Arbitraż KudoZ - kostka brukowa
Thread poster: leff

leff  Identity Verified
Local time: 02:25
English to Polish
+ ...
May 5, 2003

Pytanie o kostkę brukową

http://www.proz.com/kudoz/426555


zostało dość szybko zamknięte i IMHO błędna odpowiedź została wprowadzona do Glosariusza.


Oprócz informacji podanych w mojej odpowiedzi mogę dodać jeszcze jeden link:


http://www.forgotten-ny.com/COBBLESTONES/Brick%20Streets/bricks1.html


\"People nowadays call these \"cobblestones\" but actually, the proper term for them is Belgian blocks.\"


Proszę o opinie.


pozdrawiam

Leszek


 

Ensor  Identity Verified
Local time: 09:25
English to Polish
+ ...
cobblestones vs. belgian blocks May 5, 2003

http://www.bellagranite.com/

http://www.forgotten-ny.com/COBBLESTONES/Cobblestones%20home%20page/cobble.html

http://www.cobblestones.com.au/

to tylko kilka z ponad 40000 linkow na Googlu mowiacych o cobblestones a nie o \'Belgian blocks\'.

W Shorter Oxford dictionary (ale w zadnym innym) znalazlem \'Belgian blocks\': (special collocation): US a type of stone paving block.

Jest to wiec zwrot uzywany jedynie w USA i nie widze powodow, dla ktorych mialby byc lepszy od \'cobblestones\', ktore na dodatek sa latwo zrozumiale przez wszystkich, co zreszta jest potwierdzone przez odnosnik Leffa.

Zawsze tez mozna zapytac na eng. forum, ktory z tych dwoch terminow (mozna by tez uzyc: \'pavers\' albo \'paving stones\') jest najczesciej uzywany w potocznym angielskim.

Z mojego doswiadczenia Belgian blocks kojarza mi sie raczej z czekolada niz ulica. And in my humble opinion I will stick to \'cobblestones\'.


 

Pawel Czernecki
Local time: 02:25
English to Polish
+ ...
cobblestone May 5, 2003

nie twierdzę, że odpowiedź Leffa nie jest właściwe, ALE...

1) nigdy się nie spotkałem z określeniem \"Belgian blocks\" więc wydaje mi się, że jest bardzo techniczne, a dla mnie, czyli laika w dziedzinie kostek brukowych, \"cobblestone\" zawsze wyglądało jak \"kostka brukowa\"

2) wpisałem w wyszukiwarce obrazkowej \"cobblestone\" i otrzymałem naprawdę różne obrazki, ale jak dla mnie to większość z nich wygląda JAK kostka brukowa, i dlatego wcale nie uważam, że wpis w glosariuszu jest błędny:


http://images.google.com/images?q=cobblestone&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl


http://images.google.com/images?q=cobblestone&svnum=10&hl=pl&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&start=20&sa=N


Pozdrowienia

Paweł 

leff  Identity Verified
Local time: 02:25
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
bruk vs. kostka brukowa May 5, 2003

Quote:


On 2003-05-05 08:58, Ensor wrote:

Jest to wiec zwrot uzywany jedynie w USA i nie widze powodow, dla ktorych mialby byc lepszy od \'cobblestones\', ktore na dodatek sa latwo zrozumiale przez wszystkich, co zreszta jest potwierdzone przez odnosnik Leffa.
\'cobblestone\' to oryginalnie otoczak, kamień polny. A jako że był wykorzystywany do brukowania dróg, stał się też synonimem kamienia brukowego. I owszem, także u nas na nawierzchnię wykładaną kostką mówi się bruk, podobnie jak na nawierzchnię wykładaną kształtkami ceramicznymi. I jestem się gotów zgodzić ze zdaniem, że określenie \'cobblestone\' obejmuje także kostkę brukową. Ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że \'kostka brukowa\' znaczy \'cobblestone\', bo dla mnie to tak, jakby \'jamnik\' przetłumaczyc na \'dog\'. A przecież też można znaleźć dziesiątki linków, na których pod hasłem \'dog\' widać zdjęcie jamnika. Kostka brukowa to jednak specyficzny rodzaj bruku, więc chociaż każda nawierzchnia wyłożona kostką to bruk, to jednak nie każdy bruk jest kostką.


Po drugie, nieprawdą jest, że określenie \'Belgian block\' jest określeniem specyficznie amerykańskim. Dowód - proszę bardzo: http://www.colourcrete.co.uk/gallery/gallery_thumb.htm


można tam obejrzec całą gamę różnych bruków, w tym Belgian block, London cobble (też kostka, tylko inna), European fan (takie bruki z kostki bazaltowej najczęściej widywało się na warszawskich ulicach).


I dla porównania kilka definicji z najważniejszych słowników amerykańskich:


Cobblestone

n. A large pebble; a rounded stone not too large to be handled; a small boulder; -- used for paving streets and for other purposes.

[Webster\'s Revised Unabridged, 1913 Edition]


cobblestone

Etymology: Middle English, from cobble- (probably from cob) + stone

Date: 15th century

: a naturally rounded stone larger than a pebble and smaller than a boulder; especially : such a stone used in paving a street or in construction

[Merriam-Webster\'s Online Dictionary, 10th Edition]


i brytyjskich:


cobble

(in full cobblestone) rounded stone used for paving.

[Oxford Paperback Dictionary and Thesaurus]


cobble

(ALSO cobblestone)

a rounded stone used on the surface of an old-fashioned road:

[Cambridge International Dictionary of English]


Oczywiście hasła nie zamierzam zmieniać, dopóki większośc dyskutantów nie wypowie się za tą zmianą. A na to się chyba jednak nie zanosi.


pozdrawiam

Leszek


 

Ensor  Identity Verified
Local time: 09:25
English to Polish
+ ...
dodatek May 6, 2003

Leff

Gdybys sprawdzil te 3 links jakie podalem (a sa ich tysiace) to bys zobaczyl, ze te cobblestones nie sa wcale okraglymi kamieniami rzecznymi ale kostkami brukowymi.

Przypuszczam, ze oryginalnie, iles tam lat temu mogly one byc jedynie takimi, ale jak wiesz, z biegiem czasu znaczenia sie zmieniaja, czasem poszerzaja, czasem zawezaja. Smiem twierdzic, ze Belgian block jest terminem specjalistycznym. Twierdze rowniez, ze kostka brukowa takim terminem nie jest, podobnie jak cobblestone. Dlatego tez cobblestone najlepiej oddaje znaczenie kostki brukowej.

Nie znam na tyle angielskiego by powiedziec, ze Shorter Oxford Dictionary sie myli, a stoi w nim jak byk, ze \'Belgian block\' jest US English. Zdarza sie oczywiscie, ze amerykanski angielski zostaje przejety przez inne kraje angielskojezyczne i vice versa, ale nie kwestionowalbym pochodzenia tego wyrazu.


pozdrowienia


Piotr (Ensor)


 

leff  Identity Verified
Local time: 02:25
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
linki May 6, 2003

Quote:


On 2003-05-06 00:49, Ensor wrote:

Gdybys sprawdzil te 3 links jakie podalem (a sa ich tysiace) to bys zobaczyl, ze te cobblestones nie sa wcale okraglymi kamieniami rzecznymi ale kostkami brukowymi.

pozdrowienia


Piotr (Ensor)
Ależ sprawdziłem. Pomijam już to, że drugi z tych linków to ten sam, który ja przytoczyłem w swej odpowiedzi, a z którego pochodzi cytat o błędności nazywania \'cobblestones\' tego, co faktycznie jest \'Belgian blocks\'. Ale o czym świadczą dwa pozostałe? Że jamnik jest psem? Ależ nie przeczę. Ale Ty przyznasz chyba, że tłumaczenie \'jamnik = dog\' jest błędne?


Natomiast to powoływanie się na tysiące linków jest bardzo złudne, bo nawet nie masz pojęcia ile z nich tak naprawdę wspiera Twoją tezę. Szermujesz liczbą ponad 40 tys. linków. A wystarczy prosty sprawdzian - wpisanie do Google \'coblestones music\', aby przekonać się, że aż 11 tys z nich dotyczy zespołu The Cobblestones icon_smile.gif.


Z pierwszych 10 linków, które wyświetla Google po wpisaniu \'cobblestones\' tylko 2 mogą od biedy podeprzeć Twoje twierdzenie. Za to jeden z pozostałych mówi wprost, że nazywanie \'Belgian blocks\' \'cobblestones\' jest błędem, a drugi, ten z Nantuckett w ogóle nie dotyczy brukowania, ale za to jako ilustrację \'cobblestones\' prezentuje... fragment bruku z otoczaków.


A tak BTW to znalazłem jeszcze jedno określenie dla kostki brukowej:


sett - A stone, commonly of granite, shaped like a short brick and usually somewhat larger than one, used for street paving.

[Webster\'s Revised Unabridged Dictionary, © 1996, 1998 MICRA, Inc.]


sett

noun (also set) 1 badger\'s burrow. 2 paving-block.

[Oxford Paperback Dictionary and Thesaurus]


pozdrawiam

Leszek


PS. Ale pozwólmy może wypowiedzieć się innym, bo to ich zdanie, a nie moje i Twoje, ma zadecydować o pozostawieniu tego hasła bez zmian lub też jego zmienieniu. 

Ensor  Identity Verified
Local time: 09:25
English to Polish
+ ...
to juz ostatni raz May 6, 2003

Leff

Masz racje, dajmy glos innym, o ile chca go w ogole zabrac. Juz mialem sie zamknac, ale sprawdzilem jeszcze raz ten link, ktorym Ty sie \'podparles\'(Po drugie, nieprawdą jest, że określenie \'Belgian block\' jest określeniem specyficznie amerykańskim. Dowód - proszę bardzo: http://www.colourcrete.co.uk/gallery/gallery_thumb.htm ) i tam jest mowa o \'patterns\' robionych w betonie. Nie wiem czy zauwazyles, ze nie ma zadnych (albo minimalne) roznic pomiedzy \'London cobble\' a \'Belgian block\'. Wyglada na to, ze jedynym pozytywem tej wymiany zdan jest fakt, ze Ty i ja mamy troche lepsze wyobrazenie na temat bruku. Jak nadejda ciezsze czasy dla tlumaczy zawsze bedziemy mogli pojsc na bruk.

A co do jamnika i psa, to o ile kostka brukowa jest dla Ciebie jamnikiem to co jest psem?


Pozdro


Piotr


 

Irena Daniluk  Identity Verified
Poland
Local time: 02:25
English to Polish
+ ...
Pavers - może jednak tak? Apr 24, 2007

tu link: http://www.mutualmaterials.com/Professional_product.asp?pt_id=123&p_id=303

a tu cytat: 'Designed to resemble cobblestones from days gone by, Roman Cobblestone pavers are tumbled to give your project a timeless, classic look.'

Roman Cobblestone jest więc kostką brukową, wzorowaną na starą.

sett, podawany przez słownik PWN, w ogóle w internecie nie występuje.

Belgian blocks - występuje najczęściej w opisie krawężników, ew. odnosi się do bruku historycznego
http://mywebpages.comcast.net/eglospie/belgian/


Natomiast pavers - tu widać kostkę brukową...
http://www.mutualmaterials.com/Professional_producttype.asp?pt_id=123
Patrzę na kolejne zdjęcia, i widzę to, o co mi chodziicon_smile.gif

Ja więc pozostanę przy tym określeniu.
Dyskusja dawna, jak widzę, ale jak widać temat powraca.
A ja wracam do tłumaczenia kostki brukowejicon_wink.gif)


 

Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 02:25
Member (2004)
English to Polish
Temat wymaga badań... Apr 24, 2007

Zastrzeżenie: zamieszczony tu tekst nie stanowi opinii ostatecznej w rozumieniu ogólnoprzyjętych zasad dysputy.
icon_wink.gif

Ja przychylam się (częściowo) do zdania leffa. Mianowicie uważam, że "cobblestone" nie jest najlepszym odpowiednikiem "kostki brukowej". Jego zakres znaczeniowy bardziej zbliżony jest do słowa "bruk", natomiast "kostka brukowa" narzuca niejako doprecyzowanie rodzaju użytego materiału, a zwłaszcza jego struktury, czyli kostkowatości. (Choćby po to, aby użytkownik glosariusza nie zdębiał tłumacząc zdanie "Wolę jeździć po kostce brukowej, niż po kocich łbach.").

Z kolei zgadzam się z przeciwnikami leffa, że określenie "Belgian block" jest zbyt wąskie. Byłby to raczej odpowiednik "jamnika szorstkowłosego", a nie dotyczy to wszystkich jamników...

Nieporozumienie wynika chyba stąd, że "brukowa" w określeniu "kostka brukowa" oznacza raczej "stosowana w nawierzchniach dróg" niż odnosząca się do słownikowego "bruku" (czyli nawierzchni z kamienia lub tłucznia - czyli "cobblestone"). Kto nie wierzy, niech sprawdzi sobie "betonowa kostka brukowa". Stąd przychylałbym się do wprowadzenia jako odpowiednika "kostki brukowej" - po prostu "paving blocks". Wystarczy trochę poguglać, żeby zobaczyć mnóstwo kostki brukowej.

Dla protestantów, którzy zarzucą mi, że wyszukiwanie "paving blocks" zwraca czasem "płyty chodnikowe" (chociaż zdecydowana większość źródeł dotyczy raczej czegoś takiego: http://www.woodlist.com/specials/ews082116/default.asp?id=5112 ), mam alternatywę w postaci "paving bricks".

P.S. "Pavers" nie wyczerpuje znamion "kostki brukowej" choćby z tego powodu:
http://www.decorprecast.com/code/Products/Patio/PennyRound.html

icon_smile.gif

[Zmieniono 2007-04-24 22:09]


 

IwonaASzymaniak  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 01:25
Member
English to Polish
+ ...
Wolność w nazewnictwie Apr 24, 2007

Jabberwock wrote:

Zastrzeżenie: zamieszczony tu tekst nie stanowi opinii ostatecznej w rozumieniu ogólnoprzyjętych zasad dysputy.
icon_wink.gif

Ja przychylam się (częściowo) do zdania leffa. Mianowicie uważam, że "cobblestone" nie jest najlepszym odpowiednikiem "kostki brukowej". Jego zakres znaczeniowy bardziej zbliżony jest do słowa "bruk", natomiast "kostka brukowa" narzuca niejako doprecyzowanie rodzaju użytego materiału, a zwłaszcza jego struktury, czyli kostkowatości. (Choćby po to, aby użytkownik glosariusza nie zdębiał tłumacząc zdanie "Wolę jeździć po kostce brukowej, niż po kocich łbach.").


Podobnie jak Jabberwock poczyniam zastrzeżenie jak wyżej i przychylam się do zdania, że cobblestone nie jest dobrym tłumaczeniem "kostki brukowej".
Zdanie z kocimi łbami bardzo mu się podoba i przywołało uśmiech na me oblicze, co rzadko mi się teraz zdarza. (Dziękuję, Jarku).

Przyczyn nieporozumienia - oprócz podanych przez Jabberwocka - należy chyba też upatrywać w pełnej dowolności nazewnictwa. Po wpisaniu "paving materials" obok asfaltów, betonów itp. otrzymamy bogactwo różnych nazw odpowiadających naszej kostce brukowej. Wchodząć głębiej, dostajemy:
brick pavers (przypominające kostkę bez wątpienia i nie musi ona być betonowa; ja mam ganek wyłożony kostką klinkierową) w różnych kostkopodobnych kształtach i barwach
http://www.pacificpavingstone.com/brick-pavers.html
W innym miejscu: http://www.concretenetwork.com/concrete/pavers/
bogactwo różnych cocrete pavers do złudzenia przypominających nawet terakotę, ale ponoć nią nie będących.
Myślę, że zamieszanie się wzmaga i nie da się ustalić jednoznacznego terminu odpowiadającego naszej kostce brukowej (ona może też być z kamienia: stone pavers).
Widziałam też termin "concrete paving stones" w tym samym odsyłaczu bezpośrednim co "brick pavers". Podsumowując:
Cobblestones - NIE
ALE CO zamiast? - pozwólmy zdecydować Pytającemu, a z glosariusza, jeśli można, lepiej usunąć. Tu chyba język tworzy nowe słowa w tempie nowopowstających pomysłów i technologii.icon_frown.gif

Iwona


 

Ensor  Identity Verified
Local time: 09:25
English to Polish
+ ...
A ja obstaje przy 'cobblestone'; Apr 29, 2007

glownie ze wzgledu na powszechnosc uzycia, ktora pokrywa sie dosc dobrze z powszechnoscia uzycia 'kostki brukowej', ale nie tylko;


Definitions of "cobblestone" on the Web:

Rounded stone used in paving streets or decoratively on walls or walkways.
www.peakagents.ca/glossary/c10.htm

cobble: rectangular paving stone with curved top; once used to make roads
wordnet.princeton.edu/perl/webwn

Cobblestones are stones used in the pavement of early streets. Smooth stones were usually taken from riverbeds and cobbled (roughly assembled) together with mortar. While this removed the mud and dust from dirt roads, it was also quite loud with carriage wheels and horse hooves.
en.wikipedia.org/wiki/Cobblestone

Kosciuszko tlumaczy 'kostke brukowa' jako 'sett';
a wordnet.princeton.edu/perl/webwn

" Noun
S: (n) cobble, cobblestone, sett (rectangular paving stone with curved top; once used to make roads)"

...stawia znak rownosci pomiedzy nimi.

Przetlumaczmy teraz 'kostke brukowa' w jakimkolwiek tekscie (wylaczywszy brukowce) jako 'sett', albo 'Belgian block', i czytelnicy beda sie drapac w glowe o czym tu mowa.
Stad tez nie bylbym zbyt pochopny w wyjmowaniu tego z glossa. O ile jestesmy az tak wrazliwi na punkcie czystosci jezyka, to mysle, ze znajdzie sie w nim tysiace lepszych (w znaczeniu 'gorszych') tlumaczen, o ktorych usuniecie nalezaloby powalczyc.

z pozdrowieniem

Ensor


 

metafrasi.pl
Poland
Local time: 02:25
Member (2014)
English to Polish
+ ...
Suggestions May 11, 2016

paving blocks / paver blocks / paving bricks

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitraż KudoZ - kostka brukowa

Advanced search


TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search