Pages in topic:   [1 2] >
Ukrywanie własnych odpowiedzi
Thread poster: literary
literary
literary
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Feb 18, 2009

W Kudoz.
Jeśli odpowiedź jest rozbudowana, opatrzona linkami, komentarzami, jej usunięcie przez odpowiadającego tylko dlatego, że nie przyniosła mu punktów jest wysoce szkodliwe.

Odpowiedź może być błędna, ale w różny sposób pomocna. Na jej tle widać często dokładniej, dlaczego wybrano inną odpowiedź.

Jeśli ktoś usuwa króciutką odpowiedź z powodu oczywistej jej nieprawidłowości, i to w trakcie procesu gromadzenia się odpowiedzi, wtedy O
... See more
W Kudoz.
Jeśli odpowiedź jest rozbudowana, opatrzona linkami, komentarzami, jej usunięcie przez odpowiadającego tylko dlatego, że nie przyniosła mu punktów jest wysoce szkodliwe.

Odpowiedź może być błędna, ale w różny sposób pomocna. Na jej tle widać często dokładniej, dlaczego wybrano inną odpowiedź.

Jeśli ktoś usuwa króciutką odpowiedź z powodu oczywistej jej nieprawidłowości, i to w trakcie procesu gromadzenia się odpowiedzi, wtedy OK.

Ale czy nie można by zakazać, albo mocno utrudnić, ukrywania odpowiedzi już po przyznaniu punktów przez Askera?

Patrzę na tę kwestię głównie z punktu widzenia Askera.

literary
Collapse


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Zgadzam się! Feb 18, 2009

Nosiłem się z zamiarem poruszenia dokładnie tej samej kwestii. Od pewnego czasu obserwuję, że chowane są odpowiedzi na moje pytania (nawet sprzed wielu miesięcy) - oczywiście te, których nie wybrałem. Czyżby Ktoś chciał poprawić sobie statystkę odpowiedzi udzielonych względem odpowiedzi nagrodzonych punktami?
W KudoZ nie chodzi tylko o punkty. Nie wszyscy chyba jednak tak uważają.
MB


 
Miriam300
Miriam300
Local time: 02:00
English to Polish
+ ...
jestem ZA ukrywaniem..... Feb 18, 2009

Niestety nie popieram takiej opinii, ze względu na negatywne komentarze niektórych kolegów , i z powodu że nie można zrobić 'edyting' popełnionych błędów.

Każdy ma prawo więc na usunięcie, łub ukrycia złych odpowiedzi, nawet wtedy kiedy w jakiś sposób to pomogło. i.e. dont like to be slagged off by colleagues!!



[Edited at 2009-02-18 22:49 GMT]


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Ukrywanie, gdy pomogło Feb 18, 2009

Ukrycie odpowiedzi, która pomogła Pytającemu, powoduje, że już nikt inny jej nie zobaczy. A zatem osoby przeszukujące glosariusz nie będą miały do niej dostępu. A właśnie taka "zła" lub "mniej dobra" odpowiedź może być przydatna, gdy szuka się właściwego wariantu.
MB


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 03:00
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Nie fair Feb 18, 2009

Moim zdaniem to jest nie fair wobec innych odpowiadających.

Zgadzam się z literary, że w trakcie procesu odpowiadania usuwanie błędnej odpowiedzi można uznać za dopuszczalne, zwłaszcza jeśli dysponujemy skąpym kontekstem i z tego powodu udzielona odpowiedź, będąca strzałem w ciemno, może nie okazać się strzałem w dziesiątkę.

Czasami nie ma złych odpowiedzi na długiej liście udzielonych. Jest tylko świadectwo zmagania się z materią języka wi
... See more
Moim zdaniem to jest nie fair wobec innych odpowiadających.

Zgadzam się z literary, że w trakcie procesu odpowiadania usuwanie błędnej odpowiedzi można uznać za dopuszczalne, zwłaszcza jeśli dysponujemy skąpym kontekstem i z tego powodu udzielona odpowiedź, będąca strzałem w ciemno, może nie okazać się strzałem w dziesiątkę.

Czasami nie ma złych odpowiedzi na długiej liście udzielonych. Jest tylko świadectwo zmagania się z materią języka wielu pomocnych osób. Asker wybiera tę propozycję, która mu najbardziej pasuje z tego lub innego powodu. Samo jednak zbliżanie się do "ideału" jest pasjonujące i pouczające.

Czasami Asker, który przecież nie jest nieomylny, wybiera niewłaściwą odpowiedź i tak już zostaje.

Uważam, że warto by było pomyśleć o mechanizmie, który by takie praktyki uniemożliwiał po upływie określonego czasu.

Iwonka

PS. Swoją drogą podziwiam samozaparcie takich czyścicieli, przecież errare humanum est i na błędach, również własnych, się uczymy.
Collapse


 
literary
literary
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Szantaż Feb 18, 2009

Jest to też rodzaj szantażu emocjonalnego wobec posiadającego miękkie serce askera: Jeśli nie wybierzesz mojej odpowiedzi, ona przepadnie i przez ciebie Proz będzie niedoskonały.

 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 03:00
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Błędy i błędy... Feb 18, 2009

SzIwonka wrote:

PS. Swoją drogą podziwiam samozaparcie takich czyścicieli, przecież errare humanum est i na błędach, również własnych, się uczymy.



Widocznie niektórzy chcą uchodzić za nieomylnych... Statystyka jednak jest nieubłagana: odpowiedzi ukryte dalej są liczone jako odpowiedź, więc ukrywanie nie ma wpływu na tak cenione przez niektórych "wskaźniki punktowe".


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Skoro tak... Feb 18, 2009

Jabberwock wrote:

Widocznie niektórzy chcą uchodzić za nieomylnych... Statystyka jednak jest nieubłagana: odpowiedzi ukryte dalej są liczone jako odpowiedź, więc ukrywanie nie ma wpływu na tak cenione przez niektórych "wskaźniki punktowe".


... to ukrywanie niewybranych odpowiedzi nie jest niczym innym, niż złośliwością wobec innych ProZian. "Skoro nie wybraliście tej odpowiedzi, to za karę nikt jej nie zobaczy"
MB


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
A poza wszystkim... Feb 18, 2009

... to odpowiedź niewybrana np. z powodu kontekstu może w innym kontekście być tą jedynie słuszną. I przydałaby się komuś, a tak to...

 
Michal Berski
Michal Berski  Identity Verified
Poland
Local time: 03:00
Polish to English
+ ...
Usuwanie z powodu komentarzy Feb 18, 2009

Mirka21 wrote:

Niestety nie popieram takiej opinii, ze względu na negatywne komentarze niektórych kolegów
, i z powodu że niemożna zrobić 'edyting' popełnionych błędów.

Każdy ma prawo więc na usunięcie, łub ukrycia złych odpowiedzi, nawet wtedy kiedy w jakiś sposób to pomogło. i.e. dont like to be slagged off by colleagues!!



Funkcja negatywnych komentarzy nie ma na celu dokuczanie odpowiadającym ani też poprawy samopoczucia osób dających takie komentarze. Ma na celu wskazywanie błędnych odpowiedzi. Ja na przykład nie odczuwam żadnej przyjemności z dawania disagree; jeśli można mówić o uczuciach to niekiedy krew mnie zalewa, gdy osoba aspirująca do zawodu tłumacza - a więc w domyśle biegła w co najmniej dwóch językach - robi podstawowe błędy w języku ojczystym, myląc przypadki, liczbę czy znaczenie słów. Trudno w takiej sytuacji pominąć to milczeniem.


 
Roman Kozierkiewicz
Roman Kozierkiewicz  Identity Verified
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Czy potrzebny jest pośpiech? Feb 18, 2009

Jak ktoś pięknie napisał "błądzenie jest rzeczą ludzką", ale niektórym naszym szacownym uczestnikom trudno jest żyć z myślą, że "przestrzelili". nie trafili w sedno. nie zrozumieli pytania - i momentalnie usuwają swoją błędną w ich mniemaniu odpowiedź.

Osobiście, nie wstydzę się, że dałem błędną odpowiedź i jej nie usuwam, nawet jeśli kilka osób dało "disagree". Liczba "disagree" jeszcze o niczym nie świadczy.

Dlatego proponuję - nie u
... See more
Jak ktoś pięknie napisał "błądzenie jest rzeczą ludzką", ale niektórym naszym szacownym uczestnikom trudno jest żyć z myślą, że "przestrzelili". nie trafili w sedno. nie zrozumieli pytania - i momentalnie usuwają swoją błędną w ich mniemaniu odpowiedź.

Osobiście, nie wstydzę się, że dałem błędną odpowiedź i jej nie usuwam, nawet jeśli kilka osób dało "disagree". Liczba "disagree" jeszcze o niczym nie świadczy.

Dlatego proponuję - nie usuwajcie błędnych odpowiedzi - one mogą się przydać w innych kontekstach. są historią naszych wspólnych poszukiwań w dochodzeniu do najlepszych rozwiązań. Nie bardzo mogę zrozumieć jednego z liderów, który momentalnie usuwa swoje odpowiedzi. Drogi liderze - nie wstydź się swoich błędów!

Pozdrawiam głownie tych, którzy popełniają błędy i ich się nie wstydzą.

Roman Kozierkiewicz
Collapse


 
dinde
dinde
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Niech niektórzy usuwają Feb 18, 2009

Bo wprawdzie błądzić jest rzeczą ludzką, ale niektóre wpisy przyprawiają o dreszcze rozpaczy. Nie pomyślałabym, ze ludzie będący tlumaczami, bo jako tacy chyba odwiedzają to miejsce moga robić tak koszmarne błędy ortograficzne i składniowe. Takie wpisy niech usuwają, bo oczy bolą.

 
allp
allp
Poland
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Jak najbardziej popieram Feb 18, 2009

Też nie rozumiem tego zjawiska usuwania starych odpowiedzi, czasem sprzed dwóch lat, tylko dlatego, że nie zostały wybrane. Szczególnie że często są to całkiem dobre odpowiedzi, cenne alternatywy dla tych, które dostały punkty.

Zdarzyło mi się kilka razy usunąć własną odpowiedź w kilka minut po wysłaniu, gdy palnęłam jakąś straszną bzdurę i już w momencie przyciskania "wyślij" nadchodziło opamiętanie. Wtedy lepiej usunąć, już choćby po to, żeby nie
... See more
Też nie rozumiem tego zjawiska usuwania starych odpowiedzi, czasem sprzed dwóch lat, tylko dlatego, że nie zostały wybrane. Szczególnie że często są to całkiem dobre odpowiedzi, cenne alternatywy dla tych, które dostały punkty.

Zdarzyło mi się kilka razy usunąć własną odpowiedź w kilka minut po wysłaniu, gdy palnęłam jakąś straszną bzdurę i już w momencie przyciskania "wyślij" nadchodziło opamiętanie. Wtedy lepiej usunąć, już choćby po to, żeby nie mylić pytającego w razie, gdyby nikt inny nie odpowiedział.

Ale jeśli odpowiedź jest choćby po części dobra, jeśli obrosła w komentarze i kontrpropozycje, wreszcie jeśli pytający nie dał się wpuścić w maliny albo po prostu wolał jakąś inną wersję, wtedy jej usuwanie nie ma żadnego sensu, oprócz może, hm, bardzo wątpliwego poprawienia sobie samooceny. Dzięki, Jabberwock, za informację, że usunięcie odpowiedzi nie zmienia bilansu punktowego - ja na przykład o tym nie wiedziałam, możliwe, że osoba która te odpowiedzi nagminnie usuwa, też nie - może ta informacja trochę powstrzyma te praktyki.

Najlepiej byłoby, żeby odpowiedzi nie dało się usunąć, jeśli pytanie zostało już zamknięte. Proponuję, żeby każdy z nas, komu takie usuwanie się nie podoba, wysłał maila z propozycją zmiany do obsługi portalu. Jeśli takich maili przyjdzie kilkanaście czy kilkadziesiąt, może wezmą to pod uwagę.
Collapse


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 03:00
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
To taka działa? Feb 18, 2009

allp wrote:

Najlepiej byłoby, żeby odpowiedzi nie dało się usunąć, jeśli pytanie zostało już zamknięte. Proponuję, żeby każdy z nas, komu takie usuwanie się nie podoba, wysłał maila z propozycją zmiany do obsługi portalu. Jeśli takich maili przyjdzie kilkanaście czy kilkadziesiąt, może wezmą to pod uwagę.


To od liczby naszych maili z konkretną propozycją zależy jej uwzględnienie lub nie?
Myślałam, że to moderatorzy czytający pilnie nasze wypowiedzi wysuwają takie propozycje.

Iwona

[Zmieniono 2009-02-18 21:40 GMT]


 
allp
allp
Poland
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Nie wiem dokładnie, jak tam wygląda proces decyzyjny Feb 18, 2009

ale każdy może wysłać swoje propozycje ulepszeń w funkcjonowaniu portalu. Jest nawet na to specjalny formularz w tym samym miejscu, gdzie zgłoszenia problemów i awarii. Natrafiłam na to dzisiaj, gdy bezskutecznie próbowałam wysłać prośbę o pomoc techniczną.

Myślę, że pojedynczy głos może przejść bez echa, a w kupie siła. Ale jeśli moderatorzy mogą wpłynąć na wprowadzenie takiej zmiany, to oczywiście tym lepiej.


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ukrywanie własnych odpowiedzi






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »