O "nowym" słowniku J.Gordona
Thread poster: Roman Kozierkiewicz

Roman Kozierkiewicz  Identity Verified
Local time: 08:25
English to Polish
+ ...
Feb 6, 2010

Swego czasu na Forum przekazywałem informację (July 18, 2009) o słowniku terminologii prawniczej i gospodarczej wydanym przez Poltext, którego autorem jest J.Gordon. Jeśli Prozowicze pamiętają we wspomnianej informacji wyraziłem bardzo krytyczne uwagi zarówno co do poprawności merytorycznej jak i specyficznej "techniki" zastosowanej przez autora (przepisywanie w całości, przepisywanie niestaranne z urywaniem tekstu, błędne tłumaczenia brak kwalifikatorów, nie mówiąc o podaniu źródeł).

Ze zdziwieniem odkryłem. ze na początku tego roku w Wydawnictwie "KRAM" zostały opublikowane dwa słowniki J.Gordona - jeden dotyczący prawa a drugi biznesu - które stanowią "replikę" publikacji wydanej przez Poltext.

W związku z tym mam sugestię dla tłumaczy, którzy być może dokonali już zakupu pozycji wydanej przez Poletxt - do czego nie zachęcałem na Forum - aby nie wyrzucali pieniędzy w błoto, bowiem otrzymają dokładnie ten sam produkt. Pomysł "rozbicia" jednego słownika na dwa jest wówczas dobry, jeśli w każdym z dwóch tomów znajdziemy nowe hasła i terminy. W innym przypadku jest to "nabijanie klientów w butelkę"

Trochę dziwi mnie podejście autora, który nie wykazuje ambicji, aby tworzyć rzeczy nowe a nie ciągle powtarzać te same hasła, które od lat możemy znaleźć w słownikach wydanych na polskim rynku. Być może Wydawnictwo "KRAM" nie wiedziało o tym, ze identyczny słownik został już wydany - co jest pewnym usprawiedliwieniem.

Na koniec warto podkreślić, że wspomniana publikacja została wydana w ciekawym, małym formacie (very handy) a do zakupu zachęca cena, którą można określić jako "budget price".

[Zmieniono 2010-02-06 12:43 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

O "nowym" słowniku J.Gordona

Advanced search

WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search