Off topic: Okrakiem na barykadzie, czyli kontynuacja wątku Lucyny o teoriach spiskowych
Thread poster: Rafal Piotrowski

Rafal Piotrowski  Identity Verified
Poland
Local time: 07:18
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Sep 26, 2009

Witajcieicon_smile.gif

Zauważyłem, że kilka osób jest/byłoby (być może) zainteresowanych rozmową nt. medycyny alternatywnej z domieszką dywagacji na temat nauk i nienauk, etc., co poruszone zostało w wątku "Świat przed Prozem", przez m. in. Lucynę Długołecką, Michała Berskiego e tutti quanti.

Osobiście temat mnie interesuje, i to bardzo - mianowicie, jakie macie poglądy w kwestiach takich jak NWO plus ogólna spiskowa teoria dziejów. Myślę, że pozorne zawężenie tematu jest tu de facto, dzięki ogólnemu ujęciu, jego POSZERZENIEM ze względu na wewnętrzną wielowątkowość. I liczę na obfite wypowiedzi.

Skąd tytuł? Cóż, chciałbym tu zająć stanowisko jednostki starającej się zrozumieć obie strony, a to grozi polemiką z nimi oboma, zaś metafora nawet jeśli jest komuś nieznana, to przejrzystaicon_smile.gif

Na początek poproszę do tablicy Lucynę, pytając: Jak wg Ciebie zostało naukowo udowodnione istnienie duszy? Nie mam zamiaru ani kogokolwiek, ani czyichkolwiek poglądów wykpiwać (chyba że w reakcji na podobną zaczepkę w moim kierunku); swoje poglądy też obiecuję nakreślić dla zainteresowanych. Zaś przede wszystkim - liczę na arcyciekawą wymianę poglądów przez tych dyskutantów, którzy nie uważają takiego tematu za stratę czasu.

Zapraszam - w pierwszym rzędzie Lucynę, i wszystkich chętnych do wymiany poglądów.

Rafał


 

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 07:18
English to Polish
+ ...
Melduję ję :-) Sep 26, 2009

Kolega podał mi kiedyś link dotyczący tych badań nad duszą, ale nie mogłam go teraz znaleźć w Ulubionych. Napisałam do kolegi, może znów go będę miała, bo nie chciałabym teraz niczego przekręcić, a jak nie odzyskamy tego linku, to spróbuję coś ostrożnie z głowy napisać.

 

Rafal Piotrowski  Identity Verified
Poland
Local time: 07:18
Member (2009)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ciąg dalszy... Sep 27, 2009

Witam niedzielnieicon_smile.gif

Dzięki Lucynie za odzew; rozumiem, że był krótki "z ostrożności"icon_wink.gif Zaś tak poważniej: dzięki Ci również za chęć podzielenia się w przyszłości Twoimi przemyśleniami i/lub wiedzą. Chciałbym tu zapowiedzieć, że będę niejednokrotnie odgrywał rolę advocatus diaboli, podając w wątpliwość tezy, które wydawać mi się będą niedostatecznie dowiedzione, czy ryzykowne/naciągane (w moim rzecz jasna odczuciu).

Stąd pierwsze "wyzwanie": moim zdaniem nauka jak dotychczas NIE UDOWODNIŁA ani istnienia, ani nieistnienia duszy. Są natomiast pewne logiczne przesłanki przemawiające na korzyść i niekorzyść tego poglądu. Zwolennik eschatologii będzie szukał "twardych" danych na poparcie swoich zapatrywań, i takowe znajdzie, podobnie jak ten, który wierzy tylko w somatykę. Nie ma natomiast - o ile mi wiadomo - danych udowadniających jedno lub drugie ponad wszelką wątpliwość. Gdyby tak było (bez względu na to, KTÓRĄ teorię taki dowód popierałby), to obrońców teorii nieprawdziwej można by śmiało i bezkarnie nazywać osobami niespełna rozumu, gdyż negowaliby FAKTY/PRAWDĘ. A póki co to nazywanie takie pozostaje tylko inwektywą.

Z pewnością jest wiele spraw, o których mi nie wiadomo; być może więc masz, Lucyno, wiadomości, których po prostu nie znam, i chętnie się z nimi zaznajomię. Chciałbym jednak podkreślić tu jedną ważną rzecz:

Zjawiska paranormalne istnieją/wydarzają się ponad wszelką wątpliwość. Przez "paranormalne" rozumiem "niewytłumaczalne" (czego konsekwencją jest to, że niekoniecznie są "nadprzyrodzone"!), to raz. Dwa, że ich występowanie oznacza PERCEPCJĘ odbiorcy - ktoś był ich świadkiem, subiektywnym odbiorcą. Pomijając niedokładność relacji, powinniśmy pamiętać o niedoskonałościach samego aparatu odbiorczego; nastawienie osoby, ewentualne zaburzenia osobowości (co nie znaczy, że automatycznie klasyfikuję takich ludzi jako zaburzonych DLATEGO, że widziały coś takiego! - ale uczciwość bezstronnego badacza nakazuje postawić takie pytanie: czy odbiorca był przy zdrowych zmysłach, bez obrazy). Czy wobec tego moglibyśmy wspólnie skupić się na wydarzeniach zarejestrowanych np. przez instrumenty takie jak kamery etc., które z oczywistych względów halucynacjom nie podlegają (tu przykład ogranicza się do zjawisk wizualnych, choć my, jako dyskutanci, nie musimy)? I o tym osobiście chciałbym usłyszeć. A także o badaniach z wykorzystaniem metod ścisłych.

Tyle tytułem przydługiego może nieco wstępu - i do rychłego zobaczenia na forumicon_smile.gif

Rafał


 

Evonymus (Ewa Kazmierczak)  Identity Verified
Poland
Local time: 07:18
Member (2010)
English to Polish
+ ...
świat przed prozem Sep 27, 2009

Rafal Piotrowski wrote:
Zauważyłem, że kilka osób jest/byłoby (być może) zainteresowanych rozmową nt. medycyny alternatywnej z domieszką dywagacji na temat nauk i nienauk, etc., co poruszone zostało w wątku "Świat przed Prozem", przez m. in. Lucynę Długołecką, Michała Berskiego e tutti quanti.
Rafał


witam, czy mogę prosić o link do powyższego wątku? dziękuję, Ewa


 

Rafal Piotrowski  Identity Verified
Poland
Local time: 07:18
Member (2009)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Prawdopodobne zamknięcie tematu... Sep 27, 2009

Hm, z żalem muszę przyznać, że "off-topikowość" tematu wykracza poza zakres określony w regulaminie, i wątek prawdopodobnie zostanie zamkniętyicon_frown.gif Ale cóż - mea culpa, nie doczytałem.

Pozdrawiam wszystkich, i przepraszam za zamieszanie.

Rafał


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Okrakiem na barykadzie, czyli kontynuacja wątku Lucyny o teoriach spiskowych

Advanced search


SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search