Arbitraż - środki bezpieczeństwa finansowego
Thread poster: Anna Dzidowska

Anna Dzidowska  Identity Verified
Poland
Local time: 19:55
English to Polish
+ ...
Jun 10, 2010

Witam wszystkich:)

Kilka tygodni temu pojawiło się pytanie dotyczące środków bezpieczeństwa finansowego w kontekście ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - pojawiły się 2 odpowiedzi - jedna dosłowna (financial security measures) i druga, mniej dosłowna, wręcz zagadkowa dla osób, które nie siedzą w temacie, ale akurat w tym kontekście jedyna właściwa (due diligence, aczkolwiek powinno być "customer due diligence measures").

Polska ustawa z 2000 r. jest oparta na 3 bodajże dyrektywach unijnych, z których ostatnia pochodzi z 26.10. 2005 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do uri=OJ:L:2005:309:0015:0036:EN:PDF). Pewne fragmenty naszej ustawy, łącznie z rzeczonymi środkami bezpieczeństwa, zostały żywcem zaczerpnięte z dyrektywy.

Chodzi po prostu o to, aby zidentyfikować klienta, zweryfikować jego tożsamość, sprawdzić strukturę właścicielską i zależności oraz zidentyfikować beneficjenta rzeczywistego - cała ta procedura nazywa się właśnie "customer due diligence" i takie procedury faktycznie istnieją w bankach (potwierdzam z doświadczenia).

Jeżeli porównamy Art. 8b ust. 3 polskiej ustawy z treścią Chapter II, section 1, Article 8 Dyrektywy 2005/60/EC (str.9 w ang. dokumencie), to znajdziemy te same treści.

Sugerowałabym zmianę wpisu w glosariuszu.
Pozdrawiam
Ania

Michal Berski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
a gdzie link? Jun 11, 2010

Myślę, ze dobrze byłoby podać tu link do danego pytania

IwonaASzymaniak  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:55
Member
English to Polish
+ ...
Podawanie linków Jun 11, 2010

jest niezgodne z regulaminem i mi ostatnio wywalili wątek za to. Nie mod, tylko staff.icon_frown.gif

Michal Berski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
naprawdę? Jun 11, 2010

Iwona Sz. wrote:

jest niezgodne z regulaminem i mi ostatnio wywalili wątek za to. Nie mod, tylko staff.icon_frown.gif

Bez sensu, nikomu nie będzie się chciało szukać pytania

bartek  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Iwono, Michale Jun 24, 2010

Poszukajcie w moich odpowiedziach (z mojego profilu), będzie szybciej, ponieważ mało się udzielam.
Prawidłowa odpowiedź to "due diligence", ale jeśli Asker woli dosłowność - jego sprawa. Mam tylko nadzieję, że edytor przejechał wybraną odpowiedź dużym czołgiem i na czerwono.

Natomiast wnoszę o zmiane wpisu w glosariuszu na due diligence, per favor

T.

PS. nr pytania to 3860810

IwonaASzymaniak  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:55
Member
English to Polish
+ ...
Gratki Jun 24, 2010

bartek wrote:

Poszukajcie w moich odpowiedziach (z mojego profilu), będzie szybciej, ponieważ mało się udzielam.
Prawidłowa odpowiedź to "due diligence", ale jeśli Asker woli dosłowność - jego sprawa. Mam tylko nadzieję, że edytor przejechał wybraną odpowiedź dużym czołgiem i na czerwono.

Natomiast wnoszę o zmiane wpisu w glosariuszu na due diligence, per favor

T.

PS. nr pytania to 3860810

Tereska, jaka sprytna, he he, grateczki za pomysłicon_smile.gif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Arbitraż - środki bezpieczeństwa finansowego

Advanced search

PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »

Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search