Σχέδια για καινούριο φόρουμ
Thread poster: Maria Karra

Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 02:58
Member (2000)
Greek to English
+ ...
Mar 23, 2007

Δεν ξέρω αν το είδατε, αλλά ιδού τα σχέδια για καινούριο ...μακεδονικό φόρουμ.
http://www.proz.com/topic/68984

Δεν ξέρω για σας, εγώ πάντως πάω να πάρω ηρεμηστικά. Κι επειδή λόγω αυτών που έγραψα φοβάμαι ότι θα πέσουν να με φάνε, θα προσπαθήσω να κρατηθώ και να μην απαντήσω ξανά αν συνεχιστεί η συζήτηση. Δεν μπορούμε να συζητάμε θέματα πολιτικού περιεχομένου στο προζ και είναι λεπτό το συγκεκριμένο θέμα, αλλά δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι. Γράφω εδώ απλώς για να μου πείτε αν υπερέβαλα κι αν έχουμε πια αποδεχτεί τον όρο μακεδονική γλώσσα για τα σλαβομακεδονικά. Λείπω πολύ καιρό απ'την Ελλάδα και δεν ξέρω πώς αντιμετωπίζουμε πια το συγκεκριμένο θέμα.

Direct link Reply with quote

Angeliki Papadopoulou  Identity Verified
Greece
Local time: 09:58
Member (2006)
English to Greek
+ ...
Δε μου δίνεις και μένα ένα; Mar 23, 2007

Από τα ηρεμιστικά σου, εννοώ. Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι επέδειξες αυτοσυγκράτηση σε βαθμό... κακουργήματος. Το αν θα πέσουν να σε φάνε, είναι μια άλλη υπόθεση, ωστόσο πολύ καλά έκανες και είπες όσα είπες. Ν' αγιάσει το στόμα σου

Λίνα

Valentini Mellas  Identity Verified
Greece
English to Greek
+ ...
Δε νομίζω ... Mar 23, 2007

Angeliki Papadopoulou wrote:

Από τα ηρεμιστικά σου, εννοώ. Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι επέδειξες αυτοσυγκράτηση σε βαθμό... κακουργήματος. Το αν θα πέσουν να σε φάνε, είναι μια άλλη υπόθεση, ωστόσο πολύ καλά έκανες και είπες όσα είπες. Ν' αγιάσει το στόμα σου

Λίνα

να τη φάνε τη Μαρία.... Έχει δίκιο στο μήνυμά της και άφησα κι εγώ ένα απλά επισημαίνοντας ότι εκτός από εμάς (και θα αφήσω ότι εθνικιστικό θα ήθελα πραγματικά να πω), η περιοχή που λέμε Μακεδονία είναι πλέον "μέσα" σε τρεις χώρες. Συνεπώς δεν μπορεί οι σλαβομακεδόνες να λένε ότι μόνο εκείνη μιλούν την εν λόγω γλώσσα (όχι ότι θα σηκωθούν ας πούμε οι Βούλγαροι να παραπονεθούν).

Γιατί όμως στο εν λόγω θέμα οι ιδιοκτήτες του χώρου εδώ δεν παρεμβαίνουν και απλά να εφαρμόσουν το διεθνές δίκαιο που θα ανάγκαζε τη δημιουργία σλαβομακεδονικού φόρουμ και όχι μακεδονικού;

Katerina Athanasaki  Identity Verified
Greece
English to Greek
+ ...
Σλαβομακεδονικά Mar 23, 2007

Μαρία

διάβασα όσα έγραψες στο συγκεκριμένο φόρουμ και δεν τα θεωρώ υπερβολικά. Ίσα ίσα, θα μπορούσες να είσαι πολύ δριμύτερη στα λεγόμενά σου. Κι αν δεν έχουμε ακούσει απόψεις για το συγκεκριμένο ζήτημα...
Δεν θα μπω στη διαδικασία σχολιασμού του πώς πρέπει ή δεν πρέπει να ονομάζεται η γειτονική χώρα (η άποψή μου ούτως ή άλλως δεν έχει θέση εδώ). Να σου πω μόνο ότι τα τελευταία έξι χρόνια που ζω στη Θεσσαλονίκη (δυο εκ των οποίων εργάστηκα σε μεταφραστική επιχείρηση) έχω ακούσει να αποκαλούν τη γλώσσα της γείτονος περισσότερο ως "Σκοπιανά" και λιγότερο ως "Μακεδονικά" ή "Σλαβομακεδονικά". Εγώ από την αρχή τα αποκαλούσα "Σλαβομακεδονικά". Έτσι τα ξέρω και έτσι θεωρώ ότι πρέπει να αποκαλούνται.

United States
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
συζήτηση κι αυτοσυγκράτηση Mar 23, 2007

Angeliki Papadopoulou wrote:
επέδειξες αυτοσυγκράτηση σε βαθμό... κακουργήματος.

Μόνο εγώ το ξέρω. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές έγραψα και ξανάσβησα το μήνυμα. Αυτό που'γραψα είναι το 1/10 αυτών που ήθελα να πω και που είχα γράψει αρχικά. Αλλά είμαι και μοντερέιτορ και δεν μπορώ να ανάβω φωτιές αλλά να προσπαθώ να τις σβήνω! Προηγήθηκε κι άλλη συζήτηση (παράπονα μάλλον) στο προσωπικό του ΠροΖ. Ελπίζω να εισακουστώ, αλλά μόνη μου δεν μπορώ να παλέψω.
Βαλεντίνη, ευχαριστώ για τη συμπαράσταση στο αγγλικό φόρουμ.
Μαρία

United States
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
μας το κλειδώσανε Mar 23, 2007

Το "κλειδώσανε" το φόρουμ και δεν μπορώ να απαντήσω.
Το μήνυμα της κοπέλας που ισχυρίστηκε ότι ξυπνήσαμε μια ωραία πρωία και αρχίσαμε να αυτοαποκαλούμαστε Μακεδόνες το έσβησα. Έσβησα επίσης της Βαλεντίνης για να μην κατηγορηθώ ότι δεν είμαι αντικειμενική και ότι σβήνω μόνο αυτά που δε με συμφέρουν (συγγνώμη, Βαλεντίνη). Έγραψα στον Ενρίκε και του είπα ότι αν θέλει μπορεί να σβήσει και το δικό μου, αν και είναι γραμμένο με αρκετά ήπιο τόνο. Όταν με το καλό δημιουργηθεί το σλαβομακεδονικό φόρουμ θα σας ενημερώσω, αν δεν το'χω πάθει το καρδιακό ως τότε.
Μαρία

[Edited at 2007-03-23 15:34]

Ilias PETALAS
Local time: 08:58
Greek
+ ...
αυτή η γλώσσα... Apr 20, 2007

Πολύ ενδιαφέρον που άνοιξε τέτοια συζήτηση στο ελληνικό φόρουμ... Μαρία, αυτό που έγραψες εσύ, αν κατάλαβα καλά, είναι ότι αντί για Macedonian θα πρέπει να εμφανίζεται Macedonian (Slavic).

Για ποιον όμως λόγο;

Διαβάζοντας πιο κάτω βλέπω ότι λες το εξής: ως Θεσαλονικιά και Μακεδόνισσα, θέλεις το όνομα του φόρουμ αυτού να δείχνει ότι πρόκειται για τα σλαβομακεδονικά και όχι η γλώσσα που ομιλείται στη Μακεδονία της Ελλάδας.

Όλα αυτά τα επαναλαμβάνω ώστε αν δεν κατάλαβα α με διορθώσεις.

Ένα δεν καταλαβαίνω... Με ποια γλώσσα μπορεί να γίνει το μπέρδεμα; Υπάρχουν άλλα μακεδονικά από τα σλαβομακεδονικά; Όταν κάποιος διαβάσει Macedonian υπάρχει περίπτωση να καταλάβει ότι πρόκειται για τη γλώσσα που ομιλείται στη Θεσσαλονίκη, δηλαδή (4 χρόνια λείπω, μην μου πείτε ότι άλλαξε και αυτό...) τα ελληνικά;

Τη γλώσσα αυτή, τα μακεδονικά, ξεκίνησα να τη μαθαίνω από τον Σεπτέμβριο, και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι σλαβική 100 τοις εκατό και κανείς δεν μπορεί να τη μπερδέψει με τα ελληνικά.

Ζητώ συγγνώμη που μιλώ για ποστ άλλου φόρουμ εδώ, αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό και ενδιαφέρον που άνοιξε τέτοια συζήτηση στο ελληνικό φόρουμ.

Ηλίας

United States
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
γλώσσα Apr 21, 2007

Ilias PETALAS wrote:
Πολύ ενδιαφέρον που άνοιξε τέτοια συζήτηση στο ελληνικό φόρουμ... Μαρία, αυτό που έγραψες εσύ, αν κατάλαβα καλά, είναι ότι αντί για Macedonian θα πρέπει να εμφανίζεται Macedonian (Slavic).

Για ποιον όμως λόγο;

Για ακρίβεια, έτσι για να τα'χουμε καλά και με το Συμβούλιο της Ευρώπης που χρησιμοποιεί αυτό το όνομα με το σλάβικ σε παρένθεση.

Διαβάζοντας πιο κάτω βλέπω ότι λες το εξής: ως Θεσαλονικιά και Μακεδόνισσα, θέλεις το όνομα του φόρουμ αυτού να δείχνει ότι πρόκειται για τα σλαβομακεδονικά και όχι η γλώσσα που ομιλείται στη Μακεδονία της Ελλάδας.

Όλα αυτά τα επαναλαμβάνω ώστε αν δεν κατάλαβα α με διορθώσεις.

Ναι, ας κάνω μια διόρθωση. Είχα γράψει κι άλλα στο φόρουμ εκείνο αλλά δεν πρόλαβα να τα εμφανίσω γιατί το κλειδώσανε (όπως μάλλον θα μας κλειδώσουν κι αυτό όπου να'ναι, δεν είμαι πια εγώ συντονίστρια). Έγραφα λοιπόν περί μακεδονικής διαλέκτου, όχι γλώσσας, κι έλεγα ότι πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός με τα σλαβομακεδονικά. Εγώ δυστυχώς δε γνωρίζω πολλά για τη διάλεκτο ούτε μιλάω σλαβομακεδονικά. Αυτό που εννοούσα κι ίσως δεν ήταν ξεκάθαρο είναι ότι όταν βλέπω "Macedonian" -όνομα ελληνικότατο, σημειώνω- π.χ. macedonian forum, το μυαλό μου αυτομάτως πάει στη Μακεδονία, δηλαδή το μέρος απ'το οποίο κατάγομαι εγώ, και νομίζω το ίδιο ισχύει για όλους τους Μακεδόνες. Αν βέβαια κάποιος μαθαίνει σλαβομακεδονικά και κάθε μέρα βλέπει το macedonian να αναφέρεται σ'αυτά, ε, κάποια στιγμή θα το συνηθίσει και δε θα του φαίνεται καθόλου παράξενο. Προσωπική μου άποψη αυτή, μπορεί να κάνω και λάθος.

Ένα δεν καταλαβαίνω... Με ποια γλώσσα μπορεί να γίνει το μπέρδεμα; Υπάρχουν άλλα μακεδονικά από τα σλαβομακεδονικά; Όταν κάποιος διαβάσει Macedonian υπάρχει περίπτωση να καταλάβει ότι πρόκειται για τη γλώσσα που ομιλείται στη Θεσσαλονίκη, δηλαδή (4 χρόνια λείπω, μην μου πείτε ότι άλλαξε και αυτό...) τα ελληνικά;

Τη γλώσσα αυτή, τα μακεδονικά, ξεκίνησα να τη μαθαίνω από τον Σεπτέμβριο, και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι σλαβική 100 τοις εκατό και κανείς δεν μπορεί να τη μπερδέψει με τα ελληνικά.

Μα ναι, εννοείται, εγώ δεν είπα ότι δεν είναι σλαβική 100% (ίσα ίσα, συμφωνώ μ'αυτό που λες, σλαβική σλαβικότατη είναι). Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να μη χρησιμοποιήσουμε τον ακριβή όρο. Δηλαδή αν ξαφνικά αρχίσει κάποιο έθνος να αποκαλεί τη γλώσσα του "Μινωικά", να το υιοθετήσουμε κι εμείς γιατί δε μιλάμε σήμερα καμιά Μινωική γλώσσα στην Κρήτη και δεν υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης; (Αν και επαναλαμβάνω, όταν μιλάμε για μακεδονικά αναγκαστικά υπάρχει κάποια σύγχυση έστω και στιγμιαία γιατί τα συνδέουμε με το μέρος Μακεδονία, κι εκεί υπάρχει μπόλικη σύγχυση).

Μαρία

There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »

Σχέδια για καινούριο φόρουμ

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search