DVX: Ctrl+Shift+strzałka w prawo i polskie "znaczki"
Thread poster: stake
stake  Identity Verified
Poland
Local time: 15:48
English to Polish
+ ...
Jan 29, 2010

Parę dni temu zainstalowałem na komputerze najnowszą wersję DVX ("czysta" instalacja - nowy komputer). Podczas pracy zauważyłem, że przy próbie zaznaczenia całego wyrazu z wykorzystaniem powyższej standardowej kombinacji klawiszy DVX zachowuje się niestandardowo. Jeśli następny wyraz, po tym, który chcę zaznaczyć, zaczyna się od polskich "znaczków", zaznaczony zostanie dany wyraz wraz ze spacją oraz pierwszą literą ("znaczkiem") następnego wyrazu.
Przykład: zielona ławka
Kursor przed literą z, po kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+strzałka w prawo zaznaczony zostanie wyraz "zielona" + spacja (to jest akurat prawidłowe) + litera "ł" z wyrazu "ławka".
Może się wydawać, że to niewielki problem, ale bywa irytujący...
Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Jakieś rozwiązanie?

Pozdrawiam,
Krzysztof

Direct link Reply with quote

Grzegorz Gryc  Identity Verified
French to Polish
+ ...
RichEdit Feb 3, 2010

stake wrote:

Parę dni temu zainstalowałem na komputerze najnowszą wersję DVX ("czysta" instalacja - nowy komputer). Podczas pracy zauważyłem, że przy próbie zaznaczenia całego wyrazu z wykorzystaniem powyższej standardowej kombinacji klawiszy DVX zachowuje się niestandardowo. Jeśli następny wyraz, po tym, który chcę zaznaczyć, zaczyna się od polskich "znaczków", zaznaczony zostanie dany wyraz wraz ze spacją oraz pierwszą literą ("znaczkiem") następnego wyrazu.
Przykład: zielona ławka
Kursor przed literą z, po kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+strzałka w prawo zaznaczony zostanie wyraz "zielona" + spacja (to jest akurat prawidłowe) + litera "ł" z wyrazu "ławka".

U mnie wszystko OK.
Na kilku maszynach, więc raczej ogólnie OK.

Może się wydawać, że to niewielki problem, ale bywa irytujący...
Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Jakieś rozwiązanie?

Czasami DVX głupieje i albo wstawia dziwne znaczki (np. pytajnik lub krzaczek na początku segmentu) albo właśnie dziwnie reaguje na pierwszą literę wielokrotnego trafienia terminologicznego.
Problem jest związany z RichEdit.
Zwykle pomaga restart DVX, w krańcowych przypadkach restart systemu.

Sprawdź jeszcze, czy przypadkiem klawiatura Ci się nie przestawia na inną, to może zmieniać zestaw znaków interpretowanych jako literki.

Pomyśl, co innego uruchamiasz.
Teraz nie powinno mieć znaczenia, ale w czasach DV3 bywały niezłe jaja, gdy różne programy instalowały własne wersje RichEdit.
Dlatego Atril napisał do DVX własny formant, ale piernik wie, jak on się ma do windowsianego...
Windows masz zaktualizowane?

Zdrówkot
GG

stake  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Wszystko sprawdzone... Feb 3, 2010

Niestety, ponowne uruchomienie DVX lub systemu niczego nie zmienia. Problem nadal występuje.

Klawiaturze się przyjrzałem dokładnie i też jest w porządku.

Próbowałem uruchomić DVX przy wyłączonych wszystkich innych programach - bez skutku.

Windows jest jak najbardziej aktualny.

Na to wychodzi, że jestem jedyny, który ma taki problem i pewnie trzeba będzie z tym żyć...

Pozdrawiam i dzięki za "hinty".

Grzegorz Gryc  Identity Verified
French to Polish
+ ...
Nie jesteś tak zupełnie sam z tym objawem... Feb 4, 2010

stake wrote:

Niestety, ponowne uruchomienie DVX lub systemu niczego nie zmienia. Problem nadal występuje.

Tak naprawdę to powinieneś zacząć od zeznania, jaki właściwie masz ten system

[...]

Na to wychodzi, że jestem jedyny, który ma taki problem i pewnie trzeba będzie z tym żyć...

No, nie jesteś jedyny.
Podobny błąd jest sygnalizowany dla umlautów na Windows 7.

Zdrówkot
GG

stake  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Zeznanie... Feb 4, 2010

Fakt, wersja systemu i programu, to często najważniejsze informacje.
Windows 7 Pro 64-bit
DVX - 7.5.316

Na to wychodzi, że to ten sam problem, co z umlautami. DVX nie lubi "obcych" znaczków

Pozdrawiam,
Krzysztof

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

DVX: Ctrl+Shift+strzałka w prawo i polskie "znaczki"

Advanced search

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search