Britanskij Sowiet - o tlumaczeniu nazw.
Thread poster: maciejm

maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 11:56
English to Polish
+ ...
Aug 1, 2003

Zdarzyło mi się bardzo niedawno spędzić parę tygodni w kraju, gdzie British Council nazywa się Britanskij Sowiet, płyn "Mr. Muscle" jest znany jako "Mistier Muskuł", a znany film "Pretty Woman" to "Krasotka". Dotychczas byłem raczej przeciwny tłumaczeniu nazw własnych i handlowych, ale właśnie: pracownik "sowieta" powiedział mi, że dopóki używano , jak w Polsce, nazwy angielskiej, telefony urywały się a dzwoniący chcieli rozmawiać z konsulem o wizie. Kiedy usłyszałem tytuł filmu, ryknąłem śmiechem, i nawet powiedziałem, że gdyby po polsku nazywał się "Ślicznotka", to też by to brzmiało głupio, ale po chwili nie byłem już tego taki pewny i to mnie się zrobiło głupio. A "Pan Muskuł"? Oczywiście, należy pamiętać o wpadkach typu "Nimm Dwa"(Nimm Zwei).
Interesowałyby mnie Wasze opinie na ten temat. W końcu trochę w tym względzie też od nas zależy.
Pozdrawiam serdecznie.
Maciek


 

Andrzej Lejman  Identity Verified
Local time: 11:56
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Byłeś i udało Ci się wrócić :-) Aug 1, 2003

Witaj, Maćku.

Myślę, że duży wpływ na zachowanie oryginalnych nazw mają koszty reklamy telewizyjnej. Wiesz przecież, że większość reklam ma tylko podłożony polski dźwięk, bardziej lub mniej udolnie, a same klipy produkowane są gdzieś centralnie dla iluś tam krajów. Więc to chyba prędko się nie zmieni.
Jakiś czas temu, tuż po powrocie do względnej normalności, na pewno wszyscy cieszyliśmy się, mogąc kupić w zwykłym sklepie na rogu proszek Omo, pastę Colgate i inne rzeczy. Wtedy na pewno nie był to czas na lansowanie polskich nazw znanych marek. A dzisiaj jest juz chyba z kolei za późno.
Byłoby z drugiej strony wspaniale, gdyby powstao więcej polskich, silnych marek, które znajdą swoje miejsce w Unii. Wtedy niech oni mają problem.

Pozdrawiam
Andrzej


 

vladex  Identity Verified
Local time: 11:56
Polish
+ ...
mnie tam nie przeszkadza Aug 1, 2003

Tak to sobie już jest, że czę¶ć nazw tłumaczymy, czę¶ć spalszczamy, i mi taki chaos nie przeszkadza.
Kiedy¶ były próby zrobienia z płynu"Mr. Proper" "Pana Propera" (ale nie "Pana Wła¶ciwego"), ale chyba się nie przyjęło. Swoj± drog±, to co robić z np. "Aqua Fresh Three"? - "Wodo¶wież Trzy?". Zreszt±, ta akurat nazwa jest też w default lengłydż mieszana (aqua, to mało angielskie słowo:-) ), a w ogóle, to nie wiem, w którym kraju tę nazwę wymy¶lono.
Tak więc mamy to pisane tak, jak w oryginale, a wymawiamy po polsku (najczę¶ciej 'akłafresz tri', choć ja, zmanierowany latynizuję 'akfa') i już jest swojskie. Podobnie, jak 'kanal plus' itd. Nie widzę powodu, dla którego zmuszać do stosowania marek lokalnych (chociaż swego czasu widziałem na słowackiej telewizji reklamę Oriona, w której był to Palmex, czy co¶ w tym stylu), czy to żywycem tłumaczonych (popaski "Zawsze", whisky "Ja¶ Wędrowniczek" - wiem, to akurat funkcjonujeicon_smile.gif, samochód "Wóz ludowy" itd.), czy jako¶ inaczej dopasowywanych do warunków lokalnych np. "Ajax" zast±piony "Zawisz± Czarnym"icon_smile.gif
No, a poza tym co z takimi, w końcu niepolskimi(?) nazwami polskich marek jak Ursus, Mokate, Americanos?

Co do "¦licznotki", to czemu nie. Ale kwestia tytułów, to co innego niż marki. Byli¶my uszczę¶liwiani już "Elektronicznym morderc±", więc tu trzeba być ostroznymicon_smile.gif

Innymi słowy - niech będzie tak, jak jest. A w sumie wszystko mi jedno, czy BC nazwałoby się po swojemu, czy "Rad± Brytyjsk±" (kiedy¶ w tramwaju usłyszałem wyja¶nienie - "A tu jest brytyjski konsulat"icon_smile.gif )


 

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 11:56
Armenian to Polish
+ ...
Британский сове& Aug 1, 2003

Witam Maćku,
często zdarza się, że obok nazwy BC po-rosyjsku w nawiasach podają wersję oryginalną, aby nie mylić z innymi "Radami"..:)
Ja, zaś pamiętam, że kiedyś nazywali BC - Britanskim kulturnym centrom...:)
Ale, "w narode" i tak nazywaja British Council.

e.g.
Про курсы в British Council Москва...
http://www.oztrovok.org/getthread.asp?threadID=71843&step=50&from=60389

http://www.microfinance.ru/microfinance.exe?SourceItem&ID=13
lub
http://www.labinfo.ru/grant/grant11.htm
[Edited at 2003-08-01 13:57]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Britanskij Sowiet - o tlumaczeniu nazw.

Advanced search


Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search