Zero VAT dla firmowych klientów w UE
Thread poster: Wolfgang Jörissen

Wolfgang Jörissen  Identity Verified
Belize
Dutch to German
+ ...
Aug 10, 2009

Witam!

Klient (firmowy) ode mnie koniecznie chce odnoszenie do polskiego prawa podatkowego (według dyrektywa 77/388/EEC), według którego policzy mu 0% VAT. Możecie mi pomoc, żebym mu dał to, co chce?

Dzięki!
Wolfgang

Grażyna Lesińska
Poland
Local time: 14:05
German to Polish
+ ...
VAT Aug 10, 2009

[quote
Klient (firmowy) ode mnie koniecznie chce odnoszenie do polskiego prawa podatkowego (według dyrektywa 77/388/EEC), według którego policzy mu 0% VAT. Możecie mi pomoc, żebym mu dał to, co chce?
[/quote]

Było to:
Osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT jest nabywca usługi - podstawa prawna art. 27, ust. 3 i 4, p.3 ustawy z dnia 11/03/2004.

chyba, że jest nowszy przepis

G.P.

Lenard Zwick  Identity Verified
Poland
Polish to Hungarian
+ ...
ZeroVAT Aug 10, 2009

Zgodnie ze szcególną zasadą miejsca świadczenia usług w przypadku tłumaczeń, dla nabywców będących podatnikiem VAT czynnym i posiadającym "wspólnotowy nr podatkowy miejscem świadczenia usługi jest kraj wg siedziby nabywcy. Jeśli ty masz siedzibę, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, miejsce zamieszkania w PL, a nabywca w innym kraju UE, to ta transakcja gospodarcza nie podlega polskiej ustawie o VAT, innymi słowy nie jest w PL opodatkowany podatkiem od towarów i usług.
W takim przypadku wystawiasz fakturę "wspólnotową" dla klienta z EU bez VAT-u (nie zero %, ani zwolnione, tylko w ogóle brak rubryki itp.!) z adnotacją:
"Sprzedaż wewnątrzwspólnotowa, niepodlegająca PTU – nabywca rozlicza podatek VAT."
Koniecznie zdobądź od klienta jego wspólnotowy nr podatkowy - bez tego możesz wystawić tylko zwykłą polską f-rę VAT, a też sprawdź poprawność tego nr-u w dniu wystawienia f-ry na stronie VIES (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?selectedLanguage=EN), najlepiej wydrukować odpowiedź i dołączyć na wszelki wypadek do kopii faktury, którą ty zaksięgujesz.
Z kolei w przypadku klienta spoza UE wystawiasz zwykłą fakturę eksportową, też bez VAT-u (eksport usług). W takim przypadku dla klienta będzie to faktura importowa, więc i tak on ma rozliczyć u siebie VAT.
Mam nadzieję, że pomogło...
Pozdrówka,
ZL

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Nie podlega Aug 10, 2009

Nie jest to stawka 0%, tylko np - nie podlega. W deklaracji VAT-7 wpisujesz w rubryce 21 - świadczenie usług poza terytorium kraju. Fakturę wystawiasz zwykłą (nie ma specjalnych wzorów faktur wewnątrzwspólnotowych czy eksportowych - przynajmniej mój program fakturująco-księgujący ma jeden formularz do wszystkiego). W rubryce stawka VAT wpisujesz np.
W Krajowej Informacji Podatkowej pani konsultantka zaleciła dopisek "Faktura podlega opodatkowaniu VAT w kraju nabywcy".
Możesz wystawić w dowolnej walucie, ale księgujesz w złotówkach, wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Zero VAT dla firmowych klientów w UE

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search