hogyan lehet találni grúz-magyar tolmácsot?
Thread poster: Csaba Ban

Csaba Ban  Identity Verified
Hungary
Local time: 23:37
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Nov 9, 2004

A helyzet a következő: egy grúz állampolgárságú és anyanyelvú férfi Magyarországon elkövetett egy súlyos bűncselekményt. A 72 órás vizsgálati fogság ideje alatt az Ügyészség nem tudott keríteni grúz tolmácsot, a pasas mag nem volt hajlandó angolul vagy oroszul beszélni, csak grúzul. Az Ügyészség a 72 óra letelte után szabadon engedte, és gyorsan el is tűnt az országból.
A sértett egy magyar állampolgár, aki ügyvédjének most az a feladata, hogy bebizonyítsa: igenis is lehet grúz tolmácsot keríteni 72 órán belül.

Szóval: van-e valamilyen lista vagy adatbázis, ahol lehet taláni hivatalosan bejegyzett grúz (vagy bármilyen más nyelvű) tolmácsot?

A válasz jó lenne még ma (nov 9), de persze bármilyen tippnek örülnék.

Köszi szépen. (grúzul: "didi madloba")

Orsolya Mance  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 22:37
Member (2004)
English to Hungarian
+ ...
esetleg... Nov 9, 2004

Grúzia Magyarországon akkreditált, vízum kiadására is jogosult nagykövetsége Bécsben található.
Cím: A-1030 Wien, Marokkanerstrasse 16.
Tel.: 43-1-710-3611,
Fax: 43-1-710-3610

Nem lehetett volna ezen a nagykovetsegen keresztul tolmacsot keresni?

A masik: nem ertek a dologhoz, de foltetlenul kozvetlen tolmacsot kell talalni? Ugy ertem, pl. biztos nem nehez bejegyzett angol-gruz tolmacsot talalni, mint ahogy magyar-angolt sem, es akkor az angol kozvetitesevel tudtak volna vele beszelni.

Attila Piróth  Identity Verified
France
Member
English to Hungarian
+ ...
Kiindulásként két oktató az ELTE BTK-ról Nov 9, 2004

Szia, Csaba!

Az ELTE-n rengeteg nyelvész van - ők ugyan nem feltétlenül tolmácsok, de biztosan tudnak hasznos információval szolgálni.
Ha beírod a google-ba azt, hogy "grúz nyelv", akkor egyebek között megtalálod ezt:
A grúz nyelv szerkezete (Komlósy András, doc.)

Komlósy Andrásra rákeresve egyebek között ez is szerepel
Rendszeres egyetemi kurzusok: nyelvészeti bevezető kurzusok, általános nyelvészet, lexikaifunkcionális nyelvtan, magyar mondattan, magyar morfológia, a lexikon problémái, grúz nyelv

http://www.nytud.hu/oszt/elmnyelv/komlosy/cv.html

Elérhetősége:

Komlósy András
a nyelvtudomány kandidátusa, tudományos főmunkatárs, osztályvezető

Telefon: (36-1) 321-4830/179
Fax: (36-1) 322-9297
E-mail: komlosy@nytud.hu

Grúz nyelvórákat ad az ELTE BTK-n Bíró Margit is:

YY-061.55 Grúz nyelv 1. [G,2 ó.] Bíró Margit tud.fmts. B/203 Sz 10:30-12

YY-061.56 Grúz filológia 1. [K,2 ó.] Bíró Margit tud.fmts. B/203 Sz 12-1:30

Őt is biztosan könnyen el lehet érni az ELTE BTK központi számán keresztül.

Csaba Ban wrote:

Szóval: van-e valamilyen lista vagy adatbázis, ahol lehet taláni hivatalosan bejegyzett grúz (vagy bármilyen más nyelvű) tolmácsot?

A válasz jó lenne még ma (nov 9), de persze bármilyen tippnek örülnék.

Köszi szépen. (grúzul: "didi madloba")

Ők talán tudnak segíteni. Sok sikert!
Attila

Hungary
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
köszi Nov 9, 2004

Én is úgy tudtam, hogy a bécsi követséghez tartozik Magyarország is (ott egyébként bő két éve jártam is, vízumot szerezni), a KüM viszont most arról értesített, hogy Tbiliszi nemrég megszünetette az állandó bécsi képviseletet.

Az áttételes tolmácsolással az a gond, hogy Magyarországon pl. grúz-angol tolmácsot még nehezebb találni, mint grúz-magyart.

Az ELTE-n képtelenek megmondani, hogy melyik tanszékhez tartozik a grúz, nem is sikerült megtalálnom a hölgyet.

Az OFFI is azt mondta, hogy legalább egy éve kifejezetten keresnek grúz tolmcásot/fordítót, de sikertelenül.

Részemről ennyi utánajárást ért a dolog, köszi az eddigi ötleteket.

cs.

Orsolya Mance  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 22:37
Member (2004)
English to Hungarian
+ ...
ertem Nov 9, 2004

Csaba Ban wrote:

Az áttételes tolmácsolással az a gond, hogy Magyarországon pl. grúz-angol tolmácsot még nehezebb találni, mint grúz-magyart.

Ha csak ezen mulik, nem tudom, miert kell Magyarorszagon elnie az illetonek. Azert az ugyeszseg feltetelezem, ossze tudna hozni egy telefon-konferenciat a dolog erdekeben.

Na mindegy, sok sikert az ismerosodnek!

Attila Piróth  Identity Verified
France
Member
English to Hungarian
+ ...
BTK Sémi Filológiai és Arab Tanszék Nov 9, 2004

Csaba Ban wrote:

Az ELTE-n képtelenek megmondani, hogy melyik tanszékhez tartozik a grúz, nem is sikerült megtalálnom a hölgyet.

cs.

Az ELTE BTK honlapjáról (www.btk.elte.hu) elég gyorsan meg lehet találni:

Név: Bíró Margit (egyetemi doktor, tud. munkatárs)
Telefon:
Fax:
E-mail:
Honlap:
Cím: 1088 Budapest, Múzeum körút 4/c.
Szervezeti egység: Bölcsészettudományi kar -> BTK Sémi Filológiai és Arab Tanszék

http://cimtar.elte.hu/

Talán csak a telefonközpontos nem vette a fáradságot, hogy megkeresse - biztos vagyok benne, hogy ha a bíróság, ügyészség stb. telefonál, akkor azért sikerül előhalászni a megfelelő jegyzéket...

Üdv
Attila

[Edited at 2004-11-09 14:34]

János Koós
Hungary
Georgian to Hungarian
grúz-magyar Mar 12, 2008

koosjanos@gmail.com
lehet találni egy grúz-magyar tolmácsot - fordítót! pl. én. Csoldálkozom hogy az OFFI is engem keres, hiszen ismernek . Számlaképes vagyok, én járok bíróságoktól határőrségig.

Hungary
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
köszi Mar 12, 2008

Köszönöm a bejelentkezést, de mint a témaindító dátumból látod, három és fél éve kerestem grúz-magyar tolmácsot, most már rég nem aktuális.

üdvözletem Tifliszbe!

Csaba

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

hogyan lehet találni grúz-magyar tolmácsot?

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search