Transit NXT - technický problém
Thread poster: Jan Rajmon

Jan Rajmon  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 11:42
Member (2009)
German to Czech
+ ...
May 7, 2014

Dobrý den,

chtěl bych požádat některého technicky zdatného kolegu/kolegyni o pomoc s problémem Transit NXT. Když jsem v minulosti překládat s programem Transit NXT, tak se mi tam neustále objevovala hlášení - Fuzzy cílového jazyka a Fuzzy výchozího jazyka - jsou to takové ty zelené a červené bubliny, které se vždy objeví u překládaného textu. Přemýšlím, zda si program pronajmout nebo zakoupit a proto se ptám. Tuto funkci jsem nepoužíval a tato hlášení mě tam obtěžovala. Je možnost, jak tato Fuzzy vypnout, aby se to tam neobjevovalo? Děkuji moc za pomoc.

Jan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Transit NXT - technický problém

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search