Zero VAT dla firmowych klientów w UE
Thread poster: Wolfgang Jörissen

Wolfgang Jörissen  Identity Verified
Belize
Member
Dutch to German
+ ...
Aug 10, 2009

Witam!

Klient (firmowy) ode mnie koniecznie chce odnoszenie do polskiego prawa podatkowego (według dyrektywa 77/388/EEC), według którego policzy mu 0% VAT. Możecie mi pomoc, żebym mu dał to, co chce?

Dzięki!
Wolfgang

Direct link Reply with quote

Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 08:42
German to Polish
+ ...
VAT Aug 10, 2009

[quote
Klient (firmowy) ode mnie koniecznie chce odnoszenie do polskiego prawa podatkowego (według dyrektywa 77/388/EEC), według którego policzy mu 0% VAT. Możecie mi pomoc, żebym mu dał to, co chce?
[/quote]

Było to:
Osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT jest nabywca usługi - podstawa prawna art. 27, ust. 3 i 4, p.3 ustawy z dnia 11/03/2004.

chyba, że jest nowszy przepis

G.P.

Lenard Zwick  Identity Verified
Poland
Polish to Hungarian
+ ...
ZeroVAT Aug 10, 2009

Zgodnie ze szcególną zasadą miejsca świadczenia usług w przypadku tłumaczeń, dla nabywców będących podatnikiem VAT czynnym i posiadającym "wspólnotowy nr podatkowy miejscem świadczenia usługi jest kraj wg siedziby nabywcy. Jeśli ty masz siedzibę, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, miejsce zamieszkania w PL, a nabywca w innym kraju UE, to ta transakcja gospodarcza nie podlega polskiej ustawie o VAT, innymi słowy nie jest w PL opodatkowany podatkiem od towarów i usług.
W takim przypadku wystawiasz fakturę "wspólnotową" dla klienta z EU bez VAT-u (nie zero %, ani zwolnione, tylko w ogóle brak rubryki itp.!) z adnotacją:
"Sprzedaż wewnątrzwspólnotowa, niepodlegająca PTU – nabywca rozlicza podatek VAT."
Koniecznie zdobądź od klienta jego wspólnotowy nr podatkowy - bez tego możesz wystawić tylko zwykłą polską f-rę VAT, a też sprawdź poprawność tego nr-u w dniu wystawienia f-ry na stronie VIES (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?selectedLanguage=EN), najlepiej wydrukować odpowiedź i dołączyć na wszelki wypadek do kopii faktury, którą ty zaksięgujesz.
Z kolei w przypadku klienta spoza UE wystawiasz zwykłą fakturę eksportową, też bez VAT-u (eksport usług). W takim przypadku dla klienta będzie to faktura importowa, więc i tak on ma rozliczyć u siebie VAT.
Mam nadzieję, że pomogło...
Pozdrówka,
ZL

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Nie podlega Aug 10, 2009

Nie jest to stawka 0%, tylko np - nie podlega. W deklaracji VAT-7 wpisujesz w rubryce 21 - świadczenie usług poza terytorium kraju. Fakturę wystawiasz zwykłą (nie ma specjalnych wzorów faktur wewnątrzwspólnotowych czy eksportowych - przynajmniej mój program fakturująco-księgujący ma jeden formularz do wszystkiego). W rubryce stawka VAT wpisujesz np.
W Krajowej Informacji Podatkowej pani konsultantka zaleciła dopisek "Faktura podlega opodatkowaniu VAT w kraju nabywcy".
Możesz wystawić w dowolnej walucie, ale księgujesz w złotówkach, wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zero VAT dla firmowych klientów w UE

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search