Pages in topic:   [1 2 3] >
Off topic: Jaki komputer do pracy?
Thread poster: Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota  Identity Verified
Poland
Local time: 23:31
English to Polish
+ ...
Dec 22, 2009

Witam,

planuję w najbliższej przyszłości zmienić komputer (notebook) i nie bardzo wiem, jak powinnam się do tego tematu zabrać. Dlatego proszę Was o pomoc - jaki komputer powinnam sobie sprawić?

Oto pytania pomocnicze:
- ile cali?
- jaki system operacyjny?
- jaka firma?
- jaka pamięć RAM (cokolwiek to znaczy)
- jaki dysk twardy?
- jakie oprogramowanie (oprócz standardu)

Ogólnie rzecz biorąc, na jakim k
... See more
Witam,

planuję w najbliższej przyszłości zmienić komputer (notebook) i nie bardzo wiem, jak powinnam się do tego tematu zabrać. Dlatego proszę Was o pomoc - jaki komputer powinnam sobie sprawić?

Oto pytania pomocnicze:
- ile cali?
- jaki system operacyjny?
- jaka firma?
- jaka pamięć RAM (cokolwiek to znaczy)
- jaki dysk twardy?
- jakie oprogramowanie (oprócz standardu)

Ogólnie rzecz biorąc, na jakim komputerze wy pracujecie (albo chcielibyście pracować) i co moglibyście mi doradzić/polecić.

Z góry dziękuję za pomoc.
Małgosia

Ps. Wybaczcie, że post jest dość nieskładny, ale temat troszeczkę mnie przerósł.
Ps2. Wiem, że część z Was może myśleć, że ten post nadaje się bardziej na forum o sprzęcie komputerowym, ale bardzo ważny (właściwie to najważniejszy) jest dla mnie aspekt przydatności dla tłumacza.
Collapse


 
GingerR
GingerR  Identity Verified
Local time: 23:31
English to Polish
+ ...
Ech, wspomnienia... ;-) Dec 23, 2009

Małgorzatko!

Zanim Koledzy i Koleżanki oderwą się od lepienia pierogów, pieczenia makowca i gotowania grzybowej, pozwolę sobie wkleić mój własny wątek z czasów prehistorycznych, czyli 2004 roku...

Może przyda Ci się coś z informacji tam podanych, choć znawcy tematu pewnie zasugerują, aby tam w ogóle nie zaglądać...

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów

Joanna
... See more
Małgorzatko!

Zanim Koledzy i Koleżanki oderwą się od lepienia pierogów, pieczenia makowca i gotowania grzybowej, pozwolę sobie wkleić mój własny wątek z czasów prehistorycznych, czyli 2004 roku...

Może przyda Ci się coś z informacji tam podanych, choć znawcy tematu pewnie zasugerują, aby tam w ogóle nie zaglądać...

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów

Joanna

Edit: przydałoby się wkleić odnośnik...

http://www.proz.com/forum/polish/18790-sort_of_off_topic:_notebooki_laptopy_opinie_tlumaczy_mile_widziane.html


[Edited at 2009-12-23 10:02 GMT]
Collapse


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 23:31
Polish to English
+ ...
Ale nie pod choinkę? Dec 23, 2009

1. Ile przeznaczasz pieniędzy na komputer?
2. Czy ma być łatwo przenośny?
3. Czy chcesz robić na nim inne rzeczy (tzn. głównie grać w gry wymagające dużych zasobów sprzętowych)?
4. Czy koniecznie notebook? Wiem, że teraz notebooki są prawie, prawie takie same jak stacjonarne, ale mimo wszystko...

Odpowiedzi:
ile cali - patrz 2. powyżej. Uważam, że na ekranie notebooka nie da się sensownie tłu
... See more
1. Ile przeznaczasz pieniędzy na komputer?
2. Czy ma być łatwo przenośny?
3. Czy chcesz robić na nim inne rzeczy (tzn. głównie grać w gry wymagające dużych zasobów sprzętowych)?
4. Czy koniecznie notebook? Wiem, że teraz notebooki są prawie, prawie takie same jak stacjonarne, ale mimo wszystko...

Odpowiedzi:
ile cali - patrz 2. powyżej. Uważam, że na ekranie notebooka nie da się sensownie tłumaczyć, więc i tak wskazane byłoby kupno dodatkowego monitora za kolejnych kilkaset złotych.
Tak czy inaczej osobna (dedykowana) karta graficzna, nie taka, która pobiera zasoby z RAM.
jaki system operacyjny - Byle nie Vista. Windows 7, albo XP, jeśli jeszcze jest gdzieś do dostania
jaka firma - nie wiem
RAM - 4 GB
dysk twardy - jak największy (nie mniej niż 320 GB)
oprogramowanie - nie wiem - Office Standard starczy, nie musi być professional. słowniki, CAT - zależy od potrzeb.

Np. coś takiego, ale ten jest duży (17,3"), więc ciężkawy (3 kg) bez zasilacza. Wybór sklepu nic nie znaczy - gdzie indziej może być taniej.

http://www.vobis.pl/oferta/notebooki/tft_17/876544_asus_k70io_t6600_17_3_4gb.aspx


Wesołych,
P.

[Edited at 2009-12-23 10:10 GMT]
Collapse


 
Grzegorz Gryc
Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 23:31
French to Polish
+ ...
Zależy... Dec 23, 2009

PAS wrote:

1. Ile przeznaczasz pieniędzy na komputer?
2. Czy ma być łatwo przenośny?

To jest bardzo dobre pytanie.
Masz trzy wyjścia:
1) puderniczkę do torebki tj. drobiazg 11-13 cali (nie mylić z netbookami), do której w domu będziesz podpinać monitor zewnętrzny, klawiaturę itp., ale na zewnątrz raczej wygodnie nie popracujesz, może że wywalisz na nią kupę kasy.
2) nieruchawy monster tj. jakieś 17 cali lub więcej z pełną klawiaturą tj. z blokiem numerycznym, czyli pełny zamiennik stacjonarnego.
3) coś pośredniego, jeśli ruszasz się często i nie chce Ci się ciągnąć ze sobą ciężkiego potwora, ale musisz na zewnątrz sensownie pracować (to akurat mój wybór, 15,4' z dużą rozdzielczością ekranu)

Odpowiedzi:
ile cali - patrz 2. powyżej.

Mhm.
I nie mylić cali z rozdzielczością.
Np. 15,4' z 1280x800 czy 15,6' z 1376x768 to ciężka pomyłka.
Taki Trados 2009 odpalony na czymś podobnym jest w stanie w tabelce wyświetlić ze dwa segmenty, inne kotki mają podobnie, choć może nie aż tak drastycznie.

Uważam, że na ekranie notebooka nie da się sensownie tłumaczyć,

Da się.
Tylko ja mam 1920x1200.
Rozsądne minimum dla współczesnych CAT-ów to 1280x1024 lub coś podobnego.
Lub chociaż 1440x900.

więc i tak wskazane byłoby kupno dodatkowego monitora za kolejnych kilkaset złotych.

Tak.
Jeśli się da, sugeruję jeszcze stację dokującą, jeśli często chcesz wychodzić z domu.
Codzienne dwukrotne wpinanie i wypinanie kabli może doprowadzić do furii.
Myślę, że zaoszczędzony czas zwraca się po kilku miesiącach.

Tak czy inaczej osobna (dedykowana) karta graficzna, nie taka, która pobiera zasoby z RAM.

Przy zwykłym pisaniu można sobie odpuścić.
Ale prawdziwa zawsze lepsza

jaki system operacyjny - Byle nie Vista. Windows 7, albo XP, jeśli jeszcze jest gdzieś do dostania

Windows 7, najlepiej Professional lub Ultimate (ze względu na dołączoną wirtualną maszynę XP, której nie ma w edycjach Home).
Odjazd.

jaka firma - nie wiem

IMO prawie obojętne.
Zwróć uwagę na układ klawiatury, który każda firma ma inny.
Jeśli dużo piszesz. to jest kluczowe.
Musi być wygodna.
Notebooka dobrze jest obmacać przed kupnem.
Ciut inaczej rozmieszczone klawisze mogą się okazać katorgą.
Po przesiadce z HP na IBM/Lenovo przez trzy miesiące woziłem z sobą zewnętrzną klawiaturę, bo przez latami wyrobione automatyzmy myliłem się przy prawie każdym skrócie klawiszowym.

RAM - 4 GB
dysk twardy - jak największy (nie mniej niż 320 GB)

Mhm.
Podpisuję się wszystkimi czterema łapami.

oprogramowanie - nie wiem - Office Standard starczy, nie musi być professional.

Mhm.
Std zwykłemu tłumaczowi wystarczy.

Zdrówkot
GG


 
Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota  Identity Verified
Poland
Local time: 23:31
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
nie pod choinkę :( Dec 23, 2009

Witam,

dziękuję za oderwanie się od lepienia pierogów, aby pomóc koleżance po fachu.
Niestety z różnych względów, o których nie pora teraz pisać, nie mogę pracować na komputerze stacjonarnym. A więc musi być notebook, myślałam o czymś w okolicach 15 cali. Jest to już dość ciężkie, ale na mniejszym po prostu nie jestem w stanie pracować.

Jeśli chodzi o finanse, to w tym mome
... See more
Witam,

dziękuję za oderwanie się od lepienia pierogów, aby pomóc koleżance po fachu.
Niestety z różnych względów, o których nie pora teraz pisać, nie mogę pracować na komputerze stacjonarnym. A więc musi być notebook, myślałam o czymś w okolicach 15 cali. Jest to już dość ciężkie, ale na mniejszym po prostu nie jestem w stanie pracować.

Jeśli chodzi o finanse, to w tym momencie nie ograniczam się żadną sumą, wychodząc z założenia, że wolę poczekać niż znowu kupić sprzęt, który nie do końca mi odpowiada.

Dziękuję za informacje o dodatkowej karcie graficznej (czy to naprawdę się przydaje przy pracy tłumacza?), stacji dokowania (świetny pomysł) i pamięci RAM (dalej nie wiem, co to jest, ale zapamiętam, ile ma mieć!).

Zastanawiałam się jeszcze nad jakimś sposobem archwizacji danych. Czy macie jakiś pomysł? Jak to się robi?

@Joasiu: Dzięki wielkie za linka, przekopałam się przez forum, ale ten temat jakoś mi umknął. Wczytam się w niego porządnie wieczorem, ale rzeczywiście, wiele informacji jest już trochę nieaktualnych... (dowód na to, jak niesamowicie szybko rozwija się ten rynek)

Pozdrawiam z deszczowego Wrocławia,
Małgosia
Collapse


 
Marcin Rey
Marcin Rey  Identity Verified
Poland
Local time: 23:31
Polish to French
+ ...
Z mojego skromnego doświadczenia... Dec 23, 2009

Malgorzatka wrote:
A więc musi być notebook, myślałam o czymś w okolicach 15 cali. Jest to już dość ciężkie, ale na mniejszym po prostu nie jestem w stanie pracować.


14 wystarczy, a takie komputery są od razu dużo lżejsze, a jednak coś widać.

Malgorzatka wrote:
Dziękuję za informacje o dodatkowej karcie graficznej (czy to naprawdę się przydaje przy pracy tłumacza?),


Era tłumaczeń wideokonferencyjnych jest bliska. Bez porządnej grafiki ani rusz.

Proszę sobie kazać zademonstrować w sklepie, że karta graficzna umożliwia podłączenie drugiego monitora zewnętrznego i to w taki sposób, że obraz na drugim monitorze nie jest kopią obrazu na ekranie notebooka, tylko, że razem tworzą jedną przestrzeń, z możliwością przeciągania obiektów między ekranami. Niesamowicie wygodne rozwiązanie – oryginał, źródła, email, przeglądarka na małym, tłumaczenie na dużym, na przykład. Nie mylić tego z funkcją podłączania obrazu do rzutnika!

Malgorzatka wrote:
stacji dokowania (świetny pomysł)


A po co? Czy niechęć do podłączenia kilku kabelków po powrocie na biurko uzasadnia taki wydatek? Lepiej to zainwestować w RAM albo jeszcze większy monitor zewnętrzny.

Malgorzatka wrote:
i pamięci RAM (dalej nie wiem, co to jest, ale zapamiętam, ile ma mieć!).


Od pamięci RAM zależy, jak szybko komputer myśli, czy nie „muli” albo się nie wiesza. CAT-y wymagają jej dużo, bo bez przerwy przeszukują duże bazy. Radzę wziąć jak najwięcej, ale jednak nie więcej, niż płyta główna jest w stanie obsłużyć.

Malgorzatka wrote:
Zastanawiałam się jeszcze nad jakimś sposobem archwizacji danych. Czy macie jakiś pomysł? Jak to się robi?


Dysk zewnętrzny na USB – kilkaset złotych.


 
Zbigniew Szalbot
Zbigniew Szalbot  Identity Verified
Poland
Local time: 23:31
English to Polish
+ ...
notebookcheck.pl Dec 23, 2009

Malgorzatka wrote:

planuję w najbliższej przyszłości zmienić komputer (notebook) i nie bardzo wiem, jak powinnam się do tego tematu zabrać.


Każdy zwróci uwagę na coś innego. Ja na przykład z premedytacją ignoruję niektóre parametry notebooków, jeśli tylko sprzęt działa cicho – to dla mnie bardzo ważna sprawa. Mam dosyć wyjących wentylatorów, ponieważ przy komputerze spędzam większą część dnia.

Tym, którzy szukają sprzętu przenośnego, polecam serwis http://www.notebookcheck.pl/. Uważam, że zamieszczone tam recenzje są bardzo szczegółowe i naprawdę przydatne. To jedna z tych witryn, którą warto dodać do Ulubionych.

Pozdrawiam świątecznie!

Zbigniew Szalbot

[Edited at 2009-12-23 14:42 GMT]


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 23:31
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Musi być laptop? Dec 23, 2009

Bo to choćby nie wiem jaki najlepszy był, i tak erzacem zostanie.
Za tę samą kasę, którą wydasz na przyzwoitewgo lapka, będzie desktop ze softem i dwoma ekranami.
Ale jak już lapek:
Idź do sklepu i popatrz na ekrany. Nie pod kątem wielkości, lecz pod kątem jakości obrazu.
Grzegorz Ci już napisał - do przywzoitej pracy musi być przyzwoita rozdzielczość, zaczynająca się gdzieś od 1280 na 1024 czy jak im tam dzisaj w tych szerokokątny. Np. do pracy z T
... See more
Bo to choćby nie wiem jaki najlepszy był, i tak erzacem zostanie.
Za tę samą kasę, którą wydasz na przyzwoitewgo lapka, będzie desktop ze softem i dwoma ekranami.
Ale jak już lapek:
Idź do sklepu i popatrz na ekrany. Nie pod kątem wielkości, lecz pod kątem jakości obrazu.
Grzegorz Ci już napisał - do przywzoitej pracy musi być przyzwoita rozdzielczość, zaczynająca się gdzieś od 1280 na 1024 czy jak im tam dzisaj w tych szerokokątny. Np. do pracy z Tradosem Studio znacznie lepszy jest monitor 4:3 o rozdzielczości 1600x1200 niż 16:9 1920x1080 (czyli Full-HD).
Ale sama rozdzielczość to nie wszystko. Niektóre lapki (np. Dell biznesowy z niższej półki) mają tak tragiczne ekrany, że nie da się na nich dłużej pracować.
W moim prywatnym odczuciu nie ma lepszych ekranów (i tym samym lapków) niż Sony Vaio.
Nie wiem, czy w PL już można, ale w DE nie kupuję laptopów już od dawna, tylko borę w leasing. Wtedy za groszowe kwoty miesięczne można sobie pozwolić na dość luksusową maszynę.
Moim faworytem byłby obecnie ten: http://www.sony.de/product/vnp-z-series albo http://www.sony.de/product/vn-x-series, przy czym ten ostatni jest ultramobilny i raczej nie do ciągłej pracy
Collapse


 
Michał Szcześniewski
Michał Szcześniewski  Identity Verified
Poland
Local time: 23:31
English to Polish
+ ...
no i jeszcze bateria Dec 23, 2009

Od siebie dodam tylko, że w komputerach Dell Latitude D630 bateria po roku praktycznie siada (i to przy pracy na zasilaniu sieciowym przez 95% czasu...).

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 23:31
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Nie po, lecz przez... Dec 23, 2009

Michał Szcześniewski wrote:

Od siebie dodam tylko, że w komputerach Dell Latitude D630 bateria po roku praktycznie siada (i to przy pracy na zasilaniu sieciowym przez 95% czasu...).


Cały problem właśnie w tym, że bateria - tfu, to przecież akumulator - powinien być ładowany i rozładowywany od czasu do czasu. O ile dobrze pamiętam, jedna z serii HP tak właśnie robi - mimo podłączonego zasilania sieciowego pracuje na akumulatorze, a potem go ładuje.


 
Michał Szcześniewski
Michał Szcześniewski  Identity Verified
Poland
Local time: 23:31
English to Polish
+ ...
czyli... Dec 23, 2009

To wina złych nawyków użytkowników?:)

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 23:31
Member (2003)
Polish to German
+ ...
To akurat nie Dec 23, 2009

nie wina - w moim Sony akumulator nigdy nie trzymał dłużej niż 2 godziny, ale do dziś trzymma. Trudno się jednak dziwić, że tak szybko pada, bo monstrum ma 17 cali i dziś już prawie 4 lata.
Za to ekran do dziś jest super, więc dlatego go trzymam.


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 23:31
Polish to English
+ ...
A ile szanowny kolega ma lat...? Dec 23, 2009

Grzegorz Gryc wrote:
Da się.
Tylko ja mam 1920x1200.


Mały ekran + zaj......sta rozdzielczość = literki wielkości roztoczy na dywanie.

Czy się mylę?

Nie noszę jeszcze okularów, ale z wiekiem ja, stary zgred, widzę jak pogarsza się mój wzrok przez powiększenie dokumentu na ekranie. Kiedyś spokojnie łykałem 90%, teraz już dojeżdżam w porywach do 120%, żeby bez wytrzeszczu widzieć tekst.

Im większe powiększenie, tym mniej "kartki" widzę na ekranie, zgadza się?

Wiedziałem, że Jerzy będzie zwolennikiem stacjonarnego i popieram go w tym.
Tańszy, lepszy, łatwiej o modernizację lub wymianę przestarzałej lub zepsutej części.

A z klawiaturami oczywiście - trzeba solidnie obmacać w sklepie. Nie wiem, czy osobna klawiatura numeryczna w lapku to już standard, ale na pewno bardzo wygodne.

P.

Małgosiu - DEDYKOWANA karta graficzna, nie dodatkowa

Budżet musisz ustalić, bo notebooki zaczynają się od tysiąca kilkuset zł do ponad 10 000.
Po prostu musisz się zastanowić, czy możesz/ chcesz wydać na niego 3500, czy 6000 zł.

Może się okazać, że za 6000 kupujesz nazwę i niepotrzebne gwizdki, a istotne gabaryty (procesor, RAM, wielkość dysku) pozostają takie same.

Moim zdaniem rozsądna dolna granica to 3000 zł brutto.

[Edited at 2009-12-23 17:28 GMT]


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 23:31
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Wysoka rozdzielczość nie jest równoznaczna z widzeniem mniej Dec 23, 2009

Po prostu trzeba ustawić ew. większe czcionki w Wingrozie, np. ja pracuję z 120dpi zamiast standardowych 96 i dobrze mi z tym.
Mam maleńkiego Vaio z ekranem 1600x800 i przekątnej 8 cali. Tam rzeczywiście lupy trzeba
Natomiast na "normalnym" ekranie (20 cali 1600x1200 lub 23 cale 1920x1080) literki są pikne, dobrze czytelne i fajne. Jak chcesz widzieć całą kartkę, postawi ekran panoramiczny pionowo.
W o
... See more
Po prostu trzeba ustawić ew. większe czcionki w Wingrozie, np. ja pracuję z 120dpi zamiast standardowych 96 i dobrze mi z tym.
Mam maleńkiego Vaio z ekranem 1600x800 i przekątnej 8 cali. Tam rzeczywiście lupy trzeba
Natomiast na "normalnym" ekranie (20 cali 1600x1200 lub 23 cale 1920x1080) literki są pikne, dobrze czytelne i fajne. Jak chcesz widzieć całą kartkę, postawi ekran panoramiczny pionowo.
W ogóle cały ten trend z panoramicznymi ekranami do komputerów to ogromne nieporozumienie. W pracy biurowej jednak lepiej sprawdzają się ekrany 4:3, bo panoramy są po prostu za niskie. Oczywiście jeszcze lepiej sprawdza się kombinacja 2 ekranów (albo więcej, jak komuś się chce).

Apropos komputer: niech ma dzisiaj procesor co najmniej dwurdzeniowy, przynajmniej 4 GB RAMu, HDD z SATA i co najmniej 300 GB, im więcej tym lepiej.
Dedykowana karta graficzna musi być, ale z kolei można spokojnie wziąć taką z najniższej półki, byle miała 2 wyjścia na monitor (lapek zawsze ma - ino coby to wyjście nie było analogowe, tylko cyfrowe).
Collapse


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 23:31
Polish to English
+ ...
Panorki Dec 23, 2009

Jerzy Czopik wrote:
W ogóle cały ten trend z panoramicznymi ekranami do komputerów to ogromne nieporozumienie. W pracy biurowej jednak lepiej sprawdzają się ekrany 4:3, bo panoramy są po prostu za niskie.


No nie wiem... W pracy uszczęśliwili mnie 22-calowym Samsungiem i nie mogę powiedzieć, że jest za niski. Dwa dokumenty lub 2 arkusze Excela obok siebie w pionie jak ta lala. Od góry do dołu też starcza miejsca (ale mam schowaną wstążkę w Office 2007 i schowany pasek Start).

Nieoczekiwaną zaletą panorki okazała się możliwość umieszczenia większej liczby ikon na, tfu, pasku szybkiego dostępu w Wordzie 2007, bo od wstążki dostaję krost na mózgu.


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jaki komputer do pracy?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »