https://www.proz.com/forum/hungarian/93482-v%C3%A1ltoz%C3%A1s_a_te%C3%81or_sz%C3%A1mokban.html

Változás a TEÁOR-számokban
Thread poster: Eva Blanar
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
Jan 7, 2008

2007 januárjától a számlákon az új TEÁOR-számokat kell feltüntetni (a 9005/2007 (SK 7.) KSH közlemény 2. melléklete tartalmazza:

fordítás
régi: 748502
új: 743001

nyelvi lektorálás
régi: 748504
új: 743002

tolmácsolás
régi: 748506
új: 743003

Egyúttal úgy tűnik, a nyelvi szolgáltatások most külön csoportot képeznek, az irodai szolgálta
... See more
2007 januárjától a számlákon az új TEÁOR-számokat kell feltüntetni (a 9005/2007 (SK 7.) KSH közlemény 2. melléklete tartalmazza:

fordítás
régi: 748502
új: 743001

nyelvi lektorálás
régi: 748504
új: 743002

tolmácsolás
régi: 748506
új: 743003

Egyúttal úgy tűnik, a nyelvi szolgáltatások most külön csoportot képeznek, az irodai szolgáltatásokat, az iratsokszorosítást és az egyéb titkári tevékenységet átrakták más számok alá.

Azért (is) szólok, mert van olyan fordítóiroda, amely a régi számokkal nem fogadja el a számlát január 1-jétől.
Collapse


 
Judit Darnyik
Judit Darnyik  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
German to Hungarian
+ ...
Az SZJ elvileg marad a régiben Jan 8, 2008

Sziasztok!

Ti TEÁOR-számot írtok a számlára?? Én mindig az SZJ-számot tüntettem fel, és úgy tudom, hogy továbbra is ezt kell. Ez pedig a KSH honlapja szerint egyelőre marad a régiben (SZJ'03), tehát fordítás 74.85.13.0, tolmácsolás 74.85.14.0, csak statisztikai célokra váltja fel az un. TESZOR:

"TESZOR'08

Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere: a TEÁOR'08-ra épülő, 6-számjegyű osztályozás, amely az egyes szakág
... See more
Sziasztok!

Ti TEÁOR-számot írtok a számlára?? Én mindig az SZJ-számot tüntettem fel, és úgy tudom, hogy továbbra is ezt kell. Ez pedig a KSH honlapja szerint egyelőre marad a régiben (SZJ'03), tehát fordítás 74.85.13.0, tolmácsolás 74.85.14.0, csak statisztikai célokra váltja fel az un. TESZOR:

"TESZOR'08

Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere: a TEÁOR'08-ra épülő, 6-számjegyű osztályozás, amely az egyes szakágazatokat termék- és szolgáltatás-csoportokra bontja tovább. 2008-ban a TESZOR (1-6. számjegyen) felváltja a Szolgáltatások Jegyzékét (SZJ'03-at) és a Belföldi Termékosztályozást (BTO-t). Jelenleg a TESZOR'08 struktúra tervezete érhető el ebben a pontban. Amikor az EU rendelet hatályba lép, a végleges TESZOR'08 struktúrát, fordítókulcsokat és tartalmi meghatározásokat közzétesszük a KSH honlapján."

És itt jön a lényeg:

"2008-ban a TESZOR-t statisztikai célra használjuk, a számlázásban azonban továbbra is az SZJ'03-at kell alkalmazni."

http://portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,571435&_dad=portal&_schema=PORTAL#szakmakod08

Judit
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Na, ez jó kérdés! Jan 8, 2008

Egyben meg is nyugodtam, mert nagyon bántott, hogy én évek óta 74.85.13-at írtam a számlákra, és csodálkoztam, hogy soha, senki nem szólt miatta. Csak a magánproblémáimról /-hülyeségeimről nem akartam itt írni.

Viszont egy fordítóirodától olyan körlevelet kaptam, hogy január 1-től 7430-as számot kell beírni a 7485 helyett, különben visszaküldik - az SZJ változásáról nem tudok, de megpróbálok utánanézni. Mindenesetre nem sok teteje van, ha ennyif
... See more
Egyben meg is nyugodtam, mert nagyon bántott, hogy én évek óta 74.85.13-at írtam a számlákra, és csodálkoztam, hogy soha, senki nem szólt miatta. Csak a magánproblémáimról /-hülyeségeimről nem akartam itt írni.

Viszont egy fordítóirodától olyan körlevelet kaptam, hogy január 1-től 7430-as számot kell beírni a 7485 helyett, különben visszaküldik - az SZJ változásáról nem tudok, de megpróbálok utánanézni. Mindenesetre nem sok teteje van, ha ennyiféle osztályozás van, nem?


***
Közben megnéztem, és a 7430 ("Fordítás, tolmácsolás") csak 2 tételt tartalmaz:
74.30.11 Fordítás
74.30.12 Tolmácsolás

És hova álljanak a nyelvi lektorok?


[Edited at 2008-01-08 11:47]
Collapse


 
Krisztina Lelik
Krisztina Lelik  Identity Verified
Greece
Local time: 10:11
Greek to Hungarian
+ ...
a fordítókkal egy oldalra Jan 26, 2008

A fordítók kategóriájába tartoznak a nyelvi lektorok is:
74.85.13.0 Fordítás
Ide tartozik: a valamely nyelven írt szöveg másik nyelvre való átírása és annak nyelvi lektorálása.
www.pbkik.hu/download.php?id=6660


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
pipa Feb 13, 2008

Eva Blanar wrote:

74.85.13
--------------
74.30.11 Fordítás
74.30.12 Tolmácsolás


Éva, akkor most döntsd el, ill. a kollégák is.
Én a januári számlákra - utánad menve- 74.30.11-et írtam. Most akkor ez jó, vagy sem? (Nem küldték vissza, de az ügyfélnek nem kötelessége tudni a helyes kódokat.)

[Módosítva: 2008-02-13 18:18]


 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
"Kódok" Feb 13, 2008

Az új Áfa tv. értelmében a számlákon csak akkor kell mindenképpen feltüntetni az SZJ (és nem TEÁOR) számokat, ha arra a tv külön hivatkozik.

A fordítás tekintetében nincs semilyen törvényi hivtkozás, tehát nem tekintető kötelező számlakelléknek.

A TEÁOR változások annyiban azonban fontosak mindenki számára, hogy ellenőrizze, hogy a valamennyi általatok végzett tevékenység korábbi kódját át tudta-e fordítani a KSH az új struktúr�
... See more
Az új Áfa tv. értelmében a számlákon csak akkor kell mindenképpen feltüntetni az SZJ (és nem TEÁOR) számokat, ha arra a tv külön hivatkozik.

A fordítás tekintetében nincs semilyen törvényi hivtkozás, tehát nem tekintető kötelező számlakelléknek.

A TEÁOR változások annyiban azonban fontosak mindenki számára, hogy ellenőrizze, hogy a valamennyi általatok végzett tevékenység korábbi kódját át tudta-e fordítani a KSH az új struktúrába, illetve valamennyi tevékenység be van-e jelentve az Apehhez.

A link a legutóbbi Apeh tájékoztatóhoz vezet a témában.

http://www.apeh.hu/tablazatok/szakmakodok/teaor08.html?query=teáor

Innen át tudtok menni a KSH oldalára, ahol ellenőrizni tudjáto, hogy mindent át tudott-e fordítani a KSH és az Apeh. Amit nem, annak az új TEÁORját nektek kell megállapítani és bejelenteni.

Egy füst alatt javaslom, hogy ellenőrizzétek azt is, hogy minden általatok végzett tevékenység be van-e jelentve az Apehhoz.
Ha az Apeh talál olyat, ami ninc bejelentve, az bírságot vonhat maga után (500 eFt).

HTH

Ps. Péternek - a jelenlegi szituban nincs jelentősége, hogy au ügyfél tudja-e az Szj kódot vagy sem, de eyébként a számlabefogadó felelőssége a számla helyessége tekintetében éppúgy fennáll, mint a kiállítóé. Vagyis neki is tisztában kell lennie, ellenőriznie kell, hogy helyesen állították-e ki a számlát.
Collapse


 
Zsuzsanna Tóth (X)
Zsuzsanna Tóth (X)  Identity Verified
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
ksh honlap szerint Feb 13, 2008

A KSH szerint a szolgáltatások számlázásakor továbbra is a régi SZJ számokat kell használni. Végigolvastam minden erre vonatkozó információt. Az új TEÁOR egyelőre csak statisztikai célokat szolgál. A későbbiekben lesz majd változás az SZJ-ben is, de ez egyelőre csak tervben van. Magyarul: a számlára nyugodtan véssétek fe... See more
A KSH szerint a szolgáltatások számlázásakor továbbra is a régi SZJ számokat kell használni. Végigolvastam minden erre vonatkozó információt. Az új TEÁOR egyelőre csak statisztikai célokat szolgál. A későbbiekben lesz majd változás az SZJ-ben is, de ez egyelőre csak tervben van. Magyarul: a számlára nyugodtan véssétek fel ugyanazt a kódot, amit eddig.

http://portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,626625&_dad=portal&_schema=PORTAL
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
Nagy köszönet May 19, 2008

Akkor most megnyugodtam.

 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
TESZOR Jun 22, 2008

"TESZOR'08
Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere: a TEÁOR'08-ra épülő 6 szintű osztályozás, amely az egyes szakágazatokat termék- és szolgáltatás-csoportokra bontja tovább (5.429 tétel). A 451/2008/EK rendelet alapján 2008-tól a TESZOR-t kell alkalmazni a statisztikában. Eszerint a TESZOR (1-6. számjegyen) felváltja a Szolgáltatások Jegyzékét (SZJ'03-at) és a Belföldi Termékosztályozást (
... See more
"TESZOR'08
Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere: a TEÁOR'08-ra épülő 6 szintű osztályozás, amely az egyes szakágazatokat termék- és szolgáltatás-csoportokra bontja tovább (5.429 tétel). A 451/2008/EK rendelet alapján 2008-tól a TESZOR-t kell alkalmazni a statisztikában. Eszerint a TESZOR (1-6. számjegyen) felváltja a Szolgáltatások Jegyzékét (SZJ'03-at) és a Belföldi Termékosztályozást (BTO-t). A számlázásban azonban 2008-ban továbbra is az SZJ'03-at kell alkalmazni, az adózási jogszabályok előírásai szerint.
Jelenleg a TESZOR'08 struktúra, a tartalmi meghatározások tervezete és a 451/2008/EK rendelet érhető el ebben a pontban. Itt fogjuk megjelentetni az SZJ-TESZOR illetve BTO-TESZOR fordítókulcsokat is, amelyek elkészítése folyamatban van. Kérjük, figyelje a KSH honlapját, a fejleményekről tájékoztatjuk Önöket!"
Forrás: http://portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,571529&_dad=portal&_schema=PORTAL
vagy röviden: http://tinyurl.com/5wdvcf

[Módosítva: 2008-06-22 08:22]
Collapse


 
Richard Robinson
Richard Robinson  Identity Verified
Local time: 09:11
Hungarian to English
+ ...
és külföldre SZJ vagy mi? Feb 20, 2009

A dolog tovább bonyolódik ha külföldre írunk számlát... volt nemrég egy (EU-beli) ügyfelem, aki kifejezetten kért, hogy a számlán tüntessem fel a 74.30 kódot fordításra. (Szerintem ez teljesen rendjén.)

Szerencsére a magyar szabályok szerint (amennyiben helyesen értelmeztem) nem kell feltüntetni az SZJ-t is, különben feltünő volna, hogy a két kód eltér.


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
2009. jan. 1-től Feb 20, 2009

...már nem lehet használni a régi jelöléseket.

Az új TEÁOR jelölések:
- Titkári, fordítói tevékenység: 7430

Az ehhez tartozó SZJ számok:
Fordítás: 743001
Nyelvi lektorálás: 743002
Tolmácsolás: 743003
Jeltolmácsolás: 743004

A szakmakódok fordítókulcsa itt van:
http://tinyurl.com/bo9bd8

A teljes 200
... See more
...már nem lehet használni a régi jelöléseket.

Az új TEÁOR jelölések:
- Titkári, fordítói tevékenység: 7430

Az ehhez tartozó SZJ számok:
Fordítás: 743001
Nyelvi lektorálás: 743002
Tolmácsolás: 743003
Jeltolmácsolás: 743004

A szakmakódok fordítókulcsa itt van:
http://tinyurl.com/bo9bd8

A teljes 2008-as SZJ lista itt van:
http://tinyurl.com/6o8fcv

A KSH honlapon egyéb osztályozások is megtekinthetők: http://portal.ksh.hu

Az egyéni vállalkozónak a 09T101E elektronikus nyomtatványon be kell jelentenie a változásokat. (Emiatt a vállalkozói igazolványt is elvileg ki kellene cserélni...)
-------------------------------
http://www.apeh.hu/data/cms93925/18._sz__m___f__zet.pdf

"A számla egyszerűsített adattartalommal történő kibocsátására csak egyes esetekben van
törvényi lehetőség."
....
"A nem belföldön teljesített termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról kibocsátott egyszerűsített adattartalmú számlában a következő adatok szerepeltetendőek:

- a számla kibocsátásának kelte,
- a számla sorszáma, amely azt kétséget kizáróan azonosítja,
- a termék értékesítőjének, a szolgáltatásnyújtójának adószáma,
- a termék értékesítőjének, szolgáltatásnyújtójának valamint a termék beszerzőjének,
szolgáltatás igénybevevőjének neve és címe,
- az értékesített termék megnevezése, annak jelölésére – a számlakibocsátásra kötelezett
választása alapján – az áfatörvényben alkalmazott vtsz., továbbá mennyisége, illetőleg
a nyújtott szolgáltatás megnevezése, annak jelölésére – a számlakibocsátásra
kötelezett választása alapján – az áfatörvényben alkalmazott SZJ, továbbá
mennyisége, feltéve, hogy az természetes mértékegységben kifejezhető;
- az „áfatörvény területi hatályán kívül” kifejezés."

[Módosítva: 2009-02-20 11:03 GMT]

[Módosítva: 2009-02-20 11:07 GMT]
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Kösz, Péter! Feb 20, 2009

Kösz, hogy összeszedted a linkeket is - mert állítólag az alakiságokért is keményen büntetnek.

 
Ilona Mátyus (X)
Ilona Mátyus (X)  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
French to Hungarian
+ ...
már nem kell a számlára! Mar 6, 2009

http://www.apeh.hu/gyik/afa#faq_166339

ilona


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:11
English to Hungarian
+ ...
kicsit érthetőbben Mar 6, 2009

Ilona Mátyus wrote:
http://www.apeh.hu/gyik/afa#faq_166339
ilona


"1. A számlán kell-e szerepeltetni SZJ illetve vtsz számot?
Általánosságban elmondható, hogy nem kell szerepeltetni a 2008. május 1-je utáni ügyletről kiállított bizonylaton a nyújtott szolgáltatás statisztikai besorolási számát, vagy az értékesített termék vámtarifaszámát. A számla kibocsátója, azonban saját döntése alapján (mely döntés pl. az adókötelezettsége egyértelműbb megállapítása, nyilvántartása érdekében történik) továbbra is szerepeltetheti ezeket az azonosítókat a számláján.
[Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) 169. § f) pont]"

Én ezt nem tudtam, kösz.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Változás a TEÁOR-számokban






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »