocitac, a to som musel agenture vratit, vobec sa to nedalo pouzit).


Ales Horak wrote:

Pro Vladimíra Hoffmana - máte pravdu, u spousty textů nelze překládat spatra, najdou se mi však docela často i takové, které se dají v podstatě "tlumočit".

Nejdůležitější je, že nejde tak o úsporu času jako o snížení námahy a věnování více času přemýšlení než ťukání do klávesnice.

Collapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 00:58
English to Czech
Přidání terminologie do slovníku ND3 Nov 11, 2012

Milan Condak wrote:

www.condak.net/ucho/google/cs/00.html

Není to o diktování do Newton Dictate, zde je předvedeno pouze přehrávání.


Tady je ukázka, jak jsem při přepisu písničky Penzion Česko postupoval:

http://www.condak.net/usta/slovniknd/cs/00.html

Zjistil jsem, že k vyhledání nové terminologie do slovníku Newton Dictate mohu velmi jednoduše použít PC Translator.
Ověřil jsem, že po aktualizaci slovníku Newton Dictate zůstala terminologie, kterou jsem přidal do předchozí verze slovníku v nové databázi.

Milan


 
Ales Horak
Ales Horak  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 00:58
Member (2009)
English to Czech
+ ...
Diktování Sep 29, 2013

Zkoušel jsem úroveň rozpoznání přes Voice Search a je docela kvalitní! Dokonce to rozpozná i velmi rychlou diktovanou řeč. Lze ale nadiktovat pouze asi 100 znaků, potom už to automaticky vyhledává přes Google.
Neexistuje něco podobného, co by zapisovalo plynule nebo ukládalo výsledky vyhledávání do nějakého txt?

Newton Dictate údajně nic moc.


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 00:58
English to Czech
Pouze informace Sep 29, 2013

Ales Horak wrote:

Neexistuje něco podobného, co by zapisovalo plynule nebo ukládalo výsledky vyhledávání do nějakého txt?

Newton Dictate údajně nic moc.


V tématu "Hledám kvalitní konvertor .pdf na soubor pro WinAlign, který zvládá i češtinu" jsem uvedl odkaz na soubor czech.pdf

V publikaci na stranách 20 a 21 je názor zaměstnanců Karlovy univerzity v kapitole

4.2.3 Hlasová interakce
===
Základní problém je, zda diktovat souvislý text jak se to dělá v Newton Dictate nebo diktovat jednotlivá slova mezi tagy. Na to by mohl být vhodný jiný program.

===

Já jsem zkoušel Newton Dictate

1. NEWTON Dictate, 02.04.2010

Three voices and three senteces

http://www.condak.net/usta/newtontest/cs/00.html


2. NEWTON Dictate, 29.09.2012

Týden osob se sluchovým postižením


3. NEWTON Dictate, 01.10.2012

Diktuj a vyhraj

http://www.condak.net/usta/soutez/cs/00.html


4. Doplnění terminologie do slovníku Newton Dictate 3. 1.10.2012

Text Penzion Česko

http://www.condak.net/usta/slovniknd/cs/00.html


5. NEWTON Dictate, 14.11.2012

Newton Dictate čte TTS hlasy

http://www.condak.net/usta/hlasy/cs/00.html

---
Z bodu 4. je vidět, že Newton Dictate rozpoznávat umí. Nepoznal pouze výraz "se snopy", slovenské slovo a nespisovné upavil do spisovného tvaru. Všechno závisí na výslovnosti.

Příští týden budu testovat program "odzírání" - pohyby rtů, otevírání a zavírání úst, pohyb jazyka v otevřených ústech. Vizuální údaje v kombinaci se zvukem zvyšují přesnost rozpoznávání.

Software SR je buď webová služba (nutnost být připojen k internetu) nebo aplikace běžící na desktopu.
---
Až budu mít konkrétní poznatky, napíšu víc. Aleši, díky za vytrvalost, pátrání, testování a informaci.

Milan


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 00:58
English to Czech
Nová verze ND4 a odezírání úst Oct 3, 2013

Milan Condak wrote:

Příští týden budu testovat program "odzírání" - pohyby rtů, otevírání a zavírání úst, pohyb jazyka v otevřených ústech.
Software SR je buď webová služba (nutnost být připojen k internetu) nebo aplikace běžící na desktopu.
---
Až budu mít konkrétní poznatky, napíšu víc. Aleši, díky za vytrvalost, pátrání, testování a informaci.

Milan


Dostal jsem zpravodaj a informaci, že vyšla nová verze ND. Podíval se na diktovani.cz, stalo se to už v září.

NEWTON Dictate 4 – 18. září 2013

Čtyřka je nabízena ve třech komerčních sadách: START, BUSINESS a PROFESSIONAL. Na rozdíl od sad v řadě 3 nyní všechny sady umožňují neomezenou editaci slovníku a hlasových šablon. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými sadami jsou v dodaném slovníku, možnostech využití pokročilých funkcí, v přenositelnosti licence a dodaném diktovacím příslušenství.

Verze BUSINESS v ceně 13.900,- Kč s DPH

Obsahuje také pokročilé funkce diktování do externích programů, rozpoznávání dříve
pořízených nahrávek a kompletní hlasové ovládání vč. ovládání programu MS Word.

Nejvyšší verze PROFESSIONAL v ceně 29.900,- Kč s DPH
Obsahuje licenci přenositelnou na více počítačů a profesionální diktovací zařízení
Philips SpeechMike

Je možné, že nová verze ND-4 je lepší i v parametrech rozlišování. To ale nemohu posoudit.

Mám verzi 3 a slovník verze 3.18. Zkusil jsem aktualizace programu a aktualizaci
slovníků. Žádná aktualizace neproběhla. Možná to souvisí s časovým omezením
licence.

Dokončil jsem studium a testování programu na odzírání řeči z úst. Mám webkameru s rozlišení 0,3 Mb. Úroveň rozpoznávání je nízká. Výrobce doporučuje jakoukoli HD
webkameru. Ty se prodávají s rozlišením nad 1,3 Mb. Pokud bych chtěl pokračovat,
musím si koupit novou webkameru a licenci na SW. Navíc jde o webovou službu, takže není zajištěna důvěrnost diktovaných informací.

Milan


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 00:58
English to Czech
Nadstavby rozpoznávání řeči od Googlu Oct 17, 2013

Milan Condak wrote:

Dokončil jsem studium a testování programu na odzírání řeči z úst.

Mám webkameru s rozlišení 0,3 Mb. Úroveň rozpoznávání je nízká. Výrobce doporučuje jakoukoli HD webkameru. Ty se prodávají s rozlišením nad 1,3 Mb.


Starší kameru jsem použil jako mikrofon s bezplatnou službou v prohlížeči Chrome. Mohl jsem diktovat česky do souboru TXT.

Novou kameru jsem použil na diktování anglického textu.

http://www.condak.net/usta/google/cs/00.html

Diktování česky a do všech jazyků, které podporuje Google

Bezplatné on-line diktování do souboru TXT

http://www.condak.net/usta/google/cs/05.html

Kolegům hračičkům a kolegyním hračičkám přeji příjemnou zábavu.

Milan


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 00:58
English to Czech
Rozpoznávání řeči v Google Chrome Oct 27, 2013

Milan Condak wrote:

http://www.condak.net/usta/google/cs/00.html

Diktování česky a do všech jazyků, které podporuje Google



Pokusil jsem se vytvořit vlastní stránku a diktovat mikrofonem z náhlavní soupravy.

http://www.condak.net/usta/chrome/cs/00.html

Rozpoznávání řeči v Google Chrome

Znáte z chytrého mobilu (nedokončeno)

Diktování do formuláře a vyhledávání hlasem

Až dokončím 3. a 4. stránku tak dám vědět.

Milan


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 00:58
English to Czech
Na přidání češtiny se pracuje Nov 8, 2013

Milan Condak wrote:

Dokončil jsem studium a testování programu na odzírání řeči z úst.
Výrobce doporučuje jakoukoli HD webkameru.


V programu přibylo polské a české uživatelské rozhraní. Vypadá to tak, že většina jazykových rozhraní je neprve přeložena strojově a ručně až dodatečně

Velmi stručná ukázka:

http://www.condak.net/usta/ptypist/cs/00.html

Milan


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


programy pro přepis diktovaného textu






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »