Έναρξη Επαγγέλματος
Thread poster: Georgia Charitou

Georgia Charitou  Identity Verified
Belgium
English to Greek
+ ...
Jun 5, 2007

Καλημέρα σας,

είμαι νέα στο επάγγελμα και μένω στο εξωτερικό (Βέλγιο), θα ήθελα, λοιπόν, τα φώτα των συναδέλφων που διαμένουν εκτός Ελλάδος.

Είναι προτιμότερο να κάνει κανείς έναρξη επαγγέλματος (ακόμη, να φορολογείται, να έχει κοινωνική ασφάλιση κλπ) στην Ελλάδα ή στη χώρα στην οποία διαμένει; Συνήθως, λέγεται ότι στην Ελλάδα φορολογούνται λιγότερο σε σχέση με ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες, αλλά πάλι στο εξωτερικό η δουλειά μας δεν πληρώνεται καλύτερα;

Ομολογώ πως με έχουν μπερδέψει αρκετά το όσα ακούω.
Επίσης, πως γίνεται η τιμολόγηση σε έναν πελάτη εκτός της χώρας μας; Του κόβουμε τιμολόγιο με επικυρωμένη μετάφραση; Το TVA ποιος το αποδίδει;

Ίσως οι ερωτήσεις μου φαίνονται αφελείς, αλλά πρόκειται για πρακτικά θέματα, που είναι καλό να γνωρίζει κανείς στο ξεκίνημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε σας απάντηση.

Direct link Reply with quote

Dr. Derk von Moock
Greece
Local time: 01:10
Greek to German
+ ...
Τόπος φορολόγισης Jun 6, 2007

Καλημέρα,

στην ΕΕ δεν έχεις επιλογή σε ποιά χώρα φορολογείσαι. Φορολογείσαι εκεί που διαμένεις πάνω από 183 ημέρες το χρόνο.

Ετσι και αλλιώς θα ο σκεφτόμουν πολύ, δεν ξέρω πως είναι η ασφάλιση στο Β. αλλά το ΤΕΒΕ.....

Καλή αρχή
Derk (Αθήνα)

Daphne b  Identity Verified
Sweden
Local time: 00:10
Member (2003)
Swedish to Greek
+ ...
Χώρα διαμονής Jun 6, 2007

Dr. Derk von Moock wrote:

Καλημέρα,

στην ΕΕ δεν έχεις επιλογή σε ποιά χώρα φορολογείσαι. Φορολογείσαι εκεί που διαμένεις πάνω από 183 ημέρες το χρόνο.

Όπως λέει κι ο Derk, έναρξη επαγγέλματος θα κάνεις στη χώρα όπου διαμένεις, στη δική σου περίπτωση στο Βέλγιο, κι αυτό γιατί δεν μπορείς να διαμένεις σε μια χώρα της ΕΕ, αλλά να φορολογείσαι σε άλλη. Είχα υποβάλει σχετικό ερώτημα στην Europe Direct κάποια στιγμή και μου απαντήσανε ακριβώς αυτό - αν θέλεις μπορώ να σου το στείλω. Η μόνη δυνατότητα που έχεις να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην Ελλάδα είναι εφόσον η μόνιμη κατοικία σου είναι δηλωμένη εκεί. Αλλά και πάλι, μετά από ένα ορισμένο διάστημα διαμονής σε άλλη χώρα (στη δική μου περίπτωση ήταν δύο χρόνια) πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στη χώρα όπου διαμένεις.

Δάφνη

Georgia Charitou  Identity Verified
Belgium
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
I see... Jun 6, 2007

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στους δυο!

Δάφνη, αν έχεις κάποιο σχετικό link πολύ θα ήθελα να το δω.

Καλημέρα και καλή δουλειά σε όλους.

Τζίνα

There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »

Έναρξη Επαγγέλματος

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search