Zero VAT dla firmowych klientów w UE
Thread poster: Wolfgang Jörissen

Wolfgang Jörissen  Identity Verified
Belize
Dutch to German
+ ...
Aug 10, 2009

Witam!

Klient (firmowy) ode mnie koniecznie chce odnoszenie do polskiego prawa podatkowego (według dyrektywa 77/388/EEC), według którego policzy mu 0% VAT. Możecie mi pomoc, żebym mu dał to, co chce?

Dzięki!
Wolfgang


 

Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 19:54
German to Polish
+ ...
VAT Aug 10, 2009

[quote
Klient (firmowy) ode mnie koniecznie chce odnoszenie do polskiego prawa podatkowego (według dyrektywa 77/388/EEC), według którego policzy mu 0% VAT. Możecie mi pomoc, żebym mu dał to, co chce?
[/quote]

Było to:
Osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT jest nabywca usługi - podstawa prawna art. 27, ust. 3 i 4, p.3 ustawy z dnia 11/03/2004.

chyba, że jest nowszy przepis


G.P.


 

Lenard Zwick  Identity Verified
Poland
Local time: 19:54
Polish to Hungarian
+ ...
ZeroVAT Aug 10, 2009

Zgodnie ze szcególną zasadą miejsca świadczenia usług w przypadku tłumaczeń, dla nabywców będących podatnikiem VAT czynnym i posiadającym "wspólnotowy nr podatkowy miejscem świadczenia usługi jest kraj wg siedziby nabywcy. Jeśli ty masz siedzibę, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, miejsce zamieszkania w PL, a nabywca w innym kraju UE, to ta transakcja gospodarcza nie podlega polskiej ustawie o VAT, innymi słowy nie jest w PL opodatkowany podatkiem od towarów i usług.
W takim przypadku wystawiasz fakturę "wspólnotową" dla klienta z EU bez VAT-u (nie zero %, ani zwolnione, tylko w ogóle brak rubryki itp.!) z adnotacją:
"Sprzedaż wewnątrzwspólnotowa, niepodlegająca PTU – nabywca rozlicza podatek VAT."
Koniecznie zdobądź od klienta jego wspólnotowy nr podatkowy - bez tego możesz wystawić tylko zwykłą polską f-rę VAT, a też sprawdź poprawność tego nr-u w dniu wystawienia f-ry na stronie VIES (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?selectedLanguage=EN), najlepiej wydrukować odpowiedź i dołączyć na wszelki wypadek do kopii faktury, którą ty zaksięgujesz.
Z kolei w przypadku klienta spoza UE wystawiasz zwykłą fakturę eksportową, też bez VAT-u (eksport usług). W takim przypadku dla klienta będzie to faktura importowa, więc i tak on ma rozliczyć u siebie VAT.
Mam nadzieję, że pomogło...
Pozdrówka,
ZL


 

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 19:54
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Nie podlega Aug 10, 2009

Nie jest to stawka 0%, tylko np - nie podlega. W deklaracji VAT-7 wpisujesz w rubryce 21 - świadczenie usług poza terytorium kraju. Fakturę wystawiasz zwykłą (nie ma specjalnych wzorów faktur wewnątrzwspólnotowych czy eksportowych - przynajmniej mój program fakturująco-księgujący ma jeden formularz do wszystkiego). W rubryce stawka VAT wpisujesz np.
W Krajowej Informacji Podatkowej pani konsultantka zaleciła dopisek "Faktura podlega opodatkowaniu VAT w kraju nabywcy".
Możesz wystawić w dowolnej walucie, ale księgujesz w złotówkach, wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zero VAT dla firmowych klientów w UE

Advanced search






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »



Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search