https://www.proz.com/forum/macedonian/98632-paypal_%D0%BD%D0%B5_%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D0%BC_%D0%B4%D0%B0_%D1%81%D0%B5_%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC.html

PayPal: не можам да се регистрирам
Thread poster: Irena Kacarski-Kimova
Irena Kacarski-Kimova
Irena Kacarski-Kimova  Identity Verified
North Macedonia
Local time: 03:38
English to Macedonian
+ ...
Mar 3, 2008

колеги,

дали некој од вас е регистриран на PayPal и како успеавте да се регистрирате? Во листата на земји не постои Македонија и не успевам да го пополнам формуларот за пријавување на сметка.

Работата е во тоа што еден хонорар ми е исплатен преку PayPal (избор на клие
... See more
колеги,

дали некој од вас е регистриран на PayPal и како успеавте да се регистрирате? Во листата на земји не постои Македонија и не успевам да го пополнам формуларот за пријавување на сметка.

Работата е во тоа што еден хонорар ми е исплатен преку PayPal (избор на клиентот, сумата е мала) и сакам да го подигнам но не успевам да се регистрирам.

Исто така, не разбирам баш детално како функционира PayPal и би била многу благодарна ако некој ми објасни.

поздрав и благодарам на помошта,

Ирена
Collapse


 
Gabriela Nikolova
Gabriela Nikolova  Identity Verified
North Macedonia
Local time: 03:38
English to Macedonian
+ ...
Не сум сигурна дека може Mar 3, 2008

Здраво Ирена,

Јас мислам дека Paypal во Македонија сеуште не функционира и не можеш да се регистрираш (се извинувам доколку грешам), но и јас порано имам пробувано и не можев да се регистрирам од истата причина што Македонија ја нема на списокот на земји за кои функциони�
... See more
Здраво Ирена,

Јас мислам дека Paypal во Македонија сеуште не функционира и не можеш да се регистрираш (се извинувам доколку грешам), но и јас порано имам пробувано и не можев да се регистрирам од истата причина што Македонија ја нема на списокот на земји за кои функционира Paypal. Од друга страна, не разбирам како клиентот ти префрлил пари доколку немаш отворено сметка на Paypal? Доколку е истата постапка, а мислам дека е како на Moneybookers, треба најпрвин да отвориш твоја сметка (односно ја даваш твојата е-пошта, така некако беше:). Можеш да отвориш сметка на Moneybookers со тоа што јас имам добиено средства таму, но сеуште ги немам подигнато од причина што бараат да им се прати документи за идентификација и мислам дека наскоро тоа ќе го решам, а знам и преведувачи кои без проблем добиваат пари преку Moneybookers.

Поздрав,
Габи
Collapse


 
Irena Kacarski-Kimova
Irena Kacarski-Kimova  Identity Verified
North Macedonia
Local time: 03:38
English to Macedonian
+ ...
TOPIC STARTER
Благодарам Mar 3, 2008

Благодарам на одговорот Габи,

клиентот ја имаше мојата адреса бидејки се допишувавме и очигледно тоа било доволно иако јас немав отворено смека на PayPal. Идејата не беше моја. Сумата е мала и би сакала да ја префрлам во My Wallet тука на Proz за да си ги искористам за членарината, ама не знам како да го изведам тоа.

Можеби некој друг ќе знае нешто повеќе.

Thanks again,

Ирена


 
Marina Marinova
Marina Marinova
Switzerland
Local time: 03:38
English to Macedonian
+ ...
PayPal во Македонија, Србија и Црна Гора Nov 17, 2010

За сите заинтересирани за PayPal во Македонија, прочитајте го следниот линк од денешен вечер:

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=D1FB6559762F9641967C3FE15A29D7BF

Поздрав,

Марина


 
Marina Marinova
Marina Marinova
Switzerland
Local time: 03:38
English to Macedonian
+ ...
„Пеј пал“ конечно и за Македонија Sep 5, 2011

За сите колеги во Македонија еве добра вест за плаќањето - алтернатива на Moneybookers:

„Пеј пал“ конечно и за Македонија


Интернет-сервисот за онлајн-плаќање „Пеј пал“ од 24 септември годинава ќе ја стави Македонија на листата земји во кои може да се користи ов
... See more
За сите колеги во Македонија еве добра вест за плаќањето - алтернатива на Moneybookers:

„Пеј пал“ конечно и за Македонија


Интернет-сервисот за онлајн-плаќање „Пеј пал“ од 24 септември годинава ќе ја стави Македонија на листата земји во кои може да се користи оваа алатка



Оваа новина е добредојдена за голем број наши граѓани, кои поради тоа што Македонија досега не беше на мапата на „Пеј пал“ беа принудени да наоѓаат најразлични начини да префрлат пари во странство или безбедно да купат некаков производ преку Интернет.

„Пеј пал“ е интернет-сервис што овозможува безбедно и лесно да се прават прекугранични трансакции. Имено, алатката овозможува плаќање преку кредитни картички и банкарски сметки без да мора да се откриваат информации за финансиите. Сервисот е основан во 1998 година и досега има над 153 милиони корисници.

Преземено од Нова Македонија, вторник, 6.9.2011

Поздрав,

Марина
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Milena Chkripeska[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

PayPal: не можам да се регистрирам






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »