https://www.proz.com/forum/polish/180946-czy_moje_t%C5%82umaczenia_uznawane_s%C4%85_w_polsce.html

Czy moje tłumaczenia uznawane są w Polsce?
Thread poster: odpowiedzi
Sep 21, 2010

Czesc wszystkim,
Jestem uznanym tłumaczem w USA, mam American Translators Association membership (associate), czyli na terenie USA i paru innych sąsiednich krajów moje dokumenty są uznawane (wysłałem ich już setki). Moje pytanie dotyczy Polski - znając biurokrację, chciałem wiedzieć, czy moje tłumaczenie indeksu (uczelnia amerykańska, przetłumaczyłem na polski) będzie ważne w Polsce? Do tej pory (od 7 lat) wysłałem juz do kraju ok. 30 indeksów, ale nigdy wcześniej klie
... See more
Czesc wszystkim,
Jestem uznanym tłumaczem w USA, mam American Translators Association membership (associate), czyli na terenie USA i paru innych sąsiednich krajów moje dokumenty są uznawane (wysłałem ich już setki). Moje pytanie dotyczy Polski - znając biurokrację, chciałem wiedzieć, czy moje tłumaczenie indeksu (uczelnia amerykańska, przetłumaczyłem na polski) będzie ważne w Polsce? Do tej pory (od 7 lat) wysłałem juz do kraju ok. 30 indeksów, ale nigdy wcześniej klienci się nie pytali o to, czy moje tłumaczenia uznawane są w Polsce (powinny być, bo do tej pory nikt się nie skarżył). Na bazie tego, co jest napisane w ATA, powinny (pod warunkiem, ze dokument potwierdzony notarialnie, z moja pieczecia, nr licencji, itd.), ale może ktoś jest pewny?
Collapse


 
Magdalena Szewciów
Magdalena Szewciów  Identity Verified
Poland
Local time: 07:32
English to Polish
+ ...
Nie Sep 22, 2010

A przynajmniej tak wynika z mojej praktyki. Zwykle wygląda to tak, że przychodzi do mnie Kowalski z np. Twoim tłumaczeniem i prosi o poświadczenie. Jeśli jakościowo i treściowo wszystko jest ok, wtedy przybijam swoją pieczęć i podpisuję (=poświadczam).
Takie są, niestety, realia.

Był jakiś czas temu wątek o apostille, która to klauzula powinna być w swojej formie uznawana przez wszystkich sygnatariuszy Konwencji haskiej, a mimo tego ciągle przychodzą do mn
... See more
A przynajmniej tak wynika z mojej praktyki. Zwykle wygląda to tak, że przychodzi do mnie Kowalski z np. Twoim tłumaczeniem i prosi o poświadczenie. Jeśli jakościowo i treściowo wszystko jest ok, wtedy przybijam swoją pieczęć i podpisuję (=poświadczam).
Takie są, niestety, realia.

Był jakiś czas temu wątek o apostille, która to klauzula powinna być w swojej formie uznawana przez wszystkich sygnatariuszy Konwencji haskiej, a mimo tego ciągle przychodzą do mnie klienci z prośbą o jej tłumaczenie.
Collapse


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 07:32
English to Polish
+ ...
Biurokracja jest wszędzie Sep 22, 2010

Stanowczo nie jest ona polską specjalnością.

Ileż razy widziałam podpięty do dokumentu różowy świstek typu "Ja, Clerk of the X county, niniejszym poświadczam, że pan Y miał prawo złożyć powyższe oświadczenie w imieniu...", a do tego jeszcze dołożona apostyla.

Myślę, że w ten sam sposób można by potwierdzić (po polsku, bo inaczej potwierdzenia trzeba będzie tłumaczyć...
See more
Stanowczo nie jest ona polską specjalnością.

Ileż razy widziałam podpięty do dokumentu różowy świstek typu "Ja, Clerk of the X county, niniejszym poświadczam, że pan Y miał prawo złożyć powyższe oświadczenie w imieniu...", a do tego jeszcze dołożona apostyla.

Myślę, że w ten sam sposób można by potwierdzić (po polsku, bo inaczej potwierdzenia trzeba będzie tłumaczyć) Twoje prawo do sporządzania tłumaczeń uwierzytelnionych, tylko po co tyle zachodu, skoro potwierdzenie tłumaczenia przez polskiego tłumacza przysięgłego jest mniej kłopotliwe dla klienta?
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Czy moje tłumaczenia uznawane są w Polsce?






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »