Καλημερα παιδιά, μια ερώτηση το YOU στα αγγλικά πως μεταφράζεται? εσείς ή εσύ
Thread poster: francescogiamma

francescogiamma
Local time: 10:39
Greek to Italian
+ ...
Feb 13, 2005

Λοιπόν έχω πια μετάφραση από τα αγγλικα στα ελληνικά για μια εγκυκλοπαίδεια που θα εκδοθεί προσεχώς... ένα από τα θέματα είναι οι ελληνόφωνες κοινότητες της νότιας Ιταλίας
στην Καλαβρία και Αππουλία λοιπόν στο κείμενο , του οποίου πρέπει να γίνει πιστή μετάφραση ,έχει και διάφορα ποίηματα στην τοπική ελληνική διάλεκτο (το Griko), αλλά μεταφρασμένη στα αγγλικα(δεν μπορώ να βρw τα ποιήματα στα ελληνικα ή στην τοπική διάλεκτο για να κάνω σύγκριση) το ερώτημα είναι το "you" πότε μεταφράζεται με το "εσύ" και πότε με το "εσείς" ειδικά στην λογοτεχνία π.χ. "You, every day fight in the fields under the sun,little bread you must ..." αυτό τι είναι? "εσείς" οι πολλοί, ή "εσύ" ο ένας

Direct link Reply with quote

Vicky Papaprodromou  Identity Verified
Greece
Member (2004)
English to Greek
+ ...
YOU Feb 13, 2005

Καλημέρα.

Δεν υπάρχει κανένας κανόνας γι' αυτό που ρωτάς κι ειδικά στη λογοτεχνία κι ακόμη ειδικότερα αφού πρόκειται για αγγλικό κείμενο που προκύπτει από μετάφραση.

Μην ξεχνάς, ωστόσο, πως η Griko είναι ελληνικά με βάθος νοημάτων αλλά ελαφρά απλοποιημένη την απόδοση της γλώσσας ακουστικά ή γραπτά λόγω "εξασθένησής" της δια μέσου των αιώνων.

Δεν είναι αρκετή η μία φράση που μας δίνεις για παράδειγμα, ειδικά αφού δεν ξέρουμε το νόημα του συνολικού κειμένου:

francescogiamma wrote:

"You, every day fight in the fields under the sun,little bread you must ..." αυτό τι είναι? "εσείς" οι πολλοί, ή "εσύ" ο ένας

΄Ετσι σκέτη και μοναχούλα η πρότασή σου καλή μου ακούγεται και στον ενικό - αν θέλει να δώσει έμφαση στο ό,τι ο καθένας είναι φτωχός μεροκαματιάρης αλλά και στον πληθυντικό δεν νομίζω πως θάχε διαφορετική έννοια, ίσως θα ήταν λίγο πιο "επαναστατική", δηλαδή θα περίμενα στη συνέχεια να τους προτρέπει να κάνουν κάτι για τι φτώχεια τους.

Αυτά που λέω όμως είναι μια πολύ "ελαφρή και επιπόλαια" αντιμετώπιση μιας μικρούλας πρότασης με βάση τις αρχικές σκέψεις που μου δημιούργησε λόγω της ερώτησής σου.

Πάντως η συμβουλή μου είναι "Σκέψου ελληνικά" σε όλη αυτή τη μετάφραση, αφού το πρωτότυπο κείμενο είναι έτσι κι αλλιώς ελληνικό.

Βίκυ

[Edited at 2005-02-13 10:22]

francescogiamma
Greek to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
ευχαριστώ! θα σου στείλω τα κείμενα Feb 13, 2005

Ομως είναι αποσπάσματα σαν κι αυτό δεν είναι ολόκληρα τα ποιήματα, και συχνά πυκνά συναντώ το "yου". Πάντως ευχαριστώ!

There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »

Καλημερα παιδιά, μια ερώτηση το YOU στα αγγλικά πως μεταφράζεται? εσείς ή εσύ

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search