Otřepané téma - jak řešit neplatící agenturu?
Thread poster: Veronika Hansova

Veronika Hansova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:20
Member (2006)
English to Czech
+ ...
Aug 23, 2006

Dobrý den,
vím, že tohle už tady určitě zaznělo (minimálně v angl.), ale přesto se na Vás obracím ještě v čj, protože české podmínky jsou podle mne zcela specifické (obzvláště pokud porovnáme ceny, které nám agentury nabízí za překlad, a ceny běžné na trhu, či ceny, které doporučuje JTP). Před 2 lety jsem spolupracovala s jendou pražsou agenturou. Skluz v proplácení faktur s měsíční lhůtou splatnosti byl také 2 měsíce. Po pár zakázkách, nesčetně mailech a telefonátech mi došla trpělivost a zkontaktovala jsem známou na soudu. Bylo mi řečeno, že mám sepsat "úředně vypadající" upomínkou se všemi proprietami (razítko, podpis, náhradí datum splatnosti atd.) a pokud dlužná částka nebude do té doby uhrazena, postoupí se záležitost soudu. jak řekla, tak jsem učinila a hle, částka přistála na mém účtu, ale následoval odporný telefonát z agentury, že tohle jsem už fakt přehnala, že mne celou tu dobu přeci živili (to nevím, kde na to přišli) a tohle že se prostě nedělá! Ha ha ha. Rok a půl jsem brala zakázky od jinud a najednou se opět ozvali. Několikrát jsem zdůraznila, že zakázku vezmu pouze v případě, že se jejich platební morálka zlepší. A hádejte, opět píšu upomínku se všemi náležitostmi. jde o částku v řádu pár tisíců, ale pěkně mě to štve. Můj dotaz zní: jak postupovat dál, když nezaplatí ani v nastaveném termínu? Jsem ochotná táhnout to dál až k soudu. Máte s tím někdo zkušenost? Rovněž - ve spodní části faktury mám poznámku, že v případě nezaplacení faktury si budu účtovat "smluvní pokutu" (záměrně ne "penále") ve výši tolika a tolika procent. používáte toto někdo? Už jste se někdo domáhal vyplacení tohoto úroku z prodlení, či co to je tams mluvní pokuta?
Předem díky za odpověď a omlouvám se za tento román, ale jsem vzteky bez sebe.
Veronika.


Direct link Reply with quote
 

Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:20
English to Czech
+ ...
Neplatiči Aug 23, 2006

Stručně řečeno, pokud nezaplatí, obrátil bych se na právníka (jste-li dostatečně naštvaná a nebude vám vadit, že právník bude stát nějaké peníze). Ten taky bude vědět, jak je to se smluvní pokutou.

S agenturou bych hned přestal spolupracovat a napsal jim záznam do BB a do Payment Practices. Anebo bych příště nekompromisně požadoval platbu předem - v českých podmínkách je převod otázkou dvou nebo tří dnů. Spíš ale to první, protože s agenturami, co se takhle chovají, se musí jednat tvrdě a nemá smysl dál podporovat jejich existenci.

Se sazbami máte samozřejmě pravdu; práce pro české agentury může mít určité výhody, ale sazby to nejsou.


Direct link Reply with quote
 

Veronika Hansova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:20
Member (2006)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
BB - už tam jsou Aug 23, 2006

Hynek Palatin wrote:

S agenturou bych hned přestal spolupracovat a napsal jim záznam do BB a do Payment Practices.


Už se stalo. Jen doufám, že se svým negativním postojem nezdiskredituji v očích ostatních agentur.


Direct link Reply with quote
 

Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:20
English to Czech
+ ...
BB Aug 23, 2006

Jen doufám, že se svým negativním postojem nezdiskredituji v očích ostatních agentur.


Myslím, že jste naopak projevila pozitivní postoj tím, že jste pro ně znovu pracovala. A kdyby náhodou někomu vadilo, že tímhle způsobem chráníte své zájmy, tak je to agentura podobného ražení.


Direct link Reply with quote
 

Veronika Hansova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:20
Member (2006)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Už vím, jak na ně. Aug 30, 2006

Díky, Hynku, za podporu.

Tvrodhlavě jsem si stála za svým a dala dohromady úředně znějící upomínku s dalším datem zaplacení a pohrůžkou soudu. tentokrát jsem ale byla konkrétnější.
Předem jsem se pečlivě na vše na soudu dotázala a postup by byl zjednodušeně asi takový:

1. upomínka klientovi/agentuře (kterou můžete společně s fakturou doložit jako doklad soudu)

- pokud na ni agentura či klient nereflektuje, pak:
2. sepíšete a podáte k příslušenému soudu (tj. soudu, do jehož jurisdikce spadá klient či firma, nikoliv vy) "návrh na vydání platebního rozkazu", ve kterém zdůvodníte svou žádost a podložíte kopiemi dokladů. Soud pak Váš návrh projedná, a pokud jej schválí (jakože schválí, když máte řádnou fakturu a upomínku), obešle Vás i klienta s oznámením o schválení tohoto návrhu. Dlužící straně pak vyměří 15 dní na zaplacení dlužné částky. Za toto paltíte 3 n. 4% z dlužné částky.

3. Pokud i nadále klient odmítá paltit a 15tidenní lhůta uplyne, můžete k soudu podat "návrh na exekuci".

Je to zdlouhavý proces, ale věřte mi, že stačilo dlužné straně popsat jednotlivé kroky a peníze byly na účtě. Občas jsem totiž měla pocit, že se domnívají, že se soudem jen tak naplano oháním. Snad to trochu pomůže i ostatním,
Veronika


Direct link Reply with quote
 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Otřepané téma - jak řešit neplatící agenturu?

Advanced search


BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search