Psaní velkých písmen v názvech kategorií a výrobků v e-shopu a jejich vliv na SEO
Thread poster: Jiří Toman

Jiří Toman  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 23:18
English to Czech
+ ...
Jun 21, 2017

Zdravím, chtěl bych zde udělat takový brainstorming a najít odpovědi či názory na tuto problematiku. Při překladu různých webů (zejména e-shopů do češtiny, povětšinou z angličtiny) narážím na problém, na který se mi ještě nepodařilo najít uspokojivou odpověď (a už vůbec ne ji podpořit i nějakými relevantními důkazy).

Zadání od zákazníka obvykle zní:

1. Při překladu názvů kategorií zboží či samotných názvů výrobků zachovat velká písmena podle zdrojového textu.
2. Při překladu zachovat pořadí názvu takové, aby značka výrobku byla na začátku.

V praxi by to tedy podle zadání mělo vypadat například takto: „Thule Bicycle Trailers“ by se mělo přeložit jako „Thule Vozíky za Kolo“.

Problém mám s tím, že oba pokyny odporují pravidlům češtiny – psaní velkých písmen (velkým písmenem by mělo začínat pouze Thule, protože jde o název značky) a pořadí slov ve větě (značka by měla být na konci).

Správně by tedy dle mého názoru mělo být „Vozíky za kolo Thule“. Zní a vypadá to česky. To se o verzi podle zákazníkových pokynů říci nedá.

Zákazník ale vždy argumentuje tím, že pokyny je třeba dodržet i přes nesprávné použití v češtině, protože mu experti na SEO řekli, že to tak musí být, aby jeho e-shop dosáhl lepšího umístění ve vyhledávačích.

Hledal jsem všude možně, ale zatím se mi nepodařilo najít nic, s čím bych mohl svůj názor (nebo názor zákazníka) vyvrátit či potvrdit.

Jak tuto situaci řešíte vy? Zajistí „Thule Vozíky za Kolo“ lepší výsledky SEO než „Vozíky za kolo Thule “? Máte s tím někdo zkušenost? Neodkázali byste mě případně na nějaké materiály (odborníky), které bych mohl klientovi předložit jako důkazní materiál a jeden z názorů (ať už ten můj či jeho) vyvrátit či potvrdit?


 

Petr Martinek
Czech Republic
Local time: 23:18
Member (Jan 2018)
English to Czech
+ ...
Psaní velkých písmen Feb 12

Máte hned několik problémů icon_smile.gif

1) já osobně bych to napsal Thule, vozíky za kolo - nejmenší problém
2) vysvětlit zákazníkovi, že ČJ má jiná gramatická pravidla než AJ, nebo NJ - větší problém
3) vysvětlit zákazníkovi, že SEO je úplně k ničemu viz https://www.entrepreneur.com/article/245521 - největší problém


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Psaní velkých písmen v názvech kategorií a výrobků v e-shopu a jejich vliv na SEO

Advanced search


memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search