Kwadraciki w dokumencie Worda
Thread poster: Letra

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 01:52
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Oct 5, 2008

Witam,
mam taki problem. Robię proofreading dokumentu RTF w Wordzie 2000. Po otwarciu dokumentu wszystko wygląda ok. Sprawdziłem 20 stron, zapisałem i poszedłem spać. Na drugi dzień chcę kontynuować pracę, a tu okazuje się, że do miejsca, w którym skończyłem korektę jest ok, a dalej zamiast polskich znaków same kwadraciki. Po zaznaczeniu takiego kwadracika i otwarciu okna 'Znajdź i zamień' widać, że te kwadraciki to chińskie krzaczki. Każdy zastępuje polski znak diakrytyczny i literę znajdującą się zaraz za nim. Próbowałem zmieniać czcionki, style, kopiować do nowego dokumentu - nic nie pomaga. Czy ktoś wie, jak sobie z tym poradzić w Wordzie 2000?


Direct link Reply with quote
 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 01:52
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A jakby tak sprawdzić czcionki? Oct 5, 2008

I język w dokumencie?
Najprawdopodobniej czcionka jest taka, jakiej w systemie nie masz (a Word jak zawsze nic nie mówiąc podstawia, co mu pasuje), a język być może jakiś azjatycki?

To niestety prawda, ale wielu użytkowników Worda nie przywiązuje najmniejszej wagi do takich "drobiazgów", jak prawidłowa czcionka, odpowiedni język czy dopasowane style. A to mści się prędzej, niż można by przypuszczać. Dlatego warto choć powierzchownie zapoznać się z narzędziem (Word), którego tak często używamy...


Direct link Reply with quote
 

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 01:52
Member (2009)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Sprawdzone. Oct 5, 2008

Czcionka Times New Roman, język polski dla całego dokumentu i dla pojedynczego zaznaczonego kwadracika też, chociaż po zaznaczeniu go i wyświetleniu okna Format - Czcionki w podglądzie nie ma kwadracika, tylko właśnie chiński krzaczek. Do tego w stylach tylko Standardowy, którego zastąpienie lokalnym standardowym nie pomaga i style Tradosa.
Czyli reasumując, faktycznie w dokumencie jest zaszyte jakieś obce formatowanie, ale nie umiem go usunąć ani zmienić.


Direct link Reply with quote
 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 01:52
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Czy w stylach nie ma przypadkiem użytej innej czcionki? Oct 5, 2008

Nie ma tam także nigdzie języka azjatyckiego?
Jeżeli style są "zdrowe", to w zasadzie nie ma powodu, aby działo się to, co się dzieje.
Czy ewentualnie skopiowanie całości tekstu (po zaznaczeniu go z pominięciem ostatniego znaczka akapitu, czyli tej odwróconej litery P) do nowego dokumentu o takim samym stylu normalnym nie pomaga?
Poza tym ew. lekarstwem mogłoby być zapisanie dokumentu w formacie Word 2007 (wcześniej trzeba pobrać MS Compatibility Pack ze strony Microsoftu) i ponowne otwarcie go w Wordzie niższej wersji.
W razie czego możesz też zapisać jako Word i potem skonwerotować do rtf. Ta droga jest bezpipeczna, bo Word przejmuje 100% rtf, w drugą stronę, czyli jeżeli oryginał jest Worda, mogą być straty.


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kwadraciki w dokumencie Worda

Advanced search


Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search