Pages in topic:   [1 2 3] >
Taka strzałeczka w podglądzie w Wordzie
Thread poster: literary

literary
Local time: 00:28
English to Polish
+ ...
May 6, 2009

Gdy włącza się podgląd Worda (wciskając znak entera na pasku) widać czasem na końcach linijek strzałeczkę zakrzywioną do dołu w lewo. Co ona oznacza? Jak ją wprowadzić samemu - i po co?

Direct link Reply with quote

M.A.B.
Netherlands
English to Polish
+ ...
Przejście do nowej linii May 6, 2009

To jest przejście do nowej linii, ale bez rozpoczynania nowgo akapitu (nie wiem jak to się nazywa "profesjonalnie"). Wprowadza się kombinacją klawiszy Shift+Enter.

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Shift+Enter May 6, 2009

Ręczna zmiana wiersza - po to, aby dany wiersz zakończył się dokładnie tam, gdzie życzy sobie tego użytkownik. Tyle teorii - a w praktyce jeden z najczęściej nadużywanych sposobów raczej karygodnego formatowania.

Krzysztof Raczkowiak  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
A czym to się różni od Entera? May 6, 2009

Skoro już znalazł się ktoś, kto potrafi wywołać ten tajemniczy znak: Panie Jerzy, a czy efekt użycia nie jest taki sam jak w przypadku naciśnięcia Enter?

Pozdrawiam,
K.

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Absolutnie nie May 6, 2009

Tzw. miękka zmiana wiersza powoduje tylko przesunięcie początu następnej linii do nowego wiersza, bez przejmowania ustawień akapitu.
Podział (zmiana) wiersza, czyli "Enter", powoduje rozpoczęcie nowego akapitu.
Proszę sobie wyobrazić następującą sytuację:
Akapit jest sformatowany w taki sposób, że przed akapitem mamy odstęp o wielkości 24 punkty, a za akapitem 12 punktów. Naciśnięcie "Enter" spowoduje, że następny akapit zostanie zaczęty właśnie z zachowaniem takich odległości pomiędzy akapitami. Natomiast naciśnięcie "SHIFT+ENTER" spowoduje tylko rozpoczęcie nowego wiersza W TYM SAMYM akapicie, bez wstawiania odstępu.

Proponuję zapoznanie się z formatowaniem tekstów Worda, korzystając ze stylów.
Być może na którejś z następnych konferencji bądź na jednym z pałłałów będzie znowu okazja zrobienia sesji poświęconej formatowaniu w Wordzie. Zapewniam, że warto opanować tę technikę - nie tylko jest ona stosunkowo prosta, lecz także bardzo ułatwia życie.

Pozdrawiam
Jerzy

M.A.B.
Netherlands
English to Polish
+ ...
Czy ja jestem cenzurowany? May 6, 2009

Nie po raz pierwszy mój post czeka na opublikowanie kilka godzin, choć odnoszę się tam tylko i wyłącznie do omawianego tematu, bez żadnych kontrowersyjnych treści...
Nie bardzo to rozumiem.
MB

Joanna Wachowiak-Finlaison
Malaysia
Local time: 06:28
English to Polish
+ ...
Pytanie od blondynki May 6, 2009

Dlaczego shift+enter jest formatowaniem karygodnym?

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Odpowiedź blondyna May 6, 2009

Tylko dlatego, że jest nadużywane.

Worda używamy nie jako lepszej maszyny do pisania, lecz jako inteligentnego narzędzia. Jako takie samo wie, kiedy należy jak rozmieszczać tekst na stronie. Wymuszanie zmiany wiersza jest z reguły zbędne.
Natomiast tekst, z którymi mamy często do czynienia, mają tabele robione tabulatorem, wcięcia robione spacjami itp. Ponieważ ja tłumaczę praktycznie wyłącznie z użyciem narzędzi CAT, takie formatowanie oznacza dodatkową pracę - stąd moja uwaga o jego "karygodności" Może lepiej powinienem był napisać "woła o pomstę do nieba".

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 17:28
English to Polish
+ ...
Główny problem May 7, 2009

...jest właśnie w Tradosie - ta strzałeczka nie jest końcem segmentu i potrafi skleić się w ten sposób pół strony; kiedy coś takiego widzę, robię od razu wyszukiwanie ^l i zamiana na ^p (czyli zamiana z "soft returns" na "hard return" w Wordzie)

Joanna Wachowiak-Finlaison
Malaysia
Local time: 06:28
English to Polish
+ ...
Dziwi mnie... May 7, 2009

... tylko to, że ktoś woli nacisnąć dwa klawisze zamiast jednego...

Czasami denerwuje mnie to, że mój edytor tekstu (akurat Worda używam rzadko) chce być inteligetniejszy ode mnie. Ale co tam, pozwalam mu się wyszaleć, a potem robię Select All i robię po swojemu:)

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
twardy i miętki powrót May 7, 2009

"robię od razu wyszukiwanie ^l i zamiana na ^p"

Tomek, wyjdą Ci w ten sposób akapity podzielone w połowie zdania.
Podstawowym (i bezsensownym) znanym mi przypadkiem stosowania soft return jest przeniesienie "i", "w", "z" z końca poprzedniego wiersza na początek następnego.

Jeśli akapit jest wyjustowany obustronnie, w pewnych przypadkach shift+enter powoduje kompletne rozjechanie się poszczególnych słów w obrębie jednego wiersza.

P.

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
i po co? May 7, 2009

Moje dwa eurogrosze:

Po pierwsze, zastosowanie ręcznej zmiany wiersza: w listach (hmm... dwuznacznik ... chodzi mi o takie listy, co to są w punktach). Przede wszystkim dlatego, bo Word doda nam nowy punkt (i tym samym zmieni numerację), gdy po prostu dodamy w jakimś punkcie listy nowy akapit.
W gruncie rzeczy listy w Wordzie najlepiej wyglądają, gdy ich punkty mieszczą się każdy w jednym wierszu...

Po drugie. Jeśli dostajemy tekst sformatowany za pomocą ręcznych zmian wierszy (zgroza!), jest na niego prosty sposób

• o ile tekst nie jest skomplikowany to przeglądamy go szybko (przy okazji orientujemy się, o czym w nim mowa...) i wstawiamy normalne akapity tam, gdzie być powinny, po czym zamieniamy automatem wszystkie ręczne zmiany wierszy na spacje. I klient syty, i CAT cały.
  • jeśli zaś tekst jest bardziej paskudny (np. część ręcznych zmian wiersza służy do oddzielania punktów list, a część jest pośrodku zdań), to roboty z tym jest więcej.
    Jak miałem jednego takiego klienta (bank!), to napisałem sobie np. makro, które zamieniało wszystkie zmiany wierszy w zaznaczonym fragmencie na spacje (przydawało się też do poprawiania tekstu z pdf). Wtedy wystarczyło zaznaczyć treść każdego z akapitów, nacisnąć ALT-Q albo inny skrót, który można naciskać nie patrząc na klawiaturę (np. CTRL-`) i akapit gotowy.

Innymi słowy warto zainwestować trochę czasu w przygotowanie sobie tekstu, aby potem nie mieć bólu głowy z fragmentami segmentów albo co gorsza z koniecznością zmiany kolejności segmentów z powodu różnic w szyku wyrazów...

Edit: zabawy z formatowaniem

[Zmieniono 2009-05-07 13:30 GMT]

Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Cenzurowane i Word May 7, 2009

Nikt tu nie jest na cenzurowanym. Problem polega po prostu na tym, że na polskie forum został 1 (śtuk: jeden) aktywny moderator w osobie Izy. I biedula pewnie po prostu nie nadąża.

Co do Worda, to Joanno on wcale nie usiłuje być mądrzejszy od Ciebie. Niestety Microsofciaki w swej wszechwiedzy chciel, aby Word był właśnie taki inteligentny i opatrzyli go możliwościami autokorekty i autoformatowania. Chośby ta wyliczanka w punktach, wzmiankowania przez mojego przedposzczącego - to jeden z efektów autoformatowania, chociaż akurat ten jest bardzo przydatny. Inne natomiast brużdżą. Problem zasadniczo polega dla mnie na tym, że Worda używają ludzie tak, jakby to była maszyna do pisania. I Word niestety daje się tak używać. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się być jego ogromną zaletą, staje się nagle jego potworną wadą, bo każdy kleci bądźę jak, byle by jakoś było. Stąd teksty w Wordzie od naszych klientów są najczęściej tragiczne.

Jak więc inaczej? Dość prosto, bo po prostu z systemem i niewielkim przemyśleniem.
Po pierwsze:
Za każdym polskim spójnikiem typu "i", "w", "z", "a", "o", wstawiamy spację nierozłączną (CTRL+SHIFT+SPACE). Wtedy ZAWSZE wyląduje w następnym wierszu, sklejona z następnym słowem przez tę spację. Takie same spacje wstawiamy wszędzie tam, gdzie między liczbą a jednostką jest wymagana spacja - czyli praktycznie zawsze
Po drugie:
Tworzymy style. Styl wyliczanki z kropką nazywamy Wyliczanka_kropka. Jeżeli potrzebujemy teraz akapit, będący kontynuację wyliczanki, ale bez kropki, tworzymy styl Wyliczanka_kontynuowana. Tworzymy styl Body_text np. dla zwykłego tekstu zodstępem przed akapitem i Styl Pierwszy_akapit bez odstępu przed akapitem. Itd. W ten sposób tekst formatuje się praktycznie sam, a po wydrukowaniu profesjonalnie wygląda.

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 17:28
English to Polish
+ ...
Inny problem May 7, 2009

PAS wrote:

"robię od razu wyszukiwanie ^l i zamiana na ^p"

Tomek, wyjdą Ci w ten sposób akapity podzielone w połowie zdania.

Tylko dla wyjaśnienia, w dokumentach, które dostaję, najczętszym efektem sposowania softa jest doklejenie tytułu do akapitu pod nim, a poza tym czasem przy wklejaniu html-ów do Worda jakoś tak z twardych robią się miękkie. Mówiąc o wyszukiwaniu i zastępowaniu, taie przypadki miałem na myśli.

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
AI edytorów May 8, 2009

Worda używamy nie jako lepszej maszyny do pisania, lecz jako inteligentnego narzędzia.

Inteligentny to może być LaTeX. Word ma przy nim inteligencję prymitywnego neuronu.

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Taka strzałeczka w podglądzie w Wordzie

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search