Blue Board - pro┼Ťba o wpisy
Thread poster: lim0nka

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 08:52
Member (2004)
English to Polish
Dec 27, 2003

Mam wielk─ů pro┼Ťb─Ö:

Kole┼╝anka prosi┼éa o informacje o agencjach t┼éumaczeniowych, z kt├│rymi warto pracowa─ç i kt├│rych nale┼╝y si─Ö wystrzega─ç. Poniewa┼╝ ja z agencjami pracuj─Ö rzadko (a ostatnio prawie wcale), mam pro┼Ťb─Ö do tych, kt├│rzy robi─ů to na co dzie┼ä. Opiszcie swoje do┼Ťwiadczenia na Blue Boardzie - czy warto, jak i kiedy p┼éac─ů, jak si─Ö og├│lnie z nimi wsp├│┼épracuje itp. My┼Ťl─Ö, ┼╝e mo┼╝e si─Ö to przyda─ç nie tylko mnie.

B─Öd─Ö Wam wdzi─Öczna dozgonnie (a mam nadziej─Ö, ┼╝e to oznacza 'd┼éugo'icon_wink.gif o ile, oczywi┼Ťcie, leff mnie nie udusi lub nie uw─Ödzi przy najbli┼╝szej okazji),

Anetta

[Edited at 2003-12-27 21:11]

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 09:52
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Oprocz Blue Board-u Dec 27, 2003

polecam zapisanie sie do list mailingowych, zwiazanych z moralnoscia platnicza agencji.
W zaleznosci od potrzeb, dostepnych jest kilka.
Jedna z najwiekszych, niestety nie calkiem bezplatna, jest TCR. "Czesne" kosztuje 12$ rocznie, wiec jest to kwota, ktora mozna przebolec, tym bardziej, ze serwis jest doskonaly. Aby sie zapisac, nalezy odwiedzic ten link: http://www.webelists.com/cgi/lyris.pl?enter=tcr . Pierwsze trzy miesiace sa gratis. Uczestniczy tu bardzo duzo osob z roznych zakatkow swiata.

Pozostale listy sa juz bezplatne.
Po kolei mamy PP: http://www.trwenterprises.com/payment_practices.htm
(lista podaje ponad 1700 osob!)
WPPF: http://groups.yahoo.com/group/WPPF/promote (mam nadzieje, ze link dziala)
(okolo 490 osob)

A dla osob z jezykiem niemieckim:
Zahlungspraxis (ZP): http://de.groups.yahoo.com/group/zahlungspraxis/promote
(> 900 osob)

Zaleta tych list w porownaniu z BB jest mozliwosc uzyskania informacji "na zywo", wada z kolei koniecznosc czytania i archiwacji maili lub przeszukiwania archiwow w Necie.

Pozdrawiam
Jerzy

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Blue Board Dec 27, 2003

Na wymienionych przez Jerzego listach o polskich agencjach raczej niewiele mo┼╝na si─Ö dowiedzie─ç. Z kolei na BB jest ich kilka, ale do ich oceny t┼éumacze jako┼Ť rzeczywi┼Ťcie si─Ö nie kwapi─ů. Ciekawe dlaczego? Agencje z innych kraj├│w cz─Östo maj─ů po 20 i wi─Öcej wpis├│w, a u nas od 0 do 1. Z drugiej strony czasem widz─Ö jak wiele os├│b sk┼éada oferty na zlecenia og┼éaszane w prozie przez bardzo nisko oceniane agencje - chyba niewiele os├│b w og├│le sprawdza BB przed z┼éo┼╝eniem oferty?

Na BB oceniane mog─ů by─ç nie tylko te agencje, kt├│re w prozie szukaj─ů t┼éumaczy: ka┼╝dy mo┼╝e wpisa─ç dowoln─ů agencj─Ö podaj─ůc jej pe┼éne dane i w├│wczas zapytanie zostaje rozes┼éane (do wszystkich, kt├│rzy wybrali tak─ů opcj─Ö w preferencjach e-mailowych). Oczywi┼Ťcie najpierw trzeba sprawdzi─ç, czy dana agencja nie ma ju┼╝ za┼éo┼╝onej 'teczki'icon_wink.gif. A ┼╝eby m├│c oceni─ç trzeba wykona─ç co najmniej jedno zlecenie dla danej agencji.

Magda

[Edited at 2003-12-27 23:41]

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 08:52
Member (2004)
English to Polish
TOPIC STARTER
chyba czas to zmieni─ç Dec 27, 2003

Magda Dziadosz wrote:

Z drugiej strony czasem widzę jak wiele osób składa zlecenia na ofery zgłaszane w prozie przez bardzo nisko oceniane agencje - chyba niewiele osób w ogóle sprawdza BB przed złożeniem oferty?

W tej chwili jest to potrzebne mnie, ale jak ka┼╝dy napisze co┼Ť o agencjach, z kt├│rymi wsp├│┼épracowa┼é lub wsp├│┼épracuje nadal, wszyscy inni b─Öd─ů mieli wskaz├│wk─Ö na przysz┼éo┼Ť─ç. A czasem ostrze┼╝enie.icon_wink.gif

Anetta

Himawari  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Są kraje bez VAT... Dec 28, 2003

By─ç mo┼╝e patrz─ůc z Polski wydaje si─Ö, ┼╝e ca┼éy ┼Ťwiat powinien placi─ç Polsce VAT (wyszed┼é mi rym...). Jednak logicznie rzecz bior─ůc, je┼Ťli w danym kraju nie ma VAT-u (np. w Japonii, co znam z autopsji), trudno jest wymaga─ç od biura t┼éumacze┼ä maj─ůcego tam sw─ů siedzib─Ö i p┼éac─ůcego lokalne, japo┼äskie podatki, aby na dodatek p┼éaci┼éo Polsce VAT tylko dlatego, ┼╝e t┼éumacz w Polsce mieszka. Problem z VAT-em jest - moim zdaniem - wy┼é─ůcznie spowodowany pazerno┼Ťci─ů polskiego fiskusa, kt├│ra prowadzi do zmniejszenia konkurencyjno┼Ťci polskich t┼éumaczy. Ksi─Ögowi w jap. biurach t┼éumacze┼ä nie maj─ů poj─Öcia jak powinna wygl─ůda─ç faktura VAT, bo niby sk─ůd? Nie mowi─ůc ju┼╝ o tym, ┼╝e tam t┼éumacz nie wystawia ┼╝adnej "faktury" (w rzadkich przypadkach ┼╝─ůdaj─ů Invoice, co z grubsza to samo, ale bardzo z grubsza...), a biuro t┼éumacze┼ä wystawia rachunek dla t┼éumacza (dziwnie to mo┼╝e brzmi, ale tak jest)i przelewa mu pieni─ůdze na konto. W takiej sytuacji t┼éumacz polski nie ma chyba innego wyj┼Ťcia jak tylko proponowa─ç takie stawki, kt├│re pozwoli┼éyby mu odprowadza─ç ten nieszcz─Ösny VAT we w┼éasnym zakresie. A czy biuro t┼éumacze┼ä zgodzi sie na takie zawy┼╝one stawki, to ju┼╝ inna sprawa...
Wi─Öc je┼Ťli chce si─Ö koniecznie wystawia─ç faktury VAT, to chyba nale┼╝y si─Ö ogranicza─ç w poszukiwaniu pracy do kraj├│w, w ktorych VAT istnieje.
Je┼Ťli sie myl─Ö, to prosz─Ö o sprostowanie.

El┼╝bieta

p.s. Wygl─ůda na to, ┼╝e odpisalam na post, kt├│ry w mi─Ödzyczasie znikn─ů┼é...

[Edited at 2003-12-28 20:58]

KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
English to Polish
+ ...
a może to był ten: http://www.proz.com/topic/16808 Dec 28, 2003

Himawari wrote:

[Edited at 2003-12-28 20:58]

[Edited at 2003-12-28 21:20]

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
ADMIN: w kwestii znikaj─ůcyh post├│w... Dec 28, 2003

Himawari wrote:

Jest jedna bardzo wa┼╝na rzecz: ocenianie jakichkolwiek agencji tu na forum jest ca┼ékowicie zabronione. Wynika to z wymaga┼ä prawnych, kt├│rym musimy si─Ö podporz─ůdkowa─ç.

Dlatego istnieje BB z tak─ů, a nie inn─ů struktur─ů - np. oceniana agencja otrzymuje zawiadomienie, ┼╝e kto┼Ť j─ů oceni┼é i mo┼╝e na tak─ů ocen─Ö odpowiedzie─ç. To mo┼╝e na pierwszy rzut oka wydawa─ç si─Ö dziwne lub niepotrzebne, ale dzi─Öki temu BB staje si─Ö tak┼╝e bardziej wiarygodna, informacje s─ů ┼éatwiej dost─Öpne, poniewa┼╝ zebrane w jednym miejscu. Poza tym, w przypadkach, gdy co najmniej dwie osoby zg┼éosz─ů fakt niep┼éacenia, interweniuj─ů moderatorzy. Oczywi┼Ťcie ProZ.com nie ma ┼╝adnych formalnych mo┼╝liwo┼Ťci ┼Ťci─ůgni─Öcia pieni─Ödzy lub zmuszenia do zap┼éacenia, ALE je┼Ťli taka agencja jest cz┼éonkiem Proz.com, dwa udokumentowane przypadki niep┼éacenia prowadz─ů do wykluczenia i uniemo┼╝liwienia dalszego og┼éaszania zlece┼ä. Jest to pewna presja i w kilku przypadkach okaza┼éa si─Ö na tyle skuteczna, ┼╝e t┼éumacze odzyskali swoje pieni─ůdze. Presja BB jest tak┼╝e i taka, ┼╝e niekt├│re agencje wr─Öcz zabiegaj─ů o pozytywne oceny - je┼╝eli tylko robi─ů to w ten spos├│b, ┼╝e punktualnie wywi─ůzuj─ů si─Ö ze swoich zobowi─ůza┼ä - no to oby tak dalejicon_wink.gif

Blue Board i Jobs Area maj─ů tak┼╝e swoj─ů grup─Ö moderator├│w. Mo┼╝na do nich zg┼éasza─ç wszelkie problemy dotycz─ůce og┼éaszanych 'job├│w', wpis├│w na BB lub innych problem├│w zwi─ůzanych z agencjami. Grup─ů t─ů "dowodz─ů" Ralf Lemster i Giuliana Buscaglione, a z polskoj─Özycznych moderator├│w tymi sprawami zajmuj─ů si─Ö Natalia oraz ja. Staramy si─Ö ┼Ťledzi─ç wszystko co si─Ö dzieje na BB i Jobs Area, ale oczywi┼Ťcie nie zawsze mo┼╝liwe jest natychmiastowe zauwa┼╝enie tej drugiej 1 w ocenie lub...5, kt├│r─ů zechcia┼é sobie przyzna─ç sam oceniany. Dlatego zg┼éaszajcie nam ewentualne problemy oraz pomys┼éy na ulepszenie systemu - wystarczy wys┼éa─ç maila przez profil.

A imienne komentarze na temat poszczeg├│lnych agencji, zar├│wno te na plus, jak i na minus, mo┼╝na zamieszcza─ç tylko i wy┼é─ůcznie na BB. A wi─Öc do dzie┼éa!icon_smile.gif

Magda

[Edited at 2003-12-28 23:21]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Blue Board - pro┼Ťba o wpisy

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
SDL Trados Studio 2019 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2019 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2019 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search