Konkurs XIII W SAMO POŁUDNIE uważam za otwarty!
Thread poster: KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO

KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
Local time: 17:39
English to Polish
+ ...
Jul 30, 2003

Witajcie,

in re KONKURS XIII W SAMO POŁUDNIE

Poni┼╝sza tre┼Ť─ç mia┼éa od razu pojawi─ç si─Ö na forum, ale s─ůdzi┼éam, ┼╝e nie ma szans, by dotar┼éa do was wszystkich na czas i zamie┼Ťci┼éam j─ů w tre┼Ťci pierwszego pytania. Najwyra┼║niej nie by┼é to dobry pomys┼é, bo zrobi┼éo si─Ö ma┼ée zamieszanie, na skutek kt├│rego pierwsze trzy pytania zosta┼éy chwilowo zamkni─Öte. Mam nadziej─Ö, ┼╝e teraz ju┼╝ wszystko b─Ödzie OK. Zatem do rzeczy:

Od kilku dni mniej wi─Öcej w porze po┼éudniowej nachodzi mnie czkawka. Pochlebiam sobie, ┼╝e musi to by─ç czkawka popa┼é┼éa┼éowa - zapewne wspominacie mnie na okoliczno┼Ť─ç zapowiedzianego konkursu a la carte (info dla niewtajemniczonych: chodzi o konkurs na t┼éumaczenie prze┼Ťcipnych nazw da┼ä z karty pewnej knajpy, kt├│re uczestnicy Pierwszego Ekstraordynaryjnego Pa┼é┼éa┼éu Pozna┼äskiego z rozbawieniem i lubo┼Ťci─ů konsumowali.
I oto konkurs ten ÔÇô trzynasty z kolei - niniejszym otwieram.

Pytania ÔÇô r├│wnie┼╝ w liczbie trzynastu, ka┼╝de na jedno danie ÔÇô b─Öd─ů zadawane mniej wi─Öcej W SAMO PO┼üUDNIE, codziennie w liczbie od 1 do 3, ostatnie w najbli┼╝szy poniedzia┼éek. Aby da─ç szans─Ö udzia┼éu tak┼╝e tym z Was, kt├│rzy ten tydzie┼ä sp─Ödzaj─ů na wakacjach, z dala od ProZu, odpowiedzi na dzisiejsz─ů, pierwsz─ů seri─Ö pyta┼ä zamkn─Ö dopiero w ten sam poniedzia┼éek, w godzinach wieczornych.

Pyta┼ä dzisiejszych b─Ödzie trzy, wszystkie z grupy SOCZYSTE STEKI Z RUSZTU. T┼éumaczy─ç trzeba tylko nazw─Ö, za┼Ť w nawiasie podaj─Ö tylko wyja┼Ťnienie:
XIII/1. Trop Siouxa na szczycie serowej g├│ry
(grillowany steak z roastbeefÔÇÖu z dodatkiem sera rokpol, bukiet sur├│wek, frytki stekowe)

XIII/2. Zgryzoty s─Öpa w locie nad steakÔÇÖiem po india┼äsku
(steak z rusztu z polędwicy wołowej z ananasem, ziemniak pieczony, bukiet surówek)

XIII/3. Nies┼éychanie sprytny galopuj─ůcy stru┼Ť rodem z Afryki niepokoj─ůco, niecierpliwie, oczekuj─ůcy na zetkni─Öcie si─Ö z subtelnym podniebieniem
(steak z afrykańskiego strusia z pieprzem młotkowanym)

Na dzi┼Ť ÔÇô mam nadziej─Ö - wystarczy, aby rozbudzi─ç apetyt. Wszystkich nazw na razie celowo nie podaj─Ö, aby nie spowodowa─ç niestrawno┼Ťci.
Zachowa┼éam barwn─ů pisowni─Ö orygina┼éu.

Zapraszam na uczt─Ö. Smacznego!

Nela

Andrzej Lejman  Identity Verified
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Nie, ┼╝ebym mial co┼Ť przeciwko konkursowi, Jul 30, 2003

ale po prostu organicznie nie znosz─Ö tych nad─Ötych, pretensjonalnych i kiczowatych menu.
Pod tymi nazwami cz─Östo kryje si─Ö mizerna tre┼Ť─ç, a zadaniem menu jest wytworzenie u klienta wra┼╝enia, jakby pracowa┼é tu sam Kurt Scheller.

Dlatego nie wezmę w nim udziału, jakkolwiek pozdrawiam serdecznie.

Andrzej

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Złam się Andrzej... Jul 30, 2003

Andrzej Lejman wrote:
Dlatego nie wezmę w nim udziału, jakkolwiek pozdrawiam serdecznie.

...chocia┼╝ dotychczas raczej nie zanudza┼ée┼Ť nas sw─ů aktywno┼Ťci─ů w konkursach (w przeciwie┼ästwie do ni┼╝ej podpisanego). Przecie┼╝ te nazwy s─ů tak absurdalne, ┼╝e a┼╝ cudne. To┼╝ to pure nonsense - bzdurniejszych nazw nie wymy┼Ťli┼éby Monthy Python.

pozdrawiam
Leszek

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Dzięki za zaproszenie do stołu! Jul 30, 2003

anglista wrote:
Zapraszam na uczt─Ö. Smacznego!

Ale mam jedn─ů uwag─Ö techniczn─ů. IMHO w przypadku konkurs├│w znacznie czytelniej wygl─ůda, je┼Ťli zgodnie z dotychczasow─ů tradycj─ů jako tre┼Ť─ç pytania b─Ödzie podane jedynie 'Pytanie konkursowe XIII/x', a sama tre┼Ť─ç pytania znajdzie si─Ö w polu 'context'.icon_wink.gif

pozdrawiam
Leszek

Andrzej Lejman  Identity Verified
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Nie dam się złamać Jul 30, 2003

leff wrote:
Przecie┼╝ te nazwy s─ů tak absurdalne, ┼╝e a┼╝ cudne. To┼╝ to pure nonsense - bzdurniejszych nazw nie wymy┼Ťli┼éby Monthy Python.

pozdrawiam
Leszek

Je┼╝eli co┼Ť Ci to powie, to nie znosz─Ö Kuronia, natomiast lubi─Ö Mak┼éowicza, cho─ç nie wszystkie jego grepsy - ale takie ju┼╝ s─ů wymogi TV.

Mam za to inn─ů propozycj─Ö. A mo┼╝e by┼Ťmy tak wsp├│lnym wysi┼ékiem opracowali standardow─ů kart─Ö da┼ä po angielsku i niemiecku i umie┼Ťcili j─ů w portalach/na stronach po┼Ťwi─Öconych gastronomii? Mo┼╝na by tez zadeklarowa─ç, ┼╝e postaramy si─Ö znale┼║─ç poprawne/sensowne/rozs─ůdne t┼éumaczenie zg┼éoszonych nazw da┼ä, kt├│rych sami nie przewidzieli┼Ťmy?
Po┼╝ytek by┼éby og├│lnonarodowy, mo┼╝e rzadziej musieliby┼Ťmy si─Ö wstydzi─ç w lokalach? Kto nie skorzysta┼é, jest po prostu skrajnie leniwy i nie zas┼éuguje na uwag─Ö, ani na lito┼Ť─ç.
Taka robota pro publico bono, trochę w stylu obrońców z urzędu.
To miałoby chyba więcej sensu, niż bezproduktywny w końcu konkurs.
Uwa┼╝am za realne og┼éoszenie naszej inicjatywy w mediach, cho─çby nawet w programie Mak┼éowicza. Mog─Ö podj─ů─ç si─Ö przynajmniej pr├│by. Poza tym miesi─Öcznik "Kuchnia" i inne.
Ciekaw jestem waszych reakcji na mój pomysł.

Pozdrawiam

Andrzej

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Dlaczego t┼éumi─ç ludzk─ů pomys┼éowo┼Ť─ç? Jul 30, 2003

Andrzej Lejman wrote:

A mo┼╝e by┼Ťmy tak wsp├│lnym wysi┼ékiem opracowali standardow─ů kart─Ö da┼ä po angielsku i niemiecku i umie┼Ťcili j─ů w portalach/na stronach po┼Ťwi─Öconych gastronomii? Mo┼╝na by tez zadeklarowa─ç, ┼╝e postaramy si─Ö znale┼║─ç poprawne/sensowne/rozs─ůdne t┼éumaczenie zg┼éoszonych nazw da┼ä, kt├│rych sami nie przewidzieli┼Ťmy?

Andrzej

No przecie┼╝ w┼éa┼Ťnie to robimy: w bie┼╝─ůcym konkursie zmagamy si─Ö z nazwami, kt├│rych nikt by chyba nie przewidzia┼éicon_smile.gif

Tw├│j pomys┼é, Andrzeju, ciekawy, ale mam w─ůtpliwo┼Ť─ç: co to jest 'standardowy zestaw da┼ä'? Czy przypadkiem nie stworzyliby┼Ťmy jad┼éospisu sto┼é├│wki pracowniczej?

Ka┼╝dy kucharz ugotuje inaczej nawet jak najbardziej standardowy schabowy z kapust─ů i wcale nie powinny ani dziwi─ç, ani 'zniesmacza─ç' pr├│by wymy┼Ťlania nowych nazw dla starych da┼ä - restauracje konkuruj─ů mi─Ödzy sob─ů tak┼╝e sposobami podawania - b─ůd┼║ co b─ůd┼║ wci─ů┼╝ tego samego steku i piwa, sposobami prezentacji menu, ubiorem i stylem obs┼éugi, wystrojem wn─Ötrza, czyli wszystkim tym co decyduje o charakterze i nastroju danej knajpki. Charakter ten mo┼╝na lubi─ç albo nie - pa┼é┼éa┼éowicze zaryzykowali bli┼╝sze spotkanie z pozna┼äskimi Siouxami (w ko┼äcu by┼é to Powwowicon_wink.gif) i chyba si─Ö nie zawiedli - mimo nonsensownych, ┼Ťmiesznych by─ç mo┼╝e niegustownych nazw, kuchnia okaza┼éa si─Ö znakomita (jak przysta┼éo na jedn─ů z bardziej obleganych restauracji w Rynku).

Ja w og├│le nie lubi─Ö uniformizacji i podobaj─ů mi si─Ö miejsca z ciekawymi kartami da┼ä: ostatnio cz─Östo zachodz─Ö na 'bat rz─ůdcy' oraz 'resztki z pa┼äskiego sto┼éu' : by─ç mo┼╝e jestem bezwoln─ů ofiar─ů zabieg├│w marketingowych, ale jako┼Ť przyjemniej mi si─Ö to zamawia ni┼╝ mielony i kopytka,icon_lol.gif

Pozdrawiam,
Magda

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
No i popatrz Jul 30, 2003

Andrzej Lejman wrote:
Je┼╝eli co┼Ť Ci to powie, to nie znosz─Ö Kuronia, natomiast lubi─Ö Mak┼éowicza, cho─ç nie wszystkie jego grepsy - ale takie ju┼╝ s─ů wymogi TV.

Ja akurat te┼╝ uwielbiam Mak┼éowicza, a Kuro┼ä mnie nudzi, wi─Öc nie ogl─ůdam. I co ma z tego wynika─ç? Bo dla mnie wynika jedno - ┼╝e nuda jest wrogiem dobrej kuchni.

A Ty w┼éa┼Ťnie proponujesz nud─Ö - standaryzacj─Ö nazw potraw. Okrrrropno┼Ť─ç! I IMHO g┼éupi by┼éby ten, kto by z takiej standardowej listy korzysta┼é. Zreszt─ů jak ustandaryzowa─ç t┼éumaczenia nazw, je┼Ťli same nazwy nie s─ů ustandaryzowane (i chwa┼éa Bogu). G┼éupi bigos, a jakie pole do popisu dla kucharza. Jakie tu mo┼╝na da─ç standardowe t┼éumaczenie - nawet mocno opisowe? Przecie┼╝ jedni uwa┼╝aj─ů, ┼╝e w bigosie konieczne s─ů pomidory inni, ┼╝e wr─Öcz przeciwnie. Jedni robi─ů bigos wy┼é─ůcznie z kapusty kiszonej, inni z mieszanki kiszonej i zwyk┼éej, jeszcze inni z samej zwyk┼éej. O bigosie z m┼éodej kapusty, z kapusty peki┼äskiej, z kapusty w┼éoskiej albo z cukinii (pycha) nie wspominaj─ůc. A to zaledwie kilka z mo┼╝liwych wariacji podstawowego sk┼éadnika tej potrawy! Do┼é├│┼╝ do tego spos├│b przyrz─ůdzania, dodatki, przyprawy oraz spos├│b serwowania, a ju┼╝ ca┼éy pomys┼é ze standaryzacj─ů bierze w ┼éeb. Bo jedynym sensownym t┼éumaczeniem na angielski, niemiecki, francuski, w┼éoski czy chi┼äski b─Ödzie... 'bigos'.

I zauwa┼╝, ┼╝e takich standardowych t┼éumacze┼ä nie dorobi┼éy si─Ö inne narody dla nawet prostych potraw, a co dopiero m├│wi─ç o ca┼éym jad┼éospisie. A jak kto┼Ť pragnie ustandaryzowanych nazw i potraw, to sto┼éuje si─Ö u Macdonalda lub w Pizza Hut.

A swoj─ů drog─ů, ciekaw jestem, co o Twojej propozycji powiedzia┼éby Mak┼éowicz. Bo je┼Ťliby przyj─ů┼é j─ů z entuzjazmem, to bardzo by mnie rozczarowa┼é.

pozdrawiam
Leszek

leff  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Pom├│r czy co? Jul 30, 2003

Jako┼Ť uczestnicy ekstraordynaryjnego pa┼é┼éa┼éu nie rw─ů si─Ö do odpowiadania na pytania konkursowe. Czy to jaki┼Ť podst─Öp? A mo┼╝e te malowniczo nazwane potrawy Wam zaszkodzi┼éy?

Gdzie odpowiedzi Wita? Gdzie lim0nka? A Magda te┼╝ zamierza si─Ö wy┼╝ywa─ç tylko w komentarzach?

Do roboty!!! W końcu Wy te nazwy znacie już od półtora tygodnia, a my poznajemy je dopiero teraz.

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
przykro mi ale nie mog─Ö :( Jul 31, 2003

leff wrote:
Gdzie odpowiedzi Wita?

Wywo┼éany do tablicy ┼Ťpiesznie wyja┼Ťniam, ┼╝e do 11 sierpnia, stety lub nie, jestem totalnie zawalony, a odpowiada─ç po to jedynie, by poprawi─ç statystyk─Ö, to nie w moim styluicon_wink.gif
Anglist─Ö ju┼╝ przeprasza┼éem na privie, ┼╝eby przypadkiem nie pomy┼Ťla┼éa, ┼╝em si─Ö na jej prowadzenie obrazi┼éicon_smile.gif

Nie martwcie si─Ö, tydzie┼ä to sporo czasu, a jak kogo┼Ť wena tw├│rcza ogarnie, to odpowie pod rz─ůd na wszystkie pytania konkursowe i jeszcze poprosi o wi─Öcej. Niemniej, aby temu komu┼Ť odpowiadanie to u┼éatwi─ç polecam zrobi─ç list─Ö odsy┼éaczy do ju┼╝ zadanych pyta┼ä.

Pozdrawiam wszystkich uczestników, uczestników in spe i pałłałowiczów

P.S.
A mnie dla odmiany pomysł Andrzeja się podoba, tyle, że sam się nie czuję na siłach. Ale to, co można u nas wyczytać w obcojęzycznych kartach dań woła o pomstę do nieba. I nie chodzi tu wcale o inwencję, czy jej brak!
"Standardowy zestaw" rozumiem w ten spos├│b, jak glosariusz kudozowy jest "standardowym" zestawem pyta┼ä, tyle, ┼╝e ze wszystkich dziedzin, a nie tylko z gastronomii. Poza tym s─ů jeszcze cho─çby nazwy sk┼éadnik├│w i postaci, czy te┼╝ sposob├│w przyrz─ůdzania.
Lepiej by kto chce m├│g┼é wybra─ç spo┼Ťr├│d 100 POPRAWNYCH J─śZYKOWO opis├│w bigosu (w tym r├│wnie┼╝ i bigos, albo nawet beeghosicon_smile.gif ) ni┼╝ musia┼é popisywa─ç si─Ö czyst─ů hmm... inwencj─ů.
A propos leffie, czy m├│g┼éby┼Ť sw├│j barwny opis rodzaj├│w bigosu wyrazi─ç w j─Özyku Szekspira?icon_wink.gif

[Edited at 2003-07-31 18:31]

[Edited at 2003-07-31 18:34]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Konkurs XIII W SAMO POŁUDNIE uważam za otwarty!

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search