Blue Board - pro┼Ťba o wpisy
Thread poster: lim0nka

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 10:36
Member (2004)
English to Polish
Dec 27, 2003

Mam wielk─ů pro┼Ťb─Ö:

Kole┼╝anka prosi┼éa o informacje o agencjach t┼éumaczeniowych, z kt├│rymi warto pracowa─ç i kt├│rych nale┼╝y si─Ö wystrzega─ç. Poniewa┼╝ ja z agencjami pracuj─Ö rzadko (a ostatnio prawie wcale), mam pro┼Ťb─Ö do tych, kt├│rzy robi─ů to na co dzie┼ä. Opiszcie swoje do┼Ťwiadczenia na Blue Boardzie - czy warto, jak i kiedy p┼éac─ů, jak si─Ö og├│lnie z nimi wsp├│┼épracuje itp. My┼Ťl─Ö, ┼╝e mo┼╝e si─Ö to przyda─ç nie tylko mnie.

B─Öd─Ö Wam wdzi─Öczna dozgonnie (a mam nadziej─Ö, ┼╝e to oznacza 'd┼éugo'icon_wink.gif o ile, oczywi┼Ťcie, leff mnie nie udusi lub nie uw─Ödzi przy najbli┼╝szej okazji),

Anetta

[Edited at 2003-12-27 21:11]

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 11:36
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Oprocz Blue Board-u Dec 27, 2003

polecam zapisanie sie do list mailingowych, zwiazanych z moralnoscia platnicza agencji.
W zaleznosci od potrzeb, dostepnych jest kilka.
Jedna z najwiekszych, niestety nie calkiem bezplatna, jest TCR. "Czesne" kosztuje 12$ rocznie, wiec jest to kwota, ktora mozna przebolec, tym bardziej, ze serwis jest doskonaly. Aby sie zapisac, nalezy odwiedzic ten link: http://www.webelists.com/cgi/lyris.pl?enter=tcr . Pierwsze trzy miesiace sa gratis. Uczestniczy tu bardzo duzo osob z roznych zakatkow swiata.

Pozostale listy sa juz bezplatne.
Po kolei mamy PP: http://www.trwenterprises.com/payment_practices.htm
(lista podaje ponad 1700 osob!)
WPPF: http://groups.yahoo.com/group/WPPF/promote (mam nadzieje, ze link dziala)
(okolo 490 osob)

A dla osob z jezykiem niemieckim:
Zahlungspraxis (ZP): http://de.groups.yahoo.com/group/zahlungspraxis/promote
(> 900 osob)

Zaleta tych list w porownaniu z BB jest mozliwosc uzyskania informacji "na zywo", wada z kolei koniecznosc czytania i archiwacji maili lub przeszukiwania archiwow w Necie.

Pozdrawiam
Jerzy

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Blue Board Dec 27, 2003

Na wymienionych przez Jerzego listach o polskich agencjach raczej niewiele mo┼╝na si─Ö dowiedzie─ç. Z kolei na BB jest ich kilka, ale do ich oceny t┼éumacze jako┼Ť rzeczywi┼Ťcie si─Ö nie kwapi─ů. Ciekawe dlaczego? Agencje z innych kraj├│w cz─Östo maj─ů po 20 i wi─Öcej wpis├│w, a u nas od 0 do 1. Z drugiej strony czasem widz─Ö jak wiele os├│b sk┼éada oferty na zlecenia og┼éaszane w prozie przez bardzo nisko oceniane agencje - chyba niewiele os├│b w og├│le sprawdza BB przed z┼éo┼╝eniem oferty?

Na BB oceniane mog─ů by─ç nie tylko te agencje, kt├│re w prozie szukaj─ů t┼éumaczy: ka┼╝dy mo┼╝e wpisa─ç dowoln─ů agencj─Ö podaj─ůc jej pe┼éne dane i w├│wczas zapytanie zostaje rozes┼éane (do wszystkich, kt├│rzy wybrali tak─ů opcj─Ö w preferencjach e-mailowych). Oczywi┼Ťcie najpierw trzeba sprawdzi─ç, czy dana agencja nie ma ju┼╝ za┼éo┼╝onej 'teczki'icon_wink.gif. A ┼╝eby m├│c oceni─ç trzeba wykona─ç co najmniej jedno zlecenie dla danej agencji.

Magda

[Edited at 2003-12-27 23:41]

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 10:36
Member (2004)
English to Polish
TOPIC STARTER
chyba czas to zmieni─ç Dec 27, 2003

Magda Dziadosz wrote:

Z drugiej strony czasem widzę jak wiele osób składa zlecenia na ofery zgłaszane w prozie przez bardzo nisko oceniane agencje - chyba niewiele osób w ogóle sprawdza BB przed złożeniem oferty?

W tej chwili jest to potrzebne mnie, ale jak ka┼╝dy napisze co┼Ť o agencjach, z kt├│rymi wsp├│┼épracowa┼é lub wsp├│┼épracuje nadal, wszyscy inni b─Öd─ů mieli wskaz├│wk─Ö na przysz┼éo┼Ť─ç. A czasem ostrze┼╝enie.icon_wink.gif

Anetta

Himawari  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Są kraje bez VAT... Dec 28, 2003

By─ç mo┼╝e patrz─ůc z Polski wydaje si─Ö, ┼╝e ca┼éy ┼Ťwiat powinien placi─ç Polsce VAT (wyszed┼é mi rym...). Jednak logicznie rzecz bior─ůc, je┼Ťli w danym kraju nie ma VAT-u (np. w Japonii, co znam z autopsji), trudno jest wymaga─ç od biura t┼éumacze┼ä maj─ůcego tam sw─ů siedzib─Ö i p┼éac─ůcego lokalne, japo┼äskie podatki, aby na dodatek p┼éaci┼éo Polsce VAT tylko dlatego, ┼╝e t┼éumacz w Polsce mieszka. Problem z VAT-em jest - moim zdaniem - wy┼é─ůcznie spowodowany pazerno┼Ťci─ů polskiego fiskusa, kt├│ra prowadzi do zmniejszenia konkurencyjno┼Ťci polskich t┼éumaczy. Ksi─Ögowi w jap. biurach t┼éumacze┼ä nie maj─ů poj─Öcia jak powinna wygl─ůda─ç faktura VAT, bo niby sk─ůd? Nie mowi─ůc ju┼╝ o tym, ┼╝e tam t┼éumacz nie wystawia ┼╝adnej "faktury" (w rzadkich przypadkach ┼╝─ůdaj─ů Invoice, co z grubsza to samo, ale bardzo z grubsza...), a biuro t┼éumacze┼ä wystawia rachunek dla t┼éumacza (dziwnie to mo┼╝e brzmi, ale tak jest)i przelewa mu pieni─ůdze na konto. W takiej sytuacji t┼éumacz polski nie ma chyba innego wyj┼Ťcia jak tylko proponowa─ç takie stawki, kt├│re pozwoli┼éyby mu odprowadza─ç ten nieszcz─Ösny VAT we w┼éasnym zakresie. A czy biuro t┼éumacze┼ä zgodzi sie na takie zawy┼╝one stawki, to ju┼╝ inna sprawa...
Wi─Öc je┼Ťli chce si─Ö koniecznie wystawia─ç faktury VAT, to chyba nale┼╝y si─Ö ogranicza─ç w poszukiwaniu pracy do kraj├│w, w ktorych VAT istnieje.
Je┼Ťli sie myl─Ö, to prosz─Ö o sprostowanie.

El┼╝bieta

p.s. Wygl─ůda na to, ┼╝e odpisalam na post, kt├│ry w mi─Ödzyczasie znikn─ů┼é...

[Edited at 2003-12-28 20:58]

KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
English to Polish
+ ...
a może to był ten: http://www.proz.com/topic/16808 Dec 28, 2003

Himawari wrote:

[Edited at 2003-12-28 20:58]

[Edited at 2003-12-28 21:20]

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
ADMIN: w kwestii znikaj─ůcyh post├│w... Dec 28, 2003

Himawari wrote:

Jest jedna bardzo wa┼╝na rzecz: ocenianie jakichkolwiek agencji tu na forum jest ca┼ékowicie zabronione. Wynika to z wymaga┼ä prawnych, kt├│rym musimy si─Ö podporz─ůdkowa─ç.

Dlatego istnieje BB z tak─ů, a nie inn─ů struktur─ů - np. oceniana agencja otrzymuje zawiadomienie, ┼╝e kto┼Ť j─ů oceni┼é i mo┼╝e na tak─ů ocen─Ö odpowiedzie─ç. To mo┼╝e na pierwszy rzut oka wydawa─ç si─Ö dziwne lub niepotrzebne, ale dzi─Öki temu BB staje si─Ö tak┼╝e bardziej wiarygodna, informacje s─ů ┼éatwiej dost─Öpne, poniewa┼╝ zebrane w jednym miejscu. Poza tym, w przypadkach, gdy co najmniej dwie osoby zg┼éosz─ů fakt niep┼éacenia, interweniuj─ů moderatorzy. Oczywi┼Ťcie ProZ.com nie ma ┼╝adnych formalnych mo┼╝liwo┼Ťci ┼Ťci─ůgni─Öcia pieni─Ödzy lub zmuszenia do zap┼éacenia, ALE je┼Ťli taka agencja jest cz┼éonkiem Proz.com, dwa udokumentowane przypadki niep┼éacenia prowadz─ů do wykluczenia i uniemo┼╝liwienia dalszego og┼éaszania zlece┼ä. Jest to pewna presja i w kilku przypadkach okaza┼éa si─Ö na tyle skuteczna, ┼╝e t┼éumacze odzyskali swoje pieni─ůdze. Presja BB jest tak┼╝e i taka, ┼╝e niekt├│re agencje wr─Öcz zabiegaj─ů o pozytywne oceny - je┼╝eli tylko robi─ů to w ten spos├│b, ┼╝e punktualnie wywi─ůzuj─ů si─Ö ze swoich zobowi─ůza┼ä - no to oby tak dalejicon_wink.gif

Blue Board i Jobs Area maj─ů tak┼╝e swoj─ů grup─Ö moderator├│w. Mo┼╝na do nich zg┼éasza─ç wszelkie problemy dotycz─ůce og┼éaszanych 'job├│w', wpis├│w na BB lub innych problem├│w zwi─ůzanych z agencjami. Grup─ů t─ů "dowodz─ů" Ralf Lemster i Giuliana Buscaglione, a z polskoj─Özycznych moderator├│w tymi sprawami zajmuj─ů si─Ö Natalia oraz ja. Staramy si─Ö ┼Ťledzi─ç wszystko co si─Ö dzieje na BB i Jobs Area, ale oczywi┼Ťcie nie zawsze mo┼╝liwe jest natychmiastowe zauwa┼╝enie tej drugiej 1 w ocenie lub...5, kt├│r─ů zechcia┼é sobie przyzna─ç sam oceniany. Dlatego zg┼éaszajcie nam ewentualne problemy oraz pomys┼éy na ulepszenie systemu - wystarczy wys┼éa─ç maila przez profil.

A imienne komentarze na temat poszczeg├│lnych agencji, zar├│wno te na plus, jak i na minus, mo┼╝na zamieszcza─ç tylko i wy┼é─ůcznie na BB. A wi─Öc do dzie┼éa!icon_smile.gif

Magda

[Edited at 2003-12-28 23:21]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Blue Board - pro┼Ťba o wpisy

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. ItÔÇÖs a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search