Off topic: Co robić, żeby trzymać formę?
Thread poster: Letra

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 03:26
Member (2009)
English to Polish
Jun 8, 2009

Większość tłumaczy z pewny stażem pewnie zna ten problem. Wielogodzinne sesje przed komputerem nieuchronnie prowadzą do zwiększenia określonych obwodów ciała i ogólnej nieruchawości. Z czasem pojawiają się poważniejsze problemy, takie jak bóle pleców, ramion, głowy itp. Wreszcie nadchodzi czas, kiedy trzeba się za siebie wziąć i zawalczyć o kondycję i lepsze samopoczucie (związane bezpośrednio z redukcją wagi). Ja osobiście po kilkuletnim unikaniu problemu, zacząłem regularnie odwiedzać basen i bywać w pobliskim lesie, truchtając sobie o poranku. Ciekaw jestem, jak to wygląda u innych? Jak z motywacją? Czy udaje się ją utrzymać? Nawet zimą?

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Ja robię tak Jun 8, 2009

Codziennie robię małe zakupy albo wysyłam coś na poczcie, która jest w niedużym centrum handlowym. Do tego centrum mam 1 km i zawsze pokonuję ten dystans na rowerze (chyba że zimą jest dużo śniegu - to pieszo). Nie zawsze jest co kupować w sklepie, bo mieszkam sama i potrzeby nie są tu zbyt duże, więc kupuję książki i po przeczytaniu sprzedaję je na Allegro, dzięki czemu mam motywację, by do tego centrum handlowego, czyli na pocztę, popedałowaćicon_smile.gif
Oprócz tego co jakiś czas trzeba coś gdzieś dalej na mieście załatwić, to też się jedzie na rowerze.
Co 2 tygodnie rezerwuję sobie niedzielę na wycieczkę rowerową - pokonuję wtedy dystans ok. 50 km (na razie, planuję więcej). Po takiej wycieczce człowiek jest w świetnej formie, także umysłowej.
Ponadto korzystam z programu Biorytmix - to jest taki programik, który oblicza nasze biorytmy w oparciu o datę urodzenia. Mnie się wszystko sprawdza, więc staram się tak organizować pracę, by np. te dłuższe wycieczki rowerowe wypadały w dniach najlepszych biorytmów fizycznych, a najgorszych intelektualnychicon_smile.gif
A jak już siedzę przy tłumaczeniu, to maksymalnie 2 h ciurkiem, potem wstaję, zrobić sobie picie, jedzenie, posprzątać, czy coś innego zrobić, i dopiero po przerwie siadam do komputera, i tak do następnej przerwy. Dlatego nic mi nie dolega, ani w nadgarstki, ani w plecy, ani nie tyję, ani nie jestem "nieruchawa"icon_smile.gif

literary
English to Polish
+ ...
Właśnie tak Jun 8, 2009

Trzeba mieć sprawy na mieście niecierpiące zwłoki, wymagające parokilometrowego spacerku.
Wtedy jest jasno określony punkt docelowy i silna motywacja, jak u Korzeniowskiego.

Magdalena Szewciów  Identity Verified
Poland
Member (2008)
English to Polish
+ ...
Zazdroszczę motywacji Jun 9, 2009

Mam 2 małe bajtle, które muszę rano zawieźć do miasta, więc na rowerze tego zrobić nie mogę. Planuję ćwiczyć, ale po całym dniu pracy + lataniu wokół dzieci nie mam motywacji. Po prostu mi się nie chce. A ciało zaczyna już mieć dość. Więc chyba czas się za siebie zabrać.

Poland
English to Polish
+ ...
Bajtle Jun 9, 2009

Jeśli Twoje bajtle mają +3 lata, to mogą jeździć na rowerkachicon_smile.gif

Crannmer
German to Polish
+ ...
A nawet wcześniej Jun 9, 2009

Lucyna Długołęcka wrote:

A do tego czasu doskonale przydają się przyczepki rowerowe do przewozu dzieci. Rozwiązanie wypróbowane w praktyce. Przy czym napędem ciągnika siodłowego przyczepki jest niewiasta z DMC 47 kg.

MfG

C.

Poland
English to Polish
+ ...
Widziałam taką przyczepkę Jun 9, 2009

Przyczepka ekstra, ale chyba na 1 dziecko tylko.

Marek Pawelec  Identity Verified
English to Polish
Biegi i tańce Jun 9, 2009

W moim wypadku na ograniczenie wagi zdecydowanie pomogła dieta (South Beach, skuteczniejsza niż planowałem), a w celu utrzymania kondycji biegam. Kiedyś po mieście, od czasu przeprowadzki w spokojniejszą okolicę - po lesie. Przy czym zazwyczaj wychodzę pobiegać koło południa, jak mam już za sobą solidny kawałek tłumaczenia. Chyba, że się nie da, wtedy późnym popołudniem/wieczorem.
Niestety, nie mam dość samozaparcia, by biegać także zimą, więc sezon ma dla mnie około 8 miesięcy (w zależności od pogody).
W utrzymaniu dobrej formy pomaga też kurs tańca towarzyskiegoicon_smile.gif

Agenor Hofmann-Delbor  Identity Verified
English to Polish
Przyczepki nie w Polsce Jun 9, 2009

Crannmer wrote:

Lucyna Długołęcka wrote:

A do tego czasu doskonale przydają się przyczepki rowerowe do przewozu dzieci. Rozwiązanie wypróbowane w praktyce. Przy czym napędem ciągnika siodłowego przyczepki jest niewiasta z DMC 47 kg.

MfG

C.

Z tym bym uważał, bo można dostać mandat:
http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/870252.html

Poland
English to Polish
+ ...
Doczepka rowerowa Jun 9, 2009

A ja myślałam, że chodzi właściwie o doczepkę rowerową, taką jak tu:
http://www.freesport.pl/rowery_dzieci/doczepka_do_roweru.html

Swoją drogą, skoro przepisy unijne dopuszczają przyczepki rowerowe, to nasz prawo chyba musi ustąpić przed prawem unijnym, nie?

Barbara Alewska  Identity Verified
Danish to Polish
orbitrek też :) Jun 9, 2009

Oprócz aktywności, o których pisali przedpiśccyicon_wink.gif dobrze robi orbitrek. 40 -60 minut 3 razy w tygodniu, albo 30 minut codziennie - zwłaszcza w słotne i mroźne dni, kiedy spacery i biegi nie są zbyt przyjemne.

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 20:26
Member (2007)
English to Polish
+ ...
Motywacja Jun 13, 2009

Nic tak nie motywuje, jak znalezienie formy aktywności fizycznej, która sprawia Ci wielką przyjemność, staje się wręcz nałogiem.
W innym wypadku ambitne plany "systematyczności" padają przy pierwszej komplikacji.
Zaleta dodatkowa - nic tak nie motywuje do wydajnej pracy, niż perspektywa wynagrodzenia siebie po jej zakończeniu czymś, co naprawdę lubisz. Moje ok. 40 dni w sezonie na nartach i tyle samo na desce z żaglem w sensie ćwiczenia fizycznego nie są tak dobre jak codzienne przebieżki, ale też nie muszę sobie tłumaczyć, że to "dobre dla mnie".

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Co robić, żeby trzymać formę?

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search