Dostupné diktovací softwary pro češtinu
Thread poster: Jiří Toman

Jiří Toman  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:28
English to Czech
+ ...
Jan 16

Zdravím, rozhodl jsem se začít trochu experimentovat s diktovacím softwarem. Pročítal jsem příspěvky na fóru z let 2012 a 2013, jestli se nepletu. Za tu dobu se toho v oboru ale mohlo hodně změnit, předpokládám, že k lepšímu. Můj dotaz tedy zní: Máte někdo přehled o současné situaci na trhu? Zkoušel jste někdo z vás v poslední době něco? Používáte? Pokud ano, stojí to za to? Osobně jsem zatím našel jediný program, v minulých letech již zmiňovaný Newton Dictate a právě se s ním hraju. Rád se potom o své dojmy podělím, případně je rád porovnám s někým jiným.

 

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Czech
Webové služby Jan 16

Jiří Toman wrote:

Zkoušel jste někdo z vás v poslední době něco? Používáte? Pokud ano, stojí to za to?


Ahoj Jiří, roztřídil jsem software, který máš zveřejněný ve svém profilu.

CATy: Google Translator Toolkit, Lingotek, memoQ, SDL TRADOS, STAR Transit, Translation Workspace

Kancelářský: Microsoft Excel, Microsoft Word, Powerpoint,

Používám hlavně OmegaT (někdy DGT-OmegaT) a výjimečně Wordfast Classic a PC Translator. Takže oba používáme pouze Microsoft Office a MS Windows.

České diktovací SW vyvíjejí týmy na univerzitách a firmách v Liberci, Plzni a v Brně. V těchto městech jsou firmy, které programy prodávají.

Asi před dvěma roky udělil prezident republiky státní vyznamenání členovi brněnského týmu. Domnívám se, že to bylo za převod řeči do textu pro bezpečnostní orgány. Nahrávané hovory se převedou do textu a v něm se hledají klíčová nebo zájmová slova. Nahrávky a přepisy nazývají média jako "odposlechy".

Vzhledem k tomu, že chybně vyslovuji souhlášku "ř" neměl jsem z českého SW žádný prospěch.
Američtí giganti Amazon, Apple, Microsoft a Google poskytují bezplatné i placené služby (přes API). Češtinu podporují pro diktování minimálně Apple a Google. Modul rozpoznávání řeči je součástí prohlížeče Chrome. Vlastní zpracování a používání vyžaduje připojení k internetu a může být ohrožena důvěrnost obsahu.

http://www.condak.cz/nove/

24.05.2016 První nadiktovaný příspěvek 1
20.05.2016 Diktování do MS Wordu s WFCGS v.04 5
18.05.2016 Diktování do MS Wordu s WFCGS v.03 5
17.05.2016 Diktování do Wordfastu Classic 5
14.05.2016 Nastavení mikrofonu a cílové řeči v Chromu 5
12.05.2016 Wordfast Anywhere - Speech feature 8

Microsoft umožňuje přepis české řeči do textu. Placenou službu provozuje společnost Realspeaker
https://realspeaker.net/

Využil jsem asi padesátkrát pro přepis cizího videa do automaticky vytvořených titulků. Časování bylo nutno hodně opravovat, text trochu.

V operačním systému Android (mám v mobilu) fungují programy pro rozpoznávání řeči (diktování, vyhledávání, přepis do textu) i pro překlad řeči.

Neudělal jsem žádnou prezentaci o diktování pomocí Chromu do OmegaT. Jeden překladatel vytvořil skript s malou databázi, která se používá na opravování nerozeznaných slov. Například když vyslovím Čondák, Google nabídne Slovák a kdybych skript používal, změnil bych na Čondák.

Jiří, pokud diktujete i francouzsky, můžete zkusit pomocí číslovek doplňovat vhodnou interpunkci.
20.05.2016 Diktování do MS Wordu s WFCGS v.04

Přeji vám, ať Vám "Kognitivní služby" nebo desktopový SW fungují.

Dodatek:
Ještě jsem navštívil stránky Microsoftu, jestli již podporují češtinu. Nepodporují a informují "strojovou češtinou", kterou jsem ponechal bez oprav:

https://support.office.com/cs-cz/article/diktování-hlasem-v-office-d4fd296e-8f15-4168-afec-1f95b13a6408

"Jazykové dostupnost a systémové požadavky

Diktování funguje s jazykem nastavíte jako svého jazyka pro úpravy v Office. V současné době podporované jazyky jsou angličtina, jakou používané v USA a Kanada, čínština jako používaný v lidová republika lidí a španělštinu jako používaný v Španělsko a Mexiko.

Pracujeme na mít diktování k dispozici více národní prostředí a jazycích: angličtina více národní prostředí, francouzštinu, němčinu, italština, a portugalština.

Požadavky na operační systém: diktování funguje ve Windows 8.1 nebo novější.

Diktování vyžaduje připojení k Internetu."

Milan


[Edited at 2019-01-17 15:06 GMT]


 

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Czech
Wordfast Anywhere Jan 18

Milan Condak wrote:

12.05.2016 Wordfast Anywhere - Speech feature 8Udělal jsem novou prezentaci. Neobsahuje nic konkrétního o funkci diktování.
Není nutno nic stahovat, instalovat a platit (pokud již máte prohlížeč Chrome (je zdarma)).
Stačí se zaregistrovat, vytvořit nebo nahrát TM, která má češtinu jako cílový jazyk.
Do pole pro cílový jazyk můžete diktovat.
Pokud se Vám WFA nelíbí, můžete účet smazat, když jej nebudete dlouhou dobu používat, udělá to Wordfast po předchozím upozornění.

http://www.condak.cz/nove/2019-01/18/cs/00.html

Wordfast Anywhere a Interlingva

Web Speech a Expand segment

01 Wordfast Anywhere a Interlingva
02 Nahrání souboru k překladu
03 Prázdná TM a glosář
04 Načtení místní TMX
05 Překlad
06 Expand segment

Milan


 

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Czech
Windows rozpoznávání (nečeské) řeči Feb 5

Milan Condak wrote:

Dodatek:
Ještě jsem navštívil stránky Microsoftu, jestli již podporují češtinu. Nepodporují a informují

Milan


Nedávno proběhla automatická aktualizace Windows 10. Operační systém je přeložený do češtiny a vytváří dojem, že všechno funguje. Vyzkouším.

http://www.condak.cz/nove/2019-02/05/cs/00.html

Řeč, rukopis a zadávání

01 Diskuze na ProZ.com a aktualizace Windows
02 Řeč, rukopis a zadávání
03 Windows Rozpoznávání řeči
04 Diktování a rozpoznávání řeči

Milan


 

Jiří Toman  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:28
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Podrobnosti a vyzkoušené softwary Feb 7

Milane, díky za všechny informace. V minulých týdnech jsem zkoušel dva softwary, které jsem objevil. Byl to Newton Dictate 5 a MegaWord. Zatím jsem žádné další nenašel, to ale neznamená, že třeba neexistují (a jen jsem špatně hledal), takže budu jedině rád, když mi o některém dalším někdo řekne, případně ty dva mnou vyzkoušené a podělí se o své dojmy.
Když to shrnu, tak po pár dnech zkoušení mi přišlo, že by mi diktování v některých případech mohlo vcelku zrychlit práci. Zásadní rozdíl mezi Newton Dicatate 5 (ND) a MegaWordem (MW) je to, že ND má i hlasové ovládání a prý i některé přednastavené hlasové příkazy pro Trados Studio (bohužel jsem nevyzkoušel, zrovna jsem neměl ve Studiu žádnou práci), kdežto s MW se dá „jen“ diktovat. Hlasové ovládání mi přijde jako něco, co by mohlo mít pro překladatele velký potenciál, kdyby byla možnost nastavit si vlastní hlasové povely. Tuhle možnost ale NW nemá, jdou používat jen ty, co už jsou v něm nastavené. Vím, že třeba Dragon Naturally Speaking, což je diktovací software, který ale češtinu zatím nepodporuje (a asi nikdy nebude), tohle umí.

Osobně bych si tedy představoval něco takového: diktovací software pro češtinu s hlasovými povely s možností si vytvořit i vlastní. Pokud něco takového existuje, asi do toho půjdu... ale zatím o ničem takovém nevím. Ale třeba jen špatně hledám...?


 

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Czech
Hledání pomocí Googlu Feb 8

Jiří Toman wrote:

Osobně bych si tedy představoval něco takového: diktovací software pro češtinu s hlasovými povely s možností si vytvořit i vlastní. Pokud něco takového existuje, asi do toho půjdu... ale zatím o ničem takovém nevím. Ale třeba jen špatně hledám...?


Ahoj Jiří,

já zůstanu u diktování s Googlem. Klasicky se s ním dá hledat. Začal jsem "software pro rozpoznávání řeči" a našel jsem jsem doplněk Dictate do MS Wordu (nečeské diktování).

Vyhledávací dotazy v Googlu:

software pro rozpoznávání řeči

převod řeči na text download

jak namluvit text do pc

převod řeči na text offline

speech to text czech

psaní hlasem na pc

megaword cena

program přepis mluveného slova zdarma

megaword ke stažení
===
Google zobrazuje i související výrazy, které někdo již hledal.

Přeji dobrou volbu, fungování i s levným mikrofonem a těším se na zprávu o získaných zkušenostech.

Milan


 

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Czech
Anglický jazykový balíček Feb 9

Milan Condak wrote:

Nedávno proběhla automatická aktualizace Windows 10. Operační systém je přeložený do češtiny a vytváří dojem, že všechno funguje.

Milan


Protože čeština nefunguje a operační systém počítače je trpělivý posluchač a korektor, nainstaloval jsem si anglický jazykový balíček a program Dictate (zdarma od Microsoftu, přes www.stahuj.cz). V Nastavení - Řeč - Mluvený jazyk- Angličtina (Spojené státy) jsem zaškrtnul "Rozpoznávat přízvuky nerodilých mluvčích u tohoto jazyka". Nastavil jsem si desktopový mikrofon, který má mechanický vypinač. Na Ploše mám nyní malý panel s logem mikrofonu a text Off/On.

Milan


 

jarda
Czech Republic
Local time: 02:28
English to Czech
+ ...
užitečnost pro překladatele je sporná Feb 9

Nedovedu si představit, jak by takový software mohl pomoci zrovna překladateli při práci.
Ano, můžete nadiktovat větu, která vás napadne. A je možné, že to zrovna pro vás bude snadnější, než tutéž větu napsat přes klávesnici. Ale jak budete provádět její úpravy? Nebo vše rovnou formulujete ve své mysli v takové kvalitě, že průběžné úpravy (narozdíl od úprav dodatečných) nejsou zapotřebí? S tím jsem se ve své dvacetileté praxi nesetkal.
Já sám píšu celkem rychle a spolehlivě (asi rychleji, než mluvím), ale při zápisu jednotlivých vět provádím hojně úpravy a dále používám pokročilou interpunkci včetně různých textových znaků, pro které žádné pohodlné verbální vyjádření nenajdete.
Pokud si myslíte, že je snadnější text nadiktovat a teprve poté upravovat, tak to nakonec určitě najedete kurzorem (a hlavně očima) tisíc jarních kilometrů.
Text se musí psát rovnou dobře (čehož lze dosáhnout pouze poměrně vysokým počtem průběžných zásahů - tj. přímo během zápisu), aby následné úpravy mohly být minimální, tj. aby se mohly soustředit na odchyt důležitých problémů, kterých jste si při zápisu nevšiml. Když budete při následném zpracování řešit všechny čárky a středníky, možná - aby vám něco skutečně problematického neušlo - budete muset text projít navíc ještě jednou, a přijdete o tu možnou výhodu, kterou má pro vás diktování nad psaním.
Anebo se pletu a došťoural jste se v této věci dále než já před patnácti lety, kdy to vůbec nebylo špatné. Jen se musíte trochu více soustředit na univerzitní projekty a na opensource (a rozvíjet svou vlastní schopnost zápisu kódu), protože komici v mikrosoftu a kolem něj navěšených firmách jsou připraveni tak akorát dělat ustavičné naschvály a předělat váš počítač na vkladový bankomat.


 

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Czech
Malá česká animace Feb 12

http://www.condak.cz/nove/2019-02/12/cs/00.html

Diktování česky

01 Rozpoznávání řeči
02 Videa na YouTube
03 TalkTyper = Malá česká animace

Milan


 

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 02:28
English to Czech
Český diktovací SW Feb 14

Milan Condak wrote:

České diktovací SW vyvíjejí týmy na univerzitách a firmách v Liberci, Plzni a v Brně. V těchto městech jsou firmy, které programy prodávají.


Liberec
--------
www.fugasoft.cz

http://www.fugasoft.cz/index.php?cont=mydictate

https://www.ite.tul.cz/speechlab/index.php/mydictate.pdf

Prodej z Prahy:
------------------
https://www.newtontech.net/cs/newton-dictate/

https://www.alza.cz/programy-na-prevod-slova-na-text/18860432.htm

http://www.cizp.cz/file/eC2/prezentace-cizp-brno.pdf

Plzeň:
-------
http://www.ccnovasoft.cz/

http://www.ccnovasoft.cz/novavoice/objednavka

https://www.speechtech.cz/speechtech-megaword/

Brno:
------
https://www.phonexia.com/en/

Přestali se zabývat diktováním, ale identifikují hlas osob nebo převádějí nahrávky do textu.

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Dostupné diktovací softwary pro češtinu

Advanced search


SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search