Trados / licencja na dwie wersje?
Thread poster: Zbigniew Szalbot

Zbigniew Szalbot  Identity Verified
Poland
Local time: 14:08
English to Polish
+ ...
Jul 24, 2009

Witam,

Mam zamiar kupić Tradosa i dowiaduję się, że dostępna jest wyłącznie wersja 2009. Od polskiego przedstawiciela uzyskałem jednak informację, że dostaje się dwie licencje (osobno na 2007 i na 2009). Sprzedawca twierdził, że mogę obie wersje zainstalować na jednym komputerze i na obu można będzie pracować. Mój znajomy wyraża jednak wątpliwość czy wersja 2007 nie jest ograniczona czasowo (wgranie wersji 2009 uniemożliwi dalsze korzystanie z wersji 2007). Czy ktoś może wie jak to działa i czy naprawdę można równolegle zainstalować obie wersje na jednym komputerze? I co ważniejsze czy można z nich korzystać bez żadnych ograniczeń czasowych?

Z góry bardzo dziękuję!

Zbigniew Szalbot


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados / licencja na dwie wersje?

Advanced search


PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search