Otřepané téma - jak řešit neplatící agenturu?
Thread poster: Veronika Hansova

Veronika Hansova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:11
Member (2006)
English to Czech
+ ...
Aug 23, 2006

Dobrý den,
vím, že tohle už tady určitě zaznělo (minimálně v angl.), ale přesto se na Vás obracím ještě v čj, protože české podmínky jsou podle mne zcela specifické (obzvláště pokud porovnáme ceny, které nám agentury nabízí za překlad, a ceny běžné na trhu, či ceny, které doporučuje JTP). Před 2 lety jsem spolupracovala s jendou pražsou agenturou. Skluz v proplácení faktur s měsíční lhůtou splatnosti byl také 2 měsíce. Po pár zakázkách, nesčetně mailech a telefonátech mi došla trpělivost a zkontaktovala jsem známou na soudu. Bylo mi řečeno, že mám sepsat "úředně vypadající" upomínkou se všemi proprietami (razítko, podpis, náhradí datum splatnosti atd.) a pokud dlužná částka nebude do té doby uhrazena, postoupí se záležitost soudu. jak řekla, tak jsem učinila a hle, částka přistála na mém účtu, ale následoval odporný telefonát z agentury, že tohle jsem už fakt přehnala, že mne celou tu dobu přeci živili (to nevím, kde na to přišli) a tohle že se prostě nedělá! Ha ha ha. Rok a půl jsem brala zakázky od jinud a najednou se opět ozvali. Několikrát jsem zdůraznila, že zakázku vezmu pouze v případě, že se jejich platební morálka zlepší. A hádejte, opět píšu upomínku se všemi náležitostmi. jde o částku v řádu pár tisíců, ale pěkně mě to štve. Můj dotaz zní: jak postupovat dál, když nezaplatí ani v nastaveném termínu? Jsem ochotná táhnout to dál až k soudu. Máte s tím někdo zkušenost? Rovněž - ve spodní části faktury mám poznámku, že v případě nezaplacení faktury si budu účtovat "smluvní pokutu" (záměrně ne "penále") ve výši tolika a tolika procent. používáte toto někdo? Už jste se někdo domáhal vyplacení tohoto úroku z prodlení, či co to je tams mluvní pokuta?
Předem díky za odpověď a omlouvám se za tento román, ale jsem vzteky bez sebe.
Veronika.


 

Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:11
English to Czech
+ ...
Neplatiči Aug 23, 2006

Stručně řečeno, pokud nezaplatí, obrátil bych se na právníka (jste-li dostatečně naštvaná a nebude vám vadit, že právník bude stát nějaké peníze). Ten taky bude vědět, jak je to se smluvní pokutou.

S agenturou bych hned přestal spolupracovat a napsal jim záznam do BB a do Payment Practices. Anebo bych příště nekompromisně požadoval platbu předem - v českých podmínkách je převod otázkou dvou nebo tří dnů. Spíš ale to první, protože s agenturami, co se takhle chovají, se musí jednat tvrdě a nemá smysl dál podporovat jejich existenci.

Se sazbami máte samozřejmě pravdu; práce pro české agentury může mít určité výhody, ale sazby to nejsou.


 

Veronika Hansova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:11
Member (2006)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
BB - už tam jsou Aug 23, 2006

Hynek Palatin wrote:

S agenturou bych hned přestal spolupracovat a napsal jim záznam do BB a do Payment Practices.


Už se staloicon_smile.gif. Jen doufám, že se svým negativním postojem nezdiskredituji v očích ostatních agentur.


 

Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:11
English to Czech
+ ...
BB Aug 23, 2006

Jen doufám, že se svým negativním postojem nezdiskredituji v očích ostatních agentur.


Myslím, že jste naopak projevila pozitivní postoj tím, že jste pro ně znovu pracovala. A kdyby náhodou někomu vadilo, že tímhle způsobem chráníte své zájmy, tak je to agentura podobného ražení.icon_smile.gif


 

Veronika Hansova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:11
Member (2006)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Už vím, jak na ně. Aug 30, 2006

Díky, Hynku, za podporu.

Tvrodhlavě jsem si stála za svým a dala dohromady úředně znějící upomínku s dalším datem zaplacení a pohrůžkou soudu. tentokrát jsem ale byla konkrétnější.
Předem jsem se pečlivě na vše na soudu dotázala a postup by byl zjednodušeně asi takový:

1. upomínka klientovi/agentuře (kterou můžete společně s fakturou doložit jako doklad soudu)

- pokud na ni agentura či klient nereflektuje, pak:
2. sepíšete a podáte k příslušenému soudu (tj. soudu, do jehož jurisdikce spadá klient či firma, nikoliv vy) "návrh na vydání platebního rozkazu", ve kterém zdůvodníte svou žádost a podložíte kopiemi dokladů. Soud pak Váš návrh projedná, a pokud jej schválí (jakože schválí, když máte řádnou fakturu a upomínku), obešle Vás i klienta s oznámením o schválení tohoto návrhu. Dlužící straně pak vyměří 15 dní na zaplacení dlužné částky. Za toto paltíte 3 n. 4% z dlužné částky.

3. Pokud i nadále klient odmítá paltit a 15tidenní lhůta uplyne, můžete k soudu podat "návrh na exekuci".

Je to zdlouhavý proces, ale věřte mi, že stačilo dlužné straně popsat jednotlivé kroky a peníze byly na účtě. Občas jsem totiž měla pocit, že se domnívají, že se soudem jen tak naplano oháním. Snad to trochu pomůže i ostatnímicon_smile.gif,
Veronika


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Otřepané téma - jak řešit neplatící agenturu?

Advanced search


Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search