TMX Editor
Thread poster: Milan Condak

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 05:26
English to Czech
Sep 11, 2014

Dočetl jsem se zde na ProZu o existenci programu TMX editor. Program jsem stáhl, nainstaloval a udělal krátký test s využitím i dalších bezplatných nástrojů. Prezentace by měla ukázat, k čemu se který nástroj hodí. Nejsou přitom využity všechny funkce jednotlivých nástrojů. Například program TMLookUp lze částečně využít jako náhradu nyní placeného programu Xbench.

www.condak.cz/nove/2014-09/08/cs/00.html

Z ukázky si možná všimnete, že jsem vytvořil TMX ze 6 webových stránek o MateCatu, který nyní umožňuje používat i privátní TM, obdobně jako Wordfast Anywhere.

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


TMX Editor

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search