Off topic: Ekho - na, akkor gondolkozzunk...
Thread poster: Eva Blanar

Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 04:28
English to Hungarian
+ ...
Aug 26, 2005

Adózási kérdésekről, összehasonlítások a különféle adónemek (normál foglalkoztatás + eva + ekho között):
http://index.hu/gazdasag/magyar/ekho050825/
Tudom, hogy az ekho alapvetően nem fordítási téma, a látszatszerződéseket akarják kezelni ilyen módon, de lehet, hogy van köztünk, akinek érdekes lehet.

Az érintett szakmákról:
http://www.fn.hu/index.php?id=5&cid=103112

Az eredeti 21 szakmában a műfordítók is szerepeltek, de már csak 15 szakma maradt, így lehet, hogy kimaradtak (bár nem hiszem).

[Edited at 2005-08-26 13:37]

Direct link Reply with quote

Zoltán Medgyesi
Hungary
English to Hungarian
Nem biztos, hogy pontos a cikk Aug 28, 2005

Valahol láttam egy kósza megjegyzést, hogy a számításból kimaradt valami. Talán az EVA hatálya alatt fizetendő TB, nem nem esküdnék meg rá, tényleg csak a szemem sarkában villant fel.

Hungary
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Mindig kimarad valami Aug 28, 2005

Ami az evát illeti, naná, hogy kimaradt egy csomó dolog, bár szerintem TB-t (meg egy csomó mást) csak annak kell fizetnie, akinek ez a "főállása". De ami igazán csúfítja a képet, az az, hogy az evás semmit nem tud levonni, de minden pluszbevételért (kamat, árfolyamnyereség után) fizetnie kell, ráadásul ha soha az életben nem kapja meg a kiszámlázott összeget, akkor is az 30 nap után megszerzettnek számít, vagyis adóznia kell utána.

Nem igaz tehát, hogy az államnak negatív összeg jön ki, legfeljebb nem kaszál annyit, mint egy főállású alkalmazotton.

De az egészet az ekho miatt hoztam ide (annak ellenére, hogy az alapvetően a munkaerő-kiszervezéssel kapcsolatos), hiszen sokunknak probléma a fordítói jogosítvány, műfordítóként viszont nincs semmiféle vizsgakövetelmény, tehát elvben egérutat is jelenthet.

Kiegészítés egy aug. 29-i sajtótájékoztató alapján:
http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=58015
A lényeg: november 15-re lenne belőle jogszabály, akkor már ismertek lesznek a részletek.

[Edited at 2005-08-29 12:26]

Hungary
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Részletek az ekhóról és az eváról Nov 3, 2005

Ma reggel láttam egy cikket, ami elég részletes ismertetést ad az ekhóról, illetve az eva és az ekhó összehasonlításáról:

http://www.penzcentrum.hu/cikkek.php?i=1000408

Nem akarok senkit semmire rábeszélni, de hátha jól jön valakinek.

Éva

Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
English to Hungarian
+ ...
Kérdezek Nov 30, 2005

Amikor a TB-t elszámoljuk egyéni vállalkozóként, a pénztárkönyvben, melyik oszlopba kell beírni?

Én eddig az "Alkalmazottak bére és közterhei" oszlopba írtam, vagyis saját magamnak vagyok az alkalmazottja.
Gondoltam, rákérdezek...

Kathrin.B  Identity Verified
English to Hungarian
+ ...
2 oszlopra van szükséged Dec 2, 2005

Péter Tófalvi wrote:

Amikor a TB-t elszámoljuk egyéni vállalkozóként, a pénztárkönyvben, melyik oszlopba kell beírni?

Én eddig az "Alkalmazottak bére és közterhei" oszlopba írtam, vagyis saját magamnak vagyok az alkalmazottja.
Gondoltam, rákérdezek...

Saját magadnak nem lehetsz az alkalmazottja, és nem is vagy az.

A TB "oszlop-megosztása" pedig attól függ, hogy egyéni járulékról van-e szó vagy sem. Vigyázz, mert az egyéni járulékokkal nem is csökkentheted a költségeidet.
Így 2 oszlopot kell keresned; egyet a TB költségek között elszámolható részére és egyet az egyéni járulékok számára.

Hungary
English to Hungarian
+ ...
Na, de honnan vegyek 2 oszlopot? Dec 2, 2005

Kathrin.B wrote:
Így 2 oszlopot kell keresned; egyet a TB költségek között elszámolható részére és egyet az egyéni járulékok számára.

Az énáltalam birtokolt Pénztárkönyv T.504, Vonalkód: 5999541454142, sajna nem tartalmaz két oszlopot.

A Kiadások oldalon a következők vannak:

Költségnek minősülő kiadások:
- anyag, áru,
- a közvetített szolgáltatások értéke,
- az alkalmazottak bére és közterhei,
- vállalkozói kivét
- egyéb kiadások

Költségek között el nem számolható kiadások:
- beruházási költség,
- egyéb költségnek nem minősülő kiadások,
- levonható ÁFA.

Slussz-passz.

Különben belenéztem a Vállalkozási praktikák: Járulékfizetés c. könyvembe (az APEH székházban vásároltam anno), bár ez 2000. évi kiadás (MédiaTeam), és a következőket találtam:

14. oldal:
Mottó: "A hollók mondják a Ti szemeiteknek: csecsebogyó!"

Majd megtudjuk, hogy a társadalombiztosítási járulék áll a:
- nyugdíjbiztosítási járulékból (jelenleg: 18%)
- egészségbiztosítási járulékból (jelenleg: 11%)

De van egy máásik könyvem is:

Költségek elszámolása - 2000 (Verzál Könyvek)

"4.6. Saját közteher

Költség a tevékenység után kötelezően (nem megállapodás alapján) befizetett társadalombiztosítási járulék (29 százalék), baleseti járulék, egészségügyi hozzájárulás. Csak a megfizetett járulék számolható el. A késedelmesen megfizetett járulék is elszámolható, de a kapcsolódó késedelmi pótlék, bírság nem. Nem költség az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetése után a vállalkozói osztalékalap miatt fizetett egészségügyi hozzájárulás.

Nem számolható el költségként a kötelezően fizetett saját nyugdíjjárulék és egészségbiztosítási járulék (8,5+4 százalék), a magánnyugdíjpénztárba fizetett saját tagdíj és annak kiegészítése (8,5 százalék, legfeljebb 10 százalékra kiegészítve), a megállapodás alapján szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem megszerzése céljából a saját részre fizetett összeg, valamint a megállapodás alapján magánnyugdíjpénztárba saját maga javára fizetett tagdíj és annak kiegészítése, mert ezek után adókedvezmény érvényesíthető.

Jó tudni!
A saját közteher a pénztárkönyv egyéb kiadások rovatába könyvelendő. A költségnek nem minősülő járulékokat a költségnek nem minősülő egyéb kiadások között kell szerepeltetni."

A fenti szövegben - remélem jól - aktualizáltam a %-os értékeket.

Ezzel pedig tulajdonképpen meg is válaszoltuk a kérdést.

Qued.

Kathrin.B  Identity Verified
English to Hungarian
+ ...
Pontosan Dec 2, 2005

Péter Tófalvi wrote:

Jó tudni!
A saját közteher a pénztárkönyv egyéb kiadások rovatába könyvelendő. A költségnek nem minősülő járulékokat a költségnek nem minősülő egyéb kiadások között kell szerepeltetni."

Qued.

Tudsz mindent.

Hungary
English to Hungarian
+ ...
Dec 7, 2005

Hungary
English to Hungarian
+ ...
ADÓBEVALLÁS 2005-re (0553-09-D) Feb 15, 2006

A tárgyban jelzett nyomtatvány 324. sorában van egy olyan tétel, hogy "Szellemi termékek", és ajánlja az Útmutató 98. oldalának elolvasását, de ott semmilyen érdemi információ nincs erről a kisvállalkozói kedvezményről. Mindössze azt mondja, hogy itt kell szerepeltetni a kisvállalkozói kedvezmény alapjául szolgáló beruházásokra fordított kiadásokat, ideértve az 50.000 Ft. alatti egyedi értékű tárgyi eszközre, szellemi termékre fordított kiadásokat is, ha azok a kedvezmény alapjául szolgálnak. (Az 50.000 Ft. alatti egyedi értékű tárgyi eszközök, szellemi termékek beszerzési ára emellett egyösszegben elszámolható a költségek között).

A kérdésem az lenne, hátha valaki tudja, hogy a szakkönyv, és a megvásárolt számítógépes szoftver elszámolható-e "Szellemi termékként", illetve a számítástechnikai alkatrészek elszámolhatók-e "Gép, berendezés, felszerelés" tételként, a Kisvállalkozói kedvezmény részletező adatai között?

Köszönöm:
Péter.

Hungary
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Kisvállalkozói kedvezmény értelmezése Feb 16, 2006

Teljesen biztos nem vagyok benne, de rémlik, hogy ez úgy értendő, hogy amikor egy kisvállakozónak jó éve volt, akkor elhatárolhat egy bizonyos összeget, amit tartalékba helyez (azt hiszem, lekötött tartalék) és ezt 3 éven belül fejlesztésre kell fordítania.
A kedvezmény tehát az, hogy abban az évben, amikor "megszaladt" az eredmény, emiatt a kisvállalkozónak kevesebb adót kell fizetnie.
Gondolom, ezt kell aztán elszámolni azokon a sorokon, és el is kell, tudniillik amennyiben a 3 év alatt ezt a pénzt nem használja fel fejlesztésre (pl. számítógép, részegységei, alkatrészei, szoftver), akkor a jegybanki alapkamattal vagy annak kétszeresével növelten vissza kell fizetnie a fel nem használt összeg utáni adót.
Abból, amit mondasz, úgy tűnik, hogy ez a sor erre vonatkozik (vagyis a jogcímnek korábban kellett keletkeznie), és a szoftvert biztosan, a könyvet valószínűleg el lehet itt számolni, függetlenül attól, hogy az egyedi értéke 50 EFt alatti-e. Azért mondom, hogy valószínűleg, mert egy szótárt biztosan el lehet számolni, de egy könnyű, "szintentartó" olvasmányt valószínűleg nem, azt ellenben el lehet számolni a tárgyévi költségek között (ez viszont biztos).

Hungary
English to Hungarian
+ ...
2ly Feb 16, 2006

Eva Blanar wrote:

Teljesen biztos nem vagyok benne, de rémlik, hogy ...

Hát, nemtom. Végülis nem számoltam el semmit. Az apechos ügyintéző akivel telefonoztam sem tudta megválaszolni, ő kisvállalkozói hitelre tippelt, amelyet el lehetne itt számolni. Egye meg a fene, úgy rossz ez a magyar adórendszer, ahogy van.
Elektronikus bevallást csináltam, ABEV szoftverrel, amely utánaszámol, ellenőriz stb., ennek ellenére 6 óra alatt sikerült elkészíteni, pedig csak egy kis semmi vállalkozó vagyok. Ez az apechos szoftver persze TB-t nem számol, azt el is rontottam, úgyhogy máris mehet az önellenőrzési nyomtatvány. Abszolúte nem értem, logikailag, hogy minek annyi járulék, adó, levonás stb. Helyette lenne egy ADÓ, és azt az állam osztaná szét nyugdíjalapba, OEP-alapba, adóalapba, és minden egyéb sarcba.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ekho - na, akkor gondolkozzunk...

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search