Arbitra┼╝ KudoZ PL>ENG: nauczanie pocz─ůtkowe
Thread poster: PAS

PAS  Identity Verified
Local time: 12:28
English to Polish
+ ...
Oct 17, 2003

nie spodziewałem się być inicjatorem takowego, ale jednak.

http://www.proz.com/kudoz/547383
(i zarazem pytanie 444884, do kt├│rego Moonia poda┼éa odno┼Ťnik)

Ot├│┼╝ nauczanie pocz─ůtkowe to jest specjalizacja pozwalaj─ůca nauczycielowi uczy─ç w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Elementary education to albo wykształcenie podstawowe, albo nauczanie w szkole podstawowej w ogóle.
Owszem, nauczanie pocz─ůtkowe jest cz─Ö┼Ťci─ů "elementary education", ale jest to podzbi├│r. Nauczycielowi bez odpowiednich uprawnie┼ä nie wolno uczy─ç w klasach 0-3.

Proponuj─Ö nast─Öpuj─ůce terminy:
- K-3 education,
- Education in grades 0 to 3.

Link├│w angielskich nie podaj─Ö, bo jest ich du┼╝o, a autoryret w sprawach nauczania w Polsce w┼éa┼Ťnie stoi mi nad g┼éow─ů

Paweł Skaliński

Direct link Reply with quote

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 11:28
English to Polish
+ ...
nauczanie poczatkowe Oct 17, 2003

opierajac sie na osobistym doswiadczeniu(a raczej na osobistym doświadczeniu mojej pociechy), moge zasugerowac, ze nazwą - odpowiedznikiem nauczania początkowego w WB jest "Early Years Education" i zgadzam się, że "elementary education" brzmi jak stopień wykształcenia, ale c├│ż, decyzja zapadła...

Robert Zawadzki  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Czy K3 nie jest US? Czy w UK te┼╝ tego si─Ö u┼╝ywa? Oct 19, 2003

.

Kasia Trzcińska-Draper
Polish to English
+ ...
Popieram 'early years education' NowEvy Oct 20, 2003

W przypadku Wielkiej Brytanii, jak jest w innych krajach - nie wiem. Z K-3 tutaj nigdy się nie spotkałam.

Przy okazji, jestem w┼éa┼Ťnie w trakcie przeprowadzki i jakiekolwiek zmiana b─Ödzie wprowadzona z op├│┼║nieniem, za co od razu przepraszam!

Pozdrawiam,
Kasia

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
nauczanie Oct 20, 2003

Zgadza si─Ö - K-X (X = 3, 6, 12) jest okre┼Ťleniem jak najbardziej ameryka┼äskim, ale asker nie wspomnia┼é o kraju przeznaczenia...

Gwoli wyja┼Ťnienia "K" to jest Kindergarten, czyli po naszemu zer├│wka.

Może w ogóle się pospieszyłem, bo arbitraż w zasadzie się powinno zgłaszać po wpisie do glosa, a takiego nie było.
Bardziej mi chodzi┼éo o u┼Ťci┼Ťlenie terminu i t┼éumaczenia.

Pozdrawiam,
Paweł Skaliński

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
0-3 czy 1-4, a mo┼╝e 0-4? Oct 23, 2003

PAS wrote:

Ot├│┼╝ nauczanie pocz─ůtkowe to jest specjalizacja pozwalaj─ůca nauczycielowi uczy─ç w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Paweł Skaliński

jestem starej daty (przedzer├│wkowej) i sobie ubzdura┼éam, ┼╝e nauczanie pocz─ůtkowe dotyczy klas 1-4. czy kto┼Ť wie, w jakim rozporz─ůdzeniu ministra o┼Ťwiaty tego szuka─ç? zafrapowa┼é mnie problemik....
Pozdrawiam
Agnieszka

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
pocz─ůtkowe Oct 27, 2003

hmmm... Nie mog─Ö znale┼║─ç dowod├│w, a Dyrekcja podaje tylko dowody poszlakowe.

Na UW w opisie kierunku nauczania pocz─ůtkowego jest 1-3.
Zer├│wki pojawi┼éy si─Ö w szkole stosunkowo niedawno (by┼éo o tym w gazetach) i na pewno nauczanie w klasie zerowej jest traktowane jako nauczanie pocz─ůtkowe.
Na pewno nie obejmuje klasy czwartej, bo w czwartej ju┼╝ si─Ö pojawiaj─ů "odr─Öbne" przedmioty (np. przyroda).
Znajd─Ö przepisy.

P.A.S.

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
czwarta nie! Oct 28, 2003

Zgadzam się, pamiętam, że w czwartej klasie ma się osobnych nauczycieli do poszczeg├│lnych przedmiot├│w i nawet jest już historia! (czy nie?). Nauczanie początkowe prowadzi jeden nauczyciel na klasę (język polski, matematyka, środowisko)Ach... moja pani była taka śliczna... wszyscy się podlizywali! ;o))
W UK jest podobnie. Na początku jeden nauczyciel naucza pisania, czytania i liczenia, wszystkiego po trochu, z tym, że tutaj do pierwszej klasy idą pięcioletnie dzieci (!)

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
eee.... Oct 30, 2003

ja mia┼éam histori─Ö dopiero w pi─ůtej klasie. Ale macie racj─Ö, by┼éa ju┼╝ przyroda, geografia i ZPT. Ale si─Ö wzruszy┼éam grzebi─ůc w starych ┼Ťwiadectwach... I nawet z zachowania mia┼éam dobry... ;o)

Pozdr
-A-

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitra┼╝ KudoZ PL>ENG: nauczanie pocz─ůtkowe

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search