O "nowym" słowniku J.Gordona
Thread poster: Roman Kozierkiewicz

Roman Kozierkiewicz  Identity Verified
Local time: 06:49
English to Polish
+ ...
Feb 6, 2010

Swego czasu na Forum przekazywałem informację (July 18, 2009) o słowniku terminologii prawniczej i gospodarczej wydanym przez Poltext, którego autorem jest J.Gordon. Jeśli Prozowicze pamiętają we wspomnianej informacji wyraziłem bardzo krytyczne uwagi zarówno co do poprawności merytorycznej jak i specyficznej "techniki" zastosowanej przez autora (przepisywanie w całości, przepisywanie niestaranne z urywaniem tekstu, błędne tłumaczenia brak kwalifikatorów, nie mówiąc o podaniu źródeł).

Ze zdziwieniem odkryłem. ze na początku tego roku w Wydawnictwie "KRAM" zostały opublikowane dwa słowniki J.Gordona - jeden dotyczący prawa a drugi biznesu - które stanowią "replikę" publikacji wydanej przez Poltext.

W związku z tym mam sugestię dla tłumaczy, którzy być może dokonali już zakupu pozycji wydanej przez Poletxt - do czego nie zachęcałem na Forum - aby nie wyrzucali pieniędzy w błoto, bowiem otrzymają dokładnie ten sam produkt. Pomysł "rozbicia" jednego słownika na dwa jest wówczas dobry, jeśli w każdym z dwóch tomów znajdziemy nowe hasła i terminy. W innym przypadku jest to "nabijanie klientów w butelkę"

Trochę dziwi mnie podejście autora, który nie wykazuje ambicji, aby tworzyć rzeczy nowe a nie ciągle powtarzać te same hasła, które od lat możemy znaleźć w słownikach wydanych na polskim rynku. Być może Wydawnictwo "KRAM" nie wiedziało o tym, ze identyczny słownik został już wydany - co jest pewnym usprawiedliwieniem.

Na koniec warto podkreślić, że wspomniana publikacja została wydana w ciekawym, małym formacie (very handy) a do zakupu zachęca cena, którą można określić jako "budget price".

[Zmieniono 2010-02-06 12:43 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

O "nowym" słowniku J.Gordona

Advanced search


Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search