Pages in topic:   [1 2 3] >
PRO or Non-PRO
Thread poster: Nick Lingris
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:46
Member (2006)
English to Greek
+ ...
Nov 4, 2005

Δεν ξέρω πόσο σαφής είναι ο ορισμός τού τι καθιστά μια ερώτηση PRO και τι Non-PRO και δεν βλέπω αν έχει καμιά σημασία στα γλωσσάρια του ProZ. Πρακτικά, αντιλαμβάνομαι ότι, αν ένας περαστικός έρθει και ρωτήσει πώς λέμε στα ελληνικά το chair ή το high-altitude pulmonary oedema, η ερώτηση θα είναι Non-PRO ε... See more
Δεν ξέρω πόσο σαφής είναι ο ορισμός τού τι καθιστά μια ερώτηση PRO και τι Non-PRO και δεν βλέπω αν έχει καμιά σημασία στα γλωσσάρια του ProZ. Πρακτικά, αντιλαμβάνομαι ότι, αν ένας περαστικός έρθει και ρωτήσει πώς λέμε στα ελληνικά το chair ή το high-altitude pulmonary oedema, η ερώτηση θα είναι Non-PRO επειδή είναι περαστικός. Στη δεύτερη περίπτωση κάποιοι θα πρέπει να ψηφίσουν για να γίνει PRO. Στην πρώτη περίπτωση ενδέχεται να γίνει PRO το όλο θέμα αν αρχίσουμε να λέμε ότι όχι δεν είναι καρέκλα, είναι κάθισμα, όχι είναι πανεπιστημιακή έδρα, όχι είναι ο προεδρεύων.

Επειδή ερωτήσεις έρχονται και γίνονται Non-PRO από PRO με άνωθεν παρέμβαση και αντιλαμβάνομαι ότι αυτό έχει επιπτώσεις και στη βαθμολογία και επειδή δεν έχει νόημα να αρχίσουμε συζήτηση τι ακριβώς είναι το ένα και τι το άλλο, προτείνω μια απλή διαδικασία. Αν μια ερώτηση προκαλέσει δύο τουλάχιστον απαντήσεις που έχουν κάποια διαφοροποίηση, ιδιαίτερα μάλιστα αν πάρουν ψήφους και οι δύο απαντήσεις, να θεωρείται ότι το θέμα σηκώνει συζήτηση και άρα είναι PRO.

Το θεωρώ το θέμα σημαντικό διότι προσωπικά είμαι (ως γνωστόν τοις πάσι) βαθμοθήρας και δεν αντέχω να βλέπω να λιγοστεύουν τα κουκιά μου από μέρα σε μέρα αντί να αβγαταίνουν.
Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 05:46
Member (2000)
Greek to English
+ ...
pro vs. non-pro Nov 4, 2005

Οι οδηγίες που έχει δώσει ο Χένρυ για το θέμα αυτό βρίσκονται εδώ:
http://www.proz.com/translation-articles/articles/95/

Να προσθέσω επίσης ότι τo pro και το non-pro αναφέρονται στις ερωτήσεις και όχι στις απαντήσεις. Αν εγώ θέλω να �
... See more
Οι οδηγίες που έχει δώσει ο Χένρυ για το θέμα αυτό βρίσκονται εδώ:
http://www.proz.com/translation-articles/articles/95/

Να προσθέσω επίσης ότι τo pro και το non-pro αναφέρονται στις ερωτήσεις και όχι στις απαντήσεις. Αν εγώ θέλω να γράψω ολόκληρη διατριβή για την καρέκλα, αν προσθέσω πληροφορίες για το πώς φτιάχτηκε, σε ποιο εργοστάσιο, από τι ξύλο και τις ιδιότητες του ξύλου, με τι εργαλεία, κλπ. αυτό δεν καθιστά την ερώτηση pro.

Μαρία
Collapse


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:46
Member (2006)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Για την καρέκλα Nov 4, 2005

Maria Karra wrote:
...Αν εγώ θέλω να γράψω ολόκληρη διατριβή για την καρέκλα, αν προσθέσω πληροφορίες για το πώς φτιάχτηκε, σε ποιο εργοστάσιο, από τι ξύλο και τις ιδιότητες του ξύλου, με τι εργαλεία, κλπ. αυτό δεν καθιστά την ερώτηση pro.


Νομίζω ότι ήμουν σαφής: αναφέρομαι όχι στην κάθετη διάσταση του θέματος "καρέκλα" (βλέπε Wikipedia και άλλες εγκυκλοπαίδειες), αλλά στην οριζόντια διάσταση του θέματος chair, δηλαδή τις πολλές σημασίες που μπορεί να πάρει ακόμα και ένας πολύ απλός γλωσσικός όρος, ανάλογα με τα συμφραζόμενα, το register κ.λπ. Μπορώ δηλαδή να φανταστώ να γίνεται "καβγάς" για το παράδειγμα "boo!" του Χένρι *μέσα σε συγκεκριμένο κείμενο*.

Επειδή λοιπόν υπάρχει εκτεταμένη grey area ανάμεσα στο "Welcome to Panama" και το "surge capacity" (και, αν θυμάμαι καλά, δόθηκαν πρόσφατα τρεις απαντήσεις σε ένα "welcome friends" για να δειχθεί η σημασία ενός κόμματος), καταθέτω συγκεκριμένη πρακτική πρόταση για το χαρακτηρισμό μιας ερώτησης ως PRO.

Ζητώ απόψεις σε σχέση με τη συγκεκριμένη πρόταση και, αν καταλήξουμε κάπου, μπορούμε να ρίξουμε την ιδέα και στο ευρύτερο κοινό του ProZ.


 
Vicky Papaprodromou
Vicky Papaprodromou  Identity Verified
Greece
Local time: 11:46
Member (2004)
English to Greek
+ ...
"Pro" έχει ως και το Προπό Nov 4, 2005

Νίκο μου, ακροθιγώς αναφέρομαι στην "οιδηματώδη" ματαιοδοξία μας (τη δική σου και τη δική μου εννοώ, για να μην παρεξηγηθεί κανένας άλλος) και τη "βαθμοβορία" και των δυο μας:-), γιατί ναι... είναι τραγικό αποβραδίς να κοιμάσαι νικητής και τροπαιούχος και την αυγούλα να είσαι έτ�... See more
Νίκο μου, ακροθιγώς αναφέρομαι στην "οιδηματώδη" ματαιοδοξία μας (τη δική σου και τη δική μου εννοώ, για να μην παρεξηγηθεί κανένας άλλος) και τη "βαθμοβορία" και των δυο μας:-), γιατί ναι... είναι τραγικό αποβραδίς να κοιμάσαι νικητής και τροπαιούχος και την αυγούλα να είσαι έτοιμος για υποβιβασμό στη Β'Εθνική (non-pro).

Αυτό που λες για τις δύο τουλάχιστον απαντήσεις, πιστεύω ότι δεν είναι πολύ καλή ιδέα, γιατί αν φερ' ειπείν ρωτήσει κάποιος πώς να καλωσορίσει τους φίλους του με το "Welcome", εσύ μπορεί να πεις "Kαλώς ήλθατε" κι εγώ "Καλώς ορίσατε" και φυσικά θα μας ψηφίσουν και τους δύο τουλάχιστον 25 άτομα. Ο νοών νοείτω.

Ασφαλώς, οι δύσκολες ερωτήσεις που τίθενται από επισκέπτες πρέπει αμέσως να μετατρέπονται σε pro.

Από το άρθρο του Χένρι στο οποίο αναφέρθηκε η Μαρία, μένω στα εξής:

If there is any doubt as to whether a question should be classified as PRO or non-PRO, it is generally suggested that the question be classified as PRO.

Many terms have been misclassified. In fact, according to the guidelines in this document, the majority of questions classified in the archives as "non-PRO" should actually be classified as "PRO". If you see a term that you believe has been misclassified, please help to classify it properly in one of the following ways:

- If you do not have the right to reclassify, but have the right to vote for reclassification, do so. (A log is kept of such votes, and your name will appear to others who have the right to vote. If you cast the deciding vote, your name will appear as the person responsible for reclassification.)
........

Κι εγώ παρατήρησα σωρεία αλλαγών από pro σε non-pro τον τελευταίο καιρό και μάλιστα αφού έκλεισαν οι ερωτήσεις, οπότε δεν μας δόθηκε η ευκαιρία να αποφασίσουμε όλοι μαζί αν ήταν pro ή non-pro ή μάλλον αφού δεν ψηφίσαμε για non-pro αυτό σήμαινε ότι τις θεωρούσαμε pro.

Το θέμα θα μου ήταν παγερά αδιάφορο αν αντιστοίχως έβλεπα πληθώρα παλιών ερωτήσεων που όπως λέει κι ο Χένρι είχαν ατυχώς χαρακτηριστεί ως non-pro να δέχονται επίσης αλλαγές, κατόπιν εορτής. Κι όπως γνωρίζουν τα παλαιότερα μέλη, υπήρξαν πάμπολλες τέτοιες ερωτήσεις την εποχή που το επίπεδο δυσκολίας των ερωτήσεων δεν είχε σημασία για τη συνολική κατάταξη των μελών.

Επειδή ανήκω στην πλειονότητα των μελών που δεν έχουν δικαίωμα αλλαγής χαρακτηρισμού ερώτησης ή διαγραφής πολλαπλών ίδιων ερωτήσεων, αλλά έχω δικαίωμα ψήφου, θα παρακαλούσα όσους έχουν δικαίωμα άμεσης παρέμβασης να φροντίσουν να ελέγξουν σταδιακά το σύνολο των ελληνικών ερωτήσεων και οι αλλαγές να γίνονται ισότιμα ώστε να μην υπάρχουν δυσαρέσκειες και παράπονα.

Όσο για τα κριτήρια δυσκολίας, ορισμένα πράγματα είναι και θέμα κοινής λογικής. Δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ως non-pro μια ερώτηση για μετάφραση παροιμίας από ελληνικά προς αγγλικά ή το αντίθετο, γιατί μπορεί να λέμε μια φράση κάθε μέρα από μωρά παιδιά και να μην ξέρουμε τι ακριβώς σημαίνει και μάλιστα αν ανοίξουμε λεξικά να διαπιστώσουμε ότι μέχρι που την χρησιμοποιούμε σε λάθος στιγμές γιατί δεν κατέχουμε την πραγματική της έννοια.

[Edited at 2005-11-04 22:36]
Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 05:46
Member (2000)
Greek to English
+ ...
παλιές ερωτήσεις Nov 4, 2005

Vicky Papaprodromou wrote:
Το θέμα θα μου ήταν παγερά αδιάφορο αν αντιστοίχως έβλεπα πληθώρα παλιών ερωτήσεων που όπως λέει κι ο Χένρι είχαν ατυχώς χαρακτηριστεί ως non-pro να δέχονται επίσης αλλαγές, κατόπιν εορτής.

Τι εννοείς "αν [...] έβλεπα πληθώρα ερωτήσεων"; Πού θα το έβλεπες; Πώς ξέρεις ότι δεν έχουν γίνει αλλαγές;


Επειδή ανήκω στην πλειονότητα των μελών που δεν έχουν δικαίωμα αλλαγής χαρακτηρισμού ερώτησης ή διαγραφής πολλαπλών ίδιων ερωτήσεων, αλλά έχω δικαίωμα ψήφου, θα παρακαλούσα όσους έχουν δικαίωμα άμεσης παρέμβασης να φροντίσουν να ελέγξουν σταδιακά το σύνολο των ελληνικών ερωτήσεων και οι αλλαγές να γίνονται ισότιμα ώστε να μην υπάρχουν δυσαρέσκειες και παράπονα.


Υπάρχουν παράπονα; Πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχουν παράπονα. Βίκυ και Νίκο, δε μου γράψατε ούτε μια φορά με παράπονα για το συγκεκριμένο θέμα, οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι οι κατηγορίες ότι οι αλλαγές δε γίνονται ισότιμα. Για άλλα προβλήματα μου έχετε γράψει πολλές φορές. Γιατί όχι και γι'αυτό; Αν υπάρχει πρόβλημα πρέπει να το μαθαίνω εγκαίρως για να μην επαναλαμβάνεται.
Επίσης για να μπορέσει κανείς να δει αν οι αλλαγές γίνονται ισότιμα πρέπει να καθίσει να εξετάσει ένα μεγάλο αριθμό ερωτήσεων γιατί αλλιώς το συμπέρασμα αυτό είναι αβάσιμο. Πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, Βίκυ; Αν υπάρχουν δυσαρέσκειες, ξέρετε που να βρείτε κι εμένα και τη Δάφνη. Λαμβάνω πολλά μηνύματα από διάφορα μέλη και για διάφορα θέματα καθημερινά και απαντάω πάντα σε όλα, οπότε μη διστάζετε να μου γράψετε σας παρακαλώ. Τώρα για το σταδιακό έλεγχο του συνόλου των ελληνικών ερωτήσεων, αυτό φοβάμαι ότι είναι αδύνατον γιατί έχουν γίνει χιλιάδες ερωτήσεις (και βέβαια δεν είναι κάτι που απαιτείται από τους moderators). Αλλά μόλις βρω λίγο χρόνο, Βίκυ, σου υπόσχομαι ότι θα δω παλιές ερωτήσεις που απάντησες και θα κάνω τις απαραίτητες αλλαγές, από non-pro σε pro και αντίστροφα. Ή μπορείς αν θέλεις να μου στείλεις εσύ λινκ των ερωτήσεων που θέλεις να κοιτάξω.

Μαρία

Vicky wrote:
Νίκο μου, ακροθιγώς αναφέρομαι στην "οιδηματώδη" ματαιοδοξία μας (τη δική σου και τη δική μου εννοώ, για να μην παρεξηγηθεί κανένας άλλος) και τη "βαθμοβορία" και των δυο μας, γιατί ναι... είναι τραγικό αποβραδίς να κοιμάσαι νικητής και τροπαιούχος και την αυγούλα να είσαι έτοιμος για υποβιβασμό στη Β'Εθνική (non-pro).

Αυτό που λες για τις δύο τουλάχιστον απαντήσεις, πιστεύω ότι δεν είναι πολύ καλή ιδέα, γιατί αν φερ' ειπείν ρωτήσει κάποιος πώς να καλωσορίσει τους φίλους του με το "Welcome", εσύ μπορεί να πεις "Kαλώς ήλθατε" κι εγώ "Καλώς ορίσατε" και φυσικά θα μας ψηφίσουν και τους δύο τουλάχιστον 25 άτομα. Ο νοών νοείτω.

Ασφαλώς, οι δύσκολες ερωτήσεις που τίθενται από επισκέπτες πρέπει αμέσως να μετατρέπονται σε pro.

Από το άρθρο του Χένρι στο οποίο αναφέρθηκε η Μαρία, μένω στα εξής:

If there is any doubt as to whether a question should be classified as PRO or non-PRO, it is generally suggested that the question be classified as PRO.

Many terms have been misclassified. In fact, according to the guidelines in this document, the majority of questions classified in the archives as "non-PRO" should actually be classified as "PRO". If you see a term that you believe has been misclassified, please help to classify it properly in one of the following ways:

- If you do not have the right to reclassify, but have the right to vote for reclassification, do so. (A log is kept of such votes, and your name will appear to others who have the right to vote. If you cast the deciding vote, your name will appear as the person responsible for reclassification.)
........

Κι εγώ παρατήρησα σωρεία αλλαγών από pro σε non-pro τον τελευταίο καιρό και μάλιστα αφού έκλεισαν οι ερωτήσεις, οπότε δεν μας δόθηκε η ευκαιρία να αποφασίσουμε όλοι μαζί αν ήταν pro ή non-pro ή μάλλον αφού δεν ψηφίσαμε για non-pro αυτό σήμαινε ότι τις θεωρούσαμε pro.

Το θέμα θα μου ήταν παγερά αδιάφορο αν αντιστοίχως έβλεπα πληθώρα παλιών ερωτήσεων που όπως λέει κι ο Χένρι είχαν ατυχώς χαρακτηριστεί ως non-pro να δέχονται επίσης αλλαγές, κατόπιν εορτής. Κι όπως γνωρίζουν τα παλαιότερα μέλη, υπήρξαν πάμπολλες τέτοιες ερωτήσεις την εποχή που το επίπεδο δυσκολίας των ερωτήσεων δεν είχε σημασία για τη συνολική κατάταξη των μελών.

Επειδή ανήκω στην πλειονότητα των μελών που δεν έχουν δικαίωμα αλλαγής χαρακτηρισμού ερώτησης ή διαγραφής πολλαπλών ίδιων ερωτήσεων, αλλά έχω δικαίωμα ψήφου, θα παρακαλούσα όσους έχουν δικαίωμα άμεσης παρέμβασης να φροντίσουν να ελέγξουν σταδιακά το σύνολο των ελληνικών ερωτήσεων και οι αλλαγές να γίνονται ισότιμα ώστε να μην υπάρχουν δυσαρέσκειες και παράπονα.

Όσο για τα κριτήρια δυσκολίας, ορισμένα πράγματα είναι και θέμα κοινής λογικής. Δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ως non-pro μια ερώτηση για μετάφραση παροιμίας από ελληνικά προς αγγλικά ή το αντίθετο, γιατί μπορεί να λέμε μια φράση κάθε μέρα από μωρά παιδιά και να μην ξέρουμε τι ακριβώς σημαίνει και μάλιστα αν ανοίξουμε λεξικά να διαπιστώσουμε ότι μέχρι που την χρησιμοποιούμε σε λάθος στιγμές γιατί δεν κατέχουμε την πραγματική της έννοια.





[Edited at 2005-11-07 22:56]


 
Vicky Papaprodromou
Vicky Papaprodromou  Identity Verified
Greece
Local time: 11:46
Member (2004)
English to Greek
+ ...
Δεν είναι θέμα παλιών ερωτήσεων Nov 5, 2005

Μαρία μου, αν κάνεις μια βολτίτσα σε ερωτήσεις των τελευταίων ημερών, θα δεις παραδείγματα απανωτών μετατροπών, κυρίως από pro σε non-pro αφού έκλεισαν οι ερωτήσεις και χωρίς να υπάρχουν ψήφοι μελών που ζητούσαν αλλαγή. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες αυτές οι αλλαγές έγιναν σε ερωτή... See more
Μαρία μου, αν κάνεις μια βολτίτσα σε ερωτήσεις των τελευταίων ημερών, θα δεις παραδείγματα απανωτών μετατροπών, κυρίως από pro σε non-pro αφού έκλεισαν οι ερωτήσεις και χωρίς να υπάρχουν ψήφοι μελών που ζητούσαν αλλαγή. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες αυτές οι αλλαγές έγιναν σε ερωτήσεις που είχα απαντήσει εγώ κι ούτε ζητώ ειδική μεταχείριση. Επειδή όμως το γεγονός αυτό με ξένισε, θα ήθελα να μου δείξεις και κάποιες αντίθετες μετατροπές (πάντα κατόπιν εορτής) μιας και το ανέφερες, γιατί δεν ανήκω σ'αυτούς που κάθονται να ψάχνουν τέτοια πράγματα - μιλώ μόνο για όσα υποπίπτουν στην αντίληψή μου τυχαία. Και φυσικά δεν θα σου ζητούσα ποτέ να κάτσεις και να σκαλίσεις δικές μου απαντήσεις - θα ήταν παρανοϊκό από μέρους μου και το ανέφερα μόνον ως παράδειγμα.

Ωστόσο, το θέμα μας δεν είναι οι πόντοι και σίγουρα κατάλαβες ότι κάναμε χιούμορ ο Νίκος κι εγώ για ό,τι αφορά τη βαθμολογία ή βαθμοθηρία.

Το θέμα είναι να κατασταλάξουμε σε μια γνωστή γραμμή για την έννοια pro / non-pro στα ελληνικά μιας και η κάθε γλώσσα έχει τις ιδιομορφίες της. Γιατί ακόμη και μια απλή λέξη, μπορεί να έχει ποικίλες σημασίες και υπό προϋποθέσεις να είναι εξαιρετικά δύσκολη μέσα σε κάποιο συγκεκριμένο κείμενο κι έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα καθημερινά.

[Edited at 2005-11-05 00:10]
Collapse


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:46
Member (2006)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Χαλλλαρά... Nov 5, 2005

Εγώ δεν προτείνω καμιά επίπονη διαδικασία σε σχέση με το παρελθόν. Ούτε κατέθεσα παράπονο. Ίσως μόνο έναν διαφορετικό τρόπο που θέλω να βλέπω κάποια πράγματα, χωρίς να σημαίνει ότι έχω και δίκιο. Επειδή όμως είναι φυσιολογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αναζητώ ένα mod... See more
Εγώ δεν προτείνω καμιά επίπονη διαδικασία σε σχέση με το παρελθόν. Ούτε κατέθεσα παράπονο. Ίσως μόνο έναν διαφορετικό τρόπο που θέλω να βλέπω κάποια πράγματα, χωρίς να σημαίνει ότι έχω και δίκιο. Επειδή όμως είναι φυσιολογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αναζητώ ένα modus operandi ακριβώς για να μη δημιουργούνται δυσαρέσκειες και να μη χρειάζεται να απασχολούμε τις μοδερατόρισσες με ραβασάκια.

Πέρα από την κοινή λογική (όταν πραγματικά είναι *κοινή*) που λέει ότι το Welcome! (όταν έχει γίνει σαφές ότι αναφέρεται σε καλωσόρισμα) δεν θα γίνει PRO επειδή κάποιος κότσαρε δίπλα στο «Καλώς ήλθες» δεύτερη απάντηση με το «Καλώς όρισες», εγώ κάνω πρόταση για δύο απλές κατευθυντήριες γραμμές:

1. Να μην αλλάζει μια ερώτηση από PRO σε Non-PRO αφού έχει πια κλείσει και ξεχαστεί.

2. Μια ερώτηση που προκαλεί δύο τουλάχιστον απαντήσεις, με ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους, να μη θεωρείται Non-PRO εκτός αν έτσι προστάζει η *κοινή* λογική. Και όπως λένε και οι οδηγίες του Χένρι: When in doubt, classify as PRO.

Ειλικρινά δεν θεωρώ σημαντικό το θέμα και απλώς καταθέτω αυτή την πρακτική σκέψη ακριβώς γιατί δεν θέλω να πάρει το θέμα διάσταση που δεν έχει.
Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 05:46
Member (2000)
Greek to English
+ ...
πόντοι κλπ Nov 5, 2005

Vicky Papaprodromou wrote:
Μαρία μου, αν κάνεις μια βολτίτσα σε ερωτήσεις των τελευταίων ημερών, θα δεις παραδείγματα απανωτών μετατροπών, κυρίως από pro σε non-pro αφού έκλεισαν οι ερωτήσεις και χωρίς να υπάρχουν ψήφοι μελών που ζητούσαν αλλαγή. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες αυτές οι αλλαγές έγιναν σε ερωτήσεις που είχα απαντήσει εγώ κι ούτε ζητώ ειδική μεταχείριση. Επειδή όμως το γεγονός αυτό με ξένισε, θα ήθελα να μου δείξεις και κάποιες αντίθετες μετατροπές (πάντα κατόπιν εορτής) μιας και το ανέφερες, γιατί δεν ανήκω σ'αυτούς που κάθονται να ψάχνουν τέτοια πράγματα - μιλώ μόνο για όσα υποπίπτουν στην αντίληψή μου τυχαία.

Βίκυ μου λυπάμαι, αλλά αν κάτι σας ξενίζει να μου το λέτε την ίδια στιγμή, σας παρακαλώ. Μη μου ζητάτε να ψάχνω ερωτήσεις και παλιές αλλαγές, ούτε να σας δείξω ή να αποδείξω οτιδήποτε.
Επίσης, αλλαγές δε γίνονται μόνο κατόπιν ψήφου. Η δυνατότητα ψήφου τελευταία προστέθηκε, γιατί λογικό είναι οι editors να μην είναι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο στο KudoZ και να ελέγχουν την κάθε ερώτηση. Εγώ όταν έχω πολλή δουλειά δεν τις βλέπω καν τις ερωτήσεις, παρά μόνο αν μου γράψει κανείς χρησιμοποιώντας το σύνδεσμο στο κάτω μέρος της σελίδας που λέει "Call to this question". Αν δω μια ερώτηση non-pro που θα'πρεπε να είναι pro ή το αντίθετο, φυσικά και θα την αλλάξω αμέσως, όπως κάνω και κάνουμε οι moderators εδώ και 5-6 χρόνια, χωρίς να περιμένω να μου γράψει κάποιος ή να ψηφίσει. Δεν έχει αλλάξει τίποτα, συνεχίζουμε να αλλάζουμε τις ερωτήσεις κατά την κρίση μας. Και φυσικά δε γίνονται μόνο αλλαγές non-pro/pro, αλλά αλλάζουμε και το συνδυασμό γλωσσών, το field, κλπ. Κυρίως το field θα'λεγα.


Και φυσικά δεν θα σου ζητούσα ποτέ να κάτσεις και να σκαλίσεις δικές μου απαντήσεις - θα ήταν παρανοϊκό από μέρους μου και το ανέφερα μόνον ως παράδειγμα.

Θα σκαλίσω και τις δικές σου και όποιου άλλου μου το ζητήσει για να μην υπάρχουν δυσαρέσκειες.


Το θέμα θα μου ήταν παγερά αδιάφορο αν αντιστοίχως έβλεπα πληθώρα παλιών ερωτήσεων που όπως λέει κι ο Χένρι είχαν ατυχώς χαρακτηριστεί ως non-pro να δέχονται επίσης αλλαγές, κατόπιν εορτής. Κι όπως γνωρίζουν τα παλαιότερα μέλη, υπήρξαν πάμπολλες τέτοιες ερωτήσεις την εποχή που το επίπεδο δυσκολίας των ερωτήσεων δεν είχε σημασία για τη συνολική κατάταξη των μελών.


Ωστόσο, το θέμα μας δεν είναι οι πόντοι και σίγουρα κατάλαβες ότι κάναμε χιούμορ ο Νίκος κι εγώ για ό,τι αφορά τη βαθμολογία ή βαθμοθηρία.

Με συγχωρείτε παιδιά, δεν το κατάλαβα. Ποιό είναι το θέμα; Μιλάμε για κατάταξη των μελών, για δυσαρέσκεια σχετικά με παλιότερες ερωτήσεις που άλλαξαν, για αλλαγές που υποτίθεται ότι δε γίνονται ισότιμα. Ποιό είναι το θέμα; Οι πόντοι είναι το θέμα, κατά τη γνώμη μου, πράγμα που δεν είναι κακό. Από τους πόντους εξαρτάται η σειρά μας στο Directory. Λογικό είναι αυτοί που βρίσκουν πελάτες (ή μάλλον που οι πελάτες τους βρίσκουν) μέσω του Directory να ενδιαφέρονται για τους πόντους. Δεν το κατακρίνω, κανένας δε θα'πρεπε να το κατακρίνει, έτσι είναι το σύστημα του ΠροΖ.


Το θέμα είναι να κατασταλάξουμε σε μια γνωστή γραμμή για την έννοια pro / non-pro στα ελληνικά μιας και η κάθε γλώσσα έχει τις ιδιομορφίες της.

Διαφωνώ, οι κανόνες είναι οι ίδιοι σε όλο το ΠροΖ και δεν εξαρτώνται από το ζεύγος γλωσσών, δεν έχουν να κάνουν με την ιδιομορφία της γλώσσας. Επίσης πιστεύω ότι καλό είναι να έχουμε όλοι τους ίδιους κανόνες και να μην δυσκολεύουμε τα πράγματα.
Όποτε παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα, επαναλαμβάνω ότι είμαστε εδώ και εγώ και η Δάφνη, κι αν έχουν αλλάξει ερωτήσεις που ΔΕΝ θα έπρεπε να έχουν αλλάξει, να μας ειδοποιείτε αμέσως για να μην επαναλαμβάνονται τα λάθη.

Επίσης, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, υπάρχουν γύρω στους εκατό moderators συνολικά στο ΠροΖ. Άλλοι ασχολούνται περισσότερο, άλλοι λιγότερο. Η Δάφνη κι εγώ ασχολούμαστε πολύ με το ΠροΖ και ενδιαφερόμαστε για τα μέλη του, δεν είμαστε απ'αυτούς που κάνουν βδομάδες να απαντήσουν σε μηνύματα, πράγμα που κι εσύ Βίκυ είμαι σίγουρη ότι μπορείς να επιβεβαιώσεις. Οπότε επαναλαμβάνω, γράψτε μας! Όποτε υπάρχουν αμφιβολίες ή δυσαρέσκειες, ειδοποιήστε μας! "Μαρία η τάδε ερώτηση άλλαξε και νομίζω ότι αυτό ήταν λάθος. Μπορείς να την ξαναλλάξεις;" Απλά πράγματα. Μην κάθεστε και αναρωτιέστε τι και πώς και γιατί, και αισθάνεστε ότι γίνονται αδικίες και στεναχωριέστε.
Μαρία


Vicky wrote:
Μαρία μου, αν κάνεις μια βολτίτσα σε ερωτήσεις των τελευταίων ημερών, θα δεις παραδείγματα απανωτών μετατροπών, κυρίως από pro σε non-pro αφού έκλεισαν οι ερωτήσεις και χωρίς να υπάρχουν ψήφοι μελών που ζητούσαν αλλαγή. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες αυτές οι αλλαγές έγιναν σε ερωτήσεις που είχα απαντήσει εγώ κι ούτε ζητώ ειδική μεταχείριση. Επειδή όμως το γεγονός αυτό με ξένισε, θα ήθελα να μου δείξεις και κάποιες αντίθετες μετατροπές (πάντα κατόπιν εορτής) μιας και το ανέφερες, γιατί δεν ανήκω σ'αυτούς που κάθονται να ψάχνουν τέτοια πράγματα - μιλώ μόνο για όσα υποπίπτουν στην αντίληψή μου τυχαία. Και φυσικά δεν θα σου ζητούσα ποτέ να κάτσεις και να σκαλίσεις δικές μου απαντήσεις - θα ήταν παρανοϊκό από μέρους μου και το ανέφερα μόνον ως παράδειγμα.

Ωστόσο, το θέμα μας δεν είναι οι πόντοι και σίγουρα κατάλαβες ότι κάναμε χιούμορ ο Νίκος κι εγώ για ό,τι αφορά τη βαθμολογία ή βαθμοθηρία.

Το θέμα είναι να κατασταλάξουμε σε μια γνωστή γραμμή για την έννοια pro / non-pro στα ελληνικά μιας και η κάθε γλώσσα έχει τις ιδιομορφίες της. Γιατί ακόμη και μια απλή λέξη, μπορεί να έχει ποικίλες σημασίες και υπό προϋποθέσεις να είναι εξαιρετικά δύσκολη μέσα σε κάποιο συγκεκριμένο κείμενο κι έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα καθημερινά.



[Edited at 2005-11-07 22:57]


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 05:46
Member (2000)
Greek to English
+ ...
κοινή λογική και αλλαγές Nov 5, 2005

Nick Lingris wrote:
1. Να μην αλλάζει μια ερώτηση από PRO σε Non-PRO αφού έχει πια κλείσει και ξεχαστεί.


- Κι αν κάποις ρωτήσει το κλασικό πια "I love you", έχει επιλέξει pro, και κλείσει την ερώτηση μέσα σε 2 λεπτά μόλις πάρει την πρώτη απάντηση; Να το αφήσουμε;

- Αν εγώ ψάχνω στο γλωσσάρι έναν όρο και πέσω πάνω στο "hi" που ρωτήθηκε πρόπερσι ως pro, να μην το αλλάξω;

- Αν εσύ απαντήσεις με λεπτομερέστατη ανάλυση για έναν όρο δύσκολο, και η ερώτηση κλείσει ως non-pro, να μην το αλλάξω; Ή προτείνεις να γίνονται αλλαγές μόνο προς μία κατεύθυνση αφού κλείσουν οι ερωτήσεις;


2. Μια ερώτηση που προκαλεί δύο τουλάχιστον απαντήσεις, με ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους, να μη θεωρείται Non-PRO εκτός αν έτσι προστάζει η *κοινή* λογική. Και όπως λένε και οι οδηγίες του Χένρι: When in doubt, classify as PRO.


Ναι, συμφωνώ εν μέρει, βλέπω όμως πολλές φορές ότι γίνονται αναλύσεις και "διατριβές" όπως τις λένε μερικοί ακόμα κι όταν δε χρειάζεται. Παντού, όχι μόνο στα ελληνικά. Τις προσθέτουμε προς ενημέρωση, γιατί θέλουμε, για να υπάρχουν, γιατί μας ενδιαφέρει η ερώτηση και θέλουμε να μοιραστούμε αυτό που ξέρουμε ή μάθαμε ψάχνοντας και με τους άλλους. Αυτό δεν πρέπει να επηρεάζει την ερώτηση. Επαναλαμβάνω, το pro /non-pro αναφέρεται στην ερώτηση, όχι στις απαντήσεις. Επίσης, whose doubt εννοεί ο Χένρυ? Του editor. Αυτό ήδη εφαρμόζεται, εννοείται. Αν δεν είμαστε σίγουροι, δεν αλλάζουμε τίποτα. Αν είμαστε σίγουροι και κάνουμε μια αλλαγή αλλά κατά τη γνώμη σας έχουμε άδικο, ξέρετε που να μας βρείτε. Λινκ υπάρχει στην κάθε ερώτηση.
Τώρα για την κοινή λογική που λες, Νίκο: Πώς θα φτάσουμε στην κοινή λογική; Έχουμε λίγους editors (αντί να δίνεται αυτή η δυνατότητα σε όλους) για να είμαστε σίγουροι ότι κάποιος που δε διαθέτει κοινή λογική δε θα κάνει του κεφαλιού του στις ερωτήσεις. Τι άλλο προτείνεις; Οι editors να περιμένουμε να ψηφίσουν τα μέλη στην κάθε ερώτηση πριν γίνει οποιαδήποτε αλλαγή; Αυτό σίγουρα θα έκανε τη δουλειά μας πολύ ευκολότερη γιατί αν ψηφίσουν 3 άτομα η αλλαγή γίνεται αυτόματα και δε χρειάζεται να κάνουμε τίποτα. Αλλά ψηφίζουν όλοι; Πόσα άτομα βλέπουν την κάθε ερώτηση; Πόσοι γνωρίζουν τι είναι αυτό το "vote" και πόσοι το χρησιμοποιούν; Τα 3 άτομα που θα ψηφίσουν αντιπροσωπεύουν όλους τους υπόλοιπους; Αν 3 ψηφίσουν και γίνει η αλλαγή αυτόματα, και μετά έρθουν άλλοι 2-3 και διαφωνήσουν;
Μπερδεύονται τα πράγματα.
Δε λέω ότι το σύστημα τώρα είναι τέλειο, βέβαια, γιατί αν ήταν δε θα είχαμε αυτή τη συζήτηση.
Μαρία

[Edited at 2005-11-05 01:31]


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:46
Member (2006)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Δεν ξέρω τι να βάλω για θέμα Nov 5, 2005

Δυο πράγματα ανέφερα, ως απλό μπούσουλα, όχι ως απαράβατους κανόνες. Και αυτό που ονομάζουμε κοινή λογική είναι αυτό που θέλουμε να λειτουργεί πέρα από τους κανόνες -- κι ας την ορίζει ο καθένας όπως θέλει.

Είναι προφανές ότι δεν άνοιξα τούτο το νήμα για να χάνουμε την
... See more
Δυο πράγματα ανέφερα, ως απλό μπούσουλα, όχι ως απαράβατους κανόνες. Και αυτό που ονομάζουμε κοινή λογική είναι αυτό που θέλουμε να λειτουργεί πέρα από τους κανόνες -- κι ας την ορίζει ο καθένας όπως θέλει.

Είναι προφανές ότι δεν άνοιξα τούτο το νήμα για να χάνουμε την ώρα μας διυλίζοντας κώνωπες, άρα δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις όπως τα πολυκαιρισμένα 'hi' και τα 'I love you'.

Ούτε όμως έχω εγώ την πρόθεση να ανασκαλέψω και να συζητήσω παραδείγματα (αν και, BTW, υπάρχουν σε άλλα ζεύγη γλωσσών κάτι δύσκολες ερωτήσεις που "κέρδισα" και έχουν μείνει Non-PRO, όπως ανακάλυψα σήμερα).

Απλώς πιστεύω ότι έχω γίνει κατανοητός και δεν θα χρειαστεί ούτε να επιχειρηματολογήσω ούτε να αντιδικήσω ούτε να χαλάσω κανενός τη διάθεση. Σκεφθείτε, ας πούμε, την υποθετική περίπτωση να μην έχει γίνει αυτή η παρέμβασή μου χάριν των πόντων.

P.S. Αλλά μια και μιλήσαμε για πόντους και επειδή ουκ εά με καθεύδειν το της Παπαπροδρόμου αποτρόπαιον 3.679, μήπως είναι δυνατό να γίνουν non-PRO καμιά 500αριά από τις ερωτήσεις που έχει κερδίσει;
Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 05:46
Member (2000)
Greek to English
+ ...
άλλα ζεύγη Nov 5, 2005

Nick Lingris wrote:
Ούτε όμως έχω εγώ την πρόθεση να ανασκαλέψω και να συζητήσω παραδείγματα (αν και, BTW, υπάρχουν σε άλλα ζεύγη γλωσσών κάτι δύσκολες ερωτήσεις που "κέρδισα" και έχουν μείνει Non-PRO, όπως ανακάλυψα σήμερα).

Ναι, διόλου απίθανο, π.χ. γαλλικά-αγγλικά είναι μόνες τους η Yolanda και η Gayle και πού να προλάβουν να δουν την κάθε ερώτηση; Όταν τις ενημερώνουμε πάντα κάνουν τις αλλαγές που κρίνουν σωστές. Ισπανικά-αγγλικά είναι μόνο ο Billy και η Ceci, κι εκεί μπαίνουν το λιγότερο 50 ερωτήσεις καθημερινά. Και στους δύο συνδυασμούς θα προστεθούν κι άλλοι moderators γιατί δύο είναι λίγοι και δεν προλαβαίνουν. Τώρα, αν απαντήσατε σε άλλο συνδυασμό όπου πρέπει να γίνει αλλαγή και τυχαίνει να συμπίπτουν οι γλώσσες μ'αυτές που γνωρίζουμε η Δάφνη κι εγώ, πείτε μας και μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή εμείς, ακόμη κι αν δεν είμαστε οι moderators του συγκεκριμένου ζεύγους.

Απλώς πιστεύω ότι έχω γίνει κατανοητός και δεν θα χρειαστεί ούτε να επιχειρηματολογήσω ούτε να αντιδικήσω ούτε να χαλάσω κανενός τη διάθεση. Σκεφθείτε, ας πούμε, την υποθετική περίπτωση να μην έχει γίνει αυτή η παρέμβασή μου χάριν των πόντων.

Ναι, κατανοητός έγινες, αλλά απ'αυτά που έγραψες μου δημιουργήθηκαν οι απορίες που ανέφερα.


P.S. Αλλά μια και μιλήσαμε για πόντους και επειδή ουκ εά με καθεύδειν το της Παπαπροδρόμου αποτρόπαιον 3.679, μήπως είναι δυνατό να γίνουν non-PRO καμιά 500αριά από τις ερωτήσεις που έχει κερδίσει;


Εγώ λέω να αλλάξουμε όλες τις ερωτήσεις που έγιναν ποτέ στα ελληνικά σε non-pro, κι έτσι να μην εμφανίζεται κανένας στο Directory, να μη μας βρίσκουν οι πελάτες, να δουν πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί Έλληνας μεταφραστής, και να ανεβάσουν τις τιμές. Χε χε... Λευτέρη καλά τα λέω;
Μαρία


 
Daphne Theodoraki
Daphne Theodoraki  Identity Verified
Sweden
Local time: 10:46
Swedish to Greek
+ ...
Pro & Non-pro Nov 5, 2005


Εγώ λέω να αλλάξουμε όλες τις ερωτήσεις που έγιναν ποτέ στα ελληνικά σε non-pro


Εγώ λέω να τις αλλάξουμε όλες σε Pro, να τελειώνουμε Στα σοβαρά τώρα, εγώ είμαι της άποψης ότι όλες θα έπρεπε να έχουν την ίδια αξία, όχι γιατί είναι όλες το ίδιο δύσκολες, αλλά γιατί αυτός που απαντάει ξοδεύει κάποιο χρόνο για να απαντήσει, οπότε θα έπρεπε αυτός ο χρόνος να ανταμείβεται εξίσου. Καθώς όμως έχει αποφασιστεί διαφορετικά και τυχαίνει να είμαι moderator, κατατάσσω κι εγώ τις ερωτήσεις σε Non-Pro ή Pro, κατά την - υποκειμενική - κρίση μου. Το κριτήριο το οποίο ακολουθώ για να αποφασίσω αν μια ερώτηση είναι Non-Pro ή Pro, είναι αν κάποιος δίγλωσσος μπορεί να αποδώσει την έννοια και στην άλλη γλώσσα. Δεν θα σχολιάσω τα περί αλλαγών μετά το κλείσιμο της ερώτησης ή την πρόταση να γίνεται μια ερώτηση Pro αν υπάρχουν αρκετές απαντήσεις, γιατί η Μαρία με έχει καλύψει πλήρως με τις απαντήσεις της. Ωστόσο, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:
Έχω αλλάξει πολλές ερωτήσεις τελευταία, σε αρκετές από τις οποίες έχετε απαντήσει κι εσείς, Βίκυ και Νίκο. Οι αλλαγές έχουν γίνει και στις δύο κατευθύνσεις, αλλά η "χιουμοριστική" παρέμβαση βλέπω να γίνεται εν είδει παραπόνου μόνο γι' αυτές που έχουν ταξινομηθεί ως Non-Pro. Εφόσον έχετε αντίρρηση με κάποιες αλλαγές, όπως είπε κι η Μαρία, μπορείτε κάλλιστα να επικοινωνήσετε μαζί μας. Βλέπετε ποιος έχει κάνει τις αλλαγές - δεν είναι τίποτα κρυφό - οπότε γιατί δεν μας γράφετε ένα email, όπως έχουν κάνει κι άλλοι στο παρελθόν, για να δούμε συγκεκριμένες ερωτήσεις και ενδεχομένως να αλλάξουμε την ταξινόμηση; Εάν, πάλι, κάνεις απλώς προτάσεις, Νίκο, μπορείς να γράψεις και κατευθείαν στο support ή στο σχετικό φόρουμ Proz.com suggestions, γιατί εδώ το θέμα περιορίζεται μόνο στους Ελληνόφωνους, ενώ εκεί θα το δουν πολλοί περισσότεροι και μάλιστα το προσωπικό του Proz που παίρνει και τις αποφάσεις για τις διάφορες αλλαγές στην ιστοσελίδα.

Καλό σαββατοκύριακο,

Δάφνη


 
Vicky Papaprodromou
Vicky Papaprodromou  Identity Verified
Greece
Local time: 11:46
Member (2004)
English to Greek
+ ...
Eγώ πάλι συμφωνώ με την Μαρία Nov 5, 2005

Στην τελευταία πρότασή της που λέει να εξαφανιστούμε από προσώπου γης ως έλληνες μεταφραστές και να καταλάβουν τη σπανιότητά μας. Και, ναι, σίγουρα θα χαρεί κι ο Λευτέρης.

Νίκο, ένα μόνο σου λέω: αν ήταν η ζήλεια ψώρα (πήγαινε βάλε ερ
... See more
Στην τελευταία πρότασή της που λέει να εξαφανιστούμε από προσώπου γης ως έλληνες μεταφραστές και να καταλάβουν τη σπανιότητά μας. Και, ναι, σίγουρα θα χαρεί κι ο Λευτέρης.

Νίκο, ένα μόνο σου λέω: αν ήταν η ζήλεια ψώρα (πήγαινε βάλε ερώτηση και γι' αυτή την παροιμία τώρα).

Παιδιά, για να μην υπάρχουν απορίες, σοβαρεύομαι για να εξηγήσω τη δική μου συμμετοχή στη συγκεκριμένη συζήτηση. Αντιμετωπίζω το Proz.com από την πρώτη μέρα που γράφτηκα ως επαγγελματικό εργαλείο, όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι συνάδελφοι, αλλά στα διάφορα φόρα συνηθίζω να βγάζω στη "φόρα" τις προσωπικές μου απόψεις ή εμπειρίες και αποφεύγω να μιλώ εκ μέρους άλλων.

Η κοινή μου, μα εντελώς κοινή, λογική μού λέει ότι επαγγελματική δεν είναι μόνον μια ερώτηση π.χ. για ιατρικό όρο που πιθανότατα οι εξειδικευμένοι συνάδελφοι (γιατροί και παρεμφερή επαγγέλματα) θα την εντοπίσουν σχετικά γρήγορα στα ειδικά βιβλία που διαθέτουν αλλά και για μια λέξη ή φράση απλή που μέσα σε ένα λογοτεχνικό ή δημοσιογραφικό κείμενο αποκτά άλλη χροιά ή έχει μεταφορική ή συμβολική έννοια και δυσκολεύει τον αναγνώστη, είτε είναι δίγλωσσος είτε όχι.

Επίσης, υπάρχουν λέξεις για τη απόδοση ιστορικών ονομάτων (λαών, περιοχών, βασιλέων, κλπ.) που απασχόλησαν ως προς την απόδοσή τους σε άλλες γλώσσες τους ειδικούς επιστήμονες για αιώνες κι επειδή τελικά τείνουν να κατασταλάξουν σε μια απόδοση, όταν τεθεί η ερώτηση δεν γίνεται αυτεπαγγέλτως non-pro (λόγω σχετικά καθιερωμένης απάντησης) γιατί θα ήταν σαν να "πουλούσαμε" ιστορικά καταγεγραμμένες προσπάθειες αιώνων.

Και φυσικά αυτά μπορούμε να τα παραθέσουμε και στο διεθνές φόρουμ, δεν είναι θέμα στενά τοπικό ή εθνικό μας αλλά μια εισαγωγική κουβέντα κάνουμε εδώ.

Επανέρχομαι στο θέμα μας: ως άτομο με ενοχλεί ιδεολογικά και μόνον, οτιδήποτε γίνεται σε μια οργανωμένη κοινότητα όπου συμμετέχω και δεν ενημερώνομαι. Τουλάχιστον εσύ, Μαρία, ξέρεις ότι έχω δεχτεί και ungrading ερωτήσεων που κέρδισα για λόγους δικαιοσύνης και έδωσα τη συγκατάθεσή μου αμέσως μόλις μου ζητήθηκε (πράγμα που δεν βλέπω να συνηθίζεται [εννοώ το ungrading]σε ξένα ζεύγη γλωσσών). Επομένως σε ό,τι αφορά τους 3.683 πόντους μου (Λίγγρη, πάλι ανενημέρωτος ήσουν), δεν θα με πείραζε καθόλου να γίνουν όλοι non-pro, αρκεί να το ξέρω - δεν χρειάζεται καν να μου ζητήσει κανείς την άδεια παρά μόνον να με ενημερώσει εκ των προτέρων και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Η δική μου κοινή λογική (επαναλαμβάνω ότι είναι πολύ κοινή) μου υπαγορεύει να ψηφίσω για αλλαγή σε non-pro είτε απαντώ η ίδια στην ερώτηση είτε απλώς ψηφίζω κάποιον συνάδελφο, επομένως η κρίση μου δεν επηρεάζεται από λόγους προσωπικού συμφέροντος.

Ωστόσο, το να βλέπω ερωτήσεις που έμειναν ανοιχτές για μέρες να αλλάζουν αφού κλείσουν, ενώ με απασχόλησε για ώρες η απάντησή τους είτε την έδωσα εγώ είτε κάποιος άλλος, με ενοχλεί ως άνθρωπο και ως μέλος της κοινότητας και όχι ως εικόνα της βαθμολογικής κατάταξης και των συνεπειών που μπορεί να έχει στο αν θα είμαι η πρώτη ή η τελευταία που θα προσεγγίσει κάποιος πελάτης μέσω του directory. Εξάλλου, όπως λέει κι ο Λευτέρης, με τις χαμηλές τιμές που κυκλοφορούν, μάλλον θα 'χω κέρδος αν είμαι η τελευταία που θα προσεγγίσουν.

Για να επανέλθω, όμως στα Kudoz, προσπερνάμε κάτι σημαντικό. Τα μέλη που πληρώνουν συνδρομή, απολαμβάνουν μεν κάποια δικαιώματα (δωρεάν ΒΒ και προτεραιότητα στις δουλειές) και κυρίως την προβολή τους μέσω μιας ισχυρής ιστοσελίδας αλλά στον τομέα ερωτήσεων είναι καλοί Σαμαρείτες. Αναλίσκουν μέρος του χρόνου τους για να βοηθήσουν τους άλλους σε μεταφράσεις χωρίς κανένα άλλο κέρδος εκτός από την ταπεινή επιβράβευση σε πόντους και ενίοτε κάποιο ευχαριστώ, που σύμφωνα με τους κανόνες δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να το πει.

Τα δικά μου στατιστικά (που η σελίδα του προφίλ μου παραθέτει δημόσια) λένε ότι σε ενεργή συμμετοχή μου βραχύτερη από 3 χρόνια έχω κάνει μόλις 5 ερωτήσεις κι έχω δώσει 1566 απαντήσεις και έκανα και πάνω από 70 εγγραφές στο ΒΒ (εκ των οποίων περίπου 20 ήταν νέα γραφεία) για το κοινό μας συμφέρον (ελλήνων και ξένων συναδέλφων) ενώ, για να μην είμαι αχάριστη, στο Proz.com χρωστώ το 20% των πελατών μου ως πρώτη επαφή.

Επειδή οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους, θαρρώ πως δικαιούμαι να έχω ένα στοιχειώδες δικαίωμα λόγου για το αν μια ερώτηση είναι pro ή non-pro. Και μιας και το αναφέραμε: οι επιλογές squash και μετατροπής επιπέδου ερωτήσεων χάθηκαν προ καιρού εν μία νυκτί χωρίς καμία ενημέρωση και πάλι. Παρατηρώ ότι πλην των moderators κάποια άλλα μέλη τις διατηρούν, και πάλι χωρίς καμία ενημέρωση (μαντεύω τα μέλη αυτά όταν βλέπω στο κάτω μέρος της σελίδας να προβάλλει το όνομά τους σε κάποια τροποποίηση).

Συγνώμη για την πολυλογία (έτσι κι αλλιώς με χαρακτηρίζει) αλλά το δικό μου μοναδικό πρόβλημα εδώ και παντού, δεν είναι οι αλλαγές, γιατί έχω μάθει να είμαι εξαιρετικά προσαρμοστική στις αλλαγές από παλιά. Το δικό μου πρόβλημα είναι αποκλειστικά και μόνον σε θέματα ενημέρωσης. Ναι, ακόμη και σε παράλογες αλλαγές αν μακροπρόθεσμα θα μας βγουν σε καλό ή και σε πειράματα, αλλά περίτρανο ΟΧΙ στην ελλιπή αντίστοιχη ενημέρωση.

[Edited at 2005-11-05 11:29]
Collapse


 
Daphne Theodoraki
Daphne Theodoraki  Identity Verified
Sweden
Local time: 10:46
Swedish to Greek
+ ...
Πρακτικά αδύνατον να γίνεται ενημέρωση για κάθε αλλαγή ερώτησης Nov 5, 2005


Επανέρχομαι στο θέμα μας: ως άτομο με ενοχλεί ιδεολογικά και μόνον, οτιδήποτε γίνεται σε μια οργανωμένη κοινότητα όπου συμμετέχω και δεν ενημερώνομαι.

Θεωρητικά συμφωνώ απολύτως. Στην προκειμένη περίπτωση, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

δεν θα με πείραζε καθόλου να γίνουν όλοι non-pro, αρκεί να το ξέρω - δεν χρειάζεται καν να μου ζητήσει κανείς την άδεια παρά μόνον να με ενημερώσει εκ των προτέρων και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Αυτό που μας λες, δηλαδή, είναι ότι για κάθε ερώτηση που αλλάζει, θα πρέπει να ενημερώνουμε τόσο αυτόν/αυτούς που την απάντησαν, αυτόν που πήρε τους βαθμούς και ενδεχομένως κι αυτόν που την έθεσε;;; Μα τότε, δεν θα κάνουμε άλλη δουλειά!

Ωστόσο, το να βλέπω ερωτήσεις που έμειναν ανοιχτές για μέρες να αλλάζουν αφού κλείσουν, ενώ με απασχόλησε για ώρες η απάντησή τους είτε την έδωσα εγώ είτε κάποιος άλλος, με ενοχλεί ως άνθρωπο και ως μέλος της κοινότητας

Νομίζω ότι αυτό το απάντησε ήδη η Μαρία. Δεν είμαστε 24 ώρες το 24ωρο στο Προζ να παρακολουθούμε κάθε ερώτηση που μπαίνει, ενώ επιπλέον, ως γνωστόν, εθελοντές είμαστε και δεν είναι προτεραιότητά μας να παρακαλουθούμε τις ερωτήσεις - προτεραιότητά μας είναι η δουλειά μας, το σπίτι μας, κ.λπ. Πολλές ερωτήσεις, εγώ μπορεί και να της δω μερικές μέρες μετά. Μπορεί επίσης να μην έχω χρόνο, και να κοιτάξω μαζεμένες πολλές ερωτήσεις μετά κι από ένα μήνα, όταν θα έχω χρόνο. Ή αν αυτός που έθεσε την ερώτηση την κλείσει εντός 2 ωρών, ας πούμε, είναι πολύ πιθανόν να τη δω αργότερα. Οπότε μου λες ότι δεν γίνεται να την αλλάξω, επειδή δεν πρόλαβα να τη δω μόλις μπήκε;;;

οι επιλογές squash και μετατροπής επιπέδου ερωτήσεων χάθηκαν προ καιρού εν μία νυκτί χωρίς καμία ενημέρωση και πάλι.

Σ' αυτό έχεις δίκιο, και το έχουμε επισημάνει - μόλις την προηγούμενη εβδομάδα διαμαρτυρήθηκα κι εγώ η ίδια γιατί υπάρχουν αλλαγές για τις οποίες δεν ενημερωνόμαστε ούτε εμείς ως moderators. Έχεις δίκιο εν μέρει, όμως, γιατί η ενημέρωση για τις αλλαγές των ερωτήσεων κ.λπ. δεν έγινε "εν μία νυκτί" και γράφτηκε και στα διάφορα φόρουμ.

Παρατηρώ ότι πλην των moderators κάποια άλλα μέλη τις διατηρούν, και πάλι χωρίς καμία ενημέρωση (μαντεύω τα μέλη αυτά όταν βλέπω στο κάτω μέρος της σελίδας να προβάλλει το όνομά τους σε κάποια τροποποίηση).

Να επισημάνω εδώ, ότι πολύ συχνά το όνομα κάποιου μέλους εμφανίζεται στο κάτω μέρος της σελίδας όχι επειδή έχει δικαιώματα τροποποίησης, αλλά επειδή είναι ο τρίτος που ψήφισε για την αλλαγή μιας ερώτησης. Η 3η ψήφος είναι αυτή που καθορίζει την τύχη μιας ερώτησης και το όνομα αυτού που την έδωσε εμφανίζεται τότε στο κάτω μέρος της σελίδας.

Το δικό μου πρόβλημα είναι αποκλειστικά και μόνον σε θέματα ενημέρωσης. Ναι, ακόμη και σε παράλογες αλλαγές αν μακροπρόθεσμα θα μας βγουν σε καλό ή και σε πειράματα, αλλά περίτρανο ΟΧΙ στην ελλιπή αντίστοιχη ενημέρωση.

Θεωρητικά, επαναλαμβάνω, συμφωνώ. Ως προς το θέμα των αλλαγών κάθε ερώτησης ή, όπως το θέτεις, "παράλογων αλλαγών", δεν συμφωνώ ότι η ενημέρωση είναι εφικτή - αυτό είναι πρακτικά αδύνατον. Οπότε, και πάλι, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να γράψεις ή σ' εμένα ή στη Μαρία για ποιες ερωτήσεις έχεις αντιρρήσεις και να τις δούμε. Μια λίστα με συνδέσμους αρκεί. Δεν νομίζω ότι ποτέ έχουμε συγκρουστεί για τίποτα, Βίκυ - μάλλον πάντα καταφέρνουμε και λύνουμε όποια προβλήματα προκύπτουν με άριστο τρόπο, συζητώντας και καταλήγοντας σε μια κοινώς αποδεκτή λύση

Τέλος, δεν νομίζω ότι υποστήριξα ποτέ ότι είμα αλάνθαστη ή ότι μόνο η δική μου γνώμη είναι η σωστή. ¶ρα είναι πολύ πιθανόν να έχω κάνει λάθος με κάποιες αλλαγές ερωτήσεων, οπότε ένας λόγος παραπάνω να μου γράψεις αν θεωρήσεις ότι κακώς άλλαξα κάτι.
Δάφνη



[Edited at 2005-11-05 16:06]


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:46
Member (2006)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Περί καρέκλας -- αλλά όχι χαλαρά Nov 5, 2005

Επιτρέψτε μου να γίνω λίγο αυστηρός. Για λόγους δεοντολογίας και μόνο.

Υπάρχει μια αντίφαση εδώ. Η μοντερέιτορ δικαιούται να πάει και να αλλάξει το επίπεδο μιας ερώτησης που απάντησα από PRO σε non-PRO μία εβδομάδα αφού έκλεισε η ερώτηση.

Έχω το δικαίωμα να επικοιν�
... See more
Επιτρέψτε μου να γίνω λίγο αυστηρός. Για λόγους δεοντολογίας και μόνο.

Υπάρχει μια αντίφαση εδώ. Η μοντερέιτορ δικαιούται να πάει και να αλλάξει το επίπεδο μιας ερώτησης που απάντησα από PRO σε non-PRO μία εβδομάδα αφού έκλεισε η ερώτηση.

Έχω το δικαίωμα να επικοινωνήσω με τη μοντερέιτορ και να επιχειρηματολογήσω υπέρ τού να ξαναγίνει η ερώτηση PRO. Που σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνω κάθε τόσο να κοιτάζω ποιες ερωτήσεις που απάντησα έχουν αλλάξει; Και να κάνω όλο αυτό το νταλαβέρι για τα ποντάκια;

Όχι, δεν αξίζει τον κόπο. Ακόμα κι αν σφάζομαι για τους πόντους.

Πέντε ερωτήσεις, άντε δέκα, πέφτουν την ημέρα στα ελληνικά. Νομίζω ότι δεν είναι υπερβολικό να ζητάμε από τις μοντερέιτορ να *βλέπουν* τουλάχιστον τις ερωτήσεις και να επιλαμβάνονται των όποιων καθηκόντων τους σε σχέση με αυτές τις ερωτήσεις εντός της ημέρας.

Δεν θεωρώ λογικό κάποιοι να αφιερώνουμε 10 λεπτά (και παραπάνω) για να απαντήσουμε ΜΙΑ ερώτηση και να μην οφείλουν οι μοντερέιτορ να αφιερώσουν 10 λεπτά την ημέρα για να κάνουν τα απαραίτητα νοικοκυρέματα. Αν δεν μπορούν να καταθέσουν αυτά τα 10 λεπτά, να καταθέσουν τον τίτλο και τις υποχρεώσεις που συνεπάγεται.

Δεν θεωρώ λοιπόν σωστό μια ερώτηση που δεν είναι ένα ξεχασμένο, παραπεταμένο "I love you" να αλλάζει από PRO σε Non-PRO με καθυστέρηση ημερών. Όσο για την αναβάθμιση σε PRO, ας αναλάβει ο ενδιαφερόμενος να ψηφιστεί ή να σας ειδοποιήσει.

Θα μπορούσα να προτείνω στους τεχνικούς, διότι είναι απλούστατο, όταν μια κλεισμένη ερώτηση αλλάζει επίπεδο, να ειδοποιείται αυτόματα αυτός που έχει κερδίσει την ερώτηση. Αλλά το θεωρώ ακόμα μια γραφειοκρατική επιπλοκή.

Επομένως, πρέπει να γίνονται νοικοκυρέματα; Να γίνονται εντός της ημέρας. Και οποιαδήποτε ερώτηση έχει προκαλέσει την παραμικρή συζήτηση να θεωρείται PRO.

Κι αν θέλετε, να το πάρω το πράγμα επάνω μου. PROfessional είναι να σε συγκινεί και η λεπτομέρεια της γλώσσας, να μπορείς να βγάλεις από τη μύγα ξίγκι. Αν αποφασίσω να αφιερώσω δέκα λεπτά από τη ζωή μου για να καταθέσω την άποψή μου για κάτι που εγώ θεωρώ σημαντικό και ο άλλος λεπτομέρεια, το κάνω γιατί εγώ θεωρώ την ερώτηση PRO και όχι για τους πόντους. Κάθε τέτοια ερώτηση θα προτιμούσα να παραμένει PRO. Παράδειγμα (ένα από πολλά): http://www.proz.com/kudoz/1146739

Και στο κάτω-κάτω, αν αποφασίσω να γράψω διατριβή για την καρέκλα, να σεβαστείτε τον κόπο μου και τη συγκίνηση που μου προκαλεί το θέμα "καρέκλα". Κι ας θέλει κάποιος να πιστεύει ότι κάθομαι και γράφω για την καρέκλα αλλά στην πραγματικότητα με ενδιαφέρουν οι πόντοι, δικαίωμά του, αλλά τότε και η πρεμούρα μου για τους πόντους απαιτώ να είναι εξίσου σεβαστή.

Μετά απ’ όλα αυτά, περιμένω να δω ποιος θα βάλει ωραία ερώτηση με το chair…
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PRO or Non-PRO






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »