Off topic: Co robić, żeby trzymać formę?
Thread poster: Letra

Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 00:50
Member (2009)
English to Polish
Jun 8, 2009

Większość tłumaczy z pewny stażem pewnie zna ten problem. Wielogodzinne sesje przed komputerem nieuchronnie prowadzą do zwiększenia określonych obwodów ciała i ogólnej nieruchawości. Z czasem pojawiają się poważniejsze problemy, takie jak bóle pleców, ramion, głowy itp. Wreszcie nadchodzi czas, kiedy trzeba się za siebie wziąć i zawalczyć o kondycję i lepsze samopoczucie (związane bezpośrednio z redukcją wagi). Ja osobiście po kilkuletnim unikaniu problemu, zacząłem regularnie odwiedzać basen i bywać w pobliskim lesie, truchtając sobie o poranku. Ciekaw jestem, jak to wygląda u innych? Jak z motywacją? Czy udaje się ją utrzymać? Nawet zimą?

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Ja robię tak Jun 8, 2009

Codziennie robię małe zakupy albo wysyłam coś na poczcie, która jest w niedużym centrum handlowym. Do tego centrum mam 1 km i zawsze pokonuję ten dystans na rowerze (chyba że zimą jest dużo śniegu - to pieszo). Nie zawsze jest co kupować w sklepie, bo mieszkam sama i potrzeby nie są tu zbyt duże, więc kupuję książki i po przeczytaniu sprzedaję je na Allegro, dzięki czemu mam motywację, by do tego centrum handlowego, czyli na pocztę, popedałowaćicon_smile.gif
Oprócz tego co jakiś czas trzeba coś gdzieś dalej na mieście załatwić, to też się jedzie na rowerze.
Co 2 tygodnie rezerwuję sobie niedzielę na wycieczkę rowerową - pokonuję wtedy dystans ok. 50 km (na razie, planuję więcej). Po takiej wycieczce człowiek jest w świetnej formie, także umysłowej.
Ponadto korzystam z programu Biorytmix - to jest taki programik, który oblicza nasze biorytmy w oparciu o datę urodzenia. Mnie się wszystko sprawdza, więc staram się tak organizować pracę, by np. te dłuższe wycieczki rowerowe wypadały w dniach najlepszych biorytmów fizycznych, a najgorszych intelektualnychicon_smile.gif
A jak już siedzę przy tłumaczeniu, to maksymalnie 2 h ciurkiem, potem wstaję, zrobić sobie picie, jedzenie, posprzątać, czy coś innego zrobić, i dopiero po przerwie siadam do komputera, i tak do następnej przerwy. Dlatego nic mi nie dolega, ani w nadgarstki, ani w plecy, ani nie tyję, ani nie jestem "nieruchawa"icon_smile.gif

literary
English to Polish
+ ...
Właśnie tak Jun 8, 2009

Trzeba mieć sprawy na mieście niecierpiące zwłoki, wymagające parokilometrowego spacerku.
Wtedy jest jasno określony punkt docelowy i silna motywacja, jak u Korzeniowskiego.

Magdalena Szewciów  Identity Verified
Poland
Member (2008)
English to Polish
+ ...
Zazdroszczę motywacji Jun 9, 2009

Mam 2 małe bajtle, które muszę rano zawieźć do miasta, więc na rowerze tego zrobić nie mogę. Planuję ćwiczyć, ale po całym dniu pracy + lataniu wokół dzieci nie mam motywacji. Po prostu mi się nie chce. A ciało zaczyna już mieć dość. Więc chyba czas się za siebie zabrać.

Poland
English to Polish
+ ...
Bajtle Jun 9, 2009

Jeśli Twoje bajtle mają +3 lata, to mogą jeździć na rowerkachicon_smile.gif

Crannmer
German to Polish
+ ...
A nawet wcześniej Jun 9, 2009

Lucyna Długołęcka wrote:

A do tego czasu doskonale przydają się przyczepki rowerowe do przewozu dzieci. Rozwiązanie wypróbowane w praktyce. Przy czym napędem ciągnika siodłowego przyczepki jest niewiasta z DMC 47 kg.

MfG

C.

Poland
English to Polish
+ ...
Widziałam taką przyczepkę Jun 9, 2009

Przyczepka ekstra, ale chyba na 1 dziecko tylko.

Marek Pawelec  Identity Verified
English to Polish
Biegi i tańce Jun 9, 2009

W moim wypadku na ograniczenie wagi zdecydowanie pomogła dieta (South Beach, skuteczniejsza niż planowałem), a w celu utrzymania kondycji biegam. Kiedyś po mieście, od czasu przeprowadzki w spokojniejszą okolicę - po lesie. Przy czym zazwyczaj wychodzę pobiegać koło południa, jak mam już za sobą solidny kawałek tłumaczenia. Chyba, że się nie da, wtedy późnym popołudniem/wieczorem.
Niestety, nie mam dość samozaparcia, by biegać także zimą, więc sezon ma dla mnie około 8 miesięcy (w zależności od pogody).
W utrzymaniu dobrej formy pomaga też kurs tańca towarzyskiegoicon_smile.gif

Agenor Hofmann-Delbor  Identity Verified
English to Polish
Przyczepki nie w Polsce Jun 9, 2009

Crannmer wrote:

Lucyna Długołęcka wrote:

A do tego czasu doskonale przydają się przyczepki rowerowe do przewozu dzieci. Rozwiązanie wypróbowane w praktyce. Przy czym napędem ciągnika siodłowego przyczepki jest niewiasta z DMC 47 kg.

MfG

C.

Z tym bym uważał, bo można dostać mandat:
http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/870252.html

Poland
English to Polish
+ ...
Doczepka rowerowa Jun 9, 2009

A ja myślałam, że chodzi właściwie o doczepkę rowerową, taką jak tu:
http://www.freesport.pl/rowery_dzieci/doczepka_do_roweru.html

Swoją drogą, skoro przepisy unijne dopuszczają przyczepki rowerowe, to nasz prawo chyba musi ustąpić przed prawem unijnym, nie?

Barbara Alewska  Identity Verified
Danish to Polish
orbitrek też :) Jun 9, 2009

Oprócz aktywności, o których pisali przedpiśccyicon_wink.gif dobrze robi orbitrek. 40 -60 minut 3 razy w tygodniu, albo 30 minut codziennie - zwłaszcza w słotne i mroźne dni, kiedy spacery i biegi nie są zbyt przyjemne.

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 17:50
Member (2007)
English to Polish
+ ...
Motywacja Jun 13, 2009

Nic tak nie motywuje, jak znalezienie formy aktywności fizycznej, która sprawia Ci wielką przyjemność, staje się wręcz nałogiem.
W innym wypadku ambitne plany "systematyczności" padają przy pierwszej komplikacji.
Zaleta dodatkowa - nic tak nie motywuje do wydajnej pracy, niż perspektywa wynagrodzenia siebie po jej zakończeniu czymś, co naprawdę lubisz. Moje ok. 40 dni w sezonie na nartach i tyle samo na desce z żaglem w sensie ćwiczenia fizycznego nie są tak dobre jak codzienne przebieżki, ale też nie muszę sobie tłumaczyć, że to "dobre dla mnie".

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Co robić, żeby trzymać formę?

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search