International Translation Day 2017

Join ProZ.com/TV for a FREE event on September 26-27th celebrating International Translation Day! 50+ hours of content, Chat, Live Q&A & more. Join 1,000's of linguists from around the globe as ProZ.com/TV celebrates International Translation Day.

Click for Full Participation

Pages in topic:   [1 2 3] >
Off topic: I want to know the cost of living in your country.
Thread poster: xxxSanjiv Sadan
xxxSanjiv Sadan
Local time: 17:33
English to Hindi
+ ...
Aug 20, 2006

Could you tell me the rates of the following items in your country:

1. Cow milk (1 ltr)

2. Mutton (1 kg)

3. Petrol (1 ltr)

4. Electricity (per unit)

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms)

6. Soft Drink (1 ltr)

7. TV set (51 cms)

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms)

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms)

10. Telephone charges (rent per month and charges per call)

11. Internet Cable Connection (charges per month)

12. TV cable connection (per month)

13. Mineral water (per litre)

14. Bananas (per dozen)

Thanks in advance.


Direct link Reply with quote
 

Nizamettin Yigit  Identity Verified
Turkey
Local time: 15:03
Dutch to Turkish
+ ...
Expensive Aug 20, 2006

Sanjiv Sadana wrote:

Could you tell me the rates of the following items in your country:

1. Cow milk (1 ltr)

2. Mutton (1 kg)

3. Petrol (1 ltr)

4. Electricity (per unit)

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms)

6. Soft Drink (1 ltr)

7. TV set (51 cms)

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms)

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms)

10. Telephone charges (rent per month and charges per call)

11. Internet Cable Connection (charges per month)

12. TV cable connection (per month)

13. Mineral water (per litre)

14. Bananas (per dozen)

Thanks in advance.

All the prices are in EUR.
1. Cow milk (1 ltr) 0.89

2. Mutton (1 kg) 12.00

3. Petrol (1 ltr) 1.39

4. Electricity (per unit) ?

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms) 400

6. Soft Drink (1 ltr) 1.00-1.50

7. TV set (51 cms) 99-129

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms) 50-70

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms) 2.60 eur +

10. Telephone charges (rent per month and charges per call) - Home telephone: min 14 eur/month

11. Internet Cable Connection (charges per month) different packages 9.90-39

12. TV cable connection (per month) 9.90-39.90

13. Mineral water (per litre) 0.79

14. Bananas (per dozen) 1.00 per kilo.


Prices (are) may be varrying depending on areas or small or big cities.

Prices are for the Netherlands.

Good Luck,



[Edited at 2006-08-20 19:47]


Direct link Reply with quote
 
Vauwe
Local time: 14:03
English to German
+ ...
Prices in India Aug 20, 2006

Hello Sanjiy,

could you please tell us also the prices you pay in India for those items?

Thanks


Direct link Reply with quote
 

Uldis Liepkalns  Identity Verified
Latvia
Local time: 15:03
Member (2003)
English to Latvian
+ ...
Latvia- Riga Aug 20, 2006

All the prices are in EUR.
(approximate)

1. Cow milk (1 ltr) 0.60

2. Mutton (1 kg) 5-6

3. Petrol (1 ltr) 1.00

4. Electricity (per unit) KWH 0,07?

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms) 300-600 for two rooms, forget about 3 rooms, there are no "simple" 3 room flats for rent. (These prices are for rent, if you have a 2 room flat in your property, it costs you some EUR 70- 150 a month- (heating, water, upkeeping of communications, such as water and heat pipes and of the building as such), but to start with, the flat itself costs from EUR 70 000 to 200 000.)

6. Soft Drink (1 ltr) 1.00-1.50

7. TV set (51 cms) from EUR 185?

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms) 10-20? (what is a train? )

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms) what is a bus? But probably few EURos

10. Telephone charges (rent per month and charges per call) - Home telephone: landline phone line rent as such- EUR 10 + you pay for each minute, my home phone is about EUR 30 a month (but I also pay for 3 mobile phones we have in my family, that is some EUR 100 a month more)

11. Internet Cable Connection (charges per month) Starting from EUR 14 a month, the first one with unlimited foreign traffic (both day-hours (cheaper ones offer foreign traffic only at night) and volume-wise- EUR 30)

12. TV cable connection (per month) Starting from EUR 13
13. Mineral water (per litre) 0.57

14. Bananas (per dozen) about EUR 1 per kg.

Uldis


Direct link Reply with quote
 

Henry Hinds  Identity Verified
United States
Local time: 06:03
English to Spanish
+ ...
USA Aug 20, 2006

The USA is a large and very diverse country and prices vary quite widely. In terms of items you mention that you can buy in a store, prices vary a lot from one store to another even in the same place, but good prices can be found just about anywhere if you look.

The major expenses are housing and transportation.

Rent for a small apartment can vary from US$400 in cheap places up to US$2,000 and more per month in the most expensive cities.

Using buses, trains and subways may be practical in some places (New York, for instance) but in others not. In most places you have to think "car", your own, with all the expenses attached to that.

Gasoline is about US$0.85 per liter.

In some places people have to commute long distances to work which is an expense, but in exchange for that they may find cheaper housing farther away from urban centers.

All I can say is that it is extremely variable depending upon where you are, what kind of lifestyle you live and how good you are at looking for bargains.


Direct link Reply with quote
 
xxxmediamatrix
Local time: 09:03
Spanish to English
+ ...
Southern Chile Aug 20, 2006

Local prices at today's exchange rate: € 1 = 683 Chilean pesos

1. Cow milk (1 ltr) € 0.60 (at the farm gate) --> € 1.20 in the shops

2. Mutton (1 kg) - € 3 (normally unavailable in the shops - price/kg based on DIY starting with value of a live sheep bought at the farm gate)

3. Petrol (1 ltr) - € 1.00 (diesel € 0.85/litre)

4. Electricity (per unit) - € 0.145 / kWh (+ fixed charges € 3.0 / month)

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms) € 75 --> 150 / month*

6. Soft Drink (1 ltr) € 0.85

7. TV set (51 cms) € 130

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms) € 20

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms) € 0.4

10. Telephone charges (rent per month and charges per call) € 20 / month - local/regional calls free

11. Internet Cable Connection (charges per month) € 20 / month (PSTN/56k) to € 70 / month (wideband)

12. TV cable connection (per month) € 20 (40 channels, analogue)

13. Mineral water (per litre) € 0.70

14. Bananas (per dozen) € 0.60 / kg

* Note that these prices (especially rent!) concern a sleepy town in southern Chile, largely untouched (fortunately!) by Chile's economic boom and the so-called benefits of free-trade agreements with Europe, China etc.

MediaMatrix


Direct link Reply with quote
 

Heinrich Pesch  Identity Verified
Finland
Local time: 15:03
Member (2003)
Finnish to German
+ ...
South-Finland Aug 21, 2006

1. Cow milk (1 ltr) 0.72

2. Mutton (1 kg) 10-20, but hard to get. We eat pig, beef, raindeer, chicken and lots of fish

3. Petrol (1 ltr) 1.35 today

4. Electricity (per unit) 0.05 €/kWh

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms) >600

6. Soft Drink (1 ltr) 2.40 /1.5 L

7. TV set (51 cms) not on sale anymore, only flat screen

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms) 25.60 (Helsinki-Tampere InterCity)

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms) regional ticket 3.50

10. Telephone charges (rent per month and charges per call) 18.90 for 500 hours/month without SMS

11. Internet Cable Connection (charges per month) 25

12. TV cable connection (per month) 200 €/year (about 10 public channels)

13. Mineral water (per litre) we drink tap water, it's better than Evian

14. Bananas (per dozen) 1,70 /kg (fair trade)


Of course the BigMac-index is a much easier method for comparing living costs: somewhat like 3.80 € (I only eat McFeasts).

[Bearbeitet am 2006-08-21 08:51]


Direct link Reply with quote
 
Yedo Figueiredo
Local time: 09:03
English to Portuguese
+ ...
Brazil (small town near Rio) Aug 21, 2006

1. Cow milk, 0.65USD/liter.
2. Mutton, 11.20USD/kg (seldom found; chicken costs 1.20).
3. Petrol, 1.25USD/liter.
4. Electricity: my monthly bill is around 79USD.
5. Rent of 2-room flat, 260USD taxes included.
6. Soft drink, 0.56USD/liter.
7. TV set 51cm, 280USD (LCD TV set 51 cm, 1.080USD).
8. Train ticket: not available. Bus ticket for 200km, 19USD.
9. Bus fare for 15km, 1.90USD.
10. Telephone charges: my monthly bill is around 48USD.
11. Internet cable connection: I pay 40USD per month.
12. TV Cable connection, around 45USD monthly.
13. Mineral water, 0.46USD/liter.
14. Bananas, 0.39USD per dozen.

Sanjiy, perhaps you could build a table showing the results of your interesting research and publish it in this forum.


Direct link Reply with quote
 

Yolanda Bello  Identity Verified
Mexico
Member (2006)
English to Spanish
+ ...
Mexico City (Southern area) Aug 21, 2006

1 USD= 11 Mexican peso (11.20 to 11.40)

1. Cow milk (1 ltr) 18 pesos

2. Mutton (1 kg) NA

3. Petrol (1 ltr) 12 to 15 pesos

4. Electricity (per unit) 500 pesos a month avg.
Mine is usually around 1000 pesos a month.

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms) 5000 to 7000 pesos

6. Soft Drink (1 ltr) 12 pesos

7. TV set (51 cms) 5000 pesos

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms) We do not use trains.
Buses are 110/200 pesos depending on the bus line selected to travel.

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms) 2.50 -3 pesos in the city. The subway is 2 pesos regardless of the distance you travel.

10. Telephone charges (rent per month and charges per call)
2 pesos per call, about 400 a month depending on the extra services you require.

11. Internet Cable Connection (charges per month) Almost 500 pesos (ADSL)

12. TV cable connection (per month) from 400-700 pesos depending on the package chosen

13. Mineral water (per litre) 10 to 20 pesos depending on the brand

14. Bananas (per dozen) 12 pesos per kilo


Direct link Reply with quote
 

Samuel Murray  Identity Verified
Netherlands
Local time: 14:03
Member (2006)
English to Afrikaans
+ ...
South Africa Aug 21, 2006

Sanjiv Sadana wrote:
Could you tell me the rates of the following items in your country...


Very nice exercise. When I was in the UK on a working holiday a decade ago, I used a similar method to calculate the price of things. The GBP-ZAR exchange rate fluctuated at 1:6 to 1:8, but after taking into account the price of milk, petrol, bread, and some other items, I realised that the cost of living "exchange rate" was more in the region of 1:4 (food) to 1:5 (clothes).

EUR:ZAR = 1:8-9
USD:ZAR = 1:6-7

1. Cow milk (1 ltr)
ZAR 6

2. Mutton (1 kg)
ZAR 45

3. Petrol (1 ltr)
ZAR 7

4. Electricity (per unit)
ZAR 0.28 per kWh

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms)
Highrise flat = ZAR 3000 pm
Lowrise flatlet = ZAR 4000 pm
House = ZAR 6000 pm

6. Soft Drink (1 ltr)
ZAR 5

7. TV set (51 cms)
ZAR 800-1200

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms)
Your life, or a limb. No, just kidding.
ZAR 100

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms)
ZAR 20

10. Telephone charges (rent per month and charges per call)
ZAR 80 rent
ZAR 0.70 per minute daytime landline local
ZAR 0.30 per minute nighttime landline local
ZAR 2 per minute daytime mobile

11. Internet Cable Connection (charges per month)
ZAR 45 bottom of the range
ZAR 200 top of the range (same services, slightly friendlier support staff)
These costs include access itself but not access time (access time is the same as a local landline phone call).

12. TV cable connection (per month)
No such thing in ZA.
TV licence ZAR 150 per year
Satellite TV ZAR 200-500 pm

13. Mineral water (per litre)
ZAR 5

14. Bananas (per dozen)
ZAR 1 in season, ZAR 10 out of season.

You forgot to ask about the price of bread, the price of a house, the price of a small car, the price of an entry-level computer, the cost of property taxes, the price of tap water, the price of health insurance, the price of a single doctor's visit (just a general checkup), the price of codeien or paracetamol, and here's a good one... the price of an ink cartridge and a ream of paper! Also in your next poll you can ask about bank interest rates and personal tax rates.


Direct link Reply with quote
 

Levan Namoradze  Identity Verified
Georgia
Local time: 16:03
Member (2005)
English to Georgian
+ ...
Tbilisi, Georgia Aug 21, 2006

1. Cow milk (1 ltr) - more than 1 USD

2. Mutton (1 kg) - 3-4 USD

3. Petrol (1 ltr) - almost 1 USD

4. Electricity (per unit) - more than 0.07 USD per kW

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms) - as per zone; the best one may cost 200-400 USD per month

6. Soft Drink (1 ltr) - 0.50 USD on average

7. TV set (51 cms) - 200-300 USD

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms) - 5-7 USD

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms) - 1-2 USD

10. Telephone charges (rent per month and charges per call) - 10-20 USD per month

11. Internet Cable Connection (charges per month) - 20-50 USD

12. TV cable connection (per month) - 6-7 USD

13. Mineral water (per litre) - 0.50 USD on average

14. Bananas (per dozen) - 3-5 USD


Direct link Reply with quote
 

CathyFS  Identity Verified
Local time: 13:03
German to English
+ ...
Ireland ... property costs a fortune Aug 21, 2006

A litre of cow's milk in Ireland costs 1 euro in the supermarket, and currently petrol is around 1.20 per litre (depending on the petrol station and its location!). Rent, however, costs upwards of 600 euro per month for a ONE-bedroom flat/apt. I don't know anyone paying less than that. My brother and his friend pay 900 a month for a very simple 2-bedroom flat. That's in Cork - go to Dublin, and the prices climb much higher. A flat above 2 bedrooms isn't standard in Ireland. I live in a town with a population bordering on 10,000 - a 2-bed apt with on the waterfront (sea water, but no beach - set right in an inlet, with no a view of water and fields) costs 1,000 per month. 3-bed duplexes, i.e. where you own the 1st and 2nd floor of the building but not the groundfloor and therefore you have no garden, rent for around 900 per month. Those rental prices still won't fully cover the owners' mortgage repayments. We pay 75 euro per month for phone line rental and broadband, though there's a lot of competition in the market now, and we'll switch to something much cheaper when our contract ends in December. We pay around 43 euro per month for satellite TV.

Most people in Ireland actually live in semi-detached houses - not in flats. The standard house has two decent-sized bedrooms and one "box" room. It also normally has 2 tiny living rooms. My house has one living room, but a fourth bedroom to compensate for this (converted into an office). That actually tends to make the house more valuable.


Direct link Reply with quote
 

Marie-Hélène Hayles  Identity Verified
Local time: 14:03
Italian to English
+ ...
Rome, Italy Aug 21, 2006

1. Cow's milk €1.35

2. Mutton unavailable: price of lamb about €12 euros a kilo (rough guess)

3. Petrol 1 ltr €1.39

4. Electricity ?

5. Rent of 2-3 room flat - ca. €1,500/month

6. Soft drink: about €1.00?

7. TV set ?

8. Train ticket economy 200 km - €30-40

9. Bus fare 12-16 km within Rome €1.00 for 75 minute journey, outside Rome no idea

10/11. Telephone charges (includes 24 hr ADSL) €70/month

12. TV cable connection No idea; satellite TV from about €10/month up depending on package

13. Mineral water ltr: anything from €0.20 to €3.00, depending on type and where you buy it

14. Bananas (kg) €1.50-2.50


Direct link Reply with quote
 

Fan Gao
Australia
Local time: 22:03
Member (2006)
English to Chinese
+ ...
China Aug 21, 2006

We live in Nanjing which used to be the capital in ancient times before Beijing was renamed as the country's capital.

The cost of living here is cheaper than the major cities of Beijing and Shanghai but more expensive than smaller cities so it should give you a good idea

I've quoted the prices in US$ as I'm sure it's the currency we're all used to working with:)


1. Cow milk (1 ltr) - 90 cents

2. Mutton (1 kg) - $1.85

3. Petrol (1 ltr) - 60 cents

4. Electricity (per unit) - 60 cents

5. Rent (a simple flat of 2 or 3 rooms) - $185 per month

6. Soft Drink (1 ltr) - 60 cents

7. TV set (51 cms) - $185

8. Train Ticket (economy class, for a distance of approximately 200 kms) - $4

9. Bus fare (for a distance of about 12-16 kms) - 40 cents

10. Telephone charges (rent per month and charges per call) - rent $1.85 / charges 3 cents per minute (domestic)

11. Internet Cable Connection (charges per month) - $10

12. TV cable connection (per month) - $1.25

13. Mineral water (per litre) - 35 cents

14. Bananas (per dozen) - 60 cents


A couple of important items not on the list:

Beer 630ml - 30 cents

a pack of 20 ciggys - 60 cents

Just goes to show how much the UK government makes on taxing cigarettes:) I think nowadays in the UK a pack of 20 costs about $9

I'd be interested to see the results of this survey for India as it's probably even cheaper than China.

Mark


Direct link Reply with quote
 

Jeremy Smith  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 13:03
French to English
+ ...
UK Aug 21, 2006

In pounds sterling:

1. Cow's milk - 0.90 (I only buy organic - "normal" milk is cheaper, but the welfare of the animals is only guaranteed with organic standards).

2. Mutton - haven't bought mutton for ages. I regularly pay around 7.50 for a leg of lamb (locally-sourced animals bought from the local market, not air-freighted from New Zealand and vacuum-packed for the supermarket shelf)

3. Petrol 1 ltr - £0.95

4. Electricity - can't remember

5. Rent of 2-3 room flat - £450 /month (in Manchester, at least)

6. Soft drink: about £0.80

7. TV set - I paid £80 for mine, but it's a cheap brand.

8. Train ticket economy 200 km - bought in advance, maybe something reasonable like £20-30. Bought on the day of travel, excfruciatingly expensive.

9. Bus fare 12-16 km - not sure - about £3

10. Telephone charges- £12/month landline; £20/month mobile

11. Broadband Internet - £25/month

12. TV cable connection - No idea; satellite TV - no idea

13. Mineral water ltr: varies - probably averaging out at about £0.90

14. Bananas (kg) - can't remember, but please only buy Fair Trade bananas - the major fruit companies such as Chiquita, Dole, Del Monte etc. do not pay the workers a decent wage.


Direct link Reply with quote
 
Pages in topic:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Fernanda Rocha[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

I want to know the cost of living in your country.

Advanced search






SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »



Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search