Pages in topic:   [1 2] >
Faktury w PDF
Thread poster: Izabela Szczypka
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
May 21, 2010

Niemal cud...
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7913671,Przelomowy_wyrok_NSA__Faktury_mozna_wysylac_mailem.html


 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
German to Polish
+ ...
Alleluja May 21, 2010

To już jakiś pierwszy krok. Teraz jeszcze sądy niech zaczną uznawać dokumenty elektroniczne jako dowody i już będziemy w ogródku i witali się z gąską

 
Silvia H. Steinweber
Silvia H. Steinweber  Identity Verified
Germany
Local time: 04:20
German to Polish
+ ...
Ustawy i wyroki - to teoria, urzedy i ksiegowe - to praktyka May 22, 2010

Przy tym temacie podnosi mi sie za kazdym razem cisnienie krwi.
Bodajze od 2004 roku nie trzeba w Polsce podpisywac i stemplowac faktur - ja nadal mam kilka polskich BT, ktore wymagaja tego - bo Pani ksiegowa bedac przed 2 tygodniami na szkoleniu ponownie uslyszala, ze tak jest lepiej i na wszelki wypadek....

Wiec jak ksiegowe i urzedy po 6 latach wejscia ustawy w zycie nadal jej nie praktykuja, a tlumacze i BT nie maja odwagi sie temu sprzeciwic - to widze czarno w przypadku
... See more
Przy tym temacie podnosi mi sie za kazdym razem cisnienie krwi.
Bodajze od 2004 roku nie trzeba w Polsce podpisywac i stemplowac faktur - ja nadal mam kilka polskich BT, ktore wymagaja tego - bo Pani ksiegowa bedac przed 2 tygodniami na szkoleniu ponownie uslyszala, ze tak jest lepiej i na wszelki wypadek....

Wiec jak ksiegowe i urzedy po 6 latach wejscia ustawy w zycie nadal jej nie praktykuja, a tlumacze i BT nie maja odwagi sie temu sprzeciwic - to widze czarno w przypadku wysylania faktur w formacie PDF.
A ulatwiloby to nam wszystkim zycie.
Collapse


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
Jest nadzieja May 22, 2010

Sylvia Steinweber wrote:

Przy tym temacie podnosi mi sie za kazdym razem cisnienie krwi.
Bodajze od 2004 roku nie trzeba w Polsce podpisywac i stemplowac faktur - ja nadal mam kilka polskich BT, ktore wymagaja tego - bo Pani ksiegowa bedac przed 2 tygodniami na szkoleniu ponownie uslyszala, ze tak jest lepiej i na wszelki wypadek....

Wiec jak ksiegowe i urzedy po 6 latach wejscia ustawy w zycie nadal jej nie praktykuja, a tlumacze i BT nie maja odwagi sie temu sprzeciwic - to widze czarno w przypadku wysylania faktur w formacie PDF.
A ulatwiloby to nam wszystkim zycie.


To teraz, jak jakaś księgowa będzie oponować, damy jej linka do tego artykułu.


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Lepiej do tego :) May 22, 2010

Lucyna Długołęcka wrote:
To teraz, jak jakaś księgowa będzie oponować, damy jej linka do tego artykułu.


http://prawo.vagla.pl/node/9080
Przynajmniej są wszystkie odsyłacze...
I trzeba pilnować, kiedy ukaże się pisemne uzasadnienie orzeczenia NSA.


 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
German to Polish
+ ...
wyroki - oby tylko teoria May 22, 2010

@Sylwia

faktury na papierze wysyłam nie dlatego, że tak mi każe klient, tylko we własnym interesie. Tam, gdzie można dochodzić roszczeń na podstawie PDFu - wysyłam mailem (np. do Niemiec), ale w Polsce pozostaje przy papierze.
Przy każdej wystawianej fakturze, w ogóle przy każdej zawieranej umowie zakładam najgorsze - dzięki temu nigdy nie miałem problemów z niepłacącymi klientami.


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
Papier czy pdf? May 22, 2010

Szymon Metkowski wrote:

@Sylwia

faktury na papierze wysyłam nie dlatego, że tak mi każe klient, tylko we własnym interesie. Tam, gdzie można dochodzić roszczeń na podstawie PDFu - wysyłam mailem (np. do Niemiec), ale w Polsce pozostaje przy papierze.
Przy każdej wystawianej fakturze, w ogóle przy każdej zawieranej umowie zakładam najgorsze - dzięki temu nigdy nie miałem problemów z niepłacącymi klientami.


Klient przy złej woli zawsze może powiedzieć, że nie dostał faktury. No chyba że wysyłasz za zwrotnym potwierdzeniem. Ale to już więcej zachodu....
Ja wolę przyzwyczajać klientów do rachunków elektronicznych.


 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
German to Polish
+ ...
No nie może w poleconych May 22, 2010

W przypadku listów poleconych nie może - musiałby to uprawdopodobnić (np. poprzez wykazanie, że list który wskazuje był innym pismem). Ale nie dzielmy włosa na czworo.

Z doświadczenia wiem, że klient, który ma świadomość, że zostały spełnione wszystkie wstępne warunki pozwu nie gra na zwłokę, bo wie, że za chwile dojdzie do procesu, a wtedy go porządnie walnie po kieszeni. Kilka razy zdarzyło mi się wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty. Raz wypełniony
... See more
W przypadku listów poleconych nie może - musiałby to uprawdopodobnić (np. poprzez wykazanie, że list który wskazuje był innym pismem). Ale nie dzielmy włosa na czworo.

Z doświadczenia wiem, że klient, który ma świadomość, że zostały spełnione wszystkie wstępne warunki pozwu nie gra na zwłokę, bo wie, że za chwile dojdzie do procesu, a wtedy go porządnie walnie po kieszeni. Kilka razy zdarzyło mi się wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty. Raz wypełniony formularz pozwu. Pieniądze były następnego dnia.
Collapse


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ja doszłam dalej :) May 22, 2010

Szymon Metkowski wrote:
Kilka razy zdarzyło mi się wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty. Raz wypełniony formularz pozwu. Pieniądze były następnego dnia.

Doszłam do wyroku, ale to dawno było i ludzie jeszcze wierzyli w zielone ludziki.
A doszłam dzięki temu, że wszystkie papiery były w porządku.
Pożywiłam się ja (odsetki, inaczej nie do uzyskania praktycznie, no i należność główna), pożywił się adwokat, pożywił się komornik, pożywił się sąd... nie ma to, jak znaleźć żywiciela.


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
Można i tak May 22, 2010

A ja sobie przypomniałam, że kiedyś tam jakaś niemiecka firma długo zwlekała mi z zapłatą rachunku i... wysłałam zwykłe papierowe pismo do policji z terenu działania tego klienta i... skutek był pozytywny i szybki
No cóż, przepaść cywilizacyjna


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Raczej różnica systemowa May 22, 2010

Lucyna Długołęcka wrote:

A ja sobie przypomniałam, że kiedyś tam jakaś niemiecka firma długo zwlekała mi z zapłatą rachunku i... wysłałam zwykłe papierowe pismo do policji z terenu działania tego klienta i... skutek był pozytywny i szybki
No cóż, przepaść cywilizacyjna

Ale dobrze wiedzieć, że to też działa. Dzięki, Lucynko.


 
Silvia H. Steinweber
Silvia H. Steinweber  Identity Verified
Germany
Local time: 04:20
German to Polish
+ ...
:) May 22, 2010

Mam nadzieje, ze to tez w przypadku polskich wydawnictw dziala - jeszcze nie pracowalam ani z jednym, ktore by normalnie placilo (chyba to w nastepnym tyogdniu wyprobuje).

 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
Nie w Polsce May 23, 2010

Sylvia Steinweber wrote:

Mam nadzieje, ze to tez w przypadku polskich wydawnictw dziala - jeszcze nie pracowalam ani z jednym, ktore by normalnie placilo (chyba to w nastepnym tyogdniu wyprobuje).


Obawiam się, że w Polsce ten numer z policją nie działa


 
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 04:20
German to Polish
+ ...
Raczej nie działa May 24, 2010

Policja nie ma podstaw do interwencji.

 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 04:20
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Uzasadnienie wyroku ponoć opublikowano Jun 17, 2010

http://www.podatki.biz/artykuly/4_10788.htm?idDzialu=4&idArtykulu=10788

W dniu 15 czerwca 2010 r. ukazało się uzasadnienie do niniejszego wyroku, które w sposób jednoznaczny wskazuje, że zdaniem Sądu przesyłanie faktur papierowych e-mailem lub faksem, jest w świetle polskiego prawa, przy wsparciu przepisów unijnych jak najbardziej dopuszczalne.
... See more
http://www.podatki.biz/artykuly/4_10788.htm?idDzialu=4&idArtykulu=10788

W dniu 15 czerwca 2010 r. ukazało się uzasadnienie do niniejszego wyroku, które w sposób jednoznaczny wskazuje, że zdaniem Sądu przesyłanie faktur papierowych e-mailem lub faksem, jest w świetle polskiego prawa, przy wsparciu przepisów unijnych jak najbardziej dopuszczalne. Ponadto, takie faktury należy uznać za prawidłowo wystawione i dostarczone, mogą więc być dokumentem uprawniającym firmę do odliczenia od podatku należnego wynikającego z nich podatku naliczonego. Sąd dostrzegł różnicę między fakturą wystawioną w formie elektronicznej, a fakturą jedynie za pomocą środków komunikacji elektronicznej przesłaną. W rozstrzygnięciu sprawy dużą rolę odegrały przepisy UE.
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Faktury w PDF






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »