https://www.proz.com/forum/hungarian/40120-mikor_haszn%E1latos_az_%DArh%F6lgy.html

Mikor használatos az Úrhölgy?
Thread poster: Eva Ballentine (X)
Eva Ballentine (X)
Eva Ballentine (X)  Identity Verified
Hungarian to English
+ ...
Dec 10, 2005

Egy EU-s dokumentumben szerepel az Úrhölgy. Amikor én magyarra fordítom a Sir/Madam, Mr/Ms kombinációkat én mindig az Úr/Hölgy kombinációt használom. Milyen esetekben használatos az Úrhölgy?

Köszönöm!


 
Rita Ajpek (X)
Rita Ajpek (X)
Local time: 01:54
Hungarian to Italian
+ ...
Re : Urholgy Dec 10, 2005

Szia Eva!
Szerintem az urholgy nagyon fura megszolitas, nekem legalabbis nagyon reneszansz hangzasa van. Mikor a kovetsegen dolgoztam akkor a meghivoknal hasznaltuk, ha holgy volt az illeto, de ezekben a korokben az ilyen fenkolt dolgok szokvanyosak, pl. a nagykovet megszolitasa angolul is H. E. (exelencias uram!). Ugyhogy en kerulnem ezt a megszolitast, hacsak nem valami nagyon magasrangu szemelyrol van szo.
Egyebkent en is kaptam mar olyan faxot is, ahol urholgynek szolitottak:ro
... See more
Szia Eva!
Szerintem az urholgy nagyon fura megszolitas, nekem legalabbis nagyon reneszansz hangzasa van. Mikor a kovetsegen dolgoztam akkor a meghivoknal hasznaltuk, ha holgy volt az illeto, de ezekben a korokben az ilyen fenkolt dolgok szokvanyosak, pl. a nagykovet megszolitasa angolul is H. E. (exelencias uram!). Ugyhogy en kerulnem ezt a megszolitast, hacsak nem valami nagyon magasrangu szemelyrol van szo.
Egyebkent en is kaptam mar olyan faxot is, ahol urholgynek szolitottak:rohogogorcsot kaptam tole.
Szerintem az Uram/Holgyem teljesen megfelelo es korrekt forditas. Aki urholgyet irt szerintem tulzasba esett, nem tudom a tobbiek hogy gondoljak.
Collapse


 
Zsanett Rozendaal-Pandur
Zsanett Rozendaal-Pandur  Identity Verified
Hungary
Local time: 01:54
Dutch to Hungarian
+ ...
Úr/Úrhölgy - ízlés kérdése Dec 10, 2005

Amennyire én tudom, az Úrhölgyet a Hölgy megfelelőjeként lehet használni, illetve használják néhányan. Akár úgy, hogy Úr/Úrhölgy, akár úgy, hogy Tisztelt Ballentine Eva Úrhölgy!

Ez egy nehéz pontja a modern magyar nyelvnek - a női megszólítások régiesnek/körülményesnek hangzanak (kisasszony, asszony, hölgy, stb.). Mindenesetre az Úr/Úrhölgy szerintem nem helytelen, de én inkább annak a trendnek vagyok híve, ahol lehetőség szerint elh
... See more
Amennyire én tudom, az Úrhölgyet a Hölgy megfelelőjeként lehet használni, illetve használják néhányan. Akár úgy, hogy Úr/Úrhölgy, akár úgy, hogy Tisztelt Ballentine Eva Úrhölgy!

Ez egy nehéz pontja a modern magyar nyelvnek - a női megszólítások régiesnek/körülményesnek hangzanak (kisasszony, asszony, hölgy, stb.). Mindenesetre az Úr/Úrhölgy szerintem nem helytelen, de én inkább annak a trendnek vagyok híve, ahol lehetőség szerint elhagyják a megszólítást, és csak a név marad. Pl. Tisztelt Ballantine Eva!


[Edited at 2005-12-10 17:56]
Collapse


 
Krisztina Lelik
Krisztina Lelik  Identity Verified
Greece
Local time: 02:54
Greek to Hungarian
+ ...
protokoll Dec 11, 2005

A magyar nyelvben nagyon nehéz a nők megszólítása. Levélben, írásban asszonynak illik szólítani mindenkit, a kisasszony csak személyes találkozásnál használható. Az "úrhölgyet" a protokoll, a diplomácia világában szokták használni, és ezért a különféle EU-s dokumentumokban (még pályázatban is találkoztam vele) is egyre inkább terjed a megszólításokban.

 
Eva Ballentine (X)
Eva Ballentine (X)  Identity Verified
Hungarian to English
+ ...
TOPIC STARTER
példák Dec 11, 2005

Nekem is pont az a gondom vele, hogy ha egy kérdőíven szerepel példaul, vagy ha nem tudom, hogy férfi illetve nő olvassa majd a levelet, akkor kicsit erőltettnek hangzik.
Pld:

Megszólítás: Úr / Úrhölgy
Vezetéknév:
Keresztnév:
Cím:


Tisztelt Uram/Hölgyem!

Tisztelt Uram/Úrhölgyem!

Ha következetesnek kell maradni, akkor az Úrhölgyem alkalmazása bizonyos esetekben szörnyen hangzik.


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 01:54
English to Hungarian
+ ...
hibrid Dec 12, 2005

Eva Ballentine wrote:

Ha következetesnek kell maradni, akkor az Úrhölgyem alkalmazása bizonyos esetekben szörnyen hangzik.



Tökéletesen igazad van: valaki vagy úr, vagy hölgy.

Én is találkoztam ezzel a hibriddel, de soha nem tudtam szívből elfogadni.


 
T. Czibulyás
T. Czibulyás
Local time: 01:54
German to Hungarian
+ ...
Jobb körökben... Dec 13, 2005

XX. század eleji levelezéssel sokat foglalkozván gyakorta találkoztam a kifejezéssel, de mindig csak a postai címzés formájában. Pl: Tekintetes/Nagyságos (rangnak megfelelően) X.Y. Úr/Úrhölgy részére. A levélbeni megszólítás már lehetett Drága Hölgyem, Kedvesem, Pityukám Édes, vagy bármi. Hivatalos levelezésben a levél megszólításában egyáltalán nem találkoztam az "Úrhölgy" formával, valószínűnűleg merthogy abban az időben hölgyek nem láttak el hivat... See more
XX. század eleji levelezéssel sokat foglalkozván gyakorta találkoztam a kifejezéssel, de mindig csak a postai címzés formájában. Pl: Tekintetes/Nagyságos (rangnak megfelelően) X.Y. Úr/Úrhölgy részére. A levélbeni megszólítás már lehetett Drága Hölgyem, Kedvesem, Pityukám Édes, vagy bármi. Hivatalos levelezésben a levél megszólításában egyáltalán nem találkoztam az "Úrhölgy" formával, valószínűnűleg merthogy abban az időben hölgyek nem láttak el hivatali funkciót. Mára szerintem ez már így kikopott. A legmagasabb szintű német kommunikációban is a Herr/ Frau megszólítást használják, sehol nem fordul elő a Herrin/Úrhölgy úgy a középkor óta.Collapse


 
Eva Ballentine (X)
Eva Ballentine (X)  Identity Verified
Hungarian to English
+ ...
TOPIC STARTER
Példák Dec 13, 2005

Mindezek szellemében beírtam az úr, úrhölgy kombinációt a Google-ba.

Megszólítás: Úr Úrhölgy. Vezetéknév:. Keresztnév:. Hivatalos minőség:.
Kapcsolattartó személy:. Megszólítás: Úr Úrhölgy. Vezetéknév:. Keresztnév: ...
europa.eu.int/comm/agriculture/grants/capinfo/forms2006/dem_hu.doc

Kérjük, egészítse ki üzenetével *. Megszólítás. Úr. Úrhölgy. Utónév *. Vezetéknév *.
Vállalat. Utca. Házszám. Irány�
... See more
Mindezek szellemében beírtam az úr, úrhölgy kombinációt a Google-ba.

Megszólítás: Úr Úrhölgy. Vezetéknév:. Keresztnév:. Hivatalos minőség:.
Kapcsolattartó személy:. Megszólítás: Úr Úrhölgy. Vezetéknév:. Keresztnév: ...
europa.eu.int/comm/agriculture/grants/capinfo/forms2006/dem_hu.doc

Kérjük, egészítse ki üzenetével *. Megszólítás. Úr. Úrhölgy. Utónév *. Vezetéknév *.
Vállalat. Utca. Házszám. Irányítószám ...
www.benqmobile.com/cds/frontdoor/0,2241,hu_hu_0_21609_rArNrNrNrN,00.html

Személyes adatok. * Megszólítás, Úr Úrhölgy. * Vezetéknév:. * Keresztnév:.
* E-Mail. * Telefon:. * Vállalat:. * Cím:. * Irányítószám:. * Város:. * Ország: ...
www.sap.com/mk/get/HU_MOST_REG - 55k

Úr Úrhölgy. Keresztnév:. Vezetéknév:. E-mail:. Ha még nincs e-mail címe, kaphat
egyet ingyenesen a www.freemail.hu vagy a www.primposta.hu oldalon. ...
www.jobpilot.hu/anmeldung/interface.phtml

A Belügyminisztérium rendészeti és bűnmegelőzési helyettes ...
File Format: PDF/Adobe Acrobat - View as HTML
SZARVÁK TIBOR úr, és JÁSZ KRISZTINA úrhölgy, a Magyar. Tudományos Akadémia
Regionális Kutatások Központja Alföldi ...
www.b-m.hu/oktatas/tudomany/palyazat.pdf

...szóval rengeteg példa van, és elég komoly helyekről, ennek használatára, de örömmel hallom, hogy ez nem egy követelmény.
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Mikor használatos az Úrhölgy?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »