Off topic: Wprowadzanie termin├│w do glosariusza
Thread poster: Agnieszka Hayward

Agnieszka Hayward
Poland
Local time: 12:43
German to Polish
+ ...
Jan 3, 2004

Ma┼ée techniczne pytanko. Czy jest jaka┼Ť (pisana lub nie) norma, kto wprowadza terminy do glosariusza - pytaj─ůcy czy odpowiadaj─ůcy?
Pozdrawiam
-A-

Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Member (2003)
Polish to German
+ ...
IMHO normy nie ma Jan 3, 2004

Rzadzic powinien zdrowy rozsadek, bo to, co czasami w Glosariuszu laduje, uraga wszelkim wymaganiom.
Ale mysle, ze to juz ogolnie wiadomo.

Pozdrawiam
J.

lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 11:43
Member (2004)
English to Polish
ale┼Ť si─Ö roztopikowa┼éa :) Jan 3, 2004

Kolejno┼Ť─ç wynika z zasad dzia┼éania strony. Pytaj─ůcy zamyka pytanie i mo┼╝e odpowied┼║ wprowadzi─ç do glosariusza. Je┼Ťli tego nie zrobi, odpowiadaj─ůcy dostaje informacj─Ö, ┼╝e trzyma┼é kudosy i mo┼╝e wprowadzi─ç has┼éo, za co otrzyma 10 brownisi├│w. To chyba wszystko.

Anetta

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
pi─Ökne gracias za u┼Ťwiadomienie Jan 3, 2004

rozja┼Ťnili┼Ťcie (zw┼éaszcza lim0nchen) moje ciemne zwoje pod czach─ů.
Dzi─Öki!
-A-

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Chyba troch─Ö zale┼╝y do jakiego glosariusza Jan 3, 2004

Nie potrafi─Ö si─Ö w tej chwili powo┼éa─ç na ┼╝adn─ů pisan─ů regu┼é─Ö, nie wiem nawet czy gdzie┼Ť s─ů takie zapisane, ale nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost─Öpnego z mojego profilu glosariusza pyta┼ä, na kt├│re kto┼Ť inny udzieli┼é odpowiedzi. Nawet je┼Ťli pytanie by┼éo moje, to odpowied┼║ (IMHO) 'nale┼╝y' do odpowiadacza i on powinien (je┼Ťli chce) wprowadzi─ç sobie do swojego glosariusza.

System glosariuszowy jest o tyle skomplikowany, ┼╝e odpowied┼║ kudosow─ů mo┼╝na te┼╝ wprowadzi─ç do tzw. KOG, czyli og├│lnego glosariusza - bez przypisania go do s┼éownika danej osoby.

Skoro o glosariuszach mowa. Ca┼éa ich uroda polega na tym, ┼╝e wcale nie musz─ů si─Ö one sk┼éada─ç wy┼é─ůcznie z odpowiedzi na kudosy. Mo┼╝na do swoich w┼éasnych glosariuszy wprowadza─ç swoje w┼éasne terminy i to na dwa sposoby: r─Öcznie, po prostu mozolnie wpisuj─ůc w rubryki (bodaj 3: source, target i komentarz) lub automatycznie. Wi─Ökszy s┼éowniczek lepiej zapisa─ç w formacie pliku tekstowego i 'uplodowa─ç' jednym klikni─Öciem. Co prawda wtedy dostaje si─Ö mniej brownisi├│wicon_frown.gif, ale ca┼éa operacja trwa za to du┼╝o szybciej.

Magda

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ot├│┼╝ to Jan 3, 2004

Magda Dziadosz wrote:

nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost─Öpnego z mojego profilu glosariusza pyta┼ä, na kt├│re kto┼Ť inny udzieli┼é odpowiedzi. Nawet je┼Ťli pytanie by┼éo moje, to odpowied┼║ (IMHO) \'nale┼╝y\' do odpowiadacza i on powinien (je┼Ťli chce) wprowadzi─ç sobie do swojego glosariusza.

Magda

Prawd─Ö m├│wi─ůc, w┼éa┼Ťnie tak mi si─Ö wydawa┼éo. Wi─Öc troche mnie zdziwi┼éa odwrotna praktyka. Ale rozumiem, ┼╝e nie ma sztywnych zasad. Za sugesti─Ö dotycz─ůc─ů uploadu wielkie dzi─Öki.

Pozdrawiam mmmocno
M─ůdrzejsza o kilka punkt├│w
Blondzia

vladex  Identity Verified
Polish
+ ...
moja praktyka Jan 5, 2004

Magda Dziadosz wrote:
ale nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost─Öpnego z mojego profilu glosariusza pyta┼ä, na kt├│re kto┼Ť inny udzieli┼é odpowiedzi. Nawet je┼Ťli pytanie by┼éo moje, to odpowied┼║ (IMHO) 'nale┼╝y' do odpowiadacza i on powinien (je┼Ťli chce) wprowadzi─ç sobie do swojego glosariusza.

Rozumiem ten punkt widzenia, ale robi─Ö inaczej... To pytacz wie najlepiej dlaczego wybra┼é t─Ö, a nie inn─ů odpowied┼║. Czasem wybiera si─Ö odpowied┼║, kt├│ra zawiera kilka propozycji (np. gdy odpowiadacz stwierdzi, ┼╝e pierwsza propozycja by┼éa zbyt og├│lna i dodaje inn─ů w "addendum"), z kt├│rych tylko jedn─ů chce si─Ö widzie─ç w glosariuszu. W ko┼äcu odpowiadaj─ůcy czasem podaj─ů odpowied┼║ mimo s┼éabej orientacji w temacie... Czasem za┼Ť mo┼╝na chcie─ç wprowadzi─ç kilka alternatywnych odpowiedzi pochodz─ůcych od r├│┼╝nych os├│b. Dlatego te┼╝ cz─Östo wprowadzam do "swojego" glosariusza kt├│r─ů┼Ť wersj─Ö. Wr─Öcz mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e nie wprowadzam tylko wtedy, gdy wybrana przeze mnie odpowied┼║ jest zbyt "specjalna". Przyk┼éadem mo┼╝e by─ç s┼éowo 'divider', kt├│re zwykle oznacza "rozdzielnik", dzielnik, rozdzielacz" itp. Mnie natomiast najbardziej w danym kontek┼Ťcie pasowa┼éa "poprzeczka", kt├│rej jednak nie wprowadzi┼éem do glosariusza, ale odpowiadaj─ůcy zrobi┼é to i tak...

Fitzcarraldo
English to Polish
+ ...
Może powinno być pół na pół? Feb 5, 2004

W moim odczuciu nieco niesprawiedliwe jest przyznawanie punkt├│w tylko jednej stronie za wpisanie terminu do glosariusza. Co najmniej dwie osoby bior─ů udzia┼é w tworzeniu has┼éa - pytaj─ůcy, bo zna kontekst i przede wszystkim postawi┼é problem, oraz autor najlepszej odpowiedzi, kt├│ry wykaza┼é si─Ö najwi─Öksz─ů wiedz─ů/szcz─Ö┼Ťciem/szybko┼Ťci─ů.
Dlatego punkty powinny by─ç dzielone po po┼éowie mi─Ödzy pytaj─ůcym i autorem najlepszej odpowiedzi, niezale┼╝nie od tego kto wprowadza dany termin do glosariusza.

maciejm  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Z wygodnictwa Feb 5, 2004

Magda Dziadosz wrote:

nigdy nie wprowadzam do SWOJEGO, czyli tego opatrzonego moim nazwiskiem i dost─Öpnego z mojego profilu glosariusza pyta┼ä, na kt├│re kto┼Ť inny udzieli┼é odpowiedzi. Nawet je┼Ťli pytanie by┼éo moje, to odpowied┼║ (IMHO) \'nale┼╝y\' do odpowiadacza i on powinien (je┼Ťli chce) wprowadzi─ç sobie do swojego glosariusza.

Magda

Ja akurat wprowadzam - z czystego lenistwa, bo mi p├│┼║niej ┼éatwiej szuka─ç. Natomiast zgadzam si─Ö z Tob─ů, ┼╝e w takich przypadkach brownisy powinny i┼Ť─ç do udzielaj─ůcego odpowiedzi, nie do mnie.
M

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wprowadzanie termin├│w do glosariusza

Advanced search

D├ęj├á Vu X3
Try it, Love it

Find out why D├ęj├á Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
SDL Trados Studio 2017 only ÔéČ435 / $519
Get the cheapest prices for SDL Trados Studio 2017 on ProZ.com

Join this translatorÔÇÖs group buy brought to you by ProZ.com and buy SDL Trados Studio 2017 Freelance for only ÔéČ435 / $519 / ┬ú345 / ┬ą63000 You will also receive FREE access to Studio 2019 when released.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search