DVX: Ctrl+Shift+strzałka w prawo i polskie "znaczki"
Thread poster: stake

stake  Identity Verified
Poland
Local time: 13:06
English to Polish
+ ...
Jan 29, 2010

Parę dni temu zainstalowałem na komputerze najnowszą wersję DVX ("czysta" instalacja - nowy komputer). Podczas pracy zauważyłem, że przy próbie zaznaczenia całego wyrazu z wykorzystaniem powyższej standardowej kombinacji klawiszy DVX zachowuje się niestandardowo. Jeśli następny wyraz, po tym, który chcę zaznaczyć, zaczyna się od polskich "znaczków", zaznaczony zostanie dany wyraz wraz ze spacją oraz pierwszą literą ("znaczkiem") następnego wyrazu.
Przykład: zielona ławka
Kursor przed literą z, po kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+strzałka w prawo zaznaczony zostanie wyraz "zielona" + spacja (to jest akurat prawidłowe) + litera "ł" z wyrazu "ławka".
Może się wydawać, że to niewielki problem, ale bywa irytujący...
Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Jakieś rozwiązanie?

Pozdrawiam,
Krzysztof

Grzegorz Gryc  Identity Verified
French to Polish
+ ...
RichEdit Feb 3, 2010

stake wrote:

Parę dni temu zainstalowałem na komputerze najnowszą wersję DVX ("czysta" instalacja - nowy komputer). Podczas pracy zauważyłem, że przy próbie zaznaczenia całego wyrazu z wykorzystaniem powyższej standardowej kombinacji klawiszy DVX zachowuje się niestandardowo. Jeśli następny wyraz, po tym, który chcę zaznaczyć, zaczyna się od polskich "znaczków", zaznaczony zostanie dany wyraz wraz ze spacją oraz pierwszą literą ("znaczkiem") następnego wyrazu.
Przykład: zielona ławka
Kursor przed literą z, po kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+strzałka w prawo zaznaczony zostanie wyraz "zielona" + spacja (to jest akurat prawidłowe) + litera "ł" z wyrazu "ławka".

U mnie wszystko OK.
Na kilku maszynach, więc raczej ogólnie OK.

Może się wydawać, że to niewielki problem, ale bywa irytujący...
Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Jakieś rozwiązanie?

Czasami DVX głupieje i albo wstawia dziwne znaczki (np. pytajnik lub krzaczek na początku segmentu) albo właśnie dziwnie reaguje na pierwszą literę wielokrotnego trafienia terminologicznego.
Problem jest związany z RichEdit.
Zwykle pomaga restart DVX, w krańcowych przypadkach restart systemu.

Sprawdź jeszcze, czy przypadkiem klawiatura Ci się nie przestawia na inną, to może zmieniać zestaw znaków interpretowanych jako literki.

Pomyśl, co innego uruchamiasz.
Teraz nie powinno mieć znaczenia, ale w czasach DV3 bywały niezłe jaja, gdy różne programy instalowały własne wersje RichEdit.
Dlatego Atril napisał do DVX własny formant, ale piernik wie, jak on się ma do windowsianego...
Windows masz zaktualizowane?

Zdrówkot
GG

stake  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Wszystko sprawdzone... Feb 3, 2010

Niestety, ponowne uruchomienie DVX lub systemu niczego nie zmienia. Problem nadal występuje.

Klawiaturze się przyjrzałem dokładnie i też jest w porządku.

Próbowałem uruchomić DVX przy wyłączonych wszystkich innych programach - bez skutku.

Windows jest jak najbardziej aktualny.

Na to wychodzi, że jestem jedyny, który ma taki problem i pewnie trzeba będzie z tym żyć...icon_wink.gif

Pozdrawiam i dzięki za "hinty".

Grzegorz Gryc  Identity Verified
French to Polish
+ ...
Nie jesteś tak zupełnie sam z tym objawem... Feb 4, 2010

stake wrote:

Niestety, ponowne uruchomienie DVX lub systemu niczego nie zmienia. Problem nadal występuje.

Tak naprawdę to powinieneś zacząć od zeznania, jaki właściwie masz ten system icon_smile.gif

[...]

Na to wychodzi, że jestem jedyny, który ma taki problem i pewnie trzeba będzie z tym żyć...icon_wink.gif

No, nie jesteś jedyny.
Podobny błąd jest sygnalizowany dla umlautów na Windows 7.

Zdrówkot
GG

stake  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Zeznanie... Feb 4, 2010

Fakt, wersja systemu i programu, to często najważniejsze informacje.
Windows 7 Pro 64-bit
DVX - 7.5.316

Na to wychodzi, że to ten sam problem, co z umlautami. DVX nie lubi "obcych" znaczkówicon_frown.gif

Pozdrawiam,
Krzysztof

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

DVX: Ctrl+Shift+strzałka w prawo i polskie "znaczki"

Advanced search

SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running, helps experienced users make the most of the powerful features, ensures new

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search