Off topic: Ο Παραμυθάς
Thread poster: Maria Karra
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 16:00
Member (2000)
Greek to English
+ ...
Oct 7, 2007

Τον θυμάστε τον Παραμυθά; Με τα γκρίζα μαλλιά και το μαγικό γιλέκο; Έψαχνα παιδικά παραμύθια στο διαδίκτυο και τι βλέπω; Ο Παραμυθάς γράφει ακόμα παραμύθια κι έχει και ιστοσελίδα. Και μάλιστα είναι πάρα πολύ ωραία.
Κάντε μια βόλτα από κει. Ένα παραμύθι που μου άρεσε πολύ
... See more
Τον θυμάστε τον Παραμυθά; Με τα γκρίζα μαλλιά και το μαγικό γιλέκο; Έψαχνα παιδικά παραμύθια στο διαδίκτυο και τι βλέπω; Ο Παραμυθάς γράφει ακόμα παραμύθια κι έχει και ιστοσελίδα. Και μάλιστα είναι πάρα πολύ ωραία.
Κάντε μια βόλτα από κει. Ένα παραμύθι που μου άρεσε πολύ είναι "Το σχολείο των ζώων" που δεν είναι μόνο για παιδιά αλλά και για μεγάλους, γιατί θίγει ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα σχετικά με την εκπαίδευση. Δε σας λέω περισσότερα για να το διαβάσετε
http://www.paramithas.gr/2007/05/16/tehni_paramithiou_sholio_zoon/

(Από κει που λέει "Μια φορά κι έναν καιρό", 7η παράγραφος)

Καλή Κυριακή.
Collapse


 
Assimina Vavoula
Assimina Vavoula
Greece
Local time: 23:00
Member (2005)
French to Greek
+ ...
Εξαίρετο... Oct 7, 2007

Είχες δίκιο... Τι μου θύμισες, βρε Μαρία... Να'σαι καλά. Με πνίξανε οι θύμισες και συγκινήθηκα... Μάλιστα, τύπωσα και 1-2 παραμύθια για τις κόρες μου.
Καλή εβδομάδα, Μαρία μας. Με έκανες να θυμιθώ πως ήμουν παιδί...


 
Angeliki Papadopoulou
Angeliki Papadopoulou  Identity Verified
Greece
Local time: 23:00
English to Greek
+ ...
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, Μαρία Oct 7, 2007

Μου έφερε στο μυαλό τα σχολικά χρόνια, τα δικά μου και της κόρης μου. Ειδικά για την κόρη μου, φαντάζομαι πόσο καλύτερα θα είχε περάσει στο σχολείο, αν η εκπαίδευση εστίαζε στις κλίσεις και τις δεξιότητες των παιδιών.

Ευτυχώς είχε την τύχη να βρει το δρόμο της.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ο Παραμυθάς






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »