KudoZ atbildes un kas notiek pēc tam
Thread poster: Inese Poga-Smith

Inese Poga-Smith  Identity Verified
Canada
Local time: 21:18
Latvian to English
+ ...
Aug 26, 2009

Nekādi nesanāk laika, bet sen jau gribēju vērst uzmanību uz šo manā izpratnē dīvaino attieksmi.
Jautātājs uzdod jautājumu, viens, divi, trīs un reizēm pieci, pat seši tulkotāji izsaka savu viedokli un norāda visādas vietnes un saites, paskaidro, izskaidro, utml.
Kas tad notiek tālāk?
Ir ļoti atbildīgi jautātāji, kas jautājumu pēc dažām dienām vai vismaz pēc neilga laika aizver, pasaka "paldies" un piešķir kādu punktu.
Ja tomēr pavērojat situāciju kopumā, tad var pamanīt, ka daži jautājumu neaizver mēnešiem un pat gadiem, vispār nekad. Parasti vieni un tie paši jautātāji.
Vai - saņemat paziņojumu - the question you answered has been closed without grading.
Reason - other.
Pilnīgi dabiski, ka tas jautātājs pēc pusgada, gada vai pat pusotra gada, kad KudoZ sistēma vairs neatļauj uzdot citus jautājumus, vairs neatceras, ko īsti izmantoja, kas tur bija tas labākais variants, un tā joprojām.
Nav jau svarīgi, vai tas, kurš atbildēja, veltīja atbildei 1 minūti vai pusstundu. Svarīgi ir, ka tagad tas vairs jautātājam neinteresē. Nu, ok, kaut kas noderēja, kaut kas nederēja, tomēr elementāra cieņas izrādīšana, pasakot vismaz to mazo vārdiņu "paldies" vai nosūtot savu viedokli, kāpēc nekas nederēja, nav nekas tik apgrūtinošs, ka tam nu nekādi pāris minūtes vairs nevar atlicināt.
Ir jau daudzi, kas ievieto savas labi domātās atbildes, neskatoties uz faktu, ka tas jautājums tik un tā nekad netiks aizvērts.
Man tomēr šķiet, ka tiem, kas nekad ātrāk par gadu jautājumus neaizver (par to ir viegli pārliecināties), nekāda palīdzība nepienākas, jo tas ir pavisam elementāri, - uz pilnīgu ignorēšanu var atbildēt tikai ar to pašu.


 

Vents Villers  Identity Verified
Local time: 04:18
English to Latvian
+ ...
Viens no iemesliem... Aug 26, 2009

...varētu būt tas, ka sniegtā atbilde (pēc jautātāja domām) ir pilnīgi nepieņemama un jautātājs gaida, kad kāds cits piedāvās labāku, pareizāku atbildi. Bet aktivitāte mūsu valodu pārī ir tāda kāda viņa ir... Nepareizas atbildes var stāvēt pusgadu un ilgāk, bet nevienam nav ne intereses, ne laika iedziļināties. Vēl vairāk, bieži uz jautājumu atbildes vispār netiek sniegtas. Esmu uzdevis ne vienu vien jautājumu, kas pilnībā tiek ignoreeti:(

 

Inese Poga-Smith  Identity Verified
Canada
Local time: 21:18
Latvian to English
+ ...
TOPIC STARTER
Doma bija mazliet citāda Aug 26, 2009

Runa šoreiz ir par hroniskajiem gadījumiem, kad netiek aizvērtas ne pareizās, ne nepareizās atbildes.
Intereses pēc paskatījos, un izrādījās, ka visi tie jautājumi tiek aizvērti tāpat - without grading - un vēl ilgāk nekā pēc gada.
Kad ir saņemti divi "agree", tad KudoZ sistēma aizver tāpat, bez jautātāja palīdzības, visos citos gadījumos tie paliek gaisā karājoties.
Par to, ka jautājumus ignorē, nebūs tiesa. Vienkārši ne jau vienmēr pietiek laika savu darbu iztulkot un vēl citam atbildes piemeklēt.
Tagad, piemēram, visu laiku tik nenormāli daudz darba, ka pat rēķinus nav bijis laika izsūtīt.
Piemēram, citi, kas uzskata, ka ierosinājums pelna kaut kādu atbildi, tā arī tad uzraksta, - tas man galīgi neder, vai arī min citu iemeslu, kāpēc tādu variantu nevar izmantot.
Te bija domāts kūtrums un vienaldzība, kad tiek jautāts un pēc tam aizmirsts. Ja drīkstētu uzdot 100 jautājumus un nevienu neaizvērt, tie droši vien visi tā arī paliktu.
Bez tam, kad Freimanim laika, viņš vienmēr atbild. Bet, cik saprotu, viņš nestrādā pilnīgi viens pats, tā kā iespēju ir vairāk. Ir jau vēl arī citi, kas vienmēr cenšas izpalīdzēt.


 

Vents Villers  Identity Verified
Local time: 04:18
English to Latvian
+ ...
Tur nu Tev taisnība:) Aug 27, 2009

Inese Poga-Smith wrote:
Tagad, piemēram, visu laiku tik nenormāli daudz darba, ka pat rēķinus nav bijis laika izsūtīt.

Man arī sakrājušies rēķini, kas bija jāizsūta pirms kāda gada. Bet tā jau ir cita tēma.


 

Uldis Sprogis  Identity Verified
Local time: 04:18
English to Latvian
+ ...
Piekrītu Inesei... Aug 27, 2009

... nesaņemot pat "paldies", ja atbilde ir derējusi, vai jebkādu skaidrojumu, kāpēc, piemēram, neviena no atbildēm nav derējusi, zūd vēlme nākamreiz atrauties no saviem darbiem, lai izpalīdzētu kolēģiem. Galu galā ne jau nauda tiek prasīta vai gaidīta, tas viss taču balstīts uz koleģialitāti.

Tai pat laikā, apskatot cilvēka iesūtītos 7 jautājumus pēc kārtas par vienu savu tulkojumu un nespēju pēc tam ne pateikties, nākamā reizē tiešām gribas ierakstīt pie atbildes ierosinājumu uzticēt šo tulkojumu kādam, kas tiks ar to galā. (Par 7 jautājumiem, protams, patvaļīgi izvēlēts pārspīlējums, bet ideju uztvērāt).

Negribu aģitēt neuzdot jautājumus, nebūt ne, vēlos tikai vērst uzmanību uz elementāru pieklājību un "spēles noteikumiem", mums visiem ir savi darbi, pienākumi, prioritātes, ja ar savu jautājumu lūdz mums atrauties no saviem darbiem, tad esi tik laipns un velti tikpat laika atbilžu izvērtēšanai un/vai paldies pateikšanai.

Ar cieņu,

Uldis S.


 

Jānis Greivuls
Latvia
Local time: 04:18
Member
English to Latvian
+ ...
cilvēka būtības aspekts...... Aug 27, 2009

Te nu varam atgriezties pie cilvēka būtību veidojošajiem stūrakmeņiem - viens no tiem, lai arī kā negribētos atzīt, ir egoisms. Kad labi ir man (šajā gadījumā vienkāršojot - kad iegūta atbilde uz sarežģītu jautājumu...), aizmirstu par cilvēciski tik nepieciešamo atgriezenisko saiti - likt atbildētājam saprast, ka viņa laiks nav (varbuut reizēm arī ir) biijis iztērēts veltīgi.
Neko ar šīm kaitinošajām egoisma izpausmēm darīt nevaram, tādēļ pasargāsim savas nervu šūnas, kuras, kā liecina jaunākie pētījumi, tomēr atjaunojas, taču pavisam lēni...:)


 

Vents Villers  Identity Verified
Local time: 04:18
English to Latvian
+ ...
Demagoģija Aug 31, 2009

Uldis Sprogis wrote:
Tai pat laikā, apskatot cilvēka iesūtītos 7 jautājumus pēc kārtas par vienu savu tulkojumu un nespēju pēc tam ne pateikties, nākamā reizē tiešām gribas ierakstīt pie atbildes ierosinājumu uzticēt šo tulkojumu kādam, kas tiks ar to galā.

Šie 7 (kaut vai 27) jautājumi var būt atlasīti no tulkojamā darba, kura kopīgais apjoms ir virs 150 lpp ... Bez tam, lai šādu ierosinājumu ierakstītu, būtu vētams arī pareizi atbildēt uz uzdotajiem jautājumiem. Kā jau minēju, pats esmu uzdevis vairāk par 10 jautājumiem, uz kuriem atbildi neviens tā arī nav mēģinājis sniegt:(

[Edited at 2009-09-02 07:15 GMT]


 

Freimanis  Identity Verified
Local time: 04:18
English to Latvian
+ ...
Aizvērt, protams, vajag... Sep 1, 2009

Par to nav šaubu. Bet ja neaizver, arī īpaši nebēdāju, kaut gan pats cenšos to darīt. Mani gan reizēm vairāk apbēdina jautājumu uzdošanas veids, kur gan jāsaka, arī pats reizēm grēkoju. Parādās atsevišķas frāzes ar ļoti nepilnīgu kontekstu. Tur variantu sanāk vairāk nekā atbildētāju, un neviens nebūs īsti labs. Un tad arī izvēlēties grūti. Taču cita tekstā bez paskaidrojumiem neielīdīsi.
Tad vēl ir tādi lūgumi, kas it kā adresēti pašiem spicākajiem kādas nozares ekspertiem. Tas sasaucas ar plašāku jautājumu par specializācijas "šaurumu" latviešu tulkojumos. Manuprāt, nekad latviešu valodā nebūs iespējama tāda specializācija kā "lielajās" valodā, kur var rušināties pa kādu vienu vai pāris lauciņiem. Līdz ar to gaidīt viszinošos ekpertus nav īsti pamatoti. Un ja runā par netulkojošiem ekspertiem, kuri Proz ārēs neganās, tad bieži vien viņi nekādus jēdzīgus risinājumus arī nevar piedāvāt. Viņi lieto savu žargonu, un tas ne vienmēr der. Pašam par to nācies pārliecināties.
Līdz ar to vajag vien parakāties avotos vai nu pašam, vai ar kāda vaļīgāka, ieintreģētāka vai neatlaidīgāka Proz izpalīga palīdzību. Nu, un izpalīgam vismaz paldies pienākas.


 

Inese Poga-Smith  Identity Verified
Canada
Local time: 21:18
Latvian to English
+ ...
TOPIC STARTER
Var būt, ka ir pavisam savādāk Sep 4, 2009

Es nesen arī domāju par to, ka speciālisti lieto savu žargonu, un viņiem visbiežāk nav nevienas idejas, kā kaut ko nosaukt pareizā latviešu valodā. Reizēm nākas zvanīt medicīnas profesoram, kurš mani savulaik Latvijā veselu gadu slimnīcā ārstēja. Ļoti erudīts cilvēks, ar milzīgu pieredzi, utt. Taču tie termini tā arī paliek, jo, vai nu kādreiz lietošanas instrukcijas sastādītājs izmanto kaut ko pavisam īpašu, un to pat nozares speciālists nezina, vai arī vienkārši ierīce (piem., medicīniskā) ir tik jauna un tāda novitāte, ka nu tiešām neviens neko par to nevar pateikt.
Tagad par 27 jautājumiem vai 10 jautājumiem, vai kā nu kuro reizi. Ne jau vienmēr visi tulko 150 lpp. garus tekstus, biežāk ir vidēji teksti (līdz 10 000 vārdiem) vai mazi teksti ( līdz 2-3 tūkst. vārdiem) un pavisam mazi. Vēl var gadīties, ka ir maza lietoš. instr. un katrs trešais vārds tiek prasīts. Tāda varbūtība arī pastāv.
Es jau minēju, ka es vairs necentīšos atbildēt neviena jautājumus, kas manus ierosinājumus ignorē. Kad netulkoju, kas gadās reti, tad gleznoju, un ir jau vēl citas lietas, ko darīt.
Lai gan tika minēts, ka atbildes ir nepareizas, negribētos tam īsti piekrist. Viss atkarīgs no konteksta daudzuma (vai mazuma) un tā, vai tas tiešām ir kaut kāds termins, vai arī lūgums ierosināt iespējamos variantus. Variantu, kā jau zināt, var būt milzums. Bez tam katrs viedoklis ir vērtīgs, jo ļauj ieraudzīt problēmu no cita skatupunkta.
Vēl jāņem vērā laika faktors. Ja es, piemēram, gribu kaut ko atbildēt, tas parasti sanāk, kad man ir ļoti agrs rīts vai galīgi vēla nakts, nu nav tas labākais brīdis, jo Kanādai ar Latviju ir liela laika zonu atšķirība.
Bez tam jāņem vērā, ka tam, kurš palīdz, īstenībā nav nekāda pienākuma izplūst garos paskaidrojumos, analīzēs, utml. Lai jautātājs domā un pielāgo ierosinājumu, jo visbiežāk neviens labāk par pašu tulkotāju tekstu nezinās, nezinās, kas ir jau iepriekš iztulkots, un nezinās, kādos vēl kontekstos tas termins varētu parādīties.
Savstarpēja laipnība un cieņa nekad vēl nevienam nav kaitējusi.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


KudoZ atbildes un kas notiek pēc tam

Advanced search


PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search