Pages in topic:   < [1 2 3]
PRO or Non-PRO
Thread poster: Nick Lingris
Natassa Iosifidou
Natassa Iosifidou  Identity Verified
Greece
Local time: 09:36
English to Greek
+ ...
Μπέρδεμα... Nov 6, 2005

Εγώ πάλι βλέπω ότι στις ερωτήσεις που τίθενται καθημερινά γίνεται ένας μικρός χαμός.
Σε αυτές που θέτουν άσχετοι με το επάγγελμα ή και με το όλο σύστημα συχνά γίνονται λάθη, μάλλον λόγω αδιαφορίας προς αυτό το θέμα ή και λόγω ασχετοσύνης.
Από την άλλη, βλέπω πως και κά�
... See more
Εγώ πάλι βλέπω ότι στις ερωτήσεις που τίθενται καθημερινά γίνεται ένας μικρός χαμός.
Σε αυτές που θέτουν άσχετοι με το επάγγελμα ή και με το όλο σύστημα συχνά γίνονται λάθη, μάλλον λόγω αδιαφορίας προς αυτό το θέμα ή και λόγω ασχετοσύνης.
Από την άλλη, βλέπω πως και κάποιοι συνάδελφοι, που εμφανίζονται συχνά-πυκνά και κάνουν ερωτήσεις, έχουν ως σύστημα το να θέτουν τις ερωτήσεις ως non-pro. Δεν τους συμφέρει να καρπώνονται άλλοι συνάδελφοι (που θα προθυμοποιηθούν να βοηθήσουν) τους πόντους και το κύρος μιας pro ερώτησης. Από την άλλη όμως, εμφανίζονται άσχετοι οι ίδιοι, που δε μπορούν να τα βγάλουν πέρα με έναν απλό non-pro όρο.
Προσωπικά, όταν θέτω ερώτηση, αφού βέβαια δεν έχω καταφέρει από μόνη μου να καλύψω την απορία μου ή ακόμη-ακόμη δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο για να ψάξω, σέβομαι το γεγονός ότι θα υπάρξει συνάδελφος που θα αφιερώσει εκείνος το χρόνο που εγώ δεν διαθέτω και θα καταβάλει προσπάθεια για να με εξυπηρετήσει. Και αν πρόκειται για ερώτηση που χρειάζεται χρόνο και έρευνα, σαφώς και θα την κατατάξω στις pro. Αυτό, όμως, πρέπει να γίνεται πρώτα απ' όλα από εμάς του ίδιους, τους συχνούς χρήστες του Προζ.
Εγώ δεν απαντώ σε ερωτήσεις συναδέλφων που έχουν την τάση να μην αξιολογούν σωστά το επίπεδο των ερωτήσεων -τι σόι επαγγελματίες είναι αν δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μία pro από μία non-pro ερώτηση;-, που έχουν την τάση να αφήνουν συχνά αβαθμολόγητες ερωτήσεις και να παρεμβαίνει ένα έρμο ρομπότ και να κρίνει εκείνο αντί για το άτομο που έθεσε την ερώτηση, που δίνουν πόντους λιγότερους από αυτούς που αξίζει μία σωστά τεκμηριωμένη απάντηση, που στο κάτω-κάτω δεν λένε ούτε ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
"Βάλε ένα non-pro μωρέ! Πολλοί θα το δουν λίγοι θα το αντιληφθούν." Κι άσε τους moderators να τραβάνε των παθών τους τον τάραχο να βγάλουν άκρη από μόνοι τους οι ίδιοι ή ερχόμενοι σε αντιπαράθεση με ερωτώντες και απαντώντες.

Πιστεύω πως όπου υπάρχει ανταμοιβή, σε οποιαδήποτε μορφή, υπάρχουν και τέτοια προβλήματα, άλυτα κατά τη γνώμη μου.

Συμφωνώ με τη Δάφνη, πως γενικά ίσως να βοηθήσει το να θέτουν ερωτήσεις μόνο εγγεγραμμένα μέλη ή μέλη τα οποία διαθέτουν στο προφίλ τους και κάποιες στοιχειώδεις πληροφορίες. Έτσι, ίσως να εξαλειφθεί το φαινόμενο της επανάληψης διαφόρων ερωτήσεων τύπου "I hate you" από διάφορους περαστικούς και anonymous που άλλοι θέτουν την ερώτηση ως pro, άλλοι ως non-pro και γενικά ό,τι του καπνίσει του καθενός και παίρνω εγώ πόντους pro απαντώντας σε τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Προσωπικά, θα κοιτάξω όλες τις απαντήσεις για τις οποίες έχω λάβει πόντους καθώς και τις ερωτήσεις που έχω κάνει κατά καιρούς και να αλλάξω οποιαδήποτε αδικία έχει γίνει, είτε είς βάρος μου είτε εις βάρος άλλων, σκεπτόμενη αντικειμενικά και όχι με το συμφέρον μου. Δε θα ασχοληθώ καν με ερωτήσεις που άδικα έχασα, είτε επειδή παρενέβη το ρομπότ και τα έκανε μαντάρα ή επειδή λόγω κουλαμάρας του ερωτώντα δόθηκαν αλλού οι πόντοι.
Αν το κάνουμε όλοι αυτό και με σωστό τρόπο (και όχι πονηρά σκεπτόμενοι) ίσως να βοηθήσουμε. Ε, ας κάνουμε και κανα λάθος στην αξιολόγηση. Δεν είμαστε παντογνώστες!

Νατάσα
Collapse


 
Nadia-Anastasia Fahmi
Nadia-Anastasia Fahmi  Identity Verified
Greece
Local time: 09:36
English to Greek
+ ...
Λυπάμαι πολύ.... Nov 6, 2005

Nick Lingris wrote:

Προτείνω μετά απ’ όλα αυτά ότι τούτο εδώ το νήμα δεν περιποιεί τιμή στο ελληνικό φόρουμ και το καλύτερο που θα είχαμε να κάνουμε είναι να συμφωνήσουμε να αυτολογοκριθούμε και να το σβήσουμε ολοκληρωτικά, και από τις σελίδες του ProZ και, ει δυνατόν, κι από τη μνήμη μας. Κι ας πάει ο καθένας στο δρόμο του.


Μ' αυτά που διάβασα σε τρεις σελίδες, και κρατώ τα παραπάνω λόγια του Νίκου. Μεγάλα παιδιά ήμαστε πια, ξέρουμε τι και ποτέ μπορούμε να κάνουμε το ένα ή το άλλο. Και εφ' όσον οι Moderators έχουν όλη την καλή διάθεση ν' ασχοληθούν με το εάν μια ερώτηση είναι Pro ή όχι, ε, ας τους στέλνουμε ένα μήνυμα και τελείωσε. Προς τι όλη αυτή η φαγωμάρα; Τα πράγματα είναι πολύ απλά όταν χρησιμοποιούμε το μυαλό μας. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τίποτα πια. Και επαναλαμβάνω... λυπάμαι πολύ!


 
Abba Storgen (X)
Abba Storgen (X)
United States
Local time: 02:36
Greek to English
+ ...
Δίκιο έχετε όλοι, αλλά... Nov 8, 2005

Ν' αγιάσει το στόμα σου Νάντια. Για μια στιγμή, μου φάνηκε ότι μπήκα σε σελίδα όχι επαγγελματιών, αλλά κάτι πιτσιρίκων που μαζεύουνε "ρούμπους" παίζοντας μπίλιες στη γειτονιά... ας μου εξηγήσει κάποιος:
α) Ποια μεγαλοφυία σκέφτηκε να ξεκινήσει αυτό το παιδαριώδες Καζίνο με
... See more
Ν' αγιάσει το στόμα σου Νάντια. Για μια στιγμή, μου φάνηκε ότι μπήκα σε σελίδα όχι επαγγελματιών, αλλά κάτι πιτσιρίκων που μαζεύουνε "ρούμπους" παίζοντας μπίλιες στη γειτονιά... ας μου εξηγήσει κάποιος:
α) Ποια μεγαλοφυία σκέφτηκε να ξεκινήσει αυτό το παιδαριώδες Καζίνο με τους πόντους (μάλλον πρωτοφανές για οποιδήποτε "επάγγελμα"), τη στιγμή που όσο πιο πολλούς πόντους έχεις, τόσο λιγότερη δουλειά σημαίνει ότι έχεις (άρα κάθεσαι και παίζεις στο Ίντερνετ όλη μέρα, ψάχνοντας όρους... ούτε καν μπορώ να φανταστώ τι σημαίνει σε χρόνο αυτό για όσους δεν έχουν Τ1 γραμμή που έχω εγώ...).
β) Ποιοι είναι αυτοί που παραμελούν συζύγους (εάν έχουν), παιδιά, φίλους, συγγενείς, αδέλφια, τη δουλειά τους, για να μαζεύουν πόντους, μόνο και μόνο επειδή "κάποιος είχε αυτή την ιδεά".

Το μόνο χρήσιμο που έχω δει απ' όλη αυτή την ιστορία, είναι ότι ψάχνοντας για καμιά λέξη δεξιά κι αριστερά, όλο και κάποιο γλωσσάριο θα βγει στην επιφάνεια (που άμα θυμηθούμε που το βάλαμε, θα το χρησιμοποιήσουμε κιόλας). Κατά τα άλλα, είναι σαν να βγει σελίδα στο δίκτυο για χειρούργους, οι οποίοι δεν έχουν πελάτες και κάθονται και ψάχνουν όρους χειρουργικής για όσους θέλουν να μάθουν τι είναι το "νυστέρι". Εκτός κι αν πληρωνόμαστε για να βοηθάμε συναδέλφους, κάτι που θα έπρεπε να είναι η πρακτική ανάμεσα σ' επαγγελματίες (έτσι ώστε να μην αναλαμβάνουν κείμενα οι άσχετοι με την ελπίδα ότι θα μαζέψουν όλες τις φράσεις μεταφρασμένες επειδή κάποιοι άλλοι μαζεύουν "ρούμπους" που δεν έχουν ουδεμία πρακτική αξία).

Τέλος, οι ερωτήσεις του στυλ "Welcome" εκεί μέσα, είναι σαφώς στημένες. Όπως στημένες είναι κι οι προσπάθειες απόρριψης μιας λέξης με μια άλλη συνώνυμη, τη στιγμή που μάλιστα σπανιώς δίδονται τα συμφραζόμενα. Δεν ξέρω κανέναν "εκτός επαγγέλματος" που θα έβρισκε το Proz στην προσπάθεια αναζήτησης μετάφρασης μιας λέξης (επειδή θέλει να πει welcome σ' ένα γκρουπ τουριστών ας πούμε).

Κοίτα να δεις συμμετοχή όμως... άμα βγει κάνα ΣΟΒΑΡΟ θέμα (υποκλοπές, τιμές, μη πληρωμές από πρακτορεία, χρήσιμα γλωσσάρια, πηγές για τίποτα καλές τιμές λογισμικού, κλπ), τότε ποιος νοιάζεται... άμα όμως μιλάμε για συλλογές γραμματοσήμων χωρίς αξία και για πόντους που εμπλεύστηκε κάποιος στην τύχη, τότε δεκάδες οι απαντήσεις και βαθύς ο στοχασμός... www.toysforus.com και μη βγουν πάλι ορισμένοι να φωνάξουν στη Μαρία "μαμά, μαμά, με στεναχωρεί αυτός, κλείστου το στόμα...". Χρόνια παλεύω τώρα για την ωρίμανση του επαγγέλματος... το οποίο μάλλον χάνει χρόνια όσο περνάει ο καιρός (!).

Λευτέρης
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PRO or Non-PRO






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »