Kwadraciki w dokumencie Worda
Thread poster: Letra

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 19:23
Member (2009)
English to Polish
Oct 5, 2008

Witam,
mam taki problem. Robię proofreading dokumentu RTF w Wordzie 2000. Po otwarciu dokumentu wszystko wygląda ok. Sprawdziłem 20 stron, zapisałem i poszedłem spać. Na drugi dzień chcę kontynuować pracę, a tu okazuje się, że do miejsca, w którym skończyłem korektę jest ok, a dalej zamiast polskich znaków same kwadraciki. Po zaznaczeniu takiego kwadracika i otwarciu okna 'Znajdź i zamień' widać, że te kwadraciki to chińskie krzaczki. Każdy zastępuje polski znak diakrytyczny i literę znajdującą się zaraz za nim. Próbowałem zmieniać czcionki, style, kopiować do nowego dokumentu - nic nie pomaga. Czy ktoś wie, jak sobie z tym poradzić w Wordzie 2000?


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:23
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A jakby tak sprawdzić czcionki? Oct 5, 2008

I język w dokumencie?
Najprawdopodobniej czcionka jest taka, jakiej w systemie nie masz (a Word jak zawsze nic nie mówiąc podstawia, co mu pasuje), a język być może jakiś azjatycki?

To niestety prawda, ale wielu użytkowników Worda nie przywiązuje najmniejszej wagi do takich "drobiazgów", jak prawidłowa czcionka, odpowiedni język czy dopasowane style. A to mści się prędzej, niż można by przypuszczać. Dlatego warto choć powierzchownie zapoznać się z narzędziem (Word), którego tak często używamy...


 

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 19:23
Member (2009)
English to Polish
TOPIC STARTER
Sprawdzone. Oct 5, 2008

Czcionka Times New Roman, język polski dla całego dokumentu i dla pojedynczego zaznaczonego kwadracika też, chociaż po zaznaczeniu go i wyświetleniu okna Format - Czcionki w podglądzie nie ma kwadracika, tylko właśnie chiński krzaczek. Do tego w stylach tylko Standardowy, którego zastąpienie lokalnym standardowym nie pomaga i style Tradosa.
Czyli reasumując, faktycznie w dokumencie jest zaszyte jakieś obce formatowanie, ale nie umiem go usunąć ani zmienić.


 

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 19:23
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Czy w stylach nie ma przypadkiem użytej innej czcionki? Oct 5, 2008

Nie ma tam także nigdzie języka azjatyckiego?
Jeżeli style są "zdrowe", to w zasadzie nie ma powodu, aby działo się to, co się dzieje.
Czy ewentualnie skopiowanie całości tekstu (po zaznaczeniu go z pominięciem ostatniego znaczka akapitu, czyli tej odwróconej litery P) do nowego dokumentu o takim samym stylu normalnym nie pomaga?
Poza tym ew. lekarstwem mogłoby być zapisanie dokumentu w formacie Word 2007 (wcześniej trzeba pobrać MS Compatibility Pack ze strony Microsoftu) i ponowne otwarcie go w Wordzie niższej wersji.
W razie czego możesz też zapisać jako Word i potem skonwerotować do rtf. Ta droga jest bezpipeczna, bo Word przejmuje 100% rtf, w drugą stronę, czyli jeżeli oryginał jest Worda, mogą być straty.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kwadraciki w dokumencie Worda

Advanced search


SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search