Arbitra┼╝ KudoZ PL>ENG: nauczanie pocz─ůtkowe
Thread poster: PAS

PAS  Identity Verified
Local time: 22:30
English to Polish
+ ...
Oct 17, 2003

nie spodziewałem się być inicjatorem takowego, ale jednak.

http://www.proz.com/kudoz/547383
(i zarazem pytanie 444884, do kt├│rego Moonia poda┼éa odno┼Ťnik)

Ot├│┼╝ nauczanie pocz─ůtkowe to jest specjalizacja pozwalaj─ůca nauczycielowi uczy─ç w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Elementary education to albo wykształcenie podstawowe, albo nauczanie w szkole podstawowej w ogóle.
Owszem, nauczanie pocz─ůtkowe jest cz─Ö┼Ťci─ů "elementary education", ale jest to podzbi├│r. Nauczycielowi bez odpowiednich uprawnie┼ä nie wolno uczy─ç w klasach 0-3.

Proponuj─Ö nast─Öpuj─ůce terminy:
- K-3 education,
- Education in grades 0 to 3.

Link├│w angielskich nie podaj─Ö, bo jest ich du┼╝o, a autoryret w sprawach nauczania w Polsce w┼éa┼Ťnie stoi mi nad g┼éow─ůicon_smile.gif

Paweł Skaliński

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 21:30
English to Polish
+ ...
nauczanie poczatkowe Oct 17, 2003

opierajac sie na osobistym doswiadczeniu(a raczej na osobistym do┼Ťwiadczeniu mojej pociechy), moge zasugerowac, ze nazw─ů - odpowiedznikiem nauczania pocz─ůtkowego w WB jest "Early Years Education" i zgadzam si─Ö, ┼╝e "elementary education" brzmi jak stopie┼ä wykszta┼écenia, ale c├│┼╝, decyzja zapad┼éa...

Robert Zawadzki (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Czy K3 nie jest US? Czy w UK te┼╝ tego si─Ö u┼╝ywa? Oct 19, 2003

.

Kasia Trzcińska-Draper (X)
Polish to English
+ ...
Popieram 'early years education' NowEvy Oct 20, 2003

W przypadku Wielkiej Brytanii, jak jest w innych krajach - nie wiem. Z K-3 tutaj nigdy się nie spotkałam.

Przy okazji, jestem w┼éa┼Ťnie w trakcie przeprowadzki i jakiekolwiek zmiana b─Ödzie wprowadzona z op├│┼║nieniem, za co od razu przepraszam!

Pozdrawiam,
Kasia

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
nauczanie Oct 20, 2003

Zgadza si─Ö - K-X (X = 3, 6, 12) jest okre┼Ťleniem jak najbardziej ameryka┼äskim, ale asker nie wspomnia┼é o kraju przeznaczenia...

Gwoli wyja┼Ťnienia "K" to jest Kindergarten, czyli po naszemu zer├│wka.

Może w ogóle się pospieszyłem, bo arbitraż w zasadzie się powinno zgłaszać po wpisie do glosa, a takiego nie było.
Bardziej mi chodzi┼éo o u┼Ťci┼Ťlenie terminu i t┼éumaczenia.

Pozdrawiam,
Paweł Skaliński

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
0-3 czy 1-4, a mo┼╝e 0-4? Oct 23, 2003

PAS wrote:

Ot├│┼╝ nauczanie pocz─ůtkowe to jest specjalizacja pozwalaj─ůca nauczycielowi uczy─ç w klasach 0-3 albo nauczanie w tych klasach.

Paweł Skaliński

jestem starej daty (przedzer├│wkowej) i sobie ubzdura┼éam, ┼╝e nauczanie pocz─ůtkowe dotyczy klas 1-4. czy kto┼Ť wie, w jakim rozporz─ůdzeniu ministra o┼Ťwiaty tego szuka─ç? zafrapowa┼é mnie problemik....
Pozdrawiam
Agnieszka

PAS  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
pocz─ůtkowe Oct 27, 2003

hmmm... Nie mog─Ö znale┼║─ç dowod├│w, a Dyrekcja podaje tylko dowody poszlakowe.

Na UW w opisie kierunku nauczania pocz─ůtkowego jest 1-3.
Zer├│wki pojawi┼éy si─Ö w szkole stosunkowo niedawno (by┼éo o tym w gazetach) i na pewno nauczanie w klasie zerowej jest traktowane jako nauczanie pocz─ůtkowe.
Na pewno nie obejmuje klasy czwartej, bo w czwartej ju┼╝ si─Ö pojawiaj─ů "odr─Öbne" przedmioty (np. przyroda).
Znajd─Ö przepisy.

P.A.S.

*eva*  Identity Verified
United Kingdom
English to Polish
+ ...
czwarta nie! Oct 28, 2003

Zgadzam si─Ö, pami─Ötam, ┼╝e w czwartej klasie ma si─Ö osobnych nauczycieli do poszczeg├│lnych przedmiot├│w i nawet jest ju┼╝ historia! (czy nie?). Nauczanie pocz─ůtkowe prowadzi jeden nauczyciel na klas─Ö (j─Özyk polski, matematyka, ┼Ťrodowisko)Ach... moja pani by┼éa taka ┼Ťliczna... wszyscy si─Ö podlizywali! ;o))
W UK jest podobnie. Na pocz─ůtku jeden nauczyciel naucza pisania, czytania i liczenia, wszystkiego po trochu, z tym, ┼╝e tutaj do pierwszej klasy id─ů pi─Öcioletnie dzieci (!)

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
eee.... Oct 30, 2003

ja mia┼éam histori─Ö dopiero w pi─ůtej klasie. Ale macie racj─Ö, by┼éa ju┼╝ przyroda, geografia i ZPT. Ale si─Ö wzruszy┼éam grzebi─ůc w starych ┼Ťwiadectwach... I nawet z zachowania mia┼éam dobry... ;o)

Pozdr
-A-

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitra┼╝ KudoZ PL>ENG: nauczanie pocz─ůtkowe

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search