Infix - czy ktoś zna i stosuje?
Thread poster: Joanna Rączka

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 22:43
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Jan 27, 2010

Zachęciły mnie wypowiedzi na forum technicznym - z pdf do xml, xml w TagEditorze, potem z powrotem xml do pdf. Z zachowaniem oryginalnego układu graficznego i formatowania - bez OCR-u i bez zabawy z formatowaniem skonwertowanego tekstu.
Pdf do pdf.

Ściągnęłam wersję testową, niestety przy pierwszym próbnym tekście rozkrzaczyło mi "ó", pozostałe polskie diakrytyki OK. Może dlatego, że nie zrobiłam pliku ini, mogły niektóre tagi zostać źle odczytane. A może trzeba pokombinować z fontami. Przy drugim pliku zagroziłam klientowi, że dostanie pdf z powrotem, co spowodowało natychmiastowe cudowne odnalezienie źródłowego worda - jeśli ten program tak działa, to samo to jest wystarczającym powodem, żeby go mieć.

Jeżeli rzeczywiście działa to, tak jak opisują (pomijam magiczny wpływ na klientów i cudowne odnalezienia nieistniejących plików), to wygląda, że jest to świetne rozwiązanie dla zmory pdf (niestety, nie dotyczy skanów - te trzeba konwencjonalnie ocerować). Czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenia i może się podzielić?

Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
Nie ma XML Jan 27, 2010

Wersja testowa nie pozwala na zapis do XML, więc trudno cokolwiek przetestować. Sama konwersja nie wydaje się ani lepsza, ani gorsza niż w innych konwerterach.

Widzę dwa potencjalne problemy: po pierwsze, klient może nalegać, aby mimo przysłanego PDFa odesłać mu Worda. Po drugie, jeśli klient wyrazi zgodę na oddanie PDFa, to trzeba będzie doprowadzić go do idealnego wyglądu - wiadomo, że po tłumaczeniu co nieco się pozmienia i poprzesuwa. Przy dość ograniczonej możliwości edycji PDFów w ogóle, może to być większy kłopot niż ocerowanie odesłanie "gołego" Worda.

Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
W wersji pro jest konwersja do xml. Jan 27, 2010

Ściągnęłam do testowania wersję pro, ma konwersję do xml i to działa (ten etap już przerobiłam). Teoretycznie, powinno to zachować wygląd oryginału, nie wiem, jak jest w praktyce. Właśnie o te przesunięcia (które jak wiadomo są nieuniknione) mi chodzi, jak sobie program z tym radzi, ewentualnie, jak tłumacz może sobie z tym poradzić.

Jeśli klient chce dostać worda, niech da worda - sama byłam zdziwiona błyskawicznym pojawieniem się rzekomo nieistniejącego pliku po uprzejmym poinformowaniu klienta, że dostanie tłumaczenie w takim samym formacie, jak przysłał i jedynym sposobem uzyskania edytowalnego pliku będzie OCR. Wygląda, że jest to skuteczniejsze od żądania dopłat za pdf i edycję grafiki.

Poland
Member (2004)
English to Polish
Już jest... Jan 27, 2010

Rzeczywiście, wybrałem złą wersję uruchomienia.

Wygląda interesująco... Z prostszymi PDFami pewnie nie byłoby problemu, zwłaszcza, jeśli tekst tłumaczenia nie będzie znacząco dłuższy niż tekst oryginału.

Problem polega jednak na tym, że jeśli klient przysyła PDFa, to możemy mu odesłać Worda w postaci znacznie odbiegającej edycyjnie od oryginału. Jeśli odsyłamy PDFa, to musi to być w zasadzie wersja do druku - klient nie będzie miał możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian. W związku z tym nakład pracy może być większy (a niektórych problemów wręcz nie da się obejść), a trudno obciążyć klienta kosztami edycji, jeśli to my nalegamy na format wyjściowy.

Rozwiązaniem byłoby naliczanie dodatkowej stawki za każdy dokument w PDF, ale wtedy opcja "bylejaki OCR" i tak wychodziłaby korzystniej.

Ale oczywiście to rozważania czysto teoretyczne, napiszę coś więcej, jeśli będę miał okazję wykorzystać narzędzie w praktyce.

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Member (2005)
English to Polish
+ ...
Trzecia droga :-) Jan 27, 2010

Odesłać klientowi dokument OpenOffice.org - i wyedytuje sobie, i PDFa zapisze jak będzie chciał.icon_smile.gif

Pozdrawiam,

Piotr

Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Jeśli otworzy Jan 27, 2010

Piotr Bienkowski wrote:

Odesłać klientowi dokument OpenOffice.org - i wyedytuje sobie, i PDFa zapisze jak będzie chciał.icon_smile.gif

Pozdrawiam,

Piotr

Pod warunkiem, że go w ogóle otworzy - tzn. jeśli będzie miał OpenOffice'a. No i pytanie zasadnicze - jak z pdf przejść na OpenOffice (bo rozumiem, że to już TagEditor łyka)? OCR? To niby jaka tu korzyść?

Tomasz Sienicki  Identity Verified
Denmark
Member (2007)
Danish to Polish
+ ...
otworzy... Jan 27, 2010

Joanna Rączka wrote:

Pod warunkiem, że go w ogóle otworzy - tzn. jeśli będzie miał OpenOffice'a. No i pytanie zasadnicze - jak z pdf przejść na OpenOffice (bo rozumiem, że to już TagEditor łyka)? OCR? To niby jaka tu korzyść?

• MS Word otwiera pliki utworzone przez OpenOffice.org (odt, ods)
  • Do OpenOffice.org dostępne jest rozszerzenie «pdf import»
  • Oba programy (MS W i OO) mają funkcję eksportu do pdf

Poland
Member (2004)
English to Polish
Korzyści brak... Jan 27, 2010

Joanna ma rację - objazd przez OpenOffice zupełnie nic nie daje... równie dobrze można skonwertować/ocerować PDFa do zwykłego Worda i wydrukować do PDFa.

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
odt, ods w Wordzie Jan 27, 2010

Tomasz Sienicki wrote:

• MS Word otwiera pliki utworzone przez OpenOffice.org (odt, ods)
    [/list]

• W jaki sposób to robisz? U mnie Word 2007 nie otwiera plików odt ani ods z OO3.

AM

Tomasz Sienicki  Identity Verified
    Denmark
    Member (2007)
    Danish to Polish
    + ...
    odt, ods w Wordzie Jan 27, 2010

Andrzej Mierzejewski wrote:
    U mnie Word 2007 nie otwiera plików odt ani ods z OO3.

W przypadku Worda 2007 trzeba zainstalować dodatek Service Pack 2 (SP2; to się chyba automatycznie samo instaluje?), a w Wordzie 2010 (który można za darmo testować do października!) obsługa odt jest od razu.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
    Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Infix - czy ktoś zna i stosuje?

Advanced search

PerfectIt consistency checker
    Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
    Wordfast Pro
    Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

Forums
    • All of ProZ.com
    • Term search
    • Jobs
    • Forums
    • Multiple search