SDL Trados 2009 FL Plus - Instalacja Trados 2007 (Windows 7)
Thread poster: Zvyrtec

Zvyrtec
Poland
Local time: 10:12
Polish to English
+ ...
Nov 9, 2009

Witam wszystkich!

Nabyłem Tradosa 2009 w wersji Freelance Plus. Jego instalacja wymaga uprzedniego postawienia wersji 2007 (tak przynajmniej piszą w instrukcji)... i tu pojawia się mój problem.

Środowisko CAT ma pracować na Windows 7 w wersji 64-bitowej. Odpaliłem instalator T2007, przebrnąłem przez instalację Script Engine oraz Javy 2, pojawia się okno informujące o przetwarzaniu instalacji samego Tradosa 2007 FL... i przetwarza się. Od dobrych 40 minut. Program nie zawiesił się, po prostu "miele i miele" w nieskończoność. To chyba nie jest normalne.

Czy ktoś z was, drodzy forumowicze, ma jakieś doświadczenia w zakresie instalacji tej wersji?

Z góry dziękuję za pomoc.

[Subject edited by staff or moderator 2009-11-09 11:52 GMT]

Direct link Reply with quote

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

SDL Trados 2009 FL Plus - Instalacja Trados 2007 (Windows 7)

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
BaccS – Business Accounting Software
Modern desktop project management for freelance translators

BaccS makes it easy for translators to manage their projects, schedule tasks, create invoices, and view highly customizable reports. User-friendly, ProZ.com integration, community-driven development – a few reasons BaccS is trusted by translators!

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search